Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Öğrenci Yurtları Hakkında Kalanların Görüş ve İzlenimleri

Yanıt
Old 01-09-2006, 13:01   #1
Admin

Varsayılan Öğrenci Yurtları Hakkında Kalanların Görüş ve İzlenimleri

Hukuk Fakültelerine bu yıl kaydolan öğrenci arkadaşlar bu aralar yurt telaşı içinde olsa gerek. Bir görüş arşivi konusu oluşturarak, yurtlar konusunda tecrübeli arkadaşların kaldıkları yurtlar konusunda izlenimlerini paylaşarak onlara yol göstermelerini sağlayalım dedik.

Bu konu görüş arşivi niteliğinde olduğundan eklenenecek yanıtlarda aşağıdaki noktalara dikkat edilmesi rica olunur:
  • Bu konu yurtlar konusunu tartışmaya yönelik DEĞİL, herkesin kaldığı yurtla ilgili kişisel izlenimleri paylaşmasına yöneliktir. (Yurtlarla ilgili tartışma amaçlı sohbetler için üyelerimiz forumda yeni bir konu açabilir.)
  • Konuya her üyemiz tek yanıt ekleyebilir.
  • Konuya eklenecek yanıtların kendi kaldığınız yurtla ilgili kişisel görüş ve düşünceleri içermesi beklenmektedir. Lütfen diğer üyelerin yanıtlarına yanıt vermeyiniz, konu içinde soru sormayınız. (Soru ve yanıtları özel mesajla üyeye gönderebilirsiniz veya forumda başka konular içinde gündeme getirebilirsiniz)
  • Mesaj içinde görüş eklediğiniz yurdun ismi ve bulunduğu şehri açık olarak belirtiniz.
  • Görüşlerin diğer üyelere faydalı olabilecek bilgiler içermesine ve mümkün olduğunca ayrıntılı olmasına dikkat ediniz. (örneğin sadece "memnunum/memnun değilim" demek yerine hangi özelliklerden memnun olduğunuzu, hangilerinden memnun olmadığınızı vs. belirtiniz)
  • Yurtlar hakkında eleştiri ve olumsuz görüşler de yanıtlara eklenebilir ancak bu görüşlerin kabul edilebilir bir üslupla, objektif olarak, gereksiz sertlikten uzak, yapıcı eleştiriler şeklinde kaleme alınması beklenir.
Yurtlar hakkında tecrübe ve izlenimlerini paylaşan ve yeni kayıt olan arkadaşlara yol gösteren tüm üyelerimize şimdiden teşekkürler!
Old 01-09-2006, 14:32   #2
medenikal

Günümüz ekonomik koşullarında ,kredi yurtlar kurumunun yurtlarında barınma ,bir zorunluluk gibi görünüyor.

bu satırların yazarı da devlet yurdunda kalmıştır.

bizim zamanımızda standart yurtlar söz konusu idi.şimdi ise koğuş dışında kredi yurtların odalı yurtları da varmış.tabii ücreti ona göre olmalı.

biz çamaşırlarımızı el de yıkardık.yurdun böyle bir hizmeti olmadı.ayda bir 6 kişilik olan ,13,14 m2 olan koğuşumuzun , çarşafları ayda bir değiştirilirdi.bu günü kaçırdığınız zaman bir daha ki değişimi beklerdiniz.Bu nedenle koğuş arkadaşlarımızdan o saatte yurtta olan hepsini sinesine bastırıp değiştirmeye koşardı.

hamam usulü banyo söz konusuydu,tam bir türk hamamı idi.kurna lar ve maşrabalarla suyu dökünerek yıkanırdık.Bir gün orta asya cumhuriyetlerinde türk kardeşlerimiz de geldi.anadan uryan soyununca birden bağırtı ve çağırtılarla , ana dan uryan türk kardeşlerimizin nasıl kaçtıklarını hala hatırlarım.

neyse ,şimdi yemek konusu olarak ,yurtta kantin ve yemek işi özelleştirildiğinden,fiyatlar pahalı ve yemekler tatsız ve tuzsuz idi.çoğu kez ,yurt çevresindeki lokantalar da ,yani öğrenci lokantalarında yemek yenirdi.

yurtlar da siyasi görüş ortamı ,gerçekten çok yaygındır.her cemaatin ve siyasi yapının buna bölüçülük ve irticai akımlar dahil temsilcileri ve abileri bulunurdu.bunlar arasında ufak tefek ,protesto girişimleri söz konusu olurdu.

kantinde televizyon meselesinde yılbaşı günü dansözleri bekleyen ,sevgili arkadaşlarımız.diğer siyasi görüşün ön sıraları kapması ile ve bir hat oluşturması sonucu televizyona ulaşamadıklarından, hayallerindeki dansözleri de neyazık ki seyredemediler.

bu siyasi ve ideolojik gruplar elbette yeni gelen civcivleri ,devşirmeye ve kendi görüşleri altına katmaya çalışmaktadır.

özellikle cemaatler dışarda tutmuş oldukları evler de bu çocukları burslu ve bedava ya yurttan çıkartarak ,cemaat evine yerleştirmektedir.bunun yanında kendi özel yurtlarına da yerleşme söz konusu edilmektedir.

bu nedenle ,gençlerin bu hususlar da dikkatli olmasını ve her önüne gelenin tekliflerini iyice düşünmesini salık veririz.

kışın yurtlar da gerçekten ısınma problemi de olur du.battaniyeler altında ders çalıştığımızı da hatırlarız.

ama sonuçta eve de çıkılsa sonuçta aileden uzakta bu zorluklar yaşanacaktır.ekonomik durumu yerinde olan arkadaşlar zaten yurt ortamında barınmak istemeyeceklerdir.

sonuçta fare avları yaptığımız , gece 3 lerde yakalayamadığımız fareyi sonradan fare zehiriyle öldürdüğümüzü de , hatırlatmak isteriz.

10 küsür yıl önce yurt ortamı böyle idi.Şimdi elbette ilerlemeler olmuştur.
Old 02-09-2006, 11:00   #3
mitochondrion

Sözkonusu yurtlarda kalacak öğrencileri bazı zorlukların beklediği muhakkak ama, sanırım, belli bir süre geçince hatırlanan, dostluk olacaktır.
Yoo, bir de o, 185 X 50 X 40 boyutundaki dolaplara gençlerin ve de özellikle bayan öğrencilerin nasıl sığabildiklerini hala hayretle hatırlarım. Bu nedenle tavsiyem, özellikle de ailelerinin yanına sıklıkla gidemeyecek öğrencilerin, az ve de öz eşya bulundurmaları. Mümkünse gitmeden önce dolap yerleştirme ile ilgili bir tatbikat yapmaları. ( Bu satırların yazarı, sadece ilk senenin ilk yarısında kaldığı yurttan ayrılma sebebini şimdi tekrar hatırlamış bulunuyor )
Yurtta ve okulda dikkat edilmesi gereken bir husus da, siyasi kutuplaşmalar. Öğrenimleri için çok çok önemli bu yıllarda , dikkatlerini derslerine ve kişisel gelişimlerine yoğunlaştırmalarını tavsiye ederim. Birbiriyle aynı konumda bulunan 2 cafeden, biri dolup taşarken diğerinde çok az kişi olduğu için, "yazık, o da kazansın" diye tercih ettiğim yerin, meğer bir grubun toplandığı yer olduğunu yabancı bir ortamda olduğum için farketmem biraz zaman almıştı.
Benim tavsiyem, yoğun geçecek öğrenim yıllarına rağmen, biraz zorlanarak da olsa, farklı bir ilgi alanında (spor,yabancı dil, sanat, vs) da eğitim alarak ,mezuniyetlerinde ,hukuk eğitimlerinin yanısıra bir donanım kazanmaları.
Old 02-09-2006, 13:32   #4
kezzy

öğrencilik yıllarım boyunca birçok yurt değiştirdim hatta izmirin bütün yurtlarında kaldım diyebilirim ilk zamanlar alışmakta zorluk çeksemde yurt hayatına zaman içerisinde sever oldum hatta artık yılda olmasaydım yurtta kalmaya devam ederdim geç oldu keşfetmem ama izmirde özel yurdu aratmayacak bir devlet yurdu vardı (inciraltı yurdu)..
temizlik konusunda hiçbir sıkıntı yaşamadım (hiçbir yurtta) haftada ,en geç iki haftada çarşaflarımız değiştirilir hergün odalarımız temizlikciler tarafında temizlenirdi
inciraltı yurdunda odalar 4 er kişilik olup ranza değil normal yataklarımız vardı ayrıca banyo -wc, odaların içinde yeraldığından bu konudada herhangi bir sıkıntı yaşamadık 24 saat sıcak suyumuz vardı
her bloğun altında bir kantin bulunurdu ayrıca bazı blokların altında spor salonu, bilgisayar odaları, etüt odaları bulunmaktaydı
bunun yanında yine merkez kafeterya, yemekhane,merkez çalışma odası, çamaşırhane bulunmaktaydı 1-2 lira gibi ucuz rakamlarla çamaşırlarımızı burada yıkatabiliyorduk . odalar deniz manzaralıydı ve çok güzel balkon keyiflermiz vardı.... bir devlet yurdunda daha ne isteyebilirsin ki ben çok memnundum yurtlarımdan elimde olsa yine inciraltı yurdunda kalabilirim inanın (yurttaki doslukları anlatmaya hiç gerek duymuyorum bile)
not: hah aklıma gelmişken izmirdeki yurtların bir çoğu karma yurttur özel kız yurdu erkek yurdu vardır ama devlet yurtlarının çoğu karmadır
Old 02-09-2006, 16:19   #5
olcar

İstanbulda okul hayatı yaşayacak arkadaşlara tavsiyem ilk olarak yurt deneyimleri yaşamalarıdır.Bende o gaflette bulunup devlet yurtlarını küçümsemiş çareyi evde aramıştım.Ama evde işler umduğum gibi gitmeyince geçici süreliğine devlet yurduna çıkmaya karar verdim.Ama birde baktım bir sürü insanın bulunduğu dil,din,ırk, bölüm,memleket bakımından oldukça zengin eğlenceli cıvıl cıvıl bir yermiş(3000 mevcut,karma).(Atatürk öğrenci yurdundan bahsediyorum)Yer olarak trafik bakımından merkez sayılır bir yerdedir.Yurt öğrencilerinin servisi sayılan tramvay durağı,otobüs durakları çok yakınındadır.Buna rağmen kapısı oldukça sapa bir yerdedir,çevresi çok kötüdür,yemekleri pahalı sayılmaz ama aynı sosu kullandıkları için lezzet hep aynıdır.Kediler odanızda şurda burda her yerde karşınıza çıkar elinizde yenecek birşey bulurlarsa peşinizi bırakmaz.Temizlik sizin gayretinize kalmış yurdun yönetimi bu konuda sıfır.Eğer olaki yurda geç girmek zorunda kaldınız birde bayansanız,biraz cesaretli ve şanslı olmanız lazım.İlk görüntü çok kötüdür asla burda kalmayacağım dediğimi hatırlar gibi oluyorum.televizyon izlemek biraz lükse kaçıyor.Bloğunuzda izlemek için makedonyalı falan kızların pembe dizilerinin bitmesini beklemek lazım.Sosyal tesislerde (kantin ,yemekhane,sinama,blardo,internet cafe falan filan)izlemek ise çok zor erkekler ya maç izler ya maç yorumu.Öyle ne açık oturum izlenir ne kültürel şeyler.Büyük bir bahçesi vardır.yazın cıvıl cıvıl olur top ip falan oynanır.Hatta plaj voleybolu turnuvaları yapılmış,onun için özel kum falan getirtilmişti bahçeye.Isıtma sistemi yok gibi birşey,her daim üşürsünüz.Banyo öyle 24 saat açık falan değildir saatleri var.Çok arkadaşınız olur,çok hayatlar duyarsınız.Oda arkadaşlarınız çok önemli.Farklı kültürler, farklı düşünceler.(aynı memleketten biriyle tanışınca çok mutlu olur insan)Çok garip insanlar olabilir.Bir arkadaşın odasında şizofren benzeri biri vardı neler çekti.Yurtta sık sık şu anonslar duyulur:"........ gidilecek bütün öğrenciler davetlidir,servis şu saatte hareket edecek."Bende malesef vize haftamda cemal reşit reyde türk sanat müziği konserine gitmiştim onlarla(ertesi günkü vizeden 45 almıştım tabiii ah ah hala üzülür dururum)Velhasıl yurt olarak orası çıkan arkadaşlar ilk görüntüyle morallerini bozmasınlar zira tecrübe kazanmak,olgunlaşmak,hayatı öğrenmek,iletişim bakımından çok şey kazanırlar.Ama yinede fazla kalmamak lazım!Arkadaşlarım konusunda ben çok sanslıydım ki ilk yıl evde kalıp ikinci yıl yurt hayatı çekilir dert değil.Son bir hatırlatma giden öğrenciler onuncu blokta kalmamaya dikkat etsinler zira müdüre hanım çok anlayışlı ,sevecen ,pamuk gibidir!Odalar dört kişilikti,asla fazla eşya götürmeyin birgün arkadaşların fazla eşyasını müdüre hanım toplayıp çöpe atmış.Kalacak arkadaşlara iyi şanslar diliyorum.Yine de ilk olrak eve çıkmayın,en azından arkadaşınızı çok iyi seçin...
Old 02-09-2006, 16:33   #6
obaykan

Üniversite hayatımın 4 senesini yurtta geçiren emekliye ayrılmış bir üniversite öğrencisi olarak lisans eğitimine yeni başlayan arkadaşlarımın yurt hayatını tatmaları gerektiğini düşünüyorum.Rahatlık bakımından kendi hayatımı baz alarak söylemeliyimki istanbulda arkadaşlarımla şuanda oturduğum kiralık evden daha konforlu bir ortama sahiptimBu bakımdan devlet yurtlarını lütfen küçümsemeyelim.bu arada istanbulda bulunan tüm yurtlarda kaldığım içinmarmara hukukta okuyan erkek arkadaşlarıma altunizade erkek öğrenci yurdunu tavsiye ederim.hem yakınlık bakımından hem istanbuldaki en rahat yurt olduğunu düşündüğüm için.Üniversiteye yeni adım atan arkadaşlara başaraılar dilerim.
Old 03-09-2006, 12:57   #7
SMK38

akdeniz üniversitesi akdeniz öğrenci yurdunda kalıyorum
her oda 6 kişilik olarak düzenlenmiş 3 ranza var bir ara ranzadan yatak sistemine geçileceğini duymuştum ama olmadı yakın bi gelecekte inşallah
banyo ve wc her odada var dolayısıyla bu konuda bir sıkıntı yok
odadaki en büyük sorun onca eşyanızı size verilen tek bir dolaba sığdırmak zorunda kalmanız tavsiyem belki giyerim dediğiniz hiç bi kıyafeti getirmeyin boşuna yer kaplamasın
oda ve kat temizliği her ne kadar hergün dense de iki üç günde bir oluyor
bu nedenle odada barınan öğrencilerin en azından odanın kaba temizliğini yapmaları gerekiyor
her odada bir masa var bu nedenle odalarda ders çalışmak pek mümkün değil
ancak çalışma odalarında yeterli masa bulunuyo
okulun ilk günlerinde kendinize bir masa kapmanızı öneririm aksi halde dersler kızışıp sınavlar yaklaşınca çalışcak masa bulamayabilirsiniz
yurdumuzun sosyal tesislerinde pek çok ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz kuaför terzi internet kafe gibi yerler var
internet kafe demişken yalnız sosyal tesislerde değil konakladığınız binalarda da var
yine sosyal tesisimizde bir yemekhanemiz var
çoğunluk orda yemeyi tercih ediyor ama kampüste alternatif yerler de var
gizli gizli yurtta da bişeyler yapabilirsiniz yakalanmamak şartıyla tabii bu biraz azmettirme oldu sanki
burdan çok içerlediğim bir konuyu da dile getirmek istiyorum su ısıtıcısı kullanmamız yasak ve sürekli yakalanıyoruz
su ısıtıcısı gibi masum ve öğrenci dostu bir aletin yasaklanmasına yol açan düzenleme umarım değişir
yurdumuz temiz ve bakımlıdır çarşaflarınızı 15 günde bir değiştirebilirsiniz hatta çalışanlarla muhabbetiniz olursa her hafta değiştirebilirsiniz sıkıntınız olmasın
velhasıl bir devlet yurdu için şartları zorlamışlar ve rahatınız için ellerinden geleni yapmışlar
Old 03-09-2006, 14:08   #8
nrdn

üniversite yaşamına bu sene katılacak olan arkadaşlarımız için söz konusu hayatın ve özellikle yurt hayatının nasıl olacağı şüphesiz ki büyük bir merak konusu.Ben 3 yılını devlet yurdunda geçirmiş ve 4.yılını da yurtta geçirmeye hazırlanan bir öğrnci olarak öncelikle şunu belirteyim ki bana göre ailesinin yanından ayrılan her arkadaşımız mutlaka yurtta kalmalı.bunun sebebi de katlanma gücünün artırılması ve insanları tanımanın en kolay yollarından birisinin yurtta kalabalık ve çeşitli bir insan kitlesiyle birlikte olmaktan geçmesidirbahsettiğim gibi 3 senedir yurttayım,neler neler yaşandı nelere katlanıldı kimi zaman kalabalığa,idareye vs...sabredilmeyecek duruma gelindi ama bu 3 senede öğrenilenleri de aile yanında veya tek başına yaşanılsaydı çok daha uzun bir zamn diliminde öğrenecek olmam da şüphesizdi.dolayısıyla en azından ilk seneyi yurtta geçirmelerni ben arkadaşlara tavsiye ederim.unutmadan bir de arkadaşlık açısından yurt sohbetleri,doslukları da bambaşka oluyor yani
Old 03-09-2006, 14:11   #9
Erica-arborea

Yeni Fikir Herkes bu denyim yaşamalı derim...

Lisede Ankara'da, şimdi ise üniversitede İzmir'de olmak üzere tam 5 yıl geçirdim yurtlarda. Bu yıl da kalmam gerekecek galiba. 6. yılılm olacak yani. Bu konuda konuşacak kadar tecrübeye sahibim gibi görünüyor.
Büyük şehirlerde olmasından kaynaklı olarak çok iyi yerlerde kaldım sanıyorum, diğer illerdekilere nazaran. Ancak her yurdun kendi içinde sorunları olabiliyor elbet. Lisedeki yurtta, lise olmasından dolayı disiplin sorunu vardı tabi ki ama üniversite yurdu olmasına rağmen bu soruna sahip yurtlar da yok değil ne yazık ki. Adam gelmiş bilmem kaç yaşına, kendisine "saat onda neden yurtta değildin?" gibi sorular sormaktan çekinmiyorlar hala. Olacak artık, yavaş yavaş gelişiyoruz gençlere güven konusunda. Geleceğin bizlere emanet olduğunu kabul etmeleri zaman alacak elbet.
Temizlik konusuna gelince... Şimdilerde birçok yurtta bu konuda sorun yaşanmıyor. Çarşafların değiştirme günleri var, katlar her gün temizleniyor, yemekhane kontrolden geçiyor. Sadece odaların temizliği öğrencilere kalıyor ki, güvenlik açısından zaten odadakilerin bunu yapması daha sağlıklı. Hem bu kadarını da devlete yüklemek ayıp olmaz mı?
Durumun bahsettiğim gibi olmadığı yurtlar için öğrencilere söyleyebileceğim tek şey ise şu: Memnun olmadığınız düzeni değiştirin arkadaşlar. Odaları zaten kendiniz temizlemelisiniz. Katların, yemekhanenin ya da kişisel olmayan her alanın temizliği ile ilgili şikayeti, bizzat idareye, sizi kaale almadıklarında ise bi üst kuruma iletebilirsiniz ki iyi de yaparsınız. Hem işini yapmayanlar ihtar alır hem de siz sadece kendiniz için değil birlikte kaldığınız arkadaşlarınız için de iyi bir şeyler yapmış olursunuz. Yok ben etliye sütlüye karışmam diyorsanız, o zaman siz bilirsiniz. Yalnız böyle davrandığımız için gelişemiyor geliştiremiyoruz, bunu unutmayın.
Bunların dışında söyleyebileceğim tek şey ise bu deneyimin yaşanması gerektiği. Klasik laflar olacak ama gerçekten öğreniyor insan paylaşmayı, yardımlaşmayı filan... Umarım işe yarar bilgiler sunmuşumdur.
Old 03-09-2006, 16:30   #10
dtim

istanbulda evde kalmak zor.bu nedenle ilk etapta yurtta kalmak en doğru tercih olacaktır.devlet yurtları yeni gelenlerin evdeki koca dolaplarından kendi odalarından ayrılıp küçücük çelik bir dolaba sığınmaları,ve odanızı 6 kişiyle paylaşmanızı ifade eder.iki yıldır yurtta kalıyorum ders çalisma ortamım süper etütlerde insanlar birbirlerine cok saygılı hele bide hukuk ögrencisi oldugunuz anlaşılınca size daha cok ilgi gösterip yardımcı oluyorlar.yemek yemek problem oluyo kantinler 12de kapanıyo ve siz sabahlarken aclıktan ölebiliyosunuzodanizdakilerde problem yaratabiliyo ama degişik insanlarla tanısıp vizyonunuzu genişletebiliyosunuz.istanbuldakilere fakülte uzak biraz ama bahçeköy ögrenci yurdunu tavsiye ederim karma yurttur;yalnız erkekleri problem cıkartıyo bilesinizz...
Old 03-09-2006, 20:48   #11
lawer

Ben 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesine ait devlet yurdu Hoca Ahmet Yesevi yurdunda bir sene kadar kaldım...
devlet yurtlarının hukuk öğrencisi için uygun olmadığını düşünüyorum.Ancak büyük şehirlerde ilk etapta gerçektende eve geçmek ciddi bir sorun..İşte bunun için hukuk gibi zor olan bölümlere ayrı yurtların yapılması veya devlet yurtlarının biraz daha iyleştirilmesinden yanayım
Old 12-10-2006, 12:39   #12
Aysel Çınar

Ben Kredi Ve Yurtlar Kurumu'nun Meram Kız Yurdun da kalıyorum. Söylendiğine göre Konya'daki ilk yurtlardan biriymiş...Gerçekten de çok eski bir yurt...Diğer yurtlarda bulunan hizmetlerin çoğu bizim yurtta yok..Ama şöyle bir avantajı var tam şehrin merkezinde bu yüzden de ne kadar şikayet edersem edeyim değiştirmeyi düşünmüyorum..
Yeni başlayan arkadaşlar için devlet yurtları gerçekten gerçekten çok iyi ve ayrıca çok ucuz. Özel yurda vereceğiniz dört aylık ücret ile devlet yurtlarında bir yıl barınabilirsiniz...
Old 12-10-2006, 16:50   #13
mineöge

ben tahsin banguoğlu ya da bilinen adıyla balgat yurdunda kalmıştım,hacettepe üniversitesine yakınlığı sebebiyle genellikle bu üniversiteden öğrecilerin kaldığı karma bir yurt.eskişehir yolu üzerinde olması sebebiyle ulaşımda zaman zaman problemler yaşanabiliyor,ayrıca şehir içinde olmaması sebebiyle şöyle bir hava alayım diye dışarı çıkmak da pek mümkün değil,bunun dışında odalar 8 kişilik ve pek de temiz değil,banyo imkanları da son derece sınırlı
Old 15-02-2007, 04:17   #14
üye12964

Olumlu

Maltepe Üniversitesi'ndeyim.Burdaki yurtlara yurt demek haksızlık olur çünkü tam bir ev ortamı.Suit daireler bile mevcut.Normal bir dairede 3 oda bulunuyor.Her odada 2 kişi ya da 1 kişi kalıyor.24 saat sıcak su ve kaloriferler açık.Bunlar fazlasıyla yeterli herhalde
Old 15-02-2007, 12:31   #15
Av.Duygu Keleş

Varsayılan Tam 2 saatlik kabus:(

Üniversiteyi kazandığımda babamlar beni uçağa bindirdi ve Ankaraya yolladı.Orda rahmetli eniştem(halamın eşi) beni karşıladı.Bir hafta onlarda misafir oldum ve sonun da kızılayda bir kredi yurtlar kurumuna ait bir yurda terkedildimİçeri girdiğimde 8 kişilik bir oda 4 adet ranza vardı.Yatakların her biri savaş meyanı gibiydi.Bir yatağın üstünde şampuan ayakkabı boyası pijama kot kazak vs. hertür materyal bulmak mümkündüOdanın kçşesinde küçük birnmasa önünde bir sandalye vardı.Oraya oturdum.Masanın üstü iğrençti.Kurumuş yemek artıkları vs.O sırada odacı içeri girdi.Akşam 5 te nevresim takımını alabilirsin dedi.Neeeee dedim kendiminkileri kullanacağım ben yatamam burdakilerde dedim.Ve hüngür hüngür ağlamaya başladım.Ben burda nasıl yaşayacaktım.Yıllarca rahat odamda hertürlü konfor içinde büyümüş ben 8 kişilik bir odada pislik içinde yaşayamazdım.(tabi bu yurdun değil orada yaşayan kızların sorunu idi)Bir hırsla babamı aradım.Konuşma aynen şu idi:
-Siz beni sevmiyorsunuz.Nasıl beni buraya bırakıp atabilirsiniz.Ben burda yaşamam,ölürüm.Derhal beni burdan alırım.Boğuluyorum deyip bağıra bağıra ağlamaya başladım.' saat sonra babam ve annem Ankarada ydılar.Gelip beni yurttan aldılar bende valizlerimi toplayıp okumuyorum tekrar sınava gireceğim dedim.Ertesi gün özel yurt aramaya başladık.Ama babam sağolsun yok onun sahibi genç erkek yok kız erkek karışık güvenli değil diye 1 hafta yurt yurt gezdirdi bizi.O zamanlar bizim okulun yurdu da yoktu.Sonunda kızılayda bir özel yurda yerleştim.İki kişilik odada bir arkadaşla kalmaya başladım.Oda ikinci öğretimde okuduğundan odada hep yalnızdım.Bu seferde rahatlık battı sanırımYalnızım korkuyorum gibi bahanelerle zırt pırt Trabzona gidip ağlıyordum.En sonunda bir akşam dayanamayıp topladım eşyaları uçağa atlayıp Trabzona döndüm.Ben geldim okumayacağım.Ya siz Ankara taşının yada tekrar sınava girip KTÜ yü kazanayım dedim.Annem sabah eşyalarımı açmadan ilk uçakla babamla beni ankara gönderdi.Güzel ve nezih bir yerde ev tuttular da ben sonunda okumaya ve Ankarada yaşamaya karar verdim.

Yurtta kalsaydım ya bitlenir ya da delirirdim)
Old 15-02-2007, 17:25   #16
*sinequanon*

Ben Ankara'da 5 sene boyunca Tandoğan Mebusevleri'nde Özel Sesan Kız Öğrenci Yurdu'nda kaldım.Çok rahattı ve çok temizdi.Hiç bir zaman keşke ev tutsaydım demedim.

Yurtlar güzeldir.Arkadaşlarınız kardeşiniz gibidir.Ama ders çalışmak açısından bence çok da elverişli değildir.Çünkü sohbet o kadar güzeldir ki bir saniye olsun ayrılmak istemezsiniz.Pek fazla sırrınız olmaz,her şeyi oda arkadaşlarınızın önünde yaşarsınız.Ama öyle arkadaşlıklar edinirsiniz ki birlikte daha fazla vakit geçirebilmek için çabalar durursunuz.Hatta bu yüzden bazen okul arkadaşlarınız yurt arkadaşlarınızı kıskanır

Kısacası yurtta kalmak bence çok büyük kazanımdır.Hem muhteşem anılar eklersiniz hem de insan sarrafı olur çıkarsınız
Old 04-09-2011, 21:17   #17
üye31284

İlk senemde, İstanbul'un güya en iyi yurtlarından birinde kalmıştım. Özel bir yurttu. Hem de çok özel. Mesela camiden su taşıyıp duş alır, mum ışığında ders çalışırdık. Salataların içinde de sevimli (!) hayvancıklar görürdük. Çeşitli rivayetler söylendi o zamanlarda, sanırım kumar borcu varmış yurt sahibinin vs vs vs.

Neyse ben ilginç bir şansa sahibim. Lise son sınıfta gittiğim en özel dersane de ilk ayında yine rivayetlere göre sahibinin kumar borcu yüzünden batmıştı. Ben de depresyona girip başka dersaneye gitmemiştim. Nasılsa kazanamam diye düşünürken 18. tercihim olan İstanbul Üniversitesi'ni kazanmıştım.

Bu kötü yurt sayesinde de normal şartlarda asla eve çıkmama izin vermeyecek abim eve çıkmama izin vermişti. Ama kendi evinin dibinde bir eve. Tabi şans bu ya boşandılar. Ve abim yalnız yaşamak istediğinden başka bir semte taşındı. Şimdi gülüyorum çünkü abim evlendi ve mutlu.

O yurtta elektirikler varken bile çamaşır makinası çalışmadığından ve sık sık yeni evli abimin evine çamaşır götürmek istemediğimden, kuru temizlemeciler sayemde zengin olmuş olabilirler.

Tüm bunlara rağmen, yurtta kalmak müthiş bir deneyimdir. En bencil insana bile paylaşımcı olmayı öğretebilir. Çok eğlenceli geçer akşam sohbetleri. Canınız hiç sıkılmaz. Tahammül etmeyi öğrenmek çok önemli şu hayatta ve yurt bunu öğrenmek veya geliştirmek için bulunmaz bir fırsat. Ayrıca bence devlet yurtları da gayet iyi. Yani benim yurdumun yanında hepsi iyiydi o ayrı ama genel anlamda da devlet yurtlarında kalan arkadaşlarımdan olumsuz şeyler duymamıştım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi