Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Avukatlar İçin "Zihni Sinir Proceleri"

Yanıt
Old 30-12-2010, 14:05   #1
ofaruko

Varsayılan Avukatlar İçin "Zihni Sinir Proceleri"

Allah bereket versin, bu sene de aç kalmadık ama doğrusu avukatlıktan beklediğimizi pek de bulamadık. Hazır, dosya devirleri yapılırken, işler biraz hafiflemişken para kazandıracak başka yollar arayışı içine girdim ve 2011’e adım atarken voleyi vurmamızı sağlayacak birkaç fikir ürettim.

Meyve aromalı, naneli, mentollü vs. baro pulu projesi

Kıdemli avukatlar belki artık hatırlamıyordur ama biz genç avukatlar baro pulunun tadını iyi biliriz. Kah bir vekaletnameye, kah bir yetki belgesine baro pulunu yapıştırırken ilk zamanlar surat ekşitilir, yanınızda sizi izleyen başkaları varsa yeni gelin gibi mahcup bir edayla dil dışarı çıkarılır, usulca baro pulu ıslatılır. Bu davranış uzun zaman sonra otomatikleşir, gün gelir ne mahcubiyet kalır, ne de tiksinti. Artık dilinizi fütursuzca yuvasından çıkarır, baro pulunu iştahla yalarsınız. Hatta baro pulunda kullanılan kimyasal madde bağımlılık yapar, baro pulu sizin dil altı hapınız olur, günde bir tane almazsanız çarpıntı yapar. İşte bu sancılı süreci hafifletmek, gençleri baro puluna alıştırmak için meyve aromalı, naneli, mentollü baro pulları üretilebilir. Hatta nikotinli baro pulları üretilerek sigara tiryakisi meslektaşlarımızın sigara kullanımını azaltması sağlanabilir.

Uzaktan kumandalı icra dosyası

Çok değil, beş on yıl önce hayatımıza girdi uzaktan kumandalı otomobil anahtarlıkları. Bilirsiniz, özellikle alış veriş merkezlerinin otoparklarında işimizi çok kolaylaştırır bu cihaz. Anahtarlığın düğmesine dokunduğunuzda aracınız “buradayım, buradayım” dercesine “cip-cip” diye sinyal verir, böylece arabanızı rahatlıkla bulursunuz. Şimdi gelelim bizim meseleye… İcra dairesine girdiniz, usulca dosya bölümüne süzüldünüz; karşınızda birbirinin tıpkısı binlerce pembe dosya. Sanki Alice’in Harikalar Diyarı’ndasınız. Fakat sizin kendinizi harika hissettiğiniz söylenemez. Acaba hangisi benimki diye bir düşüncedir gidiyor. İşte böyle trajikomik bir sahne. Ama durun! Artık dosya aramaya son… Cebinizden uzaktan kumandayı çıkarıp aradığınız dosya numarasını tuşluyorsunuz veeee “cip-cip”! Dosyanız size göz kırpıyor, buradayım diyor. Sakın bunun patentini almalı diye heveslenmeyin, geç kaldınız. İnşaata başladık bile

Cüket

Bildiğiniz ceket; ama bilmediğiniz bir özelliği var! duruşmaya girerken ceketinizi ters yüz ediyorsunuz, bir de bakmışsınız cüppeye dönüşmüş Duruşma bitince tekrar ters yüz ediyorsunuz, eskisi gibi cekete dönüşüyor. İşte bu yüzden adı da “Cü-ket”. Artık baro odalarından emanet aldığınız, her haliyle eğreti duran yırtık pırtık cüppelerle müvekkilinizin karşısında itibar kaybına son. Bir de bayanlar için olan tayyör+cüppe modeline de bir isim bulduk mu seri üretime geçebiliriz

Navigasyon

Şimdilerde Bakırköy Adliyesinde, ilerleyen dönemde Çağlayan ve Kartal adliyelerinde çok işe yarayacağına inandığım bir proje bu. Özel olarak satın alacağınız ya da cep telefonunuza yükleyeceğiniz navigasyon uygulamasıyla adliye içerisinde aradığınız mahkemenin adını yazacaksınız, alet sizi cadde, sokak tarif eder gibi "şu katta şu blokta" diye yönlendirecek. Pilot bölge olarak Bakırköy adliyesinin yerinde bir seçim olacağı kanaatindeyim.

3G’li Duruşma

Adalet Bakanlığı’nın ilgi göstereceğini düşündüğüm bir diğer projem 3G’li duruşmalar. Bu proje belki UYAP’ın bizden çaldığı zamanı bir nebze olsun telafi eder, bir nevi teselli armağanı olur. Teklifim şu: avukatların duruşmada hazır bulunması kuralı esnetilsin, telekonferans yoluyla duruşmaya katılmak mümkün hale gelsin. Bu ülkenin başbakanı 3G’li açılış yapıyorsa, ülkemin avukatları da görüntülü telefonla duruşmalara katılabilmeli. Zaten iki çift laf ediyoruz, onun da yarısı tutanağa geçmiyor. Hiç değilse bunun için harcadığımız zaman, duruşmalara yetişmek için yaşadığımız stres bir son bulsun. Bu projeye dikkat çekmek için birkaç avukat toplanıp “türksellinin gücü, türkselin çekim gücü” şarkısını söyleyip videosunu internette yayınlayabiliriz. Videomuzu her meslektaşımız bir kere tıklasa projemizin yeterince ilgi çekeceğine inanıyorum. Bu konuda desteklerinizi bekliyorum.

Hepinize bol kazançlı bir sene diler; üstatların ellerinden, stajyerlerin gözlerinden öperim...
Old 30-12-2010, 22:11   #2
Av.Cengiz Aladağ

Yine döktürmüşsün Faruk kardeş. Güzel bir yeni yıl armağanı oldu. Eline ve "zihni"ne sağlık.
Old 31-12-2010, 09:40   #3
Av.Armağan ÖZMEN

Hepsi çok güzel ama baro pulu ayrı güzel olmuş. Elinize sağlık
Old 31-12-2010, 10:24   #4
Av.Tuğba Göktepe

Sayın ofaruko;
Bütün projelere bayıldım ))
Meyve aromalı baro pulu projesi ve uzaktan kumandalı icra dosyası ayrı güzellermiş)))
Zihninize sağlık))
Old 31-12-2010, 10:41   #6
Av. Gülgün

3G'nin ileride gerçekten hayat bulmasını umanlardanım.

Diğerleri de 'Neden olmasın!' dedirtti bana. Zihninize sağlık.
Old 31-12-2010, 10:52   #7
Av.Tuğba Göktepe

Evet aslında pul olayı biraz sağlık açısından fena olduğu düşünüldüğünde , diğer "proceler" konusunda Sayın Av.Gülgün'e katılıyorum
Old 31-12-2010, 13:03   #8
janan

Çok çok güzel çok güldüm ve takdir ettim
ÖZellikle baro pulu ile ilgili maceralarımız ancak bu kadar güzel anlatılabilir
Ayrıca icra dosyaları ile ilgili projeyi yürekten destekliyorum
Old 31-12-2010, 13:03   #9
av.cemil

Sabah sabah zeka fışkıran buluşlarla gülümsemek hoş oldu..
Old 31-12-2010, 15:49   #10
cevizlikurabiye

Ömer abi, "proceler" çok orijinal patent aşamasında destek olmak isterim saygılar.
Old 02-01-2011, 22:51   #11
ofaruko

Tüm yorumlar için teşekkür ederim Sermaye ortağı olmak isteyen varsa özelden mesajlaşalım
Old 02-01-2011, 23:05   #12
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ofaruko
Tüm yorumlar için teşekkür ederim Sermaye ortağı olmak isteyen varsa özelden mesajlaşalım

İcra dosyasını bulmak adına düşündüğünüz uzaktan kumandalı (sinyal veren) dosya projesi muhteşem.(*)

Aynı şey kütüphanedeki kitaplar için bile mümkün olabilir.

(*) Tabi İstanbul İcra dairelerini gözümün önüne getirdiğimde aynı anda 20-30 avukatın kumandayı biplediğinde oluşacak vahim tabloyu unutmamak lazım gelir. Kimin bip'inin kimin kumandasına gittiği belli olmaz.))
Old 03-01-2011, 11:23   #13
Güldal

Harİka
Hele CÜket
Benİm Gİbİ CÜppeyİ SÜreklİ Unutana Tam İlaÇ
TeŞekkÜrler...
Old 03-01-2011, 11:27   #14
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
(*) Tabi İstanbul İcra dairelerini gözümün önüne getirdiğimde aynı anda 20-30 avukatın kumandayı biplediğinde oluşacak vahim tabloyu unutmamak lazım gelir. Kimin bip'inin kimin kumandasına gittiği belli olmaz.))

Otoparklarda elektronik anahtarlar her otomobilin kapısını açıyor mu? Ofaruko bunu da düşünmüştür; her kumandanın frekansı ayrı olacak ve sadece o avukatın dosyalarında işe yarayacak.
Old 03-01-2011, 11:31   #15
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Otoparklarda elektronik anahtarlar her otomobilin kapısını açıyor mu? Ofaruko bunu da düşünmüştür; her kumandanın frekansı ayrı olacak ve sadece o avukatın dosyalarında işe yarayacak. (*)

İcra Müdürü,aynı zamanda Bilgi İşlem Müdürü mü? Yahu Uyap'a giremiyorlar...

(*) O kumandadan hem avukatta, hem de icra müdüründe olması gerekecek. Keza aynı anda 20 kişi biplettiğinde hangi dosyanın kimin kumandasına "ben buradayım abi" frekansı gönderdiğini nasıl anlayacağız orası hala meçhul.
Old 03-01-2011, 11:33   #16
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
İcra Müdürü,aynı zamanda Bilgi İşlem Müdürü mü? . Yahu Uyap'a giremiyorlar...

Faruk kardeş Adalet Bakanı olsun, o zaman gör sen...
Old 03-01-2011, 11:42   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Faruk kardeş Adalet Bakanı olsun, o zaman gör sen...

Seni şimdi Adalet Bakanımız bir dava etsin de asıl sen gör bakim.
Old 03-01-2011, 11:45   #18
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
(*) O kumandadan hem avukatta, hem de icra müdüründe olması gerekecek. Keza aynı anda 20 kişi biplettiğinde hangi dosyanın kimin kumandasına "ben buradayım abi" frekansı gönderdiğini nasıl anlayacağız orası hala meçhul.

Gerek yok. Kumandanın ötmesine de gerek yok. Daire içerisinde turlarken kumanda üzerindeki ışıklı göstergede dosyaya yaklaştıkça tüm ışıklar yanar hale gelecek. (Haritada sıcak-soğuk oyunu oynar gibi) Hiç ışık yanmıyorsa dosya mahkemeye vs. gitmiş demektir. Boşuna dairenin altını üstüne getirmeyeceğiz.
Old 03-01-2011, 11:48   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Gerek yok. Kumandanın ötmesine de gerek yok. Daire içerisinde turlarken kumanda üzerindeki ışıklı göstergede dosyaya yaklaştıkça tüm ışıklar yanar hale gelecek. (Haritada sıcak-soğuk oyunu oynar gibi) Hiç ışık yanmıyorsa dosya mahkemeye vs. gitmiş demektir. Boşuna dairenin altını üstüne getirmeyeceğiz.

Aynı anda çok sayıda kişi aynı işlemi yaptığında sıkıntı olur ama hiç olmazsa yaklaşık yeri tespit edilir.
Old 03-01-2011, 11:49   #20
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Aynı anda çok sayıda kişi aynı işlemi yaptığında sıkıntı olur ama hiç olmazsa yaklaşık yeri tespit edilir.

Beğenmezsen almazsın abi.
Old 03-01-2011, 11:53   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Beğenmezsen almazsın abi.

Almaya alacağım da beğenerek alayım istiyorum.
Old 03-01-2011, 16:20   #23
hukkuk

BAYILDIM! BAYILDIM! BA-YIL-DIM!!!!

Hakketen zihninize sağlık
Old 04-01-2011, 13:55   #24
ofaruko

Yorumlar çok eğlenceli Katkılarınız ve yorumlarınız için teşekkürler

Dosya karmaşası yaşanmayacağından emin olun. İcra dosyasına melodi yükleme imkanı da sağlarız, kiminin dosyası "Batsın bu dünya" diye sinyal verir, kimininki İsmail YK'dan "Allah belanı versin" şarkısıyla karşılık verir; icra daireleri de pek bir renklenir

Bu arada ürünün adının "i-dos" olmasını teklif ediyorum. "İcra dosyası"nın sağdan soldan kırpılmışı, birazcık da i-pod'dan çalınmışı
Old 04-01-2011, 15:13   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan ofaruko

Bu arada ürünün adının "i-dos" olmasını teklif ediyorum. "İcra dosyası"nın sağdan soldan kırpılmışı, birazcık da i-pod'dan çalınmışı

Bence "dos-dos" daha bir çarpıcı olur.
Old 04-01-2011, 16:41   #26
Av.Tuğba Göktepe

Bence; benim dos dos (ya da namı diğer i-dos) "Para para para varlığı dert yokluğu yara " çalsın dosyama yaklaştıkça
Old 04-01-2011, 21:29   #27
suskun_juliette

'Ama bulamadım, bulamadım' diye bir şarkı hatırlıyorum, i-dos'a kesinlikle bu melodiyi yüklerdim
Old 04-01-2011, 21:37   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
'Ama bulamadım, bulamadım' diye bir şarkı hatırlıyorum, i-dos'a kesinlikle bu melodiyi yüklerdim

O şarkıyı i-dos almayanlar söyleyecek.
Old 05-01-2011, 09:41   #29
suskun_juliette

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
O şarkıyı i-dos almayanlar söyleyecek.

Aynı zamanda; borçlunun üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz bulamayanlar da söyleyebilir, değil mi Sayın Aladağ?
Old 10-01-2011, 00:10   #30
ofaruko

Sn. Av. Mehmet Saim Dikici; siz de dos-dos markasıyla piyasaya girin. Rekabet kaliteyi artırır

Sn. Av.Tuğba Y.G.; elinizi çabuk tutun. En gözde melodilerden biri olacak gibi görünüyor

Sn. suskun juliette; doğrusu ben de o şarkıyı bilemedim, bilemedim

Sn. Av.Cengiz Aladağ; sayenizde reklam senaryosu da ortaya çıktı: "Siz i-dos kullanmayanlardan mısınız? O halde bu şarkı size: Ama bulamadım, bulamadım..."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi