Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2012, 08:34   #1
Konuk

Varsayılan velayet

herkese günaydın.ben 5 yıldır eşimden ayrıyım ve boşanma davamız 4,5 sene sürdü.daha eni boşanabildim. bu süreçte eski eşim bana ve kızıma ilk önceleri nafakamızı düzenli olarak yatırıyordu.ama daha sonrasında nafakamızı yatırmaz oldu çok zor durumlarda kaldım çünkü bende çalışmıyordum bir gelirim yoktu.duydumki daha biz evliyken mahkememiz bile olmadan bir bayanla imam nikahı kıymışlar ve beraber yaşadıklarını öğrendim,sonrasında 1 çocuğu olduğunu şimdi ise 2.çocuğunun olduğunu. bu nedenle bana ve çocuğuma nafakamızı yatırmıyordu.icraya verdim ama bu seferde maaşını asgari ücret gösterdi nafaka miktarı yarı yarıya düştü.onuda 2-3 ayda bir alabilir oldum. bu zorluklardan dolayı,evimin ihtiyaçlarını karşılayamıyordum. bende bir beyle nikahlandım.resmi nikahımız yok ama bekleme süresini kaldırınca yapacağız.şuan doktordan hamile olmadığıma dair raporu aldım,mahkemeye götüreceğim inşallah bekleme sürem kalkacak.akabinde resmi nikah için başvuru yapacağız. şimdi eşim bu durumu öğrendi ve benden çocuğumun velayetini almak istiyor. ilk kez yıllar sonra bir düzenimiz oldu,çocuğumda bu eşime baba diyor,onu çok seviyor.onu görmediğinde özlüyor.kendi öz babasıyla konuşmak dahi istemiyor. çocuğum 11 yaşında.eski eşimde imam nikahıyla biriyle yaşıyor hatta mahkememiz sürerken 1 çocuğu oldu ve o kadın şuandada tekrar doğum yapmak üzere.benden çocuğumun velayetini alabilirmi.benim resmi nikahım olmadığı için.ama en geç 1 hafta içinde sanırım başvuru yapabileceğiz nikah için.bana yardımcı olursanız.çok sevinirim.
Old 04-01-2012, 13:10   #2
üye38190

Dikkat

Anlattıklarınıza binaen, velayet hususunda mahkemelerin dikkate aldığı husus çocuğun yararıdır. Eski eşiniz resmi nikahsız olarak bir kadınla beraber ve ondan 2. çocuğu olacak. Şu an siz birlikte olduğunuz kişiden bir çocuk sahibi değilsiniz. Şartlar incelendiğinde çocuğun sizden alınması zor gibi görünüyor. Tabi resmi nikah yapmadığınız kişiyle nikah yapmanız ve cocuğunuza anlattığınız gibi bir aile ortamı oluşturmanız gerekecektir. Eğer velayetin değiştirilmesi davası açılırsa tüm bunları tanıklarınızla birlikte mahkemede dinletirsiniz.

Velayet davalarında mahkemenin bakacağı tek şey, çocuğun zarar görüp görmediği veya yaşadığı yaşayacağı ortamda zarar görme ihtimalinin bulunup bulunmadığıdır. Mahkeme delilleri objektif olarak değerlendirir ve uzman pedagog raporu da alır. Çocuğunuz dinnlenilebilecek yaşta olduğundan mahkemece dinlenebilecektir de.

Dava aşamasında hukuki yardım almanızı öneririm.Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi