Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ölüm tespiti davası , sadece ölüm yılının bilinmesinin yeterli olmayışı?

Yanıt
Old 14-10-2010, 17:50   #1
sailor1981

Varsayılan Ölüm tespiti davası , sadece ölüm yılının bilinmesinin yeterli olmayışı?

Nufus kayıtlarında halen sağ gözuken 140 yaşındaki müteveffanın nufustan (idari yoldan) kayıt tashihi yapmaya çalıştık. Yapılan tahkıkatta sonuç olumsuz (kadını köyde tanıyan yok )bende aslıye hukuk mahkemesinde hasımsız ölüm tespiti davası açtım, iki şahit dinlettım ancak şahitlerde kişinin 1950 yılında öldüğünü bildiklerini ay- gün olarak tam tarihi hatırlamadıklarını beyan ettıler .Nufus tarafıma şifahen sadece 1950 yılında ölümünün tespitine kararı ile nufustan düşümün yapılamayacağını söyledi bu arada 5 celse geçti.Cubbem dar gelmeye başladı meslektaşlarımdan yardım talep edıyorum.Ne yapabilirm emsal karar varmıdır.
Old 29-10-2010, 17:35   #2
Av. Nevzat Yağız

Kadını köyde bu tarihte tanıyan olmaması normal ama muhtarlık kayıtlarında ölmüş olduğu kaydının işlenmiş olması ihtimali var, bunu araştırdınızmı, gerçi üzerinden 60 yıl geçmiş, ama muhtarlıkdaki ölüm kaydının bulunması halinde nüfus müdürlüğü ölümü doğrudan kayda işleyebiliyor diye biliyorum..
Old 29-10-2010, 19:54   #3
sailor1981

Nufusa istanbuldan yeni bir tahkikat talep ettim başladı..Torununun çocuklarının polis yolu ile ifadesi alınacak,ama onlarında olaydan haberi yok.Tanımazlar bılezler. İş mahkemeye kalıcak gibi.1950 kararını alıp işletmeye uğraşacağım.
Old 02-04-2014, 14:59   #5
sailor1981

... adlı kişinin 1950-1951 yıllarında Öldüğünün tespitine şeklinde kararı kesinleştirip nufus kaydını ölü olarak ŞÜKÜR kapattırdık.
Old 03-04-2014, 21:25   #6
Av.Günar

Alıntı:
Yazan sailor1981
... adlı kişinin 1950-1951 yıllarında Öldüğünün tespitine şeklinde kararı kesinleştirip nufus kaydını ölü olarak ŞÜKÜR kapattırdık.
Geçmiş olsun darı başıma diyeyim o halde.Kararı burada paylaşabilir misiniz?
Old 04-04-2014, 13:51   #7
sailor1981

T.C. UZUNKÖPRÜ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİEsas-Karar No: 2010/19 Esas - 2010/466
/
*
T.C.
UZUNKÖPRÜ
1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ
TÜRK MİLLETİ ADINA
KARAR
ESAS NO: 2010/19
KARAR NO: 2010/466
*
HAKİM: CELAL PEKER 40942
KATİP: NUH SALMAN 117980
*
DAVACILAR : 1- HANİFE ÇINAR - Merkez Mh. Kavaklı Sk. 5/11 Gaziosmanpaşa/
İSTANBUL
2- CEMALİ ÇOLAKLAR - Oruç Reis Mah. Albayrak Cad. No: 8/2Bakırköy/ İSTANBUL
3- SEBAHAT BAŞARAN - Merkez Mh. Kavaklı Sk. 5/11 Gaziosmanpaşa/ İSTANBUL
4- NEBAHAT DEMİR - Kadıdondurma KöyüMeriç/ EDİRNE
5- TURAY ÇOLAKLAR - İstasyon Mah.İstasyon Cad. Bezirgan BahçeB 50 K 5 D
22Küçükçekmece/ İSTANBUL
6- MELİHAT SATIR - Turgut Reismh. 469. Sk. 13/1 Esenler/ İSTANBUL
VEKİLİ: Av. UMUT YÜKSEL - Cevizlik Mah. Dantelacı Sk. Özçelik İşhanı 19/34
Bakırköy/ İSTANBUL
DAHİLİ DAVALILAR : 1- NACİYE TÜRKKAN - Yenidoğan Mah Atilla Sok No:19
Bayrampaşa/ İSTANBUL
2- SANİYE KUŞKU - Korucuköy Keşan/ EDİRNE
3- NAZMİYE ÇEVİK - Yenidoğan Mah Atilla Sok No:19 Bayrampaşa/ İSTANBUL
4- NECMİYE ÇAKICI - Vatan Mah Kanaat Sok No:41/3 Bayrampaşa/ İSTANBUL
5- HANİFE ÇAKIR - Küçükdoğanca Köyü Keşan/ EDİRNE
6- HİLMİYE DEMİRCİ - Karacaali Köyü Keşan/ EDİRNE
*
DAVA: Ölüm Tespiti
DAVA TARİHİ: 11/01/2010
KARAR TARİHİ: 25/11/2010
*
Mahkememizde görülmekte olan davanın yapılan açık yargılamasının sonunda,
GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ:
DAVA :
Davacılar vekili dava dilekçesinde ve beyanlarında özetle;Davacılardan Cemal
Çolaklar'ın üvey annesi Fatma Çolakların veraset ilamını çıkarmak maksadıyla Keşan Sulh
Hukuk Mah. 2008/414 E sayılı dosyası üzerinden veraset ilamı talebinde bulunduğunu, nüfus
kayıtlarında Fatma Çolakların annesi olan 1874 doğumlu, 20593805394 TC kimlik noluT.C. UZUNKÖPRÜ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİEsas-Karar No: 2010/19 Esas - 2010/466
/
*
Zeynep Aracı'nın halen sağ olarak gözüktüğünün anlaşıldığını, bunun üzerine ilgili mahkeme
tarafından savcılık aracılığı ile araştırma yapıldığını, yapılan araştırma sonucunda Nüfus
Müdürlüğüne ölü olduğu tespit edilen Zeynep Aracı'nın nüfus kaydına 31/12/1950 tarihinden
geçerli olmak üzere ölüm kaydının düşülmesi ve kapalı kaydın açılması yönünde teskere
yazıldığını, Nüfus Müdürlüğünün 31/10/2008 tarihli yazısı ile ölüm şerhinin düşülebilmesi
için Nüfus Hizmetleri Yönetmeliğinin 69/2 maddesi uyarınca ölümün tespit edildiği mahkeme
kararının gönderilmesinin istendiğini belirterek, Zeynep Aracı'nın 31/12/1950 tarihinde
Uzunköprü Kurdu köyünde öldüğünün tespitine karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
CEVAP :
Dahili davalıHilmiye Demirci'nin davaya karşı yazılı cevabında özetle; gönderilen
dilekçede davanın mahiyeti ve muhteviyatının açıklanmadığını, bu tür davaların Nüfus
Müdürlüğüne karşı açılması gerektiğini belirtmiştir.
Davalı ve diğer dahili davalılar usulüne uygun davetiye tebliğine rağmen duruşmalara
katılmamışlar, davaya cevap vermemişler ve kendilerini vekille de temsil ettirmemiştir.
DELİLLER, DELİLLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ VE GEREKÇE :
Nüfus kayıtları incelendiğinde; Edirne ili İpsala ilçesi Hacıköy köyü Cilt:16 Hane:53
BSN:2 de nüfusa kayıtlı Ahmet ve Aşire kızı, 01/07/1874 d.lu, 20593805394 TC kimlik nolu
Zeynep Aracı'nınnüfus kaydının ilgili hakkında ölüm araştırması yapıldığından 10/07/2008
tarihinde idari işlemle kapatıldığı, araştırma sonuçlandırılıncaya kadar kayıt üzerinde işlem
yapılamayacağı ve bu açıklamanın ölüm hükmü sonuçlarını doğurmayacağı hususunun nüfus
kaydına şerh düşüldüğü davacıların mirasçı oldukları görülmüştür.
Davacı vekili tarafından Zeynep Aracı'nın ölmüş olması halinde hukuki durumları
etkilenecek davada taraf olarak gösterilmeyen diğer mirasçılarda mahkememizce verilen
mehil süresi içerisinde davaya dahil edilmişlerdir.
Keşan Sulh Hukuk Mah. 2008/414 E - 2009/742 K sayılı dosyası incelendiğinde;
davacı Cemali Çolaklar tarafından Fatma Çolaklar'ın veraset ilamının düzenlenerek verilmesi
istemine ilişkin açılmış dava olduğu, veraset ilamının düzenlenmesi istenen Fatma Çolaklar'ın
annesi Zeynep Aracı'nın nüfus kaydında sağ olarak gözükmesi nedeniyle hakkında yapılan
savcılık araştırması sonunda 30/06/2008 tarihli Jandarma görevlileri tarafından
düzenlenen tutanakta ilgilinin 1950 li yıllarda Kurdu köyünde kendi eceliyle vefat ettiği,
mezarının Kurdu köyünde bulunduğunun tespit edildiği, Keşan Nüfus Müd. 31/10/2008 tarihli
yazısıyla Zeynep Aracı'nın ölüm araştırılmasının yapıldığı, araştırma sonuçlandırılıncaya
kadar bu kayıt üzerinde işlem yapılamayacağı ilgilinin kaydına 31/12/1950 tarihinden geçerli
olması için ölüm şerhinin düşürülmesi için Nüfus Hizmetleri Yönetmeliğinin 69. maddesinin
2. fıkrası uyarınca ölümün tespit edildiği mahkeme kararının gönderilmesi gerektiğinin
bildirildiği, davanın davacı tarafça takip edilmemesi üzerine 26/05/2009 tarihinde işlemden
kaldırılmasına karar verildiği, süresi içerisinde yenilenmediğinden ise 01/09/2009 tarihinde
davanın açılmamış olmasına karar verildiği görülmüştür.
Mahkememizce yapılan kolluk araştırmasında 20/03/2010 tarihli tutanakta;
Zeynep Aracı'nın 1950-1955 yılları arasında felç ve yaşlılık nedeniyle Kurdu köyünde
vefat ettiği, ölüm tarihinin kesin olarak tespit edilemediği, köy mezarlığına defnedildiği,
mezar yerinin bilinmediği ve mezar taşının bulunamadığı belirtilmiştir.
Davacı tarafından gösterilen tüm deliller toplanmış, davacı tanığı Emine Çınar
(03/09/1930 d.lu) beyanında; Zeynep Aracı'yı kızı Fatma'nın dünürü olması nedeniyleT.C. UZUNKÖPRÜ 1. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİEsas-Karar No: 2010/19 Esas - 2010/466
/
*
tanıdığını, Zeynep Aracı'nın hastalandığında Kurdu köyünde bulunan kızı Fatma'nın yanına
geldiğini ve burada öldüğünü, ölüm tarihini kesin olarak hatırlamadığını, ancak o öldüğünde
kendisinin 20 li yaşlarda olduğunu, cenazesinin köy mezarlığına defnedildiğini belirtmiştir.
Davacı tanığı Ayşe Demir (15/05/1931 d.lu); kendisinin oturduğu köye yakın olması
nedeniyle Kurdu köyüne gidip geldiğini, bu yüzden Zeynep Aracı'yı tanıdığını, öldüğü tarihi
kesin olarak hatırlamadığını, ancak o öldüğünde kendisinin 20 li yaşlarda olduğunu
belirtmiştir.
Dava ölüm yerinin ve tarihinin tespiti istemine ilişkindir. Davacı taraf Zeynep
Aracı'nın 31/12/1950 tarihinde Kurdu köyünde öldüğünün tespitini istemiştir. Tüm dosya
kapsamı ve deliller birlikte değerlendirildiğinde;Zeynep Aracı'nın tüm araştırmalara rağmen
ölüm tarihi kesin olarak tespit edilememiştir. Yapılan kolluk araştırmaları ve tanık
beyanlarının hiçbirinde Zeynep Aracı'nın 31/12/1950 tarihinde öldüğüne dair herhangi bir
tespit veya açıklama bulunmamaktadır. Bu yüzden davacıların, Zeynep Aracı'nın 31/12/1950
tarihinde öldüğüne dair iddiasına itibar edilmemiştir. Tanık beyanları ve kolluk araştırmaları
birlikte değerlendirildiğinde Zeynep Aracı'nın 1950 li yıllarda öldüğünü kabul etmek
gerekmiştir. Bu nedenlerle davanın kısmen kabulü ile Zeynep Aracı'nın 1950 li yıllarda
Uzunköprü ilçesine bağlı Kurdu köyünde öldüğünün tespitine karar verilmiştir.
HÜKÜM: Gerekçesi yukarıda açıklandığı üzere;
1-Davanın KISMEN KABULÜYLE, Edirne ili İpsala ilçesi Hacıköy köyü Cilt:16
Hane:53 BSN:2 de nüfusa kayıtlı Ahmet ve Aşire kızı, 01/07/1874 d.lu, ZEYNEP
ARACI'nın 1950 li yıllarda Uzunköprü ilçesine bağlı Kurdu köyünde öldüğünün
tespitine,
2- Peşin harcın mahsubu ile başkaca harç alınmasına yer olmadığına,
3- Alınması gereken 17,15 TL. karar ve ilam harcından peşin harç olarak alınan 15,60
TL sınınmahsubu ileeksik 1,55 TLkarar ve ilam harcının davacıdan tahsili ile hazineye gelir
kaydına,
4- Yargılama giderinin davacı üzerinden bırakılmasına,
Dair, Davacılar vekilinin yüzüne karşı, davalıların yokluğunda kararın tebliği
tarihinden itibaren 15 gün içinde mahkememize ya da mahkememize gönderilmek üzere
başka yer Asliye Hukuk Mahkemesi’ne verilecek dilekçe ile temyiz yasa yoluna gidilebilmek
üzere, açık yargılama sonucunda verilen karar açıkça okundu, usulen anlatıldı. 25/11/2010
*
*
Katip 117980 Hakim 40942
Old 25-08-2014, 20:24   #8
Av.Günar

Benim davam;idari işlemle yapılacak bir işlemi mahkemeden talep edemeyeceğim ve ortaklığın giderilmesi davasından aldığım yetkiyle bu davayı açamayacağım gerekçesiyle ,HMK 114/1-Cc-d ve 115/2 . maddelerine dayanarak red oldu.
Old 26-08-2014, 19:14   #9
sailor1981

Hiç şaşırmadım, ben yukarıdaki kararı almak için mubala etmıyorum İstanbul'dan 25 kere Uzunköprü'ye gittim.
Astarı yüzünü geçti meslektaşım. İdari yoldan başvurma mecburiyeti olmadığını bu nedenle direk mahkemeden talep edilebileceğini düşünüyorum.Ancak mahkemenin sizi davacı olarak yetkisiz görmesi biraz mantığa yatkın gibi.
İdari yolu deneyin mesltektaşım.
Old 10-01-2018, 10:59   #10
basiretli tacir

Varsayılan Görevli Mahkeme

Alıntı:
Yazan sailor1981
Hiç şaşırmadım, ben yukarıdaki kararı almak için mubala etmıyorum İstanbul'dan 25 kere Uzunköprü'ye gittim.
Astarı yüzünü geçti meslektaşım. İdari yoldan başvurma mecburiyeti olmadığını bu nedenle direk mahkemeden talep edilebileceğini düşünüyorum.Ancak mahkemenin sizi davacı olarak yetkisiz görmesi biraz mantığa yatkın gibi.
İdari yolu deneyin mesltektaşım.

Meslektaşım merhabalar, ölümün tespitine ilişkin davalarda yetkili mahkeme neresidir? Ölümün gerçekleştiği yer mahkemesi mi yetkilidir?
Old 10-01-2018, 11:29   #11
sailor1981

Ben ölüm yeri mahkemesinde açtım.sıkıntı olmadı.kolay gelsin
Old 11-04-2018, 11:46   #12
av.who

Alıntı:
Yazan Av.Günar
Benim davam;idari işlemle yapılacak bir işlemi mahkemeden talep edemeyeceğim ve ortaklığın giderilmesi davasından aldığım yetkiyle bu davayı açamayacağım gerekçesiyle ,HMK 114/1-Cc-d ve 115/2 . maddelerine dayanarak red oldu.

Ölüm kaydının dşürülmesini mi talep ettiniz acaba. O sebeple reddedilmiş gibi anladım yazdığınızdan. Asliye Hukuk Mahkemesinde Ölümün tespiti davası açmanıza rağmen reddedildiyse garip.

—— • ——

Yargıtay 2. Hukuk Dairesinden:

Esas : 2005/17894

Karar : 2006/2074

İncelenen Kararın :

Mahkemesi : Darende A.H.

Tarihi : 8/4/2003

Numarası : 2003/13-2003/41

Davacı : Alhas Öztürk

Davalı : Nüfus Müdürlüğü, Dahili Davalı Selver Öztürk

Dava Türü : Nüfus Kaydının İptali

Temyiz Eden : Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

Davacı Alhas Öztürk’ün 20/1/2003 tarihli dava dilekçesiyle Nüfus Müdürlüğü aleyhine açtığı davada, 1/4/1982 tarihinde doğan 1985 yılı Kasım ayında vefat eden oğlu Arif Öztürk’ün nüfus kütüğündeki sağ kaydının ölü olarak düzeltilmesine karar verilmesini istediği, davaya ölen çocuğun annesi ve davacının eşi olan Selver Öztürk’ün de katılımının sağlandığı, mahkemece davanın kabulüne karar verildiği ve hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmıştır.

Nüfus Kanununun 33. maddesi uyarınca ölen kişinin nüfus kütüğünden düşürülmesi işlemi idari bir işlemdir.

Mahkemece, sadece ölüm ve ölüm tarihinin tespitine karar verilmesi gerekirken, idareyi işlem yapmaya zorlayacak şekilde nüfus kütüğündeki sağ kaydının ölü olarak tashihine karar verilmesi usul ve yasaya aykırıdır.

SONUÇ: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA, oybirliğiyle karar verildi. 22/2/2006
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi