Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

geçici site yönetimi kurulması, kararların iptali

Yanıt
Old 12-03-2009, 02:14   #1
nurseli

Varsayılan geçici site yönetimi kurulması, kararların iptali

Sayın meslektaşlarım hepinize merhaba,

İçinden çıkamadığım bir konu ile karşı karşıyayım. Yardımcı olursanız sevinirim.

Birden fazla parsel üzerine kurulu bir site var karşımızda ve bu sitede geçici bir yönetim kurulmuş, yönetim planı tapuya şerh edilmiş, kat irtifakına geçilmiş. (Doğal olarak KMK'na tabi değil) Yönetim göstermelik bir takım işler yaparak yüklü miktarda para topluyor ve bu kararlar alınırken site sakinlerinin hiç haberi olmuyor. Toplantılara da katılamıyorlar.

Öncelikle sitede mülk satın alanlar, gayrı menkul satış vaadi sözleşmesi ile A müteahhit firmasından buraları satın almışlar. A firması ile yapılan sözleşmede firmaya geçici yönetim kurma yetkisi verilmiş, bu firma kat irtifakı tapularının bir kısmını kendi adına çıkarmış, bir kısmı hala toprak sahibi üzerinde ama tamamı kat irtifakına geçilmiş durumda. Sitede fiilen oturmaya başlayanlar var, yani fiilen teslim gerçekleşmiş. Teslimden birkaç ay sonra müstakbel tapu sahiplerinin eline kat malikleri kurulu kararı diye bir karar geliyor. (postayla) Yani karar alındıktan sonra tebliğ ediliyor, karar içeriği şöyle;
.... günü ....sitesi kat malikleri kurulu toplandı. Kat maliklerinden A firması hazır, Toplantıda .... kararlar alındı. Ekinde işletme projesi ile birlikte tanzim edilmiş birkaç sayfalık bir avrak.
(Dikkatinizi çekmek istediğim nokta, müteahhit firmanın tek malik olarak ve tek başına karar alıyor olması ve şuan elinde tapusu olmayan müstakbel maliklerden yüksek aidatlar istemesi. Müstakbel malikler bu kararlar karşısında sanki 3. kişi gibiler fakat ödemeyi de bu 3. kişilerin yapması isteniyor)

Şimdi sorularımı sıralayım:
1- Yönetimim bu şekilde oluşması doğru mudur? Yani tapuları almış kendi lehine kat irtifakını kurmuş fakat bağımsız bölüm maliklerine dağıtmadan önce GM. Sat.Vaadi sözleşmesinde kendine verilen yetkiye dayanarak yönetimi tek başına oluşturmuş bir geçici yönetim meşru mudur? Değilse hukuki ve cezai nasıl bir yaptırım uygulanabilir?
2- Yönetim gıyapta toplanıp kararlar alıyor? Bu kararlar aleyhine ne yapılabilir?
3- Yönetimin işletme pojesinde belirttiği aidatları ödeyen ve ödemeyen müstakbel malikler var, bu malikler kararlara karşı ne yapabilirler? Ödemiş ve ödememiş olmaları bir fark yaratır mı?
4-Şayet fazla ödenen bir tutar var ise, bunun maliklere iadesi mümkün müdür? Yoksa ileri aylar aidatlarından mahsup mu yapılır?
5-Yönetim 2009 yılı için 2008 de ödenen rakamı 2 ay boyunca topladıktan sonra 3. YDn itibaren daha yüksek aidat talep etmeye başlamıştır. İşletme projesi böyle yıl ortasında yönetimin kendisinin belirlediği zamanda tek taraflı olarak değiştirilebilir mi?
Özetle bu yönetim aleyhine ne yapılabilecekse cevabınızı bekliyorum.

Saygılar sunuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi