Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Destekten yoksun kalma tazminati

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-08-2014, 14:33   #1
Av.mehmet.av

Varsayılan Destekten yoksun kalma tazminati

Merhaba,
Muvekkiller anne ve baba, 23 yasinda universiteden mezun olmus ve kpss sinavina girmis erkek cocuklarini bir trafik kazasinda kaybediyor. Ceza davasi su an iddianame asamasinda. Surucunun tam kusurlu oldugu varsayiminda
Sorularim sunlar,
1. Sigorta sirketine anne ve baba icin destekten yoksun kalma tazminati icin basvuruda sigortaya hangi belgeleri sunmak gerekli. Sigorta sirketi ne kadar surede cevap verir.
2. Sigorta sirketinin herhangi bir subesine veya genel merkezine bu basvuruyu yapabiliriz, dogru mudur.
3. Destekten yoksun kalma tazminatinin hesabi ile ilgili bir tablo vs mevcut mudur.
4. Muteveffanin bir de abisi var. Bunun destekten yoksun kalma tazminati alamayacagini dusunuyorum, dogru mudur.
5. Anne, baba ve kardes icin acacagim manevi tazminat davasinda herbiri icin talebim ne olmalidir sizce. Anne ve baba icin ayri ayri 50.000 ser bin, kardes icin de 40.000 TL talep etmeyi dusunuyorum. Daha fazla talep etmeyi dusunuyorum ancak kismi redden muvekkillere vekalet ucreti gelmesini de istemiyorum acikcasi
Old 21-08-2014, 15:30   #2
hafriyat

Sigortaya başvurmadan direkt sigorta şirketine de dava açın. Ağabeyi destekten yoksun kalma tazminatı alamaz. Manevi tazminatı olabildiğince yüksek isteyin, nasıl olsa her halükarda bir kısmı reddedilecektir vekalet ücreti maktu olacaktır.
Old 21-08-2014, 22:03   #3
ihkak ı hak

Alıntı:
Yazan hafriyat
Sigortaya başvurmadan direkt sigorta şirketine de dava açın. Ağabeyi destekten yoksun kalma tazminatı alamaz. Manevi tazminatı olabildiğince yüksek isteyin, nasıl olsa her halükarda bir kısmı reddedilecektir vekalet ücreti maktu olacaktır.

dava açmadan önce sigorta şirketinin genel merkeziyle görüşmenizi öneririm. bazı şirketler aracıların girmesini engellemek için kendileri bile iletişime geçebiliyor. destekten yoksun kalma sigorta kapsamında olduğundan kapsam miktarınca ödeme yapabilirler. denemenizde fayda var. ağabeyin ben de destekten yoksun kalma alamayacağını düşünüyorum. ancak manevi tazminatınız reddedilirse maktu değil, nisbi vekalet ödeyeceksiniz. alıntı yaptığım meslektaşıma bu konuda katılmıyorum.
Old 22-08-2014, 10:19   #4
olgu

Destekten yoksun kalma tazminatından zmms sorumlu, kasko ise ancak ihtiyari mesuliyet klozu mevcutsa sorumludur.

muhteveffanın abisine bir maddi desteği sözkonusu ise destekten yoksun kalma tazminatı talep edebilir, ancak bunu davacı taraf olarak siz ispat etmektesizin.

Manevi tazminatta ise reddolunan miktar için nisbi vekalet ücreti ancak bu vekalet ücreti kabul edilen miktar için taktir edileni aşamaz.
Old 22-08-2014, 22:35   #5
Malik Eskişehirli

Dava yolundan önce sigorta şirketi ile görüşün istenilen belgeleri hazırlayın ve önerilen tazminatı ibranameye şerh konularak alın sonra tazminat tutarını bir Aktüer e denetlettirin sonucuna göre de hareket edin
Old 22-12-2014, 15:10   #6
stajyer_ss

Sigorta şirketleri yalnızca poliçede belirtilen teminat limitinde maddi zararlardan sorumlu olduklarından manevi tazminat ödemesinde bulunmazlar. Üzerinden epey zaman geçmiş ama şirketten manevi tazminat talebiniz evleviyetle reddedilecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi