Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Üniversite Müfredatı Ve Öğrenemediklerimiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-01-2011, 13:28   #1
Sefa Öner

Kitap Üniversite Müfredatı Ve Öğrenemediklerimiz

Değerli Avukatlar Ve Stajyer Arkadaşlarım.

Bu konuyu açmamın asıl sebebi henüz stajım devam ederken bilgi sahibi olmadığım kanunların sürekli karşıma çıkması ve çalıştığım iş yerinde ki yoğunluk sebebiyle de bu kanunlara gerekli önemi verememem.
Değerli avukatlar ve stajyer arkadaşlarım üniversite müfredatı nın nasıl olması gerektiği her zaman tartışma konusu olmuştur ben okurken de böyleydi hala da böyle. Üniversite de aldığım eğitimi yadırgamıyorum her bir konu çok önemli mesleki açıdan da hayati olduğunu biliyorum.Asıl yadırgadığım üniversitede gördüğümüz konuların dışında bu kadar kanunla karşılaşmam ve bilgi sahibi olmamanın verdiği hayal kırıklığı ve üzüntü.Mesela iş kanunu çok iyi bilmeme rağmen sosyal güvenlik hukukuyla ilgili hiçbişey bilmemem yine maddi ve manevi tazminat konusunu çok iyi bilmeme rağmen sigorta kanunuyla ilgili bilgi sahibi olmamam bu arada elbette kendimce çok iyi bildiğimi düşünüyorum yoksa bahsettiğim her konu kendi içersinde nerdeyse koca bir evren ve daha öğrenmem gereken nice bilgi var.
Aslında bu yazıyı okuyan değerli meslektaşlarıma soracağım birkaç soru olacak.İlki sizlerin mesleki yaşantısında yine aynı şekilde sorunlarla karşılaştığınızı tahmin ederek bu sorunları nasıl hallettiniz yani iş kanunu bildiğinizi farz ederseniz sosyal güvenlik hukukunu alıp baştan sona okuyup çalıştınız mı ? (çünkü kimi kanunları öğrenebildim demek bile aylarını alabiliyor insanın)ikincisi yine aynı soruyla alakalı nasıl bir yöntem izlediniz bu kanunları öğrenebilmek için kolay bir yolu var mı ?
Bu arada son olarak hangi kanunlarla ilgili bu sıkıntıyı paylaştığımı yazıp sizlerden tavsiye isteyeceğim. Özellikle Sosyal Güvenlik Hukuku ve Uyuşmazlıklar, Kadastro Kanunu Ve Tapu İptali Terkini , İmar Kanunu, Sigorta Hukuku Özellikle Trafik kazalarında Maddi Manevi Tazminat Hesabı ve bu konuda sigortanın durumu.Bu kanun alanlarıyla ilgili çok ağır ve kapsamlı olmamak kaydıyla şimdilik tavsiye edebileceğiniz kitap yazar varsa eğer paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-01-2011, 13:57   #2
ayşekömürcü

Güzel bi konu açmışsınız sn. Sefa Öner.Üniversitede bizlere tek tek kanunları öğretmeleri tabi mümkün değil fakat galiba bizlerde gerek vakit darlığından gerekse özel sebeplerden bunlara vakit ayıramadığımız için suçu biraz ders müfredatlarına atıyoruz Ama gerçekten bende merak ediyorum mesleğinde deneyimli avukatlar bütün bu kanunları,değişiklikleri nasıl takip edebiliyorlar.Bir yöntem varsa mutlaka bizimle paylaşın.Stajımın bitmesine 4 aydan kısa bi süre kaldı ama büromu açtığımda müvekkiller bilmediğim bişey sorarlarsa ne derim korkusu şimdiden var.Öğrencilik yıllarında bile hukuk okuyorum deyince insanlar bi ton hukuki sorunlarını sormaya çalışıyodu şimdi ne yaparım bilemiyorum.
Şu anda zorlandığım bişeye de deyinmeden geçmeyeyim.Üniversitelere mutlaka uyapta icra takibi yapma dersi konulsun.Çünkü bu gerçekten öğrenilmesi gereken bi uygulamaymış.
Old 19-01-2011, 16:13   #3
üye8892

Merhabalar,
Üniversite öğretimi aslında mesleki eğitimin ilk aşamasıdır diyebilirim.Aldığımız eğitim teorik oluyor,fakat uygulamada daha fazla yeni bilgiler ediniyorsunuz.Öyle ki işinizi kendiniz takip eder oluyorsunuz.Örneğin mahkemeye sunduğunuz dilekçenizde önemli sayılacak bir husus ,mesela ihtiyati tedbir gibi bir talebiniz varsa ertesi gün gidip kontrol etmek şart oluyor.
Aslında Avukatlık mahkemede öğreniliyor.Kendiniz öğreniyorsunuz.
Aynı zamanda Avukatlık herşeyi bilme zorunluluğunu getirmiyor.Önemli olan,önünüze gelen bir davada sorunu çözmek için hangi kaynağa başvuracağınızı bilmektir.Örneğin konu bir Tazminat davası ise tazminatın hangi işlem veya olaydan kaynaklandığını tespit ederek başta Borçlar kanunu daha sonra işlemin türüne göre ilgili olduğu özel kanun hükümlerini araştırarak mevcut hukuk kurallarıyla olayı çözmeye çalışırsınız.
Bu şekilde kanun hükümlerini ,güncel mevzuatı takip ederek mesleğinizde kendinizi geliştirebilirsiniz.
Old 19-01-2011, 16:43   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan eylülkömürcü
Ama gerçekten bende merak ediyorum mesleğinde deneyimli avukatlar bütün bu kanunları,değişiklikleri nasıl takip edebiliyorlar.Bir yöntem varsa mutlaka bizimle paylaşın..

O muhteşem kaynağın içindesiniz şu anda. Türk Hukuk Sitesi. Yeni çıkan yasalar mutlaka THS'de yer almaktadır. Ayrıca hemen hemen her madde üzerine günlerce tartıştığımız da oluyor( Örneğin yeni Çek Yasası ile ilgili tartışmalara bakınız).

THS'ye üye değilken, Mevzuat ve İçtihat Programına aboneydim. Değişen yasaları çok çabuk güncelledikleri için, sıkıntı olmuyordu. Ondan önce ise, pek tabii ki yazılı ve görsel basından takip edip, en azından 3 TL(şimdiki)tutarındaki kitapçığı satın alırdım.

THS, genç meslektaşlar için bedava bilgi kaynağıdır.Çok şanslılar ve şanslıyız.
Old 22-01-2011, 21:11   #5
jurist27

Sn.Sefa Öner 2007 yılında açmış olduğum bir konu bu husus hakkında yardımcı olabilir efendim sizlere ; bakmanızı tavsiye ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=15080
Old 23-01-2011, 01:45   #6
Gemici

Alıntı:
Yazan Sefa Öner
Değerli Avukatlar Ve Stajyer Arkadaşlarım.

Bu konuyu açmamın asıl sebebi henüz stajım devam ederken bilgi sahibi olmadığım kanunların sürekli karşıma çıkması ve çalıştığım iş yerinde ki yoğunluk sebebiyle de bu kanunlara gerekli önemi verememem.
Değerli avukatlar ve stajyer arkadaşlarım üniversite müfredatı nın nasıl olması gerektiği her zaman tartışma konusu olmuştur ben okurken de böyleydi hala da böyle. Üniversite de aldığım eğitimi yadırgamıyorum her bir konu çok önemli mesleki açıdan da hayati olduğunu biliyorum.Asıl yadırgadığım üniversitede gördüğümüz konuların dışında bu kadar kanunla karşılaşmam ve bilgi sahibi olmamanın verdiği hayal kırıklığı ve üzüntü.Mesela iş kanunu çok iyi bilmeme rağmen sosyal güvenlik hukukuyla ilgili hiçbişey bilmemem yine maddi ve manevi tazminat konusunu çok iyi bilmeme rağmen sigorta kanunuyla ilgili bilgi sahibi olmamam bu arada elbette kendimce çok iyi bildiğimi düşünüyorum yoksa bahsettiğim her konu kendi içersinde nerdeyse koca bir evren ve daha öğrenmem gereken nice bilgi var.
Aslında bu yazıyı okuyan değerli meslektaşlarıma soracağım birkaç soru olacak.İlki sizlerin mesleki yaşantısında yine aynı şekilde sorunlarla karşılaştığınızı tahmin ederek bu sorunları nasıl hallettiniz yani iş kanunu bildiğinizi farz ederseniz sosyal güvenlik hukukunu alıp baştan sona okuyup çalıştınız mı ? (çünkü kimi kanunları öğrenebildim demek bile aylarını alabiliyor insanın)ikincisi yine aynı soruyla alakalı nasıl bir yöntem izlediniz bu kanunları öğrenebilmek için kolay bir yolu var mı ?
Bu arada son olarak hangi kanunlarla ilgili bu sıkıntıyı paylaştığımı yazıp sizlerden tavsiye isteyeceğim. Özellikle Sosyal Güvenlik Hukuku ve Uyuşmazlıklar, Kadastro Kanunu Ve Tapu İptali Terkini , İmar Kanunu, Sigorta Hukuku Özellikle Trafik kazalarında Maddi Manevi Tazminat Hesabı ve bu konuda sigortanın durumu.Bu kanun alanlarıyla ilgili çok ağır ve kapsamlı olmamak kaydıyla şimdilik tavsiye edebileceğiniz kitap yazar varsa eğer paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Sefa Öner,

kanun metinlerini her yerde bulabilirsiniz. Hukukun temel kavramlarını bildikten ve kavradıktan sonra bulabildiğiniz kanunları anlayıp günlük ve somut olaylara uygulamakta zorluk çekmesininz. Kanunlar iktidardan iktidara ve toplumsal gelişime uygun olarak değişir. Değişmeyen, temel hukuk kavramları ve hukukun toplumsal fonksiyonudur.

Hem iyi bir hukukçu olmanın, hem de iyi bir avukat olmanın en başta gelen koşulu, hukukun temel kavramlarını ve bu kavramların gelişim süreçlerini bilmekten ve yürürlükteki hukuku(kanunları) bu kavramlar çerçevesinde somut olaylara uygulamaktan geçer, kanunları ezbere bilmekten değil. Önemli olan hukuku bir sistem olarak kavramak ve olayları bu sistem çerçevesinde değerlendirmektir.

Not: Hiçbir hukukçu binlerce kanunu ve yönetmeliği bilebilecek kapasitede değildir.

Saygılarımla
Old 24-01-2011, 16:33   #7
Sefa Öner

Kitap

Deneyimlerinizin ışığında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Aslında ne demek istediğinizi anlıyorum tabi binlerce kanunu yönetmelikleri ve uygulamaları bilmek imkansız katılıyorum.Belki şaşırdığım ve bana zor gelen tarafta şu oldu stajım devam ederken bu kadar bilmediğim kanun ve uygulamayla karşılaşmam avukatlığın tahmin ettiğimden daha zor bir meslek olduğunu ve okumanın ya da okulun bitmediğini anlamış olmanın verdiği bir veryansın da olabilir.Belki sorumun esas cevabı da bu herhalde okumalı ve sürekli öğrenmeye devam etmek gerekiyor.

Şaşırdığım bir hususta şu.Fakülte de okurken derslerde ki vasatlığıyla tanıdığım ihbar ve mehili bile ayıramayan üst sınıftan tanıdığım arkadaşlarım şuanda borçlar kanunu nerdeyse her maddesini beni şaşırtacak kadar iyi bilmeleri.Bu sadece borçlar kanunuyla da sınırlı değil elbet bir çok temel kanunda aynı bilgiyi konuşmalarımızda görüyor hayretle dinliyorum.

Buradan şu sonucu çıkarmam mümkün mü.
Avukatlık fakülte de bir ön lisans çalışması meslek sahibi olunca esas o zaman lisans okumaya başlıyorsun.Pekala aklıma bir soruda gelmiyor değil yine sizlerle paylaşmak istiyorum.Misal eşya hukukunu bildiğimi farz ederek herhangi bir kadastro uyuşmazlığı önüme gelse bir müvekkil veya bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşa nasıl hitap etmeliyim.Kadastro kanunu bilmiyorum şunu mu demeliyim şahsa ;bana bir gün verin(ki o kadar işin içinde bir gün de yetmeyebilir)size yardımcı olurum mu demek lazım yoksa ben bu konuda bilgi sahibi değilim fakülte de öğretmediler kusura bakmayın mı demeliyim?
Değerli avukatlar sizler bu durumda nasıl bir tepki veriyorsunuz yardımcı olur musunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi