Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Ne Kadar Özgürüz?

Yanıt
Old 06-04-2012, 08:43   #121
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Gemici
Özgürlüğün tarifini yapmamız gerekecek gibime geliyor.
Daha kimse özgürlüğü görmemişken özgürlüğün tanımını kim yapabilir?

Ancak TDK yapabilir.
http://www.tdkterim.gov.tr/bts/
Alıntı:
Yazan Gemici
Spartaküs zamanındaki, Marx yamanındaki, kurtuluş savaşı zamanındaki, günümüzdeki ve gelecekteki özgürlük farklı özgürlükler mi acaba?
Ben öyle düşünüyorum. Bireyin özgürlüğü, işçi sınıfının özgürlüğü, ulusun özgürlüğü farklı kavramlar.

Ansiklopediye baktım, orada da öyle yazıyor: Siyasal özgürlük, ekonomik özgürlük, felsefi özgürlük diye ayırmış:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCrl%C3%BCk

Ayrıca kadın özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi ayırımlar da var.

Benim sözünü ettiğim gelişme bütün bu ayırımlara gerek bırakmayacak. Başkasının hakkına el atılmadığında herkes her anlamda özgür olacak. Geçmişin özgürlüğü ile geleceğin özgürlüğü arasındaki fark, uzay kadar büyük olduğundan, buradan gözükmüyor.

Saygılarımla

Old 06-04-2012, 09:46   #122
Gemici

Alıntı:
Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Alıntı:
Yazan Gemici
Alıntı:

Özgürlüğün tarifini yapmamız gerekecek gibime geliyor.

Daha kimse özgürlüğü görmemişken özgürlüğün tanımını kim yapabilir?

Ancak TDK yapabilir.
http://www.tdkterim.gov.tr/bts/

Alıntı:
Yazan Gemici

Spartaküs zamanındaki, Marx yamanındaki, kurtuluş savaşı zamanındaki, günümüzdeki ve gelecekteki özgürlük farklı özgürlükler mi acaba?

Ben öyle düşünüyorum. Bireyin özgürlüğü, işçi sınıfının özgürlüğü, ulusun özgürlüğü farklı kavramlar.

Ansiklopediye baktım, orada da öyle yazıyor: Siyasal özgürlük, ekonomik özgürlük, felsefi özgürlük diye ayırmış:
http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%96zg%C3%BCrl%C3%BCk

Ayrıca kadın özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi ayırımlar da var.

Benim sözünü ettiğim gelişme bütün bu ayırımlara gerek bırakmayacak. Başkasının hakkına el atılmadığında herkes her anlamda özgür olacak. Geçmişin özgürlüğü ile geleceğin özgürlüğü arasındaki fark, uzay kadar büyük olduğundan, buradan gözükmüyor.

Saygılarımla

Sayın Av.Armağan Konyalı,
'Özgürlük' bir kavramdır; Kavramlar kafamızda öluşur, göremeyiz, ama kavramı kullandığımız zaman ne anlama geldiği konusunda bir düşünce oluşur.

Özgürlüğün tarifi olsun olmasın, özgürlük kavramı öncelikle filosofları devamlı olarak meşgul etmiştir. Özgürlük konusunda Seneca'nın görüşlerini teyit eden düşünceler Immanuel Kant tarafından dile getirilmiştir. Kant Spartakus zamanında yaşamış birisi değildir, günümüzün düşünce yapısını en fazla etkileyen bir filosoftur.

Özgürlük konusunu en iyi şekilde 'Yemek' kavramı ile karşılaştırabiliriz. Özgürlüğün, sizin de belirttiğiniz gibi, düşünce özgürlüğü, kadın özgürlüğü, basın özgürlüğü gibi alt kategorileri vardır. Aynı durum yemek için söz konusudur; Mercimek yemeği, fasulye yemeği, patlıcan yemeği vardır. Bu yemek adları yemek kavramını ortadan kaldırmadığı gibi yemek kavramı ile çelişimezde, sadece onun alt kategörileridir.

Saygılarımla
Old 18-11-2018, 15:17   #124
Av.Cengiz Aladağ

En çok sabahları özgürüz, yeni güne istediğimiz gibi başlarız.
Ama çoğumuz dünün aynısını seçer.
Old 22-11-2018, 13:03   #125
Av.H.Sancar KARACA

SENECA'nın "Bedenin kölesi olan özgür değildir"inden
kafası karışık Cemil MERİÇ'in ""Düşünce şüphe ile başlar. Düşünce tezatları ile bütündür Zıt fikirlere kulaklarımızı tıkamak, kendimizi hataya mahkûm etmek değil midir?"ine yapılan yolculuktan ne kalmış bize ?
Kısırlaşmışız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi