Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

alt işveren-üst işveren / davanın konusuz kalması, yargılama masrafları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2012, 07:31   #1
Av.İzmir85

Herkese merhabalar sayın meslektaşlarım? benim 2 tane sorum olacak sizlere?
1-) davacı birtakım işçi alacaklarının tahsili talebiyle dava açıyor..davalılar alt-üst işveren konumunda.davanın sonraki aşamalarında davacı vekili alt işverenden çek aldıklarını,paranın tahsil edildiğini,davanın konusuz kaldığını beyan etti.fakat biz bu aşamada üst işveren olarak davanın reddini talep ettik.uyuşmazlık şurada;hakim,dava konusuz kaldığı için karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.ve üst işveren lehine vekalet ücretine hükmetmedi?biz aylarca duruşmalara girdik çıktık o kadar emek verdik...ben bunun hatalı olduğunu düşünüyorum..dava konusuz kalınca,hakim işin esası hakkında nasıl karar verecekidiyse,o şekilde yargılama masraflarını ve vekalet ücretini paylaştırması gerekmiyormuydu* yargılama devam edilseydi,belki de kısmen kabul kısmen red vericekti..bu durumda hakkım olan vekalet ücreti elimden alınmış olmuyor mu? tşk.ler
Old 26-04-2012, 07:32   #2
Av.İzmir85

2-)sgk 'nın iş kazası nedeniyle sigortalıya ödediği birtakım ödemelerin rücu talepli açtığı dava da görevli mahkeme iş mahkemeleri midir?
Old 26-04-2012, 10:17   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.İzmir85
Herkese merhabalar sayın meslektaşlarım? benim 2 tane sorum olacak sizlere?
1-) davacı birtakım işçi alacaklarının tahsili talebiyle dava açıyor..davalılar alt-üst işveren konumunda.davanın sonraki aşamalarında davacı vekili alt işverenden çek aldıklarını,paranın tahsil edildiğini,davanın konusuz kaldığını beyan etti.fakat biz bu aşamada üst işveren olarak davanın reddini talep ettik.uyuşmazlık şurada;hakim,dava konusuz kaldığı için karar verilmesine yer olmadığına karar verdi.ve üst işveren lehine vekalet ücretine hükmetmedi?biz aylarca duruşmalara girdik çıktık o kadar emek verdik...ben bunun hatalı olduğunu düşünüyorum..dava konusuz kalınca,hakim işin esası hakkında nasıl karar verecekidiyse,o şekilde yargılama masraflarını ve vekalet ücretini paylaştırması gerekmiyormuydu* yargılama devam edilseydi,belki de kısmen kabul kısmen red vericekti..bu durumda hakkım olan vekalet ücreti elimden alınmış olmuyor mu? tşk.ler

Sayın Meslektaşım öncelikle THS'YE hoşgeldiniz, sorularınızı forumlar bölümünde ki meslektaş sorularında sorarsanız katılım ziyadesiyle olacaktır.

Davanın konusuz kalması durumunu HMK 331'e göre değerlendirin

http://http://www.turkhukuksitesi.co....php?mid=11121

Dava açılış tarihi itibari ile davacı davasında haksızsa vekalet ücreti davacı lehine hükmedilecektir.

Dava açıldıktan sonra, davacı alt işverenden alacağını alması, bir anlamda da haklı olduğunu gösterir.

Ancak siz davalı olarak, işçilik alacağında asıl işveren alt işveren ilişkisi olmadığını ileri sürerek davanın reddini talep edebilirsiniz. İspatlarsanız dava reddedilmelidir. Lehinize de vekalet ücreti hükmedilmelidir.

Bu anlamda cevap dilekçenizde husumet itirazını belirtmiş olmanız gerekmektedir.

Kolay Gelsin...
Old 26-04-2012, 10:31   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.İzmir85
2-)sgk 'nın iş kazası nedeniyle sigortalıya ödediği birtakım ödemelerin rücu talepli açtığı dava da görevli mahkeme iş mahkemeleri midir?

Yukarda ki cevabımdaki ilk cümleyi tekrar ederim.

5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanununun 1. maddesine göre "İş Mahkemeleri İş Kanununa göre işçi sayılan kimselerle işveren veya işveren vekilleri arasında iş aktinden doğan veya iş kanununa dayanan her türlü hak iddialarından doğan hukuk uyuşmazlıklarının çözüm yeridir.

Bu sebeple görevli mahkeme iş mahkemeleri değildir.

Kolay Gelsin...
Old 26-04-2012, 10:31   #5
Av.İzmir85

çok teşekkür ederim..ilk defa soru yazdığım için nereye yazacağımı bilemedim...dediğiniz yeri bulmaya çalışacağım)iyi çalışmalar
Old 26-04-2012, 10:34   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.İzmir85
çok teşekkür ederim..ilk defa soru yazdığım için nereye yazacağımı bilemedim...dediğiniz yeri bulmaya çalışacağım)iyi çalışmalar

Sorun yok, ben ilk zamanlar sohbet bölümüne yazıyordum.
Old 26-04-2012, 14:53   #7
Av.Evran KIRMIZI

Sayın Balku'ya maalesef katılamıyorum. İş Kazası nedeniyle sigortalıya yapılan ödemelerin işverene ve üçüncü kişilere rücu hakkı 5510 Sayılı Kanun'nun 21. maddesine dayanır.
5510 Sayılı Kanun'nun 101.maddesi gereği İş Mahkemeleri görevlidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi