Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

hukuk büromuzu açmak için doğru zaman

Yanıt
Old 08-03-2016, 19:22   #1
hakant

Varsayılan hukuk büromuzu açmak için doğru zaman

herkese selamlar , başlıkta da belirttiğim üzere kendi büromuzu açmak için sizce bir müddet bağımlı çalışmak gerekli midir eğer değil ise bu süreçteki acemiliğinizi nasıl aştınız yani uygulamaya yönelik kitaplardan mı faydalandınız ya da tecrübeli büyüklerinizden mi akıl aldınız , açıkcası ben bir an önce kendi bürosunu açmak isteyenlerdenim fakat doğru bir karar mı bilemiyorum. fakat bağımlı çalışarak hem tecrübe hem de çevre kazanılabileceğini çok sanmıyorum.
Old 10-03-2016, 13:18   #2
GoodNews

Merhaba,

2 hafta kadar önce kendi bürosunu açan ve ondan önce de 1.5 yıl kadar sigortalı olarak çalışan biri olarak söyleyebilirim ki, keşke stajım bittiğinde açsaymışım. Çünkü maaşlı çalışmaya alıştıkça ve hayat standartını da bu maaş çerçevesinde oluşturdukça risk almak zorlaşıyor.(örn: kredi çekiyorsun, borç üstüne borç yapmak çok zor gelir.) Tecrübe yanında çalıştığın avukatın dava türleriyle sınırlıdır. Ayrıca kendi ofisini açmadan da çevre yapmak çok zor. Ofis açınca ister istemez çevre yapmak durumunda kalıyorsunuz. Aksi halde nasılsa çalışıyorum maaşım var dediğiniz için sosyal hayatınız da buna göre şekilleniyor. İ

Ofisinizi açmak istiyorsanız risk almanız gerekir. Bu risk ne kadar erken alınırsa o kadar iyidir. Zira, 24 yaşında kaybedeceklerinizle 30 yaşında kaybedecekleriniz bir olmuyor ne yazık ki.

Ben de daha çok yeniyim. Bu düşünceye kapılarak risk aldım. Tecrübelerim maalesef sadece bununla sınırlı. Hayırlısı olsun hakkımızda.
Old 10-03-2016, 19:12   #3
hakant

Alıntı:
Yazan GoodNews
Merhaba,

2 hafta kadar önce kendi bürosunu açan ve ondan önce de 1.5 yıl kadar sigortalı olarak çalışan biri olarak söyleyebilirim ki, keşke stajım bittiğinde açsaymışım. Çünkü maaşlı çalışmaya alıştıkça ve hayat standartını da bu maaş çerçevesinde oluşturdukça risk almak zorlaşıyor.(örn: kredi çekiyorsun, borç üstüne borç yapmak çok zor gelir.) Tecrübe yanında çalıştığın avukatın dava türleriyle sınırlıdır. Ayrıca kendi ofisini açmadan da çevre yapmak çok zor. Ofis açınca ister istemez çevre yapmak durumunda kalıyorsunuz. Aksi halde nasılsa çalışıyorum maaşım var dediğiniz için sosyal hayatınız da buna göre şekilleniyor. İ

Ofisinizi açmak istiyorsanız risk almanız gerekir. Bu risk ne kadar erken alınırsa o kadar iyidir. Zira, 24 yaşında kaybedeceklerinizle 30 yaşında kaybedecekleriniz bir olmuyor ne yazık ki.

Ben de daha çok yeniyim. Bu düşünceye kapılarak risk aldım. Tecrübelerim maalesef sadece bununla sınırlı. Hayırlısı olsun hakkımızda.
üstad benim asıl merak ettiğim konu ekonomik değil yani yeri gelir bir iki yıl katlanılır ekonomik olarak fakat ben hukuksal olarak mesleki yeterliliğe sahip olabilir miyim staj yapıp kendi büromu açsam süreci yürütebilir miyim bu anlamda bağımlı çalışmak bana yeterlilik katar mı ya da katacağı yeterlilik elzem midir eğer değil ise stajdan sonra hemen büromu açacağım kısmet olursa.
Old 11-03-2016, 14:35   #4
Av. Erdem Akçay

Kıdemli bir meslektaşın yanında bir süre çalışmak tabii ki faydalıdır. Hem belirttiğiniz yeterliliği elde etmede, hem mesleğin kültürü hakkında bilgi edinmede faydalı olur.

Ancak, büronuzu açmadıkça hiçbir zaman kendinizi mesleğe hazır hissetmezsiniz. Çünkü sorumluluğu ya hiç üzerinize almıyorsunuzdur ya da büyük oranda yanında çalıştığınız avukat sorumluluğu üstleniyordur. Kendi büronuzu açtığınızda, sorumluluğun tamamını üzerinize almaya başlarsınız ve avukat olduğunuzu hissedersiniz. Zira avukatlık, bir sorumluluk mesleği.

Yeterlilik konusunda ise, zaten her işi almak zorunda değilsiniz. Aldığınız işi ise araştırmalarınız sonucunda yürüteceksiniz. Araştıracaksınız, meslektaşlarımıza soracaksınız, vb. Şikayet dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiğini bile araştırmanız gerekecek. Yeterince araştırınca, bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Son olarak, müvekkil ile birebir görüşmek meslekte çok ama çok önemli. Bu tecrübeyi de en kolay, kendi büronuzda edinirsiniz.
Old 11-03-2016, 18:11   #5
hakant

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Kıdemli bir meslektaşın yanında bir süre çalışmak tabii ki faydalıdır. Hem belirttiğiniz yeterliliği elde etmede, hem mesleğin kültürü hakkında bilgi edinmede faydalı olur.

Ancak, büronuzu açmadıkça hiçbir zaman kendinizi mesleğe hazır hissetmezsiniz. Çünkü sorumluluğu ya hiç üzerinize almıyorsunuzdur ya da büyük oranda yanında çalıştığınız avukat sorumluluğu üstleniyordur. Kendi büronuzu açtığınızda, sorumluluğun tamamını üzerinize almaya başlarsınız ve avukat olduğunuzu hissedersiniz. Zira avukatlık, bir sorumluluk mesleği.

Yeterlilik konusunda ise, zaten her işi almak zorunda değilsiniz. Aldığınız işi ise araştırmalarınız sonucunda yürüteceksiniz. Araştıracaksınız, meslektaşlarımıza soracaksınız, vb. Şikayet dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiğini bile araştırmanız gerekecek. Yeterince araştırınca, bir sorunla karşılaşmayacaksınız.

Son olarak, müvekkil ile birebir görüşmek meslekte çok ama çok önemli. Bu tecrübeyi de en kolay, kendi büronuzda edinirsiniz.
sonuç olarak ekonomik sıkıntılarımız yok ise stajdan sonra kendi büromuzu açmak tabiri caiz ise cahil cesareti sayılmaz diyebiliriz üstad o zaman galiba
Old 03-03-2017, 14:17   #6
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan GoodNews
Merhaba,

Sevgili meslektaşım şuanki durumunuzu merak ettim, hala iyi ki açmışım diyor musunuz ?
Old 11-04-2017, 11:21   #7
avayşe

değerli meslektaşlarım;
bende mesleğe 2,5 ay kadar önce başladım ruhsatı alır almaz kendi büromu açtım çok mutluyum. Hayat risk almadan olmaz ancak iyiki başlamışım. kesinlikle tavsiye ederim
Old 16-08-2017, 15:58   #8
av.emreyilmaz

Selamlar.

Avukatlık stajımın son 3 ayında biri olarak, bu konuların herkes için farklı ölçütlerle değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum.

En basit şekilde örnek vermek gerekirse, stajı bitirir bitirmez üç yüz bin, beş yüz bin nüfuslu küçük bir şehirde ofis açmakla milyonluk İstanbul'da ofis açmak arasında dağlar kadar fark var.

Ailesinden veya herhangi bir yerden ekonomik destek alabilecek kişinin ofis açmasıyla, tamamen kendi başına yükün altına girecek kişinin ofis açması arasında dağlar kadar fark var.

Liste uzatılabilir. Şahsi düşüncem; en kötü senaryoyu düşünüp, eğer o senaryo yaşanırsa "ne kadar yara alırım, nasıl devam ederim?" sorularının cevaplarını bulup, bazı şeyleri göze alarak girmek gerekir. Tabii, bu demek değildir ki ümitsiz ve karamsar olmak gerekir. Her şey olabilir.

Umarım hepimiz doğru tercihleri yaparız.

Saygılar.
Old 28-08-2017, 02:30   #9
hakant

Başlıği acali 5 bucuk ay olmus stajim bitti ruhsat bekleme asamasindayim suan. Onumuzdeki iki ay icersisinde ofisimi acacagim gibi gozukuyor fakat istanbuldaki adli yardim ve cmk yogunlugu hakkinda bilgi edinmek istiyorum. Ozellikle adli yardin ilk yil kac adet adli yardim dosyasi geliyor? Bilgi sahibi olanlar beni aydinlatirsa memnun olurum.
Old 13-09-2017, 14:58   #10
Av.Ali Osman Kubur

Ben de şunu merak ediyorum. İşe küçük bir ofisten başladığımızıvar saydığımızda CMK, Adli Yardım ve Uzlaştırma yanında da alacağımız 3-5 dava ilk etapta ofisi çevirmemize yeter mi?
Old 14-09-2017, 14:54   #11
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av.Ali Osman Kubur
Ben de şunu merak ediyorum. İşe küçük bir ofisten başladığımızıvar saydığımızda CMK, Adli Yardım ve Uzlaştırma yanında da alacağımız 3-5 dava ilk etapta ofisi çevirmemize yeter mi?

Öncelikle ofisinizi tutacağınız yer çok önemli, eğer daha ufak çaplı bir ilçede yahut kirası az olan bir yer tercih ederseniz neden olmasın. İkinci olarak ofisinizi açtığınız yerin CMK- Adli Yardım ve Uzlaştırma görevleriyle ilgili iş yoğunluğu da önemli. Kısacası bir çok değişken var bunların hepsini değerlendirmelisiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi