Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sigorta aracılık sözleşmesinin edimleri arasında orantısızlık var. İptali için ne yapmam gerekiyor?

Yanıt
Old 13-01-2011, 11:43   #1
Av. Gözde Eksek

Varsayılan Sigorta aracılık sözleşmesinin edimleri arasında orantısızlık var. İptali için ne yapmam gerekiyor?

Merhabalar, herkese iyi çalışmalar diliyorum.
benim şöyle bi sorum olacak, bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
Müvekkilim imzaladığı bir sigorta aracılık sözleşmesi var. Ancak sözleşme tarihi belli değil. Sözleşmeye göre aracı %30 gibi yüksek bir miktar ücret alması gerekiyor. Sözleşmenin feshi için ihtarname gönderdik, ancak aracının eline ulaşmamış. Şu anda icra takibi başlattılar. Sözleşmenin iptali için dava açmak istiyorum. Edimler arasında orantısızlık var. Sözleşmenin tarihi belli olmadığı için gabine dayanamıyorum. Bu konuda önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 13-01-2011, 22:05   #2
Malik Eskişehirli

Anlatım açık değil, muhtemelen tali acentelik sözleşmesi. Sigorta Hukukundan çok BK kapsamında duruyor!
Old 13-01-2011, 23:14   #3
Av. Gözde Eksek

evet, sözleşme sigorta şirketinden para tahsiline ilişkin bir aracılık sözleşmesi. Alınan mikatar göre %30 ücret alınması orantısızlık gibi duruyor. Ama hangi yolla sözleşmeyi iptal ettierceğim ya da düzenlettireceğim konusunda sıkıntı yaşıyorum. Teşekkür ederim.
Old 14-01-2011, 20:24   #4
Malik Eskişehirli

Sn. Eksek bu kez de anlatımınız yetersiz. Kişi Tali Acentelik yaptığı yerden mi poliçe ( Komisyonu ) bazında % 30 alıyordu ? Aksi halde, sigorta şirketinden para tahsilinde ( Tahsildarlık gibi )% 30 ücret alınma işini hem anlayamadım hem de ilk defa böyle bir iş duyuyorum ilk defa duyuyorum! Konunuz konum, ancak anlatımınız sıkıntınıza yardımcı olma imkanı da sağlamalı.
İyi Çalışmalar.
Old 17-01-2011, 12:59   #5
Av. Gözde Eksek

yorumlarınız için teşekkür ederim. Sözleşme iş takip sözleşmesi, yani esas sigorta şirketi nezdindeki işlemlerin takip edilmesine ilişkin bir sözleşme. Sözleşme sonunda sigorta tazminatı alındığında %30 oranında ücret ödenmesi karalaştırılmış. Ancak yapılan işlem sadece evrak gönderilmesi olmuş, para tahsilatı yapılmamış, yani edimler arasında açık bir orantısızlık var benim düşünceme göre. Sözleşmenin iptali veya yeniden değerlendirilmesi konusunda ne yapabilirim? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.
Old 17-01-2011, 21:07   #6
Malik Eskişehirli

Konunun Sigorta Hukuku olmadığı anlaşıldı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi