Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kim KORKAR CV YAZMAKTAN !!!

Yanıt
Old 13-06-2007, 15:53   #1
persona

Varsayılan Kim KORKAR CV YAZMAKTAN !!!

Hepimizin bildigi gibi 21. yuzyilda artik isler eskisi gibi yurumuyor, eger iyi bir egitim almissaniz ve ingilizcede biliyorsaniz, calismak istediginiz firmalar eger modern bir yonetim anlayisina sahiplerse sizden CV yazmanizi istiyorlar. Evet CV yani mutlaka ingilizce yazilmasi gereken bir belge...(sakin israrla CV istenen bir basvuruya Turkce ozgecmis yazip gondermeyin, bu firmanin cop kutusunu doldurmaktan baska ise yaramaz)

CV yi yazarken hangi ozel kelimeleri kullanmamiz gerektigi konusuna gecmeden 1. bolumde CV yi yazarken nelere dikkat etmmemiz gerekiyor, baska deyisle yapmamamiz gereken temel hatalar nedir bu noktalar uzerine yazmak istiyorum... iste benim tecrubelerimden ve aldigim egitimden gelen birkac temel nokta.

1- CV, nin islevinin, anlaminin ne oldugunu cok iyi kavramak gerekiyor... aslinda CV denen sey sadece

-Sizi Interview(is gorusmesine) a goturecek bir arac-

Bu ne demek, bu su demek sakin, soyle dusunmeyin, ise girmek istediginiz firmanin insan kaynaklari sorumlusu sizin yazdiginiz CV yi okudugunda sizi hemen ise alacak, isterseniz altin harflerle falan yazin, onun tek islevi sizi Interview a goturecek olmasi

* Yukaridaki temel, noktanin uzantisi olarak ikinci ilkemizi saptayabiliriz

-SAKIN 1 SAYFADAN ( eger cok cok egitim almissaniz 2 sayfa ) FAZLA UZUNLUKTA CV YAZMAYIN

bunun nedeni aslinda dusundugunuzde cok bariz aslinda, dusunun sizin yaptiginiz basvuru gibi 1000 lerce kiside ayni ise basvuruyor, ve maalesef is dunyasinda kimsenin uzun uzun yazilmis CV leri okumaya vakti yok, sizin CV nize sorumlu kisinin ortalama ayiracagi sure ya 30 saniye ya da maksimum 1 dakikadir...

*buradan 3. ilkemize gecebiliriz...

-SAKIN GIRMEK ISTEDIGINIZ ISLE ILGISI OLMAYAN AYRINTILAR YAZMAYIN

yukarida bahsettigimiz, kisitli zaman prensibi icinde, kimsenin sizin ozel zevklerinizi merak ettigini mesela resim cizmekten cok hoslanirim, siir okurum falan gibi gereksiz ayrintilarla ilgilendigini zannetmeyin... hem sunu unutmayin CV de verdiginiz her bilgi interview sirasinda aleyhinize delil olarak kullanilabilir ...

*4. ilkemiz yine cok basit ama cok onemli bir ilke

-SAKIN YALAN SOYLEMEYIN, DURUST OLUN

ingilterede yapilan arastirmada, ise giren insanlarin yuzde sekseni CV lerinde az veya cok yalan soylediklerini itiraf etmisler... Bunu yapmaniz demek aslinda cok buyuk bir risk almaniz demek, interview sirasindaki performansinizdan tutun, eger cok buyuk bir yalansa isten cikartilma sebebi olusturur.

*5. ilkemiz

-SAKIN CV NIZI GARIP RENKLI KAGITLAR UZERINE, VEYA GARIP FONTLARLA YAZMAYIN, KISACA GORUNUM COK ONEMLI

*Evet , yazma sekliniz ve CV nizin genel gorunumu , basvurdugunuz kuruma imajiniz hakkinda bir onbilgi verir, sizin ne kadar ciddi oldugunuzu yansitir...
bu anlamda
sakin , garip fontlar kullanmayin,times new roman idealdir
sakin beyaz veya cok ucuk sari disinda bir kagida yazmayin
sakin gonderirken suslu zarflar falan kullanmayin
artan print ozellikleri sayesinde, belki fotografinizi eklemek guzel bir fikir gibi dursa da fotografiniz cok ozenle secilmis olmali.

**** Bunlar ilk planda aklima gelen ilkeler , eger akliniza gelen baska ilkeler ve basinizdan gecen ilginc olaylar lutfen buraya ekleyin, bir sonraki yazida CV yazarken nasil bir ingilizce isimizi gorur , hangi kelimeler kilit kelimeler onlardan bahsetmeye calisacagim... her nekadar internet uzerinden CV ler yayginlassa da orada bile yazdigimiz seyler ve kullandigimiz ifadeler, bizi hayal ettigimiz isin , isgorusmesine goturmesi bakimindan cok kilit onemdeler... o yuzden herkesin bu bolume katkida bulunmasi genc meslektaslar icin bence cok onemli...

saygilar...
Old 15-06-2007, 14:44   #2
Cest la vie

Teşekkürler Persona. Ben de bir kaç unsur eklemek istiyorum:

-CV'nizi eğer internet araciliğiyla yollamıyorsanız, CV'nizi bastığınız kağıdın ve onu içine koyacağınız kağıdın aynı olmasına özellikle dikkat ediniz.
-Çok önemli gördüğünüz başvurularınızı internet üzerinden değil, normal posta yoluyla yapınız.
-Bir Amerikan şirketine başvuru yapıyorsanız CV'nizden;
Yaşınızı, cinsiyetininizi, medeni durumunuzu gösteren bilgilerinizi muhakkak çıkarınız. Bunun yerine en başa eğitim bilgilerinizi giriniz.

Aksi halde CV'niz ne kadar değerli olursa olsun, işveren 'ayırımcılık' iddiası korkusuyla, bu bilgileri görür görmez CV'nizi buruşturup çöpe atıyor.

Avrupa için böyle bir durumun söz konusu olmadığını, aksine yazılması gerektiğini duymuştum.
Old 24-09-2007, 20:32   #3
yargıç isa

Kitap ............

Alıntı:
-Bir Amerikan şirketine başvuru yapıyorsanız CV'nizden;
Yaşınızı, cinsiyetininizi, medeni durumunuzu gösteren bilgilerinizi muhakkak çıkarınız. Bunun yerine en başa eğitim bilgilerinizi giriniz.

Aksi halde CV'niz ne kadar değerli olursa olsun, işveren 'ayırımcılık' iddiası korkusuyla, bu bilgileri görür görmez CV'nizi buruşturup çöpe atıyor.

Bu gerçekten çok şaşırtıcı. Paylaştığınız için teşekkürler

saygılarımla...
Old 24-09-2007, 20:47   #4
av.mgul

öncelikle çok önemli bir konuda verdiğiniz bilgiler için teşekkürler..
bunun yanında verdiğiniz bilgilerin ışığında bir de örnek koyulsa buraya iyi olmaz mı? yoksa çok fazla şey mi istiyorum
Old 14-10-2007, 15:34   #5
yyyasemin

"-Bir Amerikan şirketine başvuru yapıyorsanız CV'nizden;

Aksi halde CV'niz ne kadar değerli olursa olsun, işveren 'ayırımcılık' iddiası korkusuyla, bu bilgileri görür görmez CV'nizi buruşturup çöpe atıyor."

yukarıdakı cv nin çöpe atılması ile ilgili kısma katılmıyorum amerikada 2 yıl yaşadım ve özellikle iş başvurularında kişinin özel hayatının başta olması pozisyon belirlenirken işveren tarafından ele alınıyor bu konuda korkmayın bılakıs belırtın
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04626107 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.