Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

İcra müdürünün cinneti

Yanıt
Old 21-08-2006, 13:14   #1
mslmklvz

Varsayılan İcra müdürünün cinneti

Kütahya Adliyesinde görevli 2. İcra Müdürü Metin Mertoğlu, yardımcısını tabancayla öldürdükten sonra, makam odasında intihar etti. Olayda, seken bir merminin isabet etmesi sonucu bir müdür yardımcısı yaralandı.

Bir süre önce Adana İcra Müdür Yardımcılığı görevine atanan 2. İcra Müdürü Metin Mertoğlu (41), aynı binada bulunan Müdür Yardımcısı Sibel Tanrıkulu'nun (38) odasına giderek tabancayla ateş etti.

Başına iki mermi isabet eden Tanrıkulu, olay yerinde hayatını kaybetti. Tanrıkulu ile aynı odada bulunan diğer müdür yardımcısı Havva Okan Çalkar (38), seken bir merminin bacağına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Daha sonra makam odasına giden Mertoğlu, başına bir el ateş ederek intihar etti.

Yaralanan müdür yardımcısı Çalkar, Kütahya Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı, cesetler otopsi yapılmak üzere morga kaldırıldı.

Metin Mertoğlu'nun Adana'ya tayin edilmesinden yardımcısı Sibel Tanrıkulu'yu sorumlu tuttuğu öğrenildi.

Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.
Old 22-08-2006, 14:06   #2
Av.Ayşe

Haberin hukuksal hiçbir yanını göremiyorum.Bir intihar vakası adliyede gerçekleşti diye hukuksal olamaz.Saygılarımla.
Old 22-08-2006, 14:41   #3
sedad

Bir adam öldürme ,bir intihar ve bir yaralama...ve hepsi tek olayda..ceza hukukuna epey uzak..mı?..
Old 22-08-2006, 14:48   #4
Av.Ayşe

Sy.Sedad hukuk hayatın ta kendisidir.Her olayın hukuksal boyutunu bulmak mümküdür.Ama bu haber hukuksal olarak tartışılabilir nitelikte değil.Örnek bir olay niteliğinde de değil.Hukuki bir olay olmaktan öteye geçmiyor.Saygılarımla.
Old 22-08-2006, 16:17   #5
sedad

Varsayılan hukuk kaç boyutludur?

Sayın ayşe.arslan,
Sanırım hukuka bakış açılarımız nedeniyle anlaşmazlığa düştük.Somut olay sizin açınızdan elbetteki sadece hukuki bir olay olarak algılanabilir.Ama ben sanırım yeni mezun olmam nedeniyle hala "hukuk sosyolojisi" ,"hukuk felsefesi" gibi derslerin etkisindeyim ve bu nedenle haberde aktarılan olayları duydugumda insanların neden,nasıl boyle davranışlarda bulunduğunu sorguluyorum."Mevcut ceza hukukunun amacının acaba bu tür suçları engellemek mi yoksa suçluları cezalandırmak mı?" olduğunu düşünüyorum.Her ikisinde de yetersiz kaldığının farkına varıyorum.
O haberi okuduğumda,bir iş arkadaşını öldüren,bir diğerini yaralayıp intihar eden bir insanın bu noktaya nasıl gelmiş olduğunu merak ediyorum.
Sanırım haklısınız ,nedense ben o heberi okuyunca aklıma somut hukuk kurallarına dair herhangi bir şey gelmedi.Daha çok aynı zamanda hukukçu da olan bir insan olarak insani değerlere takıldım.Bunun da hukukla bir alakası olamaz tabii

seda d.
Old 22-08-2006, 17:37   #6
Deniz İpek

bence hukukla baglantılı,ortada yaralama olum var,bunlar yerıne Turkıyede yasanan bu acı olayı anlamaya calısmak daha yerınde oldugunu dusunuyorum.
Old 22-08-2006, 17:50   #7
Av.Suat Ergin

Selamlar,

Benzer bir olayda fikrimi açıklamıştım. Dolayısıyla Sayın Arslan'a katılıyorum.

Olay tabii ki üzücü...Ama böyle üzücü o kadar olay var ki...Site Lokali'nde bu olayı yazıp,Sayın sedad'ın
Alıntı:
O haberi okuduğumda,bir iş arkadaşını öldüren,bir diğerini yaralayıp intihar eden bir insanın bu noktaya nasıl gelmiş olduğunu merak ediyorum.
şeklinde yazdığı gibi bir forum açılabilirdi. Ama bu hukuk haberi değildir.

Saygılarımla
Old 22-08-2006, 18:52   #8
Av.Ayşe

Sayın Sedad bu tür haberlerden elbette bir çok soru çıkarılabilir Neden ülkemizde suç oranları her geçen gün artmaktadır? Neden insanlar bunalıma sürüklenmektedir?...Ve daha bir çok soru.Bunlar üzerinde çokça tartışılması gereken sorular.Ancak sitenin Ceza Hukuku Çalışma Grubu var.Orada gündeme getirilebilir tüm bunlar.Örneğin Kadın Hakları Çalışma Grubuna bakarsanız oraya da haberler eklediğimi göreceksiniz.Yani çalışma gurupları varken bu tarz haberleri buraya eklemek ve her haber için ayrı başlık açmak yersizdir.Aksi takdirde haber bölümü polisiye tarzı haberlerden geçilmez hale gelir ki zaten yavaş yavaş bu olmaya başladı.Saygılarımla.
Old 22-08-2006, 20:29   #9
Av.MuratOzan

Varsayılan hukuğun neticeleri

Arkadaşlar ben; mesaimin çoğunu olayın olduğu icra dairesinde geçiriyorum. Şahısların ikisini de tanıyorum. Olayın hukuki açıdan değer taşıyan olup olmadığı önemli değil icra dairesinde görev yapan ve hukuk camiasına dahil kimselerin arasında geçen bir olay oluşu, hukukla bu kadar iç içe hatta hukuğun cebri boyutuyla bu kadar iç içe insanların bile haklarında yapılmış hukuki işlemlere verdikleri tepkiler açısandan uygulamdaki arkadaşlara deneyim niteliğinde bir olaydır. Bu fiili işleyip ardından intihar eden kişi defalarca haciz yapmış ve türlü direnişlerle karşılaşmış biri; maktülde aynı durumda ve birbirileri arasındaki bir husumetin yol açtığı atamanın ve ailevi sorunların neticesinde meydana gelmiş bir durum "hukuk hayatın kendisidir" hukukuçu da bir indandır. Bu olayın taraflarıda hukuğa hizmet eden kişilerin başında gelenlerdendir. Saygılarımla...
Old 22-08-2006, 21:55   #10
mslmklvz

Bu haberi foruma taşıyan kişi olarak şunu söylemek isterim ki, bu alan hukukla ilgili bilimsel tartışmaların yapıldığı bir alan değildir.Hukukla ilgili haberler bu alana taşınmaktadır.Bu olayı hukuksal bir olay görüp de hukuk haberi olarak kabul etmeyen sayın ayşe hanımın fikrine de katılamıyorum. Eğer icra müdürlerinin hukukla ilgisi olmayan kişiler olarak görüyorsanız diyecek bir sözum yok .Her gün bir çoğumuzun mesaisini geçirdiği yerdir icra daireleri ve her birimizin günde belki de onlarca hukuki talep açıp karar vermesi için önüne koyduğumuz kişidir icra müdürü.Bu nedenle hukukla bence doğrudan ilgili bir kişidir.Yaşadığı cinnet sonucu bir meslektaşını vurup bir diğerini yaralaması ve sonrada intihar etmesi , geçirdiği cinnetin altında yatan sebeplerden ziyade başlı başlına hukuksal bir haberdir bence.Eğer aksini düşünürsek o zaman bir stajyer avukatın hacizde vurulması da, duruşmadan çıkan bir avukatın kurşuna dizilmesi de veya bir avukatın Danıştayı basıp hakimleri vurması da hukuksal bir olaydan öteye geçemez ve hukuk haberi olarak bu kısma taşınamaz.İcra müdürleri hukukla ilgili kişilerdir ve bu hukuksal olay aynı zamanda bir hukuk haberidir.Aksini düşünen arkadaşlarımız yada forum yöneticileri hangi haberlerin hukuk haberini olduğunu ve bu alana açılabileceğini açıklarlarsa ona göre bu alana haber ekleriz.saygılar.
Old 22-08-2006, 23:04   #11
Admin

Alıntı:
İcra müdürleri hukukla ilgili kişilerdir ve bu hukuksal olay aynı zamanda bir hukuk haberidir.Aksini düşünen arkadaşlarımız yada forum yöneticileri hangi haberlerin hukuk haberini olduğunu ve bu alana açılabileceğini açıklarlarsa ona göre bu alana haber ekleriz.
Haberler alanına gönderilen yeni konular site yönetimi tarafından onaylandıktan sonra yayınlanmaktadır. Bu açıdan eğer mesajınız alanda yayınlandıysa, site yönetimine göre konu bu alanda yayınlanabilecek nitelikte bir hukuk haberidir.

Bazı arkadaşlarımız bazı haberleri eleştiriyorlar ancak açıkçası bu alana bizim bakışımız onlarla aynı yönde değil. Siyasi nitelikte, siyasi tartışmalara yol açacak veya siyasi bir bakış açısı içeren haberlere sıcak bakmıyoruz ancak bu istisna dışında hukuk ve hukukçuları ilgilendirecek nitelikte her türlü haber bize göre bu alanın konusu içindedir. Alana katkınız ve gönderdiğiniz haber için teşekkürler..
Old 23-08-2006, 01:09   #12
Av.Selim Balku

Ben daha öncedende bu tür haberlere taraf olduğumu belirtmiştim, duruşumu tekrarlarım...

Hukuk personeliyle ve hukukun icra edildiği adliyeler ve icra daireleri ile ilgili haberler bana göre hukuk haberidir.

Mesela aile mahkemesi hakimine (isimini ve yerini vermeyecem) karısını dövmekten dolayı boşanma davası açıldı, karar kesinleşti. Haber doğrudur ve bana göre hukuk haberidir zira Konu aile hakimi ve dayak...

katkıda bulunanların sayesinde en sevdiğim bölüm, hukuk haberleri bölümü böyle devam etmesi şahsen beni mutlu ediyor tabi sizleri mutsuz ediyorsa o ayrı bir konu...
Old 23-08-2006, 15:21   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Mesaj Sahibi:mslmklvz
Alıntı:
Eğer aksini düşünürsek o zaman bir stajyer avukatın hacizde vurulması da, duruşmadan çıkan bir avukatın kurşuna dizilmesi de veya bir avukatın Danıştayı basıp hakimleri vurması da hukuksal bir olaydan öteye geçemez ve hukuk haberi olarak bu kısma taşınamaz

Sayın Admin böyle haberler bu forumda yayınlanabilir dedikten sonra yazmaya gerek yok ama..Yukarıdaki alıntı beni mecbur etti.

Alıntıdaki örnekler tam hukuk haberlerine örnek olarak verilecek konulardır. Stajyer avukat mesleğini yaparken, mesleği nedeni ile vurulmuştur. Tabii ki Hukuk Haberlerinde yer alacaktır. Duruşmadan çıkan meslektaşımız da, o davayı takip ettiği için müvekkilinin hasımları tarafından vurulmuştur. Tabii ki Hukuk Haberlerinde yer alacaktır. Danıştay'daki hakimler görevleri başında avukat kimliği taşıyan biri tarafından vurulduğu için, hukuk haberidir.

Stajyer avukat hacze gittiği yerde, bir kıza laf atsaydı ve vurulsaydı...Duruşmadan çıkan avukat park yüzünden birisi ile tartışıp öldürülseydi...Danıştay Hakimi kiracısı ile kira parası yüzünden tartışıp öldürülseydi...Haber olurdu ama hukuk haberi olmazdı...

Saygılarımla
Old 23-08-2006, 16:04   #14
PINAR YILMAZ

Varsayılan Sayın Admin'e katılıyorum

Bencede haber site yönetiminin onayını alıp sitede yayınlandığına göre Bir hukuk haberidir.Bence siteye gönderilen haberlerin hukuki olup olmadığını tartışmak yerine bu haberlere kendi yorumlarımızı eklemeli ve hukuki bir tartışma ortamı oluşturmalıyız.Saygılarımla...
Old 23-08-2006, 17:00   #15
Av.Ayşe

Sayın Suat Ergin biz birbirimizi anlıyoruz ama nedense kimseye ne demek istediğimizi anlatamadık Sayın Adminin açıklamasından sonra sizin de dediğiniz gibi ortada tartışılacak birşey kalmadı.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi