Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Şahsın Borcu Hakkında Ltd. Şirketinin Haczi Yapılabilir mi ?

Yanıt
Old 03-01-2017, 14:09   #1
211Beatles

Varsayılan Şahsın Borcu Hakkında Ltd. Şirketinin Haczi Yapılabilir mi ?

Arkadaşlar kolay gelsin,. Bir konu hakkında görüşlerinizi ve uygulamalarınızı merak ediyorum..
Borçlu şahıs, alacaklı haciz talebi ile bir ticaret şirketine hacze gidiliyor (ltd. veya a.ş.) borçlu şirketin ortağı yada şirketin yetkili müdürü vs.
TTK ya göre şahıs borcu için şirkete yada şirket borcu için şahıs mallarının haczedilmeyeceği hüküm altına alınmıştır.
Yine İ.İ.K. ya göre de İcra müdürünün haczi reddetme yetkisi bulunmamaktadır yada çok sınırlıdır.
Bu adreste haciz yapıyormusunuz yoksa redmi ediyorsunuz ?
Haciz yapıldığında istihkaklı yapılması gerekiyor bu aşama da İ.İ.K. 96 ve 97/a maddelerinin aradığı tüm şartlar oluşmuş olacağından İ.İ.K. 99. maddesi uyguluyormusunuz ?
Eğer uygulanmazsa açıkca T.T.K. ya aykırı olarak şahıs için şirketin mallarının haczi / satışı yapılması durumu ortaya çıkıyor.
Haciz yapılırsa T.T.K ya açıkça aykırı hareket etmiş oluyoıruz, yapılmazsa İ.İ.K. ya göre.
Burada mahalede icra müdürüne ttk ya göre haczi reddetme yetkisi resen tanınmış olur mu ? Zira T.T.K. da bu hüküm emredici hükümdür.
Bu konuda uygulamanız ve yorumlarınız nelerdir ?

YORUMLAR

1. Bir kez başıma boyle bisey geldi borclu sirket isim benzerligi var vergi nolari birbirinden farklı vergi levhası na bakiyorum cok eski bi tarihte alınmış evrak vs hiçbişey bulamadım borclu sirkete ait haciz talebini reddettim sonra sikayet etti alacakli vekili merci 99 a gore haciz islemi yapilmaliydi icra memurunun haczi reddetme yetkisi iik 82.nci madde ile sınırlıdır dedi. O gun bugündür 99 a devam

2. Şirket ortağının borcundan dolayı şirketin mallarına haciz konulamaz ancak alacaklı ısrar ediyorsa vergi levhası faturalar v.s şirket adınaysa mallarda şirketin bünyesinde olduğundan iik 99a göre işlem yapardım.
Old 04-10-2018, 23:06   #2
Kasparov108

2 Yorum da bence hatalı. Şayet haciz sırasında borçlu hazır ise ( ki şirket yetkilisi ise hazır olması da normaldir) İster istemez mahalde iik 97/a uygulanmalıdır. Aksini ispat tabi ki faturalar ve benzeri sebeplerle Şirkete düşer.
Alacaklı vekilinin haciz talebini memurun red etme yetkisi yoktur. İstihkaklı da olsa yapmalıdır. Borçlu hazır ise 99 da hatalı olur. Ayrıca talimat icrası olmanız durumunda taleple bağlı olacağınız için madde de belirtmeden haczi yapmanız gerekecektir.

Benim başıma çok kez geldi. Hatta bir keresinde şahsın borcu için Şirketine ( hemde şirketin iflas ertelemesi var) gittim. Benim iddiam şahsın iflas ertelemesinden yararlanıp işlerini şirket üzerinden yürütmeye çalışması idi. 97/a maddesi ile hacze devam ettik ve 4 ayda tüm alacağı aldık.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi