Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaletle hareket edene acılan dava

Yanıt
Old 16-10-2020, 22:30   #1
Av.İlkim

Varsayılan Vekaletle hareket edene acılan dava

Meslektaşlarım herkese kolaylıklar dilerim.Meslege yeni başlayan biri olarak Bir konuda düşüncelerinizi bilmek isterim.Anne vekalet veriyor oğlu arsasını satıyor herhangi bir usulsüzlük yok yıllar sonra anne ölüyo arsayı alan şahıs ölen anneye ve satan oğluna maddi tazminat davası açiyor. (Oğlu sadece vekil sifatiyla satış yapıyor vekalet ile başka bir durum yok) annenin 5 çocuğu daha var ama onlar davalı olarak gosterilmiyo)şimdi benim merak ettiğim nasıl bi cevap dilekçesi hazırlamam gerektigi.Yani vekil sifatiyla asıl adına ve hesabına hareket etmiştir mı demeliyim? Yoksa hem vekili hem de mirasçısı deyip diğer kardeşleri de mı taraf olarak bildirmeliyim ozaman bayağı bayağı uzayacak işler. Önerileriniz nedir kısa yoldan ne önerirsiniz?
Old 20-10-2020, 15:27   #2
Justinian

Merhaba sayın meslektaşım,
Öncelikle davanın uzamasını her ne kadar istemeseniz de bu sizinle ilgili bir durum değil, davacının sorunu. Aynı şekilde işlerin karışması da davacının çözmesi gereken bir sorun.
İkinci olarak maddi tazminat talebinin sebebi nedir, davacı satılan taşınmazın ayıplı olduğu gerekçesiyle mi tazminat talep ediyor? Yoksa vekil olan kişi ile ilgili başka bir iddiası var mı?
Old 20-10-2020, 15:45   #3
Av.İlkim

Tapuda görünen hisse çok çok önceden gelen intikal sırasında yanlış hesaplanmış 1/12 iken 1/4 geçmiş tapuda tescilin düzeltilecek diye bildirim gönderiyo davacı da m2 düştü diye asıl satıcıya artı benim muvekkiilim sadece vekaletle hareket etmesine rağmen onada sebepsiz zenginleşmeye dayalı maddi tazminat davası açmış biz şu anda sadece vekil olarak cevap yazdık ama husumet mirasçılara yobeltilinxe (satıcı ölmus ) vekaletle hareket eden aynı zaman da mirasçı ona gore cevap vericez
Old 20-10-2020, 16:17   #4
Justinian

Anladığım kadarıyla davacı, vekil olan kişiyi mirasçı olduğu için değil satış işleminde vekil sıfatıyla da olsa bulunduğu için davada taraf göstermiş. Kuvvetle muhtemeldir ki davacı, annenin öldüğünü bilmiyor.
Bu durumda siz vekilin satış sözleşmesine taraf olmadığını sadece vekil olarak hareket ettiğini dile getirerek husumet yokluğundan davanın reddini talep edin. Ancak mirasçı olması nedeniyle davaya devam edilmesi ihtimaline karşı asıl savunmanızı da dilekçenize ekleyin.
Annenin ölmesi nedeniyle davayı mirasçılarına yöneltmek ise sizin değil davacının işidir.
Old 20-10-2020, 16:32   #5
Av.İlkim

Mirasçı olmasına karşı davaya devam edilmesi durumunda asıl dilekçenizi de ekleyin dediniz ama benim müvekkil dışında 5 mirasçı daha var sanırm husumet mirasçılara yonlendirilirse bize de tebligat yapılır mirasçı sıfatıyla ben cevap dilekcesinde sadece vekil olduğuna dair bi savunma yaptım , belki de davayı reddeder husumet yönünden diye
Old 20-10-2020, 16:38   #6
Justinian

Dava dilekçesinin tebliği ve dolayısıyla dilekçeler aşaması her mirasçı için ayrı ayrı başlar ve ayrı ayrı hesaplanır, çünkü her biri ayrı bir davalıdır. Bu nedenle eğer davacı cevaba cevap dilekçesi vermezse siz vekil olan mirasçı yönünden ikinci cevap dilekçesi sunamazsınız. Diğer mirasçıların vereceği cevap dilekçesi için sadece kendilerini etkiler. Bu nedenle demiştim.
Old 20-10-2020, 16:45   #7
Av.İlkim

Smdi ilk celsede mirasçılara yöneltilmesi diye belirtilir ise benim muvekkilim icin ayrı cevap hakkı doğmaz mı?sonuçta şu anda davada taraf olma sebebi tapuda gidip vekaletle işlem yapmak
Old 20-10-2020, 17:14   #8
Justinian

Ben doğacağını düşünmüyorum, sebebi ise açıkladığım şekilde dava dilekçesinin tebliği ile birlikte cevap süresinin o kişi yönünden başlaması. Yeniden cevap hakkı doğması için dava dilekçesinin tekrar tebliğ edilmesi gerekir ki bu da mümkün değil.
Old 20-10-2020, 20:21   #9
Av.İlkim

Bu bi araştırayım ben iyice teşekkür ederim yardimlariniz için
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi