Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Atılım'da Hukuk

Yanıt
Old 24-04-2010, 17:12   #1
burakhukuk_06

Soru Atılım'da Hukuk

Özel üniversitede hukuk okumak elbette avantaj ve dezavantajlarla dolu..Atılım Üviversitesi öğrencisi olarak hukuk fakültemden memnunum fakat bazı noktalarda para faktöründen kaynaklanan ders bırakmanın söz konusu olduğu durumlarda şikayetçiyim.Düşünüyorum acaba sadece bana mı böyle geliyor,yoksa para politikası yapmadan üniversite öğrencilerinin kariyerini mi düşünüyor ? Forum yöneticilerinden birkaçının Atılım Üniversitesi'nde olduklarını duydum.Yöneticiler,Atılım Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunları ya da öğrencileri bu konuda neler düşünüyor çok merak ediyorum.Biz müşteri miyiz yoksa geleceğimizi düşünen bir üniversitede yargıya katkı yapacak hukukçular mı ? Saygılarımla...
Old 24-04-2010, 17:42   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın burakhukuk_06,

Forum yöneticilerinden birkaçı değil, sadece ben Atılım Üniversitesi'ndenim, fakültemizde araştırma görevlisiyim. Tanıdığınızı düşünüyorum. Yazdıklarından anladığım kadarıyla hocaların para almak amacıyla bıraktığını düşünüyorsun. Ancak tamamen yanılıyorsun, hocaların hiçbir menfaati yok. Çoğu hocamız yaz okulu açmıyor bile. Diğer yandan hoca, para için öğrenci bırakıyorsa devlet üniversitelerinde neden öğrencilerin büyük bölümü senelerce okul uzatır? Hocalarımızın büyük bölümü emeklidir ve böyle kaygılardan tamamen uzaktır. Bir üniversite öğrenimi lise öğrenimi demek değildir, hoca herkesi geçirmek zorunda değildir. Eğer bir derste yeterli olmadığını düşünüyorsa tabii ki bırakacaktır. Hatta çoğu öğretim üyesi, öğrenciler para yönünden sıkıntıya düştüğü için ya da bursunu kaybedeceği için üzülerek bırakmaktadır, hatta yeniden kağıdı değerlendirerek kararını vermekte, bu konuda devlet üniversitesinde çalıştığı günlere göre daha özenli ve titiz davranmaktadır. Hukuk öğrenimi, sancılıdır, zordur, zor olduğu için değerlidir.
Old 24-04-2010, 18:17   #3
burakhukuk_06

Sayın hocam sizi tanıyorum evet.Fakat siz benim dediklerimi yanlış anladınız.Hocaların hiçbir menfaati olmadıklarını ben de biliyorum.benim düşüncemin kökeni şudur : Siz de çok iyi bilmektesiniz ki atılım üniversitesi öğrencileri genel olarak üniversiteden memnun değiller.Bunun nedeninin büyük kısmını fiziki şartlar oluşturuyor.Hukuk kısmını ilgilendiren ise, kendimden örnek vermek istiyorum, devlet üniversitelerinde okuyan arkdaşlarım bir ders konusunda bana sorular soruyorlar ben cevaplıyorum, bu ders ile ilgili 3 kitaptan çalışıyorum notlar hariç olarak,ama gelin görün ki atılım üniversitesi sınavından iyi yaptığımı düşündüğüm halde geçemiyorum.Bu da doğal olarak beni sorunu bulmaya yönlendiriyor.Ya o kitaplar yanlış yazıyor,ben onları ezberleyip çalışıyorum, burdaki verilmiş pratiklere bakıyorum ya da gerçekten üniversitemizde para politikası uygulanıyor.Bunun nedenini yine hocalarımıza bağlamıyorum.düşünceme göre kalması gereken bir kontenjan var ve birilerimiz bu kontenjana kalabiliyoruz..
Old 24-04-2010, 18:48   #4
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan burakhukuk_06
Sayın hocam sizi tanıyorum evet.Fakat siz benim dediklerimi yanlış anladınız.Hocaların hiçbir menfaati olmadıklarını ben de biliyorum.benim düşüncemin kökeni şudur : Siz de çok iyi bilmektesiniz ki atılım üniversitesi öğrencileri genel olarak üniversiteden memnun değiller.Bunun nedeninin büyük kısmını fiziki şartlar oluşturuyor.Hukuk kısmını ilgilendiren ise, kendimden örnek vermek istiyorum, devlet üniversitelerinde okuyan arkdaşlarım bir ders konusunda bana sorular soruyorlar ben cevaplıyorum, bu ders ile ilgili 3 kitaptan çalışıyorum notlar hariç olarak,ama gelin görün ki atılım üniversitesi sınavından iyi yaptığımı düşündüğüm halde geçemiyorum.Bu da doğal olarak beni sorunu bulmaya yönlendiriyor.Ya o kitaplar yanlış yazıyor,ben onları ezberleyip çalışıyorum, burdaki verilmiş pratiklere bakıyorum ya da gerçekten üniversitemizde para politikası uygulanıyor.Bunun nedenini yine hocalarımıza bağlamıyorum.düşünceme göre kalması gereken bir kontenjan var ve birilerimiz bu kontenjana kalabiliyoruz..

Hocalarımıza bağlamıyorsanız öğrencilerin kalmasının hocalara dayatıldığını iddia ediyorsunuz ki bu tamamen gerçek dışı... Kalması gereken bir kontenjan var gibi sözlerinizi ise anlamak mümkün değil, ilk defa sizden duyuyorum. Bana ister inanın ister inanmayın böyle bir şey yok. Lütfen bunlara değil daha çok kendinizi geliştirme yollarına kafa yorun, gerçekten gerçek dışı şeyler ileri sürüyorsunuz. Her hocanın aynı sormasını bekleyemezsiniz, ben Ankara Hukuk Fakültesi'nden mezunum, dört yılda birçok hocadan ders aldım, her birinin tarzı ve zorluk derecesi farklıydı. Ben de zaman zaman düşkırıklığına uğradım, çok düşük notlar aldım, ama her düşük not aldığımda hocayı ve sistemi sorgulamak yerine kendimi sorguladım çok başarılı bir öğrenci olmama rağmen, azmedip daha çok çalışarak notlarımı yükselttim ve fakülteden beşinci olarak mezun oldum. Bunu anlatmamın nedeni düşünce biçimimizin farklı olduğunu göstermek... Gerisi size kalmış ama dayanaklarınız olmadan suçlayıcı ifadelerden kaçınmanızı öneririm.
Old 24-04-2010, 19:06   #5
burakhukuk_06

Hocam, öncelikle burada şahsım adına kimseyi suçlamıyorum.İkinci olarak benim burda dile getirdiklerim üniversite öğrencilerinin genel görüşüdür.Eğer bu düşünce yanlışsa ki öyle ifade ediyorsunuz o halde bu konuda üniversitemizin bir önlem yada bilinçlendirme adına birşeyler yapması gerekir.Benim burda bahsettiklerim emin olun öğrenci motivasyonunu ve azmini kıran düşünceler..Sınavlara gelince bu konuda danışman hocamla da çok konuştum,bazı yöntemler denedik ama yine aynı sonucu aldım.Elimden geleni yaptığımı düşünüyorum.ama hala olmuyorsa demekki bu sorunun benden başka bir kısmı da var..Gerçekçi olmayı seven biriyim ve tekrar belirtmek istiyorum ki para politikası düşüncesi öğrencileri^n büyük kısmında mevcuttur zaten yılbaşında yapılan ankete bakılırsa bunu görebilirsiniz..Burada üniversitemi küçümsemek,ya da kötülemek gibi bir düşüncem yok.Ben bölümümden de hocalarımdan da aldığım eğitimden de gayet memnunum..Dilerseniz bu konuyu boş bir zamanınızda yüzyüze de konuşabiliriz.Saygılarımla
Old 07-07-2010, 15:59   #6
yarabandi

Sayın adaşım, bak ben de burada öğrenciyim, adım da Burak, beni zan altında bırakma şimdi Hocalarımız çok iyidir, birer tanedir hepsi Ben Selçuk Üniversitesi Adalet bölümünü de bitirdim, Açıköğretim Kamu Yönetimi Bölümünü de ama hiçbirinde burada zorlandığım kadar zorlanmadım. Dikey geçiş yaparak Atılım Hukuk'a geldim; diğer bölümlerde verdiğim en basit dersleri tekrar Atılım'da aldım ve çoğundan intibak sınıfında kaldım. Sonra kurtarana kadar canım çıktı, 2 fireyle 3. sınıfa geçtim. Evet bazı hocalar burada gerçekten çok zorluyorlar ama bu biraz bizim bilgisizliğimizden, biraz da hocaların huyuna gitmememizden kaynaklanıyor. Mesela tam anlamıyla ben bu konuyu biliyorum diyerek girdiğin Medeni Hukuk dersinden geçebilirken, aynı şekilde Anayasa Hukuku ya da Hukuka Giriş dersinden geçemeyebiliyorsun. Bu senin bilmemenden değil; Tuncer hocaya sorusunun cevabını birebir, ne eksik ne fazla olarak, yani kitabi bir bilgi şeklinde verememenden; Selahattin hocaya da onun yorumladığına benzer şekilde sorduğu konuyu yorumlayamamandan kaynaklanabilir. Ben aynı zamanda memur olarak çalışan biri olduğumdan derslere gelemedim ve bu nedenle bazı dersleri tam kavrayamadım ve cevaplarım eksik oldu; bazı dersler için de hocaları tanıyamadığımdan, hatta yüzünü bile görmediğimden sınav kağıdımda cevaplarımı istenilen şekilde düzenleyemedim. Ayrıca hocaların altındaki arabalara da bakarsan öyle ahım şahım şeyler olmadığını farkedebilirsin. Dolayısıyla sırf paragöz olduklarından dolayı hocaların zorladıklarını düşünmüyorum, gerçekten işlerini ciddiye aldıklarından biraz zorlayabiliyolar.
Yalnız tabi ki Üniversite sütten çıkma ak kaşık da diyemem. Hocalar ne kadar kasti olarak davranmasalar da Yönetmelikler, yönergeler ve diğer mütevelli heyeti kararları para kazanmaya meyilli diyebilirim. Şöyle ki; bir Çankaya Üniversitesi'nde Bütünleme Sınavı uygulanıp bir çok öğrenci kaldığı dersleri bu şekilde kurtarabilirken bizde sadece yaz okulu açılabilmesi, yaz okulunda ders ücretinin 850 dolar olması, her dersten yaz okulu açılmayıp, açıldığında da en fazla 2 dersten yaz okulu kaydı yapılabilmesi gibi acayip kurallar yüzünden istesek de kurtaramıyoruz ve bu, ya yaz okulu ücreti olarak ya da sınıf tekrarından dolayı koca bir dönem ücreti olarak önümüze çıkıyor. Bunun dışında bir çok üniversitede çan eğrisi yöntemi ile 40-50 ortalama ile sınıfın çoğu dersi geçebilirken biz intibak sınıfında 59 ortalamayla, normal öğrenimde de 64 ortalamayla kalabiliyoruz ve böyle bir notu alabilmiş bir öğrenciye kalmak da çok acı geliyor. Yine bunların haricinde dikey geçiş öğrencilerine 3. intibak dönemi sonunda DGS Yönergesine göre açılan ek sınavlarda ve mezuniyet durumundaki öğrencilere yapılan tek ders sınavlarında 800-1000 dolar civarında ücret alınmakta. Bu yapılacak yarım saat - 1 saatlik tek sayfalık bir sınav olup, yaz okulu gibi hocalara ek bir ders yükümlülüğü, vize-final, ödev, proje v.s. de gerektirmiyor. Sadece bir tanecik sınav yapılmak için bunca ücret alınıyor mütevelli heyeti kararına istinaden. Çankaya Üniversitesi ücretlerine baktığımda telafi sınavı ücretinin 100-150 dolar civarında olduğunu görmüştüm ve bu da gözüme çok battı.
Sonuç olarak hocaların değil, üniversitenin kuralları ve ücretleri biraz ağır. Ancak bunlar sonradan çıkarılan, öğrencilere dayatılan kurallar değildir ve tercih edenler bunları bilip öyle tercih etmeliler. Üniversitenin internet sitesinde öğrencileri bilgilendirir şekilde belli bir ücret tarifesi olmaması hiç hoş değil yalnız. Mesela ben bu ek sınav ücreti derdiyle burun buruna kalmasaydım hiçbir şeyden bilgim olmayacaktı. Şu anda da kimsecikler bilmiyordur böyle bir ücretin varlığını ve miktarını. Çünkü sitede herhangi bir yerde buna ilişkin bir bilgilendirme yok.
Uzun lafın kısası; hocaları töhmet altında bırakmak hoş değil; üniversitenin de gelir için şartlarını bu yönde zorlaması suç değil. Fakat öğrencilerin bu denli sıkıntıya girmemesi ve Atılım Üniversitesi'nin "kazıkçı, paragöz, vicdansız" imajına bürünmemesi açısından Mütevelli Heyeti'ne saydığım zorlukların biraz olsun öğrencilerin lehine yeniden düzenlenmesi yönünde yoğun bir şekilde dilekçe ile talepte bulunulması uygun olabilir.
Old 09-07-2010, 15:51   #7
burakhukuk_06

Sayın adaşım görüşlerinin büyük kısmına katılıyorum.yeni tercih eden bir öğrenci malumunuz ÖSYM olsun üniversitenin sitesi olsun yıllık ücretten başka birşey öğrenemiyor.bilinçli gelen öğrencinin büyük ihtimalle üniversiteden bir çevresi vardır,ordan bilerek gelir.
Bu yaz okulunda Medeni Hukuk ve Hukuka Giriş dersleri açıldı ve ben ikisini de geçmiştim.Benim almak istediğim ders Anayasa'ydı ve çoğunluğun kaldığı bir dersti.Heyetin kararı mı demeli,üniversitenin mantık almayan '2 ders alabilme' sistemi mi demeli yoksa hocamızdan kaynaklanan bir durummu bilmiyorum, bu dersin açılmaması benim dönem uzatmamla sonuç buldu. Sınav konusunda da Tuncer hocamızın sınavlarına Gözler ve Teziç'in kitaplarını ezberleyerek yaptım.özellikle Teziç'in kitabında edebi birşey bulmak güç,bilgi sedece.İşte benim takıldığım yer de tam burası.Yanlışlık nerede ? Danışman hocalarımla bazı usüller de denedik belirtmiştim. Sıkıntı nerede ? sınavda yazdıklarım buharlaşıp uçmuyor ya )

Burada yaptığım eleştirilerden dolayı beni yadırgayanlar da olmuştur.Hakkı hakkaniyetle vermeyenden hakkıyka hak öğrenilemez demişti bir hakim büyüğüm...
Sayın Mehmet İstemi hocamızı bilirsiniz.O bir derste demişti ki : ' Derslerde,üniversitede,bizlerde bir haksızlık görürseniz bunu çekinmeden dile getirin.Hocalarınız olarak bununla mutlu oluruz.Çünkü biz size haksızlığa karşı adaletle savaşmayı ve hak ile yaşamayı öğretiyoruz' İşte bu ders hayatımdaki en önemli derslerden biri olacaktır belki de. Açık olmak gerekirse ben hocamın bu sözünden cesaretle burada Atılım üniversitesi'nin sistemini eleştirdim... Saygılarıma
Old 12-07-2010, 12:26   #8
hukukçu genç

Sevgili arkadaşlar, hukuk öğrencisiyim ve 2.sınıfa geçmiş birisiyim.Not ortalamamam 3'ün üzerinde ve Atılım'a geçme ihtimalim çok çok yüksek(yatay geçiş ile)

Sizce Atılım üniversitesini tercih etmeli miyim?Derslerin zorluğundan bahsetmişsiniz, gerçekten zor mu? Barınma, yiyecek vs.. gibi ihtiyaçlar pahalı mı?

Atılım üniversitesi'nde okuyan arkadaşlar birkaç satır ile bunlara değinirse, bana çok iyi referans olacaklardır.
Saygılar.
Old 27-07-2010, 20:02   #9
burakhukuk_06

değerli arkadaşım, hukuk dersleri malumunuz kolay değildir.ben atılım üniversitesi'nde verilen hukuk eğitiminin kalitesinden memnunum.bunu çeşitli yollarla da ölçmüş bulunuyorum.Bu konuda şüphen olmasın.Ancak burslu olarak gelmen seni ciddi anlamda zorlayacak bunu bilmelisin.Barınma konusunda üniversitenin kampüs içinde yurt vs. yok. bildiğim kadarıyla bayan arkadaşlarımız için anlaşılmış yurtlar var.yiyecek içecek pahalı mı demişsiniz evet dışarıyla mukayese edersen öyle.ne de olsa vakıf üniversitesi.devlet üniversitesindeki gibi hayal edersen bu konuda hayal kırıklığına uğrarsın.. Saygılarımla
Old 06-10-2010, 20:32   #10
şeydaa

Herkese merhaba.Atılım hukuk 1. sınıftayım. Yazdıklarınızı görünce açıkcası biraz korktum...Şu anda tek zorlandığım ders Hukuka Giriş. Umarım onuda en kısa zamanda hallederim
Old 07-10-2010, 14:43   #11
yarabandi

Hayırlı olsun Şeyda. Hukuka giriş aslında kolay bir derstir ama Selahattin Hoca sağolsun zorlar biraz. Sınavdan 15 gün önce 10 tane falan soru verir, bunların genelde cevapları kitaptan 1-5 sayfa arasında değişir. Sınavda ise bu sorulardan bir kısmını kendi seçip sorar, bir kısmını senin seçmeni ister, yahut hepsini kendi seçer, toplam 2 ya da 3 soru falan cevaplamanı ister. Sen daha önce verdiği soruları kitaptan açıp kendi anlayabileceğin şekilde cümlelerini değiştir. Ardından kendi çıkardığın yazıdan konunun giriş-gelişme, özellikle örnekleri ve sonuç kısmı arasındaki bağlantılarını anlamaya çalış. Ben bu şekilde Selahattin hocanın Hukuka Girişinden de Hukuk Sosyolojisinden de pek zorlanmadan geçtim. Bu arada vize notunu hiç önemsemez. Hukuk Sosyolojisinden ilk sınavım 10 du ikinci sınavdan sonra CC düştü. Hukuka girişten de ilk sınavım 40 falandı, sınav öncesi kendi çıkardığım özetlerden 2'sini şansına seçip 5-10 dk okudum ve o soruları sordu. Onları seçtim cevapladım ve geçtim.
Old 12-10-2010, 21:53   #12
burakhukuk_06

Hayırlı olsun Şeyda.'yarabandi' arkadaşımın söylediklerine katılıyorum.Fakültemizdeki birinci sınıf öğrencilerin en zorlandığı ders hukuka giriştir diyebilirim..Geçmişte yazdıklarımıza gelince,ben yukarda öğrencilerin genel düşünce ve psikolojilerini ifade etmeye çalıştım.Kesinlikle korkacak bir durum yok Benim de birinci sınıftan aldığım dersler var.Eğer yardımcı olabilirsem sevinirim..Aynı zamanda burada bulunan Atılım Üiversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri olarak birbirimize destek vermeli elimizden geldiğince birbirimize yardım etmeliyiz...Saygılarımla
Old 18-10-2010, 19:54   #13
şeydaa

Teşekkür ederim .Selahattin Keyman çok iyi bir hoca ama iş ders anlatmaya gelince bildiklerini bize aktarma konusunda kendi seviyesinde anlatıyor daha doğrusu bizim seviyemizin üstünde anlatıyor ya da biz anlayamıyoruz.Yarabandı söylediklerini ben de deneyeceğim inan sınavlar yaklaşmışken bana söylediklerin bu dersi geçebilme ümidi verdi... İkinize de tekrar teşekkür ederim.
Old 24-01-2011, 11:25   #14
atillatemir23

Önemli Atilim Hukuk Dgs

Arkadaşlar Atılım Hukuka gelecek yıl dikey geçiş yapmayı düşünüyorum.Hangi derslerden muaf oluyor.Hangi derslerden sorumlu tutuluyoruz.Bilgi verirseniz sevinirim.Herkese kolay gelsin.
Old 11-02-2011, 23:09   #15
burakhukuk_06

atillatemir23, Atılım Hukuk'a dikey geçiş yapmış bir arkadaşım var.O genelde birkaç ders haricinde hepsini alıyor.Ben sana üniversitenin sitesine girip fakülte sekreterini arayarak detaylı bilgi almanı tavsiye ederim.
Old 30-06-2011, 13:22   #17
burakhukuk_06

hukuk derslerinde devamsızlık yok.hunun dışındaki dersler hocalarımızın insiyatifine bağlı.bazı hocalarımız devamsızlığa bakarken bazı hocalarımız bakmıyor.Genel olarak %90'ında devam zorunluluğu yoktur.
Old 07-07-2011, 14:43   #18
bujucuk

Devam zorunluluğu olan derslerde hocalarla konuşsak ve derslere girmesek anlayış gösterirler mi? Ben bir işte çalışıyorum ve bu 2.üniversitem olacak, haliyle okula sadece dersten derse geleceğim. Atılım'ı bu açıdan tavsiye eder misiniz?
Old 07-07-2011, 14:44   #19
bujucuk

son olarak da hazırlık sınıfı okunmak zorunda mı ??
Old 11-07-2011, 14:43   #20
burakhukuk_06

öncelikle devamsızlık konusunda benim birşey söylemem doğru olmaz.siz bunu hocalarımızla konuşsanız daha doğru olur.bu konuda hocalarımızdan başka kimse size net birşey söyleyemez.ama bildiğim kadarıyla kimse davamsızlıktan bugüne kadar kalmadı..Hazırlık konusunda en doğru bilgiyi üniversitemiz hazırlık okulunu arayarak ulaşabilirsiniz.Benim zamanımdakiyle şuan aynı olmadığını tahmin ediyorum
Old 21-08-2011, 12:17   #21
bujucuk

Atılım Hukuk'u kazandımm şimdi hazırlık için yeterlilik sınavına gireceğim, listening ve speaking bölümleri var mı muafiyet sınavında?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi