Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Muhasebeci Avukat İlişkisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-03-2011, 14:51   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan muhasebeci avukat ilişkisi

merhabalar muhasebecilerinizle nasıl çalışıyorsunuz;?mesleğe yeni başladım muhasebecim sadece faturamı ve serbest meslek makbumuzu alıp vergi tahsiline geliyor.Kaç lira vergim var, hangi faturalar işime yarar,ne zaman ne yapmalıyım hep kendim araştırıyorum.Acaba kendi muhasebecilerinizden bilgi verebilir misiniz?Değiştirirsem yeni muhasebecim de aynısını uygulayabilir diye korkuyorum.Bilgi verebilir misiniz?
Old 03-03-2012, 17:22   #2
hilalper

Öncelikle hayırlı olsun diyorum. Serbest Meslekteindirebileceğiniz giderler ;
Kira, aydınlatma, ısıtma, telefon,kırtasiye, işle ilgili şehir içi ulaşım, posta, işle ilgili bina, demirbaş,taşıt alımı dolayısıyla alınan borçlara ödenen faizler, bina ya da demirbaşonarım giderleri, yapılan işin hacmi ile orantılı temsil ve ağırlama giderleri,işçilerin iaşe ve ibate giderleri, Mesleki faaliyette kullanılan tesisat,demirbaş eşya ve envantere dahil taşıtlar için Vergi Usul Kanunu hükümlerinegöre ayrılan amortismanlar, binek otoların ötv ve kdv giderleri, Meslekiyayınlara ödenen bedeller ve mesleki teşekküllere ödenen aidatları gider olarakyazabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken ; geçicivergilerdir. Eğer çok fazla stopajlı faturanız oluyorsa; vergi dairesindenalacağınız doğacaktır. Bu konuyu iyi takip etmenizi öneririm. Eğermuhasebecinize güveniyorsanız sorun yok tabiî ki. Ama ne yazıkki muhasebecilerbile Avukatların Geçici Vergisini yanlış hesaplamakta. Vergi iadesi olacağıyerde fazla vergi ödemektedir. Bunların dışında öğrenmek istedikleriniz varsasorabilirsiniz J
Old 09-03-2012, 20:21   #3
Av.Kaan

Size, bildiğiniz güvendiğiniz birinin bildiği, güvendiği ve çalıştığı bir muhasebeci ile çalışmanızı öneririm. Zamanla, sora sora karşılaşa karşılaşa bu işte de bilgiler artıyor.
Old 12-03-2012, 18:04   #4
Evren Osman

Yağmur Hanım, Merhaba

Öncellikle 193 Sayılı Gelir vergisi kanunun Serbest meslek erbabının verginin matrahını hesaplar iken indirim konusu yapabileceği kalemlerin sayıldığı 68. Maddesini incelemenizi öneririm.
Daha sonra konu ile ilgili mali müşaviriniz ile bir toplantı yaparak önümüzdeki dönemin vergi planlamasını yapmanız menfaatinize olacaktır. Örnek olarak yaklaşık aylık kesilen makbuzlara göre sene içinde ödenecek vergilerin yaklaşık tutarlarının hesabı gibi. Ben bir Mali müşavir olarak bu şekilde bir tablo veriyorum . meslektaş arkadaşdanda son derece kolay olan bu hesaplamayı talep edebilirsiniz.
İyi Çalışmalar
Old 13-03-2012, 21:10   #5
YALÇIN ÖNDER

Vergi tahsili yapma yetkisi olmayan meslek mesuplarına veya görevlendirdiği kişilere ödeme yapmamanınızı, ödemelerinizi kendinizin takip etmenizi ve bankadan ödemenizi öneririm.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi