Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emlak alım satım ve aracılık sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2014, 13:33   #1
Av.Kaan Özkan

Varsayılan emlak alım satım ve aracılık sözleşmesi

Kıymetli meslektaşlarım . Mesleğe yeni başlamış genç bir arkadasınız ve meslektaşınız olarak bir sorum olacak . Yardımcı olursanız çok sevinirim . Müvekkilim ( satıcı ) - alıcı ve emlak şirketi arasında imzalanan sözleşmede , alıcının bu sözleşmeden cayması halinde müvekkilime 20.000 TL ödeyeceğine ilişkin bir ibare mevcuttur . Alıcı bu sözleşmeden caymış ve müvekkilimin maliki bulunduğu gayrimenkulu almaktan vazgeçmiştir.Müvekkilim ise bu durum karşısında gayrımenkulu başka birine satmıştır . Ancak sattığı bedel vazgeçen alıcının kabul ettiği bedelden yüksektir . Vazgeçen alıcı aleyhine icra takip işlemlerine başlamayı düsünüyorum . Sonuc alabilmem mümkün gözüküyor mu ? Tesekkurler
Old 18-04-2014, 15:47   #2
Cumhur Okyay

Tapuya kayıtlı bir gayri menkulün alım satım işleminin ( taahhüt muamelesinin) adi (basit) yazılı senede bağlanması ve cezai şart kararlaştırılması ne derecede geçerlidir? Bkz. MK ve Tapu Kanunu'nun ilgili maddeleri. Kolay gelsin...
Old 22-04-2014, 10:31   #3
Avukat Kaya

Gayrimenkul alım satım sözleşmelerinin haricen düzenlenmesi sözleşmeyi geçersiz kılar. Geçersiz sözleşmede kararlaştırılan cezai şartta geçersizdir. Genel kural budur. Ancak istisnaların bulunup bulunmayacağı elinizdeki sözleşme hükümleri dahilinde araştırmak gerekmektedir.

Buna rağmen elinizdeki sözleşme, aynı zamanda komisyonculuk sözleşmesidir. Bu sözleşme dahilinde, sözleşmenin imzalanmasından sonra, gayrimenkul alımından vazgeçilmesi halinde, vazgeçen taraf komisyoncunun bedelini ödemek zorundadır. Tabi bu durumun mevcudiyeti için, Yargıtay bazı şartların oluşmasını aramıştır.

Müvekkilinizin zararı karşılanamaz belki ama komisyoncunun zararı karşılanabilecektir.

Kolaylıklar dilerim
Old 22-04-2014, 11:03   #4
detay82

Alıntı:
Yazan Av.Kaan Özkan
Kıymetli meslektaşlarım . Mesleğe yeni başlamış genç bir arkadasınız ve meslektaşınız olarak bir sorum olacak . Yardımcı olursanız çok sevinirim . Müvekkilim ( satıcı ) - alıcı ve emlak şirketi arasında imzalanan sözleşmede , alıcının bu sözleşmeden cayması halinde müvekkilime 20.000 TL ödeyeceğine ilişkin bir ibare mevcuttur . Alıcı bu sözleşmeden caymış ve müvekkilimin maliki bulunduğu gayrimenkulu almaktan vazgeçmiştir.Müvekkilim ise bu durum karşısında gayrımenkulu başka birine satmıştır . Ancak sattığı bedel vazgeçen alıcının kabul ettiği bedelden yüksektir . Vazgeçen alıcı aleyhine icra takip işlemlerine başlamayı düsünüyorum . Sonuc alabilmem mümkün gözüküyor mu ? Tesekkurler

Bahsettiğiniz, satış ve komisyon sözleşmesinden oluşan karma bir sözleşmedir. Tapulu gayrimenkullerin satış sözleşmesinin resmi şekilde yapılmaması halinde, cezai şart vs dahil sözleşme geçersiz olacaktır. Ancak sözleşme, komisyon sözleşmesi olarak geçerlidir.
Sonuç olarak siz, ortada geçerli bir satış sözleşmesi olmadığından sadece verdiğinizi isteyebilirsiniz, onun haricinde bir talepte bulunamazsınız. Bu nedenle satıcı yönünden alıcı aleyhine bir yasal başvuruda bulunmanız uygun olmayacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi