Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Veraset

Yanıt
Old 02-09-2006, 09:29   #1
Burak Demirci

Varsayılan Veraset

Babanın eşi ve 2 çocuğu vefat etmiştir. Her üçünün de veraset ilamlarının alınabilmesi için ayrı ayrı üç dava açmak mı icab eder?
Old 02-09-2006, 10:20   #2
Jeanne D'arc

Veraset kararları her şahıs üzerinden ayrı ayrı verilen kararlardır. 3 ayrı dava açmanız gerekececektir. Ancak sorudan bağımsız olarak malvarlığı olmayan herhangi birine veraset almak gerekir mi ben de bunu merak ediyorum.
Old 02-09-2006, 14:27   #3
kezzy

veraset mirascıların açığa çıkarılması için açıldığına göre mal varlığı olmayan biri için veraset alınmasının bir anlamı yok diye düşünüyorum
Old 04-09-2006, 12:53   #5
medenikal

tek dava açılır.

baba dilekçesinde eş ve çocuklarının öldüğünü.sonuçta mirasın kendisine veya diğer bir çocuklarına kaldığını belirtir.

nufüs idaresinden getirilen nüfüs kayıtları ile birlikte;

eş ve çocukların öldüğü ve mirasçı olarak sağ eş veya varsa diğer çocuğunun mirasçı olduğu şeklinde payları belirtir.

yoksa her ölen için ayrı ayrı dava açmanın usul ekonomisi ve mantığı yoktur.

10 küsür nufuslu ailede 9 kişinin ölmesi ile 9 ayrı verat ilamı mı alınacak?
Old 04-09-2006, 13:32   #6
Av.Güçlü KERVAN

Sayın Taslak'ın da belirttiği gibi tek dava açılır.Ayrı ayrı dava açmak usûle aykırıdır.

ayrıca kimlerin mirasçı olduğuna ilişkin tanık dinleme lüzumu doğabilir .

Saygılarımla...
Old 04-09-2006, 22:50   #7
Jeanne D'arc

Soru her mirasçının ayrı ayrı dava açmasının gerekip-gerekmeyeceği değildi. Her muris için ayrı ayrı veraset davası açılmasının gerekip gerekmediği idi. Av.Mehmet Emin Taslak da her üç muris için tek veraset kararı alınabileceği şeklinde cevap vermiş idi. Ancak bence her muris ayrı ayrı dava açılması gereklidir. Nitekim yakın tarihte böyle bir davam oldu. Aynı kazada vefat eden baba, iki çocuğu ve torunu için tek dava ile veraset kararı alınıp-alınmayacağını (tüm aile vefat ettiğinden hepsinin murisi ortaktı) araştırdım ve menfi cevap üzerine ayrı ayrı 4 dava açarak her birisi için ayrı veraset kararları aldım.

Zaten Av.Mehmet Emin Taslak'ın 10 kişilik ailede 9 kişinin vefatı ile ilgili cevabı, sadece çocukların bekar ve çocuksuz ölümü halinde doğru olabilir. Bir de diyelim trafik kazası ve muris halefi olarak sigorta şirketine başvuracaksınız; bu halde ayrı ayrı 9 veraset ilamı talebiyle karşılaşacaksınız. Kaldı ki bu örnek birçok idari kurum için çoğaltılabilir. Ezcümle her muris için ayrı ayrı veraset kararı almak gerekir.

Hem de tek veraset kararında birden çok murisle ilgili olarak mirasçıların ve miras paylarının düzenlenmesi halinde; hem mirasçıların ve hem de murislerin malvarlığının farklı olabilceği ciheti de göz önünde tutulmalıdır.
Old 05-09-2006, 00:53   #8
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben eğer usul bu ise, bu konuda usulü atlamaya karar verdim bir tarihte.

Uygulamada da herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadım.

Soruya konu olayda da, tek dilekçe ile başvurur ve başlıklar halinde her birinin ayrı ayrı yasal mirasçılarının ve miras paylarının belirtilmesini isterdim. Daha evvel birden çok kez bu tür başvuruda bulundum ve veraset ilamı aldım.

Saygılarımla...
Old 06-09-2006, 12:15   #9
Burak Demirci

Değerl iMeslekdaşlarım;
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ayrıca ölen çocuklar ile anne aynı olayda vefat etmişler. Kimin önce öldüğü belli değil. Yani birlikte ölüm karinesi söz konusu.
Old 06-09-2006, 12:31   #10
medenikal

3kişilik bir aile olduğunu varsayıyoruz.anne ve çocuk birlikte ölmeseydi .farzedelim çocuk ağır koma halinde hastane de üç gün sonra ölseydi.

anne nin mirasçısı çocuk ve baba çocuk annesinin mirasçısı olarak annesinden kalan mirasın 3/4 ünü alacak,baba ise 1/4 ünü;

ikisi bir arada aynı zaman da ölmüşse bu durumda ikisinin de mirası babaya kalır.

bu durumda çocukta sonrasında öldüğü için ,birlikte ölüp ölmemelerinin ,hukuki planda farklı bir sonuçu olmaz.

şöyle olur ;eğer anne baba boşanmışsa, vede bir kardeş daha varsa; bu halde değişik miras paylaşımları söz konusu olabilir.
Old 07-10-2006, 13:12   #11
ismail aksu

Sn. Av.Sehper'in görüşüne katılıyorum. Tek davada birden fazla mirasbırakanın veraseti istenebilir.Ancak istemde bulunan kişinin verasetini istediği kişilerin kanuni veya atanmış mirasçısı olması şartı ile.....
Old 02-04-2007, 15:17   #12
mineartun

baba aynı anda hem karısını hem 2 çocuğunu kaybetmişse hiç biri diğerine mirasçı olmadan direk hepsine baba mirasçı olacaktır.bu nedenle babanın alacağı tek bir veraset ilamı yeterlidir .
Old 30-12-2008, 15:30   #13
serkank1984

Alıntı:
Yazan medenikal
tek dava açılır.

baba dilekçesinde eş ve çocuklarının öldüğünü.sonuçta mirasın kendisine veya diğer bir çocuklarına kaldığını belirtir.

nufüs idaresinden getirilen nüfüs kayıtları ile birlikte;

eş ve çocukların öldüğü ve mirasçı olarak sağ eş veya varsa diğer çocuğunun mirasçı olduğu şeklinde payları belirtir.

yoksa her ölen için ayrı ayrı dava açmanın usul ekonomisi ve mantığı yoktur.

10 küsür nufuslu ailede 9 kişinin ölmesi ile 9 ayrı verat ilamı mı alınacak?

ama dağıtılan miras hissesinin kimin olduğuna dikkat etmek gerekir,
sonuçta baba eşinin mirasını alırken hepsini almaz altsoy öldüğü için 2. zümreyle mirasçı olur, çocuklarının mirasçısı olduğunu belgelemek için de onların veraset ilamı gerekir ki 3 veraset açılması gerekir..
Old 02-09-2009, 09:54   #14
Av. Taner BAŞ

Sayın Demirci; üzerinden bi hayli zaman geçmiş ama merak ettim sonuç ne oldu ?
Old 04-09-2009, 13:08   #15
Münzevi

Diyelim ki, mirascinin annesi tek cocuk ve kendi gibi tek cocugu var. Valide de vefat ediyor. Bu durumda annesine dusen miras payi toruna geciyor. Fakat anneanne norolojik ve notorik olarak hasta.Dede ise felc. Bu durumda torunun mal tespiti yaptirabilmesi soz konusu mu veya veraset davasi acarsa anneanne ve dedesinin mallarina da tedbir koydurabilir mi?
Old 04-09-2009, 16:15   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Puresoul
Diyelim ki, mirascinin annesi tek cocuk ve kendi gibi tek cocugu var. Valide de vefat ediyor. Bu durumda annesine dusen miras payi toruna geciyor. Fakat anneanne norolojik ve notorik olarak hasta.Dede ise felc. Bu durumda torunun mal tespiti yaptirabilmesi soz konusu mu veya veraset davasi acarsa anneanne ve dedesinin mallarina da tedbir koydurabilir mi?

Soruyu karışık sormuşsunuz. Anneanne ve dede sağ ise, anneye miras nereden kalmaktadır? Miras toruna geçiyorsa, dede ve anneannenin malına neden tedbir koydursun? Hangi gerekçeyle?
Old 04-09-2009, 16:20   #17
Münzevi

Hayir yani sunu demek istiyorum. Anne vefat ettigi icin suan dede ve buyukannenin mallarinin tek varisi torunu. O acidan diyorum

Cunku anneanne mallarini torununa birakma isteginde hic degil. Evine bile almamasindan bu neticeye variliyor. Torun veraset davasi acarsa ve anneanne bunu ogrenirse butun mal varligini bir hayir kurulusuna bagislayabilir
Old 04-09-2009, 16:23   #18
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Puresoul
Hayir yani sunu demek istiyorum. Anne vefat ettigi icin suan dede ve buyukannenin mallarinin tek varisi torunu. O acidan diyorum

Cunku anneanne mallarini torununa birakma isteginde hic degil. Evine bile almamasindan bu neticeye variliyor. Torun veraset davasi acarsa ve anneanne bunu ogrenirse butun mal varligini bir hayir kurulusuna bagislayabilir

Kişi kendine ait mallar üzerinde dilediği gibi tasarrufta bulunabilir. Ancak, sorudaki gibi hastalık sözkonusu ise, torun vesayet altına aldırabilir.
Old 04-09-2009, 16:27   #19
Münzevi

Anladim. Peki kisi kendisinin akilli oldugunu iddia ediyorsa? Ama kendi cevresince ve torununun da bizzat kendi gozlemiyle norotik ve norolojik rahatsiz oldugu dusunuluyorsa buna gore bir psikiyatriye gorunmesinin kendisini ikna acisindan zor olacagi icin, ne tur bir yola basvurulmalidir?
Old 04-09-2009, 16:49   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Puresoul
Anladim. Peki kisi kendisinin akilli oldugunu iddia ediyorsa? Ama kendi cevresince ve torununun da bizzat kendi gozlemiyle norotik ve norolojik rahatsiz oldugu dusunuluyorsa buna gore bir psikiyatriye gorunmesinin kendisini ikna acisindan zor olacagi icin, ne tur bir yola basvurulmalidir?

Açılacak davada, vesayet altına alınacak kişi de dinlenecek. Ayrıca akıl hastalığı veya akıl zayıflığı iddiası varsa, resmi sağlık kurulu tarafınfan alınacak rapor üzerine kısıtlılığa karar verilir. Mallarını devretme endişesi varsa TMK 420 maddesi gereğince geçici önlemler talep edilebilir.
Old 05-09-2009, 00:19   #21
Münzevi

anladim ustad. cok tesekkur ederim aciklayici bilgileriniz ya da bilgilendiri aciklamalariniz icin
Old 22-10-2014, 21:51   #22
İlkay ERDOĞAN DAŞDEMİR

Değerli meslektaşlarım, veraset ilâmı için dava açmam gerekiyor ancak ölen kişinin adres kaydı olmadığından ve varisi olarak ta sadece yeğenleri mevcut bulunduğundan öncelikle kayıt bildirme davası açmam ve akabinde ilâmı alabileceğim bildirildi.tek bir yeğeninin açması yeterli mi? Tanık sunmam gerekiyor mu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 04-01-2015, 15:12   #23
primavera

Alıntı:
Yazan İlkay ERDOĞAN DAŞDEMİR
Değerli meslektaşlarım, veraset ilâmı için dava açmam gerekiyor ancak ölen kişinin adres kaydı olmadığından ve varisi olarak ta sadece yeğenleri mevcut bulunduğundan öncelikle kayıt bildirme davası açmam ve akabinde ilâmı alabileceğim bildirildi.tek bir yeğeninin açması yeterli mi? Tanık sunmam gerekiyor mu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Merhaba,

Murisin T.C.numarası var ise bu yeterlidir, yok ise nüfus kayıt bilgileri de yeterlidir. Zira veraset davalarında yetki koşulu yoktur.

Yeğenlerden birinin açması yeterlidir. Yaşayan ama kayıtlarda çıkmayan bir mirasçı varsa tanık gerekir, yoksa gerekmez.

İyi çalışmalar.
Old 24-09-2018, 13:16   #24
gostericiler

Varsayılan Avukat Aylin Göstericiler

Tek davada açılabilir.

Burada yazdığın cevaplar “Hukuki yönlendirme” değil, hukuki bilgidir.
Bu hukuki bilgilerin , kanun ve mevzuat değişiklikleri dolayısıyla zaman içinde değişebileceğini ve güncelliğini yitirebileceğini unutmayın. Tüm hukuki soru ve sorunlarınız için en doğru bilgiyi yaşadığınız şehirdeki avukatlık bürolarından alabilirsiniz.
Av. Aylin Göstericiler
Old 13-12-2018, 08:18   #25
Av. Musa TAÇYILDIZ

Merhabalar. Devam eden bir ortaklığın giderilmesi davamız var ve bu davada paydaşlardan ölmüş olan 3 tanesinin veraset ilamının alınması için tarafımıza yetki verildi.

Bu durumda da 3 kişi için tek bir dava ile veraset ilamı alabilir miyiz?
Old 13-12-2018, 13:33   #26
Cumhur Okyay

Ölmüş olan paydaşlar, birbiri ile altsoy, üstsoy ya da sıhri (civar) hısım değillerse, üç dâva açılacaktır. Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi