Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Annem Babamdan Boşanmak İstiyor. Lütfen Yardım..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-02-2010, 13:51   #1
MinikKuş

Olumlu Annem Babamdan Boşanmak İstiyor. Lütfen Yardım..

Merhaba ben annesi ve babası boşanmak üzere olan bir bayanım. 24 yaşındayım. Çalışıyorum.

Asıl meseleye gelince sorunumuz şu:
Annem fabrikada çalışıp bi yandan evle, bizle ilgilenip, kardeşimle beni okutma çabasındayken bir yandan anne babasına iyi evlat olduğu için onların bakımıyla eviyle de ilgilenirdi. Buraya kadar her şey güzel ama evde hiç de huzurlu bi ortamımız olmadı. Kendine bir iğne alırken bile çocuklarımın rızkını yiyormuyum diye düşünen bu kadının kocası içkici, kumarcı, küfürbaz, hiç bir işe yaramayan bomboş bir adamdı. Eve gelip (yolu düşer de gelirse tabi) sürekli kavga çıkarırdı. Nedenleriyse gayet komik. Burası neden tozlu, ceketini niye salonda bıraktın, odanın ışığını niye açık bıraktın, (Sanki parasını kendi ödüyor, ya da temizliği kendi yapıyor.) Evet ne yazık ki annem evin temizliğinden yemeğinden çocuk bakımının maddi manevi her türlü çilesinden tutun her şeyi kendi yapardı ki hala öyle yapıyor. Bir yandan da günde 8 saat fabrikanın en zor bölümünde çalışırdı. Onun sayesinde ben öğretmen olabildim. Kardeşimse okuyor hala. Babam sanki aslında aileye dahil değil de öylesine eve uğrayan bize eziyet çektirmeye gelen bir adam gibi kazındı hep beynimde. Ondan bütün ömrüm boyunca nefret ettim. Hala nefret ediyorum. Anneme uygulamadığı şiddet kalmadı. Başında kolonya şişesi kırmaktan tutun, cinsel istismara kadar. Aslında şuraya yazdıklarım koca okyanusta minik bi damla. Galiba anlatsam uzunca bir roman yapar. Özetlemek gerekirse ismi baba cismi yabancı o adamın bize zarardan başka hiç bir etkisi olmadı. Anneme gösterdiği kadar bize de şiddet gösterirdi kardeşimle. Ben ondan pek korkmaz kavgamı da ederdim. Ama erkek kardeşim çok farklı etkilendi ve şimdi ciddi boyutlarda psikolojik sorunlar yaşıyor. Kendine güveni olmayan, sürekli odasına kapanan bir genç halini aldı. 21 yaşında olmasına rağmen hiç insan içine çıkmıyor. Ve daha ciddi sorunları var ama burada söylemek istemiyorum.

Boşanma meselesine gelince. Bundan Temmuz sonu gibi annemin artık canına tak ediyor ve kardeşimle akrabalarına sığınıyor. (Bu arada oturduğumuz ev anneme miras yoluyla annemin babasından kaldı, yani ev annemin ama kendi evini terk ediyor, çünkü canı tehlikede.) Ben başka bir şehirde yaşıyorum çünkü evden ayrılmama babam neden oldu. Atanmak için KPSSye ağırlık vermek istedim. Dersanede öğretmenliği bırakıp eve kapanıp ders çalışıyordum ama babam her seferinde odamın ışığını tasarruf için kapatıp durdu (ben ders çalışırken), elektrik sobasını açmamamı istedi yine tasarruf içinmiş (faturayı annem ödüyor) oysa odamı ısıtacak başka bir yol yoktu. Herneyse ben de dayanamayıp başka bir şehre kendi alanım dışında çalışmaya gittim ve sınavı kazanamadım tabiki. Annem evden ayrıldıktan bir kaç hafta sonra yanıma geldi ve beraber ev tuttuk. Şimdi kardeşim annem ve ben beraber yaşıyoruz. Babamda memleketimizde annemin evinde yaşıyor. Ağustos ayında dava açtık, avukatımız bi acayip çıktı. Bizden talep ettiği parayı ödemek için annem kredi çekmek istedi ama avukat önemli değil sonra ödersiniz demiş. Annem paranın küçük bir kısmını ödedi fakat devamını maddi sorunlar nedeniyle ödeyemiyoruz. Şimdi avukat da paramı vermiyorsunuz ben davadan çekilicem diyerek bizi tehtid ediyor. Mart ayında duruşmamız var ve ne yapacağımızı bilmiyoruz. Babam boşanmak istemiyor haliyle. Anneme garip mesajlar atıyor ve bizi sık sık arıyor. Annem hiç açmadı telefonlarını, ben de artık açmıyorum. Zaten açınca bizi barıştır demekten başka hiç bir şey demiyor. Ne yapabiliriz bir fikir verir misiniz? Avukat davadan çekilirse biz yine kendimizi savunabilir miyiz? Kardeşim beni şahit olarak yazdırmamış. Ben şahit olsam kendimi iyi ifade edebilirim ama annemin heyecanlanıp tansiyonunun çıkmasından korkuyorum. Üstelik babamın yüzünü görmemesi lazım. Heyecana pek dayanamıyor çünkü. Ki zaten babam alttan alttan ölüm tehtidleri yapıyor. Sanki duruşmada birşeyler yapacakmış gibi. Telefon konuşmalarımızda annen benden ayrılırsa siz de ben de yokuz gibi laflar ediyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yardım ederseniz çok sevinirim. Sabredip okuduğunuz için teşekkürler.
Old 04-02-2010, 14:21   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anneniz davasını kendi de takip edebilir. Avukatın gördüğü lüzum üzerine davadan çekilmesi halinde davacı asile (annenize) bu durum ve yeni duruşma günü adrese tebliğ edilir.

Anneniz bu duruşmaya giderek davasını takip edebilecektir.

Boşanmaya ilişkin olarak, anlatımlarınızdan evlilik birlğinin bir daha onarılamayacak biçimde sarsıldığı ve kusurun da kocada olduğu anlaşılmaktadır.

Bu durumu dava dosyası içinde de kanıtlamanız gerekecektir. Tanık ifadelerinden yaralanabilirsiniz. Başkaca deliliniz varsa sunabilirsiniz.(mektup, mesaj vs..)

Dava dosyasına şahit listesi sunuldu ise bunu değiştiremezsiniz.Ekleme yapamazsınız.

Anneniz babanızı görmek istemiyorsa kendini vekil ile temsil ettirmelidir.

Yoksul olduğunuzu kanıtlamanız halinde davanın görülmekte oluduğu yer il Barosu tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti sağlayabilir.

Ayrıca babanızın suç teşkil eden eylemlerine karşı Cumhuriyet başsavcılığı'na vakit kaybetmeden suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Burada, tehditlere tanık olduğunuzu belirtebilirsiniz de.

Saygılarımızla,
Old 06-02-2010, 21:02   #3
MinikKuş

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. İyi çalışmalar diliyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi