Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şiddet gördüğüm ve raporum olduğu halde taleplerim reddedildi. Ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-10-2010, 14:15   #1
Konuk

Varsayılan Şiddet gördüğüm ve raporum olduğu halde taleplerim reddedildi. Ne yapmalıyım?

eşimle ankara da yaşıyorduk.sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalarak beni evden kovdu.bu olayla ilgili karakola şikayette bulundum.eşim benim şikayetçi olduğumu öğrenince oda benzer sebeplerle benden şikayetçi olmuş.şiddet gördüğüme dair adli tıp raporum var.ben bu olaylardan sonra ailemin yanına antalya ya döndüm.ben bu olaydan sonra antalya aile mahkemesine 4320 sayılı kanuna göre tedbir kararı istedim.burada mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı ankara aile mahkemesine gönderdi.Ankara aile mahkemesine subut bulmadığı gerekçesiyle red kararı vermiş.ben şuan evime giremiyorum,eşimin evin anahtarını değiştirdiğini komşulardan öğrendim.bu kanunlar gerçekten hiç kadınları korumuyor.evden tekme tokat birsürü hakaretle kovuluyorum ama tekrar evime girebilmem için olayların subut olmadığı kararı veriliyor.ama eşim bana birsürü yalanla 4 ay süreyle onu aramamam eşyalarına zarar vermemem ile ilgili tedbir kararı çıkarttırmış.Olayların subut olduğunu nasıl ispatlıyabilirim.tekrar bi dilekçe dahamı vermeliyim,yardımcı olursanız çok sevinirim..
Old 29-10-2010, 14:45   #2
Av. İlknur Sezgin Temel

Alıntı:
Yazan Konuk
eşimle ankara da yaşıyorduk.sözlü ve fiziksel şiddete maruz kalarak beni evden kovdu.bu olayla ilgili karakola şikayette bulundum.eşim benim şikayetçi olduğumu öğrenince oda benzer sebeplerle benden şikayetçi olmuş.şiddet gördüğüme dair adli tıp raporum var.ben bu olaylardan sonra ailemin yanına antalya ya döndüm.ben bu olaydan sonra antalya aile mahkemesine 4320 sayılı kanuna göre tedbir kararı istedim.burada mahkeme yetkisizlik kararı vererek dosyayı ankara aile mahkemesine gönderdi.Ankara aile mahkemesine subut bulmadığı gerekçesiyle red kararı vermiş.ben şuan evime giremiyorum,eşimin evin anahtarını değiştirdiğini komşulardan öğrendim.bu kanunlar gerçekten hiç kadınları korumuyor.evden tekme tokat birsürü hakaretle kovuluyorum ama tekrar evime girebilmem için olayların subut olmadığı kararı veriliyor.ama eşim bana birsürü yalanla 4 ay süreyle onu aramamam eşyalarına zarar vermemem ile ilgili tedbir kararı çıkarttırmış.Olayların subut olduğunu nasıl ispatlıyabilirim.tekrar bi dilekçe dahamı vermeliyim,yardımcı olursanız çok sevinirim..

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki, Antalya Aile Mahkemesinin "yetkisizlik" kararı vermesi tamamen hukuka ve kanuna aykırı. 4320 S.Y.'nın ruhuna da aykırı, verilmesi talep edilen karar "tedbir" kararı olduğu için Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'na da aykırı.

Elinizde rapor varsa yeniden bulunduğunuz ilin Aile Mahkemesine başvurabilirsiniz. Yeniden yetkisizlik kararıyla karşılaşmamak için bir meslektaşımdan yardım almanız menafaatinize olacaktır.
Karakola yapmış olduğunuz şikayetin savcılığa intikal edip etmediğini araştırın, Savcının da Aile Mahkemesi Hakimi'ne 4320 S.Y. gereği başvurma zorunluluğu var zira.

Eşinizin aldığı tedbir kararına kararı veren mahkemeye vereceğiniz bir dilekçe ile itiraz edebilirsiniz. Hakkınızda verilen "red" kararına da elinizdeki raporu ibraz ederek itiraz edebilirsiniz.
Kanunda böyle bir düzenleme mevcut olmamasına rağmen hakim duruşma açabilir ve orada tanıklarınızı da dinletebilirsiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi