Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müdahalenin Men'i

Yanıt
Old 23-07-2006, 04:51   #1
Av. Can DOĞANEL

Varsayılan Müdahalenin Men'i

Komşu parsel sahibi parseller arasında kadim yol olan yere bahçe duvarı yapmak suretiyle yolu kapatır. Bunun üzerine müdahalenin men'i ve kal davası açılır. Duvarı yapan da buranın yol olmadığı kendi parseline dahil olduğu karşı tarafın binasının bu kısma taşma yaptığı iddiası ile müdahalenin meni davası açar. İki dava birleşir. Tapu kayıtlarına göre bu kısmın yol olduğu keşif ve bilirkişi raporları ile kesinleşir. Yalnızca bahçe duvarı yapan tarafın tapusunun çaplı krokisinde yol gözükmemektedir. Ancak yol dahil edilir ise tapudaki yüzölçümüne göre + yönde fark doğmaktadır. Kadastro Müdürlüğü bunun 'sehven' yazıldığını söylemektedir. Kadastro kesinleşmiştir. Ancak Tapu Müdürlüğü her sorulduğunda buranın yol olduğu cevabını vermiştir. Buna göre ihtimaller.
1- Yollar hazinenin tasarrufunda olduğu gerekçesiyle her iki dava da reddedilir.
2- Bahçe duvarı yapan tapu siciline güvendiği için iktisabı geçerlidir. Davasında haklıdır.
3- Yola vaki müdahale nedeniyle hazineye dava ihbar edilip katılımı sağlanmalıdır.
Bu ihtimallerden hangisinin gerçekleşebileceğini veya olaya göre kendi öngördüğünüz ihtimalleri yazarsanız sevinirim.
Old 23-07-2006, 15:32   #2
ibreti

1.İhtimal:
Yollar devletin hüküm ve tasarrufu altında olmakla birlikte, yollardan istifade edenler de (biz yurttaşlar) yollara yapılacak müdahalelerin önlenmesini isteyebiliriz. Hazinenin aktif husumet ehliyeti olmakla birlikte bu durum buradan istifade eden yurttaşın aktif husumet ehliyetini önleyici, ortadan kaldırıcı mahiyette değildir.
Bu hale göre mahkeme her iki davayı usulden (aktif husumet ehliyeti yokluğundan) reddemez.

2.İhtimal;
Korunan değer TAPU SİCİLİNE GÜVEN değil, tapu sicilinine İYİ NİYETLE güven ilkesidir. Dolayısı ile burada tapu siciline güven taşınmazın çaplı krokisine güveni gerektirdiği kadar m2 olarak alana ilişkin tespite de güveni kapsar. taşınmazın çaplı krokisi alanı birbiri ile çelişik (ki yol yok farzedildiği zaman tescil edilen alandan daha fazla bir alana ulaşıldığı yazılmış) sonuç vermektedir. Bu halde sadece çapa dayanrak iyiniyet iddiasında bulunmak mükmkün değildir.
Hayatın olağan akışı içinde yolların başlangıç ve bitimi sadece tek parsel ile sınırlı değildir. Komşu parsellerden de geçiş vardır. Kanaatimce komşu parsel tutanakları da orada yol olup olmadığı, taşınmazın tespite esas krokisinde maddi bir hata yapılıp yapılmadığı hususunda fikir verecektir. Komşu parsel tutanakları, tutanak bilirkişileri ve mahalli bilirkişiler ile kadim yol olup olmadığı tespit edilebilir.

3.İhtimal;
Yollar ve ulaşım hizmeti niteliği itibari ile aynı zamanda İDARİ HİZMET niteliğindedir. Oradan geçen yolun açık bulundurulmaması ve müdahalelerin önlenmemesi idarenin hizmet kusuru kapsamındadır. Bu yönü ile idareye davanın ihbarı aslında hizmet kusurunun da ihbarıdır.
Esasen orada kadim yol olduğu sabit ise idarenin dava ile uğraşmasına dahi gerek yoktur. 3091 sayılı yasa KAMU ALANLARINA MÜDAHALEDE süre aramamaktadır. İdare geçen zamana bakmaksızın KADİM YOLA MÜDAHALEYİ men edebilir.

İlk fırsatta görüşümü doğruyayan içtihatları da eklemeye çalışacağım..

Saygılarımla...
Old 26-07-2006, 23:12   #3
Av. Can DOĞANEL

Teşekkürler ben de benzer şekilde düşünüyorum. Dava dilekçesinde "gayrimenkulümüze ve yola vaki müdahalenin önlenmesi" talebini yazmışız. Hakimin tarafların hukuki tavsifiyle bağlı olmadığı düşüncesiyle. Komşuluk hukukundan dolayı müdahalenin men'ini ve davanın bu şekilde kabulünü talep etmeyi düşünüyordum. Sanırım olay bu şekilde çözülecek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi