Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sözlü kira akdi ,amaç tahliye acil yardım

Yanıt
Old 17-09-2008, 15:56   #1
vahapuz

Varsayılan sözlü kira akdi ,amaç tahliye acil yardım

müvekkilim oğlunun olan dükkanı 7 yıl önce kiraya vermiş. kira bedeli her yılın nisan ayında peşin olarak ödeniyor.Kira başlangıç tarihi arasında kiracı ile müvekkil arasında çekişme var.
geçen yıldan kalan bakiye kira bedeli ile bu yıla ait kira bedelini kiracının belirttiği kira başlangıç tarihini baz alarak ve alacaklıyı müvekkilin oğlu olarak göstererek 13 örnek takip yaptım.Kiracı takipte yer alan miktara,alacaklının sıfatına,alacaklıya borcu olmadığını belirterek itiraz etti.
müvekkilimin oğlununda bu işyerine ihtiyacı var ihtiyaç samimi ve zaruri burada takipte yer alan kira başlangıç tarihini baz alarak ihtiyaç nedeniyle dava açayımmı yoksa itirazın iptali ve tahliye mi talep edeyim sıkıştım arkadaşlar yardımaihtiyacım var
Old 17-09-2008, 16:15   #2
Jaap

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; tahliye için birden fazla yola müracaat edebilirsiniz yeter ki neden olsun.. Bana kalırsa ihtiyaç nedeni ile tahliye davanız daha uzun sürer özellikle de samimiyet nooktasında ( tabiki iş uzatılmak istenirsse). Ne var ki itirazın iptali ister iseniz amaç da tahliye ise kabaca üçüne beşine bakmadan ödeme yapıldığı ispatlanamaz ise bilirkişi raporu doğrultusunda devam kararı çıkar... Saygı ile
Old 17-09-2008, 16:25   #3
Aybüke Kağan

kira ilişkisini kabul edip,borcum yoktur iddiası mı var?yoksa kira ilişkisini de inkar etti mi?
Old 17-09-2008, 16:56   #4
vahapuz

hayır aynen şöle demiş;"alacaklının sıfatına,kira miktarına işlemiş faizine,yapılan takibe itiraz ediyorum.
alacaklıya takip sırasında takip miktarında bir borcum yoktur,borca itiraz ediyorum."
demiş.
Old 18-09-2008, 09:32   #5
ISTANAZ

Kiralayanın dükkan sahibinin babası olduğunu belirtmişsiniz. Takibi malik adına değil kiralayan adına yapmalıydınız. Ancak malik kira bedellerinin kendisine ödenmesini istemiş ve kira bedelleri malike ödenmekte ise malik adına takip yapılabilir. Taraf ehliyeti kiralayana aittir.
Old 18-09-2008, 15:01   #6
vahapuz

kira bedelleri babası tarafından müvekkile ödenmekte kiracıya yöneltilmiş böle bir istek yok sizce yeniden takip yapayım mı ama kiracının kötü niyetli olduğu aşikar babası adına takip yapmayı da düşündüm bu durumda buranın maliki oğlu deyip yine itiraz edebilirdi
Old 23-09-2008, 14:51   #7
vahapuz

Varsayılan sözlü kira akdi ,sizce yeniden takip yapmalımıyım

-a 7 yıl önce oğlu b nin işyerini k ya sözlü kira akdi ile kiralıyor.Kira bedelleri yıllık olarak her yılın nisan ayında peşin ödeniyor.
-b nin işyerine acilen ihtiyacı var.
-k işyeri sahibinin b olduğunu bilmiyor.
-ben k ile b arasında kira akdi olduğunu düşünerek b yi alacaklı göstererek 13 örnek takip yaptım.k nın işyeri sahibi olarak kendisini bildiğini a söylemediğinden kiralayan olarak b yi biliyordum.Aslında takip yapmaktaki amacım kira başlangıç tarihine ilişkin itiraz olmazsa kira başlangıç tarihine ilişkin delil elde etmek idi.(ihtiyaç nedeniyle tahliye davası için)
-k ,alacaklının sıfatına,kira miktarına,işlemiş faizine,takip sırasında takip miktarında alacaklıya borçlu olmadığını belirterek takibe itiraz etmiştir.
-yıllık kira bedeli tanıkla ispata elverişli olmadığından kira bedelinin ispatı ile ilgili tanık dinletemiyorum.
-sorum şu sizce yeniden alacaklıyı a olarak göstererek şansımı denemelimiyim.bir de ihtiyaç nedeniyle tahliye davasını kimin adına açmalıyım ....
yardımınız için şimdiden teşekkürler
Old 23-09-2008, 15:09   #8
Av_okan

sayın meslektaşım
anlattığınıza göre kiracı şu anda işgalci konumunda müdahlenin meni ve geriye dönük 5 yıllık ecrimisil talep edin hem davayı kazanırsınız hemde 5 yıllık kira bedeli karşısında (tabi ortada ödenen kira bedellerine karşı makbuz var mı )korkup mecuru dav sonucunu beklemeden tahliye etme ihtimali yüksektir.
Old 23-09-2008, 15:28   #9
avktderya

ben öncelikle şunları sorabilirmiyim.
1- su ve elektrik abonesi kimin adına .
2- çevre temizlik vergisini kim ödemiş
3- Kira parasını kime ve nasıl ödemiş ( a ya sanırım ama banka ile mi elden mi )
bu bilgileri verirseniz yeniden değerlendirelim.
Old 23-09-2008, 15:45   #10
vahapuz

para elden k tarafından a ya elden ödeniyor.diğerleri ile ilgili bilgim yok ama kilit nokta ise öğrenelim
Old 23-09-2008, 16:33   #11
Av.Suat Ergin

Sayın vahapuz aynı konu için birden fazla forum açmak kurallarımıza aykırı. Yukarıda 6 ıncı mesajdan sonra gelmesi gereken mesajı da ayrı bir forum konusu yapmıştınız. Sabah ben bu foruma taşıdıktan sonra siz mesajı silmişsiniz.

Bir kaç saat sonra ise yine aynı konuda başka forum açmışsınız(7.No.lu mesaj ile).Şimdi o mesajı ve cevapları yine bu foruma taşıdım. Bana kaybettirdiğiniz süre içinde sizin veya başka bir üyenin sorusuna mesaj yazabilirdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi