Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

evlenmeden önce ailemin aldığı ev eşyasını boşanırken tamamını hakedebilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 25-10-2009, 12:16   #1
Konuk

Varsayılan evlenmeden önce ailemin aldığı ev eşyasını boşanırken tamamını hakedebilir miyim?

ben 3 aylık evliyim.evlendiğim günden bu yana eşimin ailesi sürekli beni ve ailemi aşağılayıcı laflar ettiler,aileler arasında bir tartışma yaşandı o günden bu yana eşimin ailesinin tavırları daha yoğun olmaya başladı,devamlı bana 'seni boşattıracağız,bizim istediğimizi yapmazsan ananın evine git seni istemiyoruz'gibi sözler sarfettiler.ikimizde fethiyeliydik memur oldğmz için gaziantepe gidecektk.evimizi evlendikten 18 gün sonra tasıdık,18 gün boyunca kaynanamın evinde kaldık.evi taşırken annemlerde gitmek istedi fakat onlar 'ailen gitmeyecek orası oğlumun evi ben oğlumu onlara yetiştirmedim,kimseyle paylasamam onlar giderse seni ananın evine bırakırız,seni bosatırız'gibi ve daha ağır laflar ettiler.ailem yuvam yıkılmasın diye gitmedilr.onun ailesi bizimle ev tasımaya gittiler antepde de 15 gün kaldılar 15gün boyunca bana yapmadıkları baskı kalmadı,işin kötüsü eşim dengeyi sağlayamadı o da ailesiyle aynı baskıyı kuruyordu bana.ailesi gittikten sonra nihayet basbasa kalmıstık fakat eşim ailesinin dolduruluşuna geliyor bana psikolojik baskı uyguluyordu gurbette kimsem yoktu ailemle görüşemiyordm üstelik evliliğimde cok kötüydü.telfonu elimden aldı ailemi silmemi onlarla görüşmememi istediler.ailesi ne derse onu yapıyordu.ailemle uzun zaman görüşmediğim için merak etmişler hem bayrama gidelim hemde ne haldeler öğrenelim diyerek antepe geldiler fakat eşim hemen ailesine tlfon actı ve ailemi evden kovdu üstelik ailesi polis cagırmıslar evden cıksınlar diye bu olay işin son haddesiydi.ben ve ailem yuvamın kurtulması için bütün fedakarlıkları yaptık ama olmadı ben su anda ailemin yanındayım.şu an tek düşüncem ailemin aldığı eşyayı alabilir miyim ve altınlar esimin üzerine kayıtlı bankada duruyor bosandktan sonra altınların tamamını hak edebilir miyim ayrıca evden kovduğu için manevi tazminat açabilir miyim?şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-10-2009, 21:54   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Açacağınız bir boşanma davasında, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak zorundasınız.

En yakın akrabalarınız dahil tanık delilinden ve varsa, doktor raporu, savcılık araştırması, mektup..vs. delillerden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde maddi ve manevi tazimnat olmak üzere iki tür tazminat talebinde bulunabilirsiniz. Manevi tazminat kişilik haklarının zarar görmesi halinde verilirler (onur kırıcı davranış, hakaret, şiddet, aldatma vs..). Taktir mahkemeye ait olacaktır. Maddi tazminat da, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatlerinizin zarar görmesi durumunda verilirler(miras hakkından mahrum olma, yeniden evlenme şansının azalması, şu anda gördüğünüz menfaatlerin yok olması vs..).

Sizin olduğunu iddia ettiğiniz eşyaları bulundukları yerde önce tespit ettirmeniz sonrasında, bu eşyaların iadesini olmadığı taktirde bedellerinin ödenmesini dava edebilirsiniz. Davada eşyaların size ait olduklarını kanıtlamanız gerekir.

Ziynet eşyalarınızın side olmadığını, başından itibaren eşinize ait kasada tutulduklarını kanıtlamanız gerekir. Aksi halde ziynet eşyalarının kadınla birlikte gititği kabul edilir.

Yine davanızda, tedbir nafakası talebinde de bulununuz.

Sayın katılımcı,

Hukuki sorununuzun her aşamasında ve davalarınızn takibinde MUTLAKA fiili avukat desteği alınız.

Hak kaybına uğramaz, boş yere masraf yapmaz, haklarınıza makul sürede ulaşırsınız.

Profesyonel destek almaktan kaçınmayınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi