Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

1 buçuk ay sonra avukatlık stajım bitecek.Üstadlarımın tavsiyelerine ihtiyacım var.

Yanıt
Old 29-07-2019, 11:36   #1
Son Amazon

Varsayılan 1 buçuk ay sonra avukatlık stajım bitecek.Üstadlarımın tavsiyelerine ihtiyacım var.

Merhabalar. 1 buçuk ay sonra avukatlık stajım bitecek. Ruhsatım gelmeden bir avukatın yanında çalışmayı düşünüyorum.Malum ruhsatlar biraz geç geliyor. Bu noktada bazı sorularım var.

1)Eylülde aynı zamanda yüksek lisansa başlıyorum. Hem bir avukatın yanında çalışma hem yüksek lisans bir arada gidiyor değil mi.Dersler hafta içi çoğu gün uzun saatlerde gibi bir yoğunlukta değil. Yanında çalıştığım avukat buna müsaade noktasında sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum. Yoksa yüksek lisans aşamasında birinin yanında çalışan olmak yapılmayacak bir şey mi?

2)Yanında çalıştığım avukatla bana gelen işlerde yüzdelik olarak anlaşacağız diye biliyorum. Bu yüzdelik en fazla kaç olmalı sizce ?

3)Bana gelen CMK ve Adli yardımdan pay vermeyeceğim değil mi? onlar benim olacak yalnızca.

4)Başkasının yanında çalışan yeni avukatlar ne kadar maaşla başlıyorlar hiçbir bilgim yok. Ben 3000 altı başlamamayı düşünüyorum. Beklentin ne derse ne demeliyim sizce ? Yeni avukat için 3000 ideal değil mi daha aşağısı olmaz diye düşünüyorum. Sabah 9 ya da 8 buçuk akşam 6 çalışma saatlerine 3000. Bazı yerler 09:00 19:00 çalışıyorlar. Bu saatler çok fazla diye düşünüyorum. eğer bu saatler gelirse 3500 demeliyim değil mi?

Bu hususlarda hiç bilgim olmadığı için çoğunluğu avukatlardan oluşan bu gruba yazma gereği duydum. Vaktinizi saçma sorularla harcadığımı düşünenler var ise vaktinizi çaldığım için özür dilerim. yanıtlayanlara teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 30-07-2019, 10:31   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Alıntı:
Merhabalar. 1 buçuk ay sonra avukatlık stajım bitecek. Ruhsatım gelmeden bir avukatın yanında çalışmayı düşünüyorum.

Merhaba sayın meslektaşım,

Deneme süresi gibi düşünün...
Kazanacağınız deneyimin bedelini düşünün...
Size önerileni kabul edin...

Ruhsatınızı alınca... deneyimlerinizi paylaşırsanız, yine birlikte değerlendiririz

Saygılar
Old 01-08-2019, 10:21   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan Son Amazon
Merhabalar. 1 buçuk ay sonra avukatlık stajım bitecek. Ruhsatım gelmeden bir avukatın yanında çalışmayı düşünüyorum.Malum ruhsatlar biraz geç geliyor. Bu noktada bazı sorularım var.

1)Eylülde aynı zamanda yüksek lisansa başlıyorum. Hem bir avukatın yanında çalışma hem yüksek lisans bir arada gidiyor değil mi.Dersler hafta içi çoğu gün uzun saatlerde gibi bir yoğunlukta değil. Yanında çalıştığım avukat buna müsaade noktasında sıkıntı çıkarmaz diye düşünüyorum. Yoksa yüksek lisans aşamasında birinin yanında çalışan olmak yapılmayacak bir şey mi?

2)Yanında çalıştığım avukatla bana gelen işlerde yüzdelik olarak anlaşacağız diye biliyorum. Bu yüzdelik en fazla kaç olmalı sizce ?

3)Bana gelen CMK ve Adli yardımdan pay vermeyeceğim değil mi? onlar benim olacak yalnızca.

4)Başkasının yanında çalışan yeni avukatlar ne kadar maaşla başlıyorlar hiçbir bilgim yok. Ben 3000 altı başlamamayı düşünüyorum. Beklentin ne derse ne demeliyim sizce ? Yeni avukat için 3000 ideal değil mi daha aşağısı olmaz diye düşünüyorum. Sabah 9 ya da 8 buçuk akşam 6 çalışma saatlerine 3000. Bazı yerler 09:00 19:00 çalışıyorlar. Bu saatler çok fazla diye düşünüyorum. eğer bu saatler gelirse 3500 demeliyim değil mi?

Bu hususlarda hiç bilgim olmadığı için çoğunluğu avukatlardan oluşan bu gruba yazma gereği duydum. Vaktinizi saçma sorularla harcadığımı düşünenler var ise vaktinizi çaldığım için özür dilerim. yanıtlayanlara teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar diliyorum.

1- Deneyimlemedim ama iş görüşmesi esnasında mutlaka bu konuyu konuşun.

2- %50 derler genelde ama bu konuyu da konuşmanız gerek.

3- Evete pay vermeyeceksiniz ama sonuçta mesai saatleri içerisinde cmk ve adli yardıma ilişkin duruşmalara-işlere koşturacaksınız. Bazı bürolar izin vermiyor diye duymuştum. Siz bu konuyu da işe girmeden önce konuşun.

4- Belirttiğiniz ücretler normalde az bile ama malum piyasa...

Not: Hem cmk, adli yardım yapayım, hemde yüksek lisans ve bunlara anlayış gösterilsin istiyorsanız biraz da sizin fedakarlık yapmanız gerekebilir.

Meslek hayatınızda başarılar dilerim.
Old 05-08-2019, 10:27   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Son Amazon

Değerli Meslektaşım;

Öncelikle mesleğinizde başarılar diliyorum. Sorularınıza gelince;

1 - Birlikte çalışacağınız meslektaşımıza yüksek lisansa başlayacağınız bilgisini vermeniz halinde değerlendirme o meslektaşa ait olacaksa da hem çalışmak hem de yüksek lisans bir arada yürütülebilir. Fakat bu durumda ya normalden daha fazla enerji ve mesai harcamanız ya da gelirinizde meydana gelecek dalgalanmayı göze almanız gerekecek.

2 - Ben böylesi bir durumda, kendi adınıza alacağınız işlerden kazandığınız para ile büro masraflarına katkıda bulunmanız dışında bir para vermenizin doğru olmadığını düşünüyorum (vergisel sorumluluklar hariç).

3 - Evet onlar sizin paranız

4 - Eveet, şimdi dananın kuyruğunun koptuğu noktaya geldik. İlk 3 soruya verilen her olumlu yanıt, bu sorunuzun yanıtını olumsuza doğru götürüyor. Zira, bir yandan yüksek lisans yapıp haftanın belirli günleri büroda ya da mesaide olmayacağınızı, kendi işinizi almak için ve aldıktan sonra yapmak için emek ve mesai harcayacağınızı, bu arada bir de CMK ve Adli Yardım yapacağınızı düşündüğünüz zaman bu soruda bahsettiğiniz "Sabah 9 ya da 8 buçuk akşam 6 çalışma saatlerine" göre çalışamayacağınız ortaya çıkıyor. Bu durumda da ücret beklentinizi bu şartlar dahilinde yeniden belirlemeniz gerekiyor. 3 Bin TL bir avukata verilecek aylık ücret olarak çok mu? Hangi şehirde olduğunuza bağlı olarak cevap değişir. Fakat hangi şehirde olursanız olun yukarıda saydığınız koşullarda, ücret konusunda sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 05-08-2019, 13:03   #6
Son Amazon

Sanırım çok şey istiyorum. Bursada avukatlık yapan arkadaşım tam mesai çalışıyor, yüksek lisans durumu olmadığı halde 2.500 alıyor. Ben de ona göre konuşurum. Ancak kendi davalarımdan yuzde 50 çok fazla bence o dosyanın tüm aşamaları benim emeğim olacak çünkü. Cevaplayan meslektaşalrıma çok teşekkür ederim.
Old 06-08-2019, 20:39   #7
Mgul

Öncelikle mesleğiniz hayırlı olması dileğiyle başlamak istiyorum.
Ancak ben bir kaç hususta size acı ama gerçekleri de belirtnek isterim.

Hukuk fakültesinin ekmek peynir gibi açılmış olduğu ve kontejyanlarında haddinden fazla olduğu ülkemizin piyasasını ve meslektaşlarımın olaya bakış açısından bildirmek istiyorum, bir çoğunu tasnif etmeden.

Sizin istediğiniz hiç bir şey gerçekleşmez maalesef. Üzülerek belirtmek gerekirse bir çok meslektaş emek sömürüsü yapmakta , hele ki kendini geliştirmek adına fark yaratmak isteyen ve bu sebeple de yükseklisans yapmak isteyen bir meslektaşının emeğini sömürmesindeki bu engeli istemez. Bu sebeple maddi kaygılarla ya yükseklisans yapacaksınız ya çalışacaksınız.

Diğer yandan maalesef birçok meslektaş tecrübesiz , ki kişiye göre değişiyor, bir yeni avukata 3.000TL ve üstü maaş vermiyor. Asgari ücretin altında çalıştıran var . Bir ara meslektaşlarımın çalışma koşullarını iş ilanları üzerinden öğrenmek istediğimde aynen aktarıyorum şartlarını ; evli olmayan , seyahat engel bulunmayan,ingilizceyi ana dilimiz gibi bildiğimizi kabul ederek 2 ve 3 dili bilen tercihen denilmekte ve maaşı da emin olun beklentilerin üçte biri bile değildi. Tecrübe kazanmak adına bu sömürüye boyun eğen meslektaşlarımızın da sayısını azımsamamak lazım.

Adli yardım ve CMK gelirlerine ortak olan meslektaşlarımı duymuştum, mesleğimizin yüz karaları. Ona kadar düşmüşler .

Tabi her hukuk bürosu belirtmiş olduğum şartları taşımıyor . Umarım işiniz ve şansınız yaver gider istediğiniz gibi iş ortamına ve beklentilerinize ulaşırsınız . Ama nacizane tavsiyem bir avukatlık ortaklığında gider ortağı olabilirsiniz, hem tecrübe kazanmış , hem kendi davalarınız almış hem de yüksek lisansınızı yapmış olursunuz.
Old 08-08-2019, 13:24   #8
Son Amazon

Gider ortağı olduğumda hem ev hem işyeri her ikisinin masraflarının üstesinden gelemezsem endişesiyle başlangıçta net bir maaşım olsun istiyorum.Memleketimden başka yerde başlayacağım için yüksek lisansa özel vekalet almam daha zor. Önerilerinizi dikkate alacağım. Haftanın bir günü derslere gitme iznim olsa ya da yarım yarım 2 gün 4 gün üzerinden anlaşma türü şeyler diyeceğim iş görüşmesinde. Birde ruhsatım ocak gibi gelir yüksek ihtimalle o sürece kadar duruşmalarada giremeyeceğim yalnızca dilekçe yazımına faydam dokunur. Ruhsatım geldiğinde de ikisini bir arada götüremediğimi düşünürsem bir ofiste çalışmadan yalnızca adli yardım CMK yaparak yüksek lisansıma yoğunlaşırım.Haftanın 4 günü çalışmak makul bir istek değil mi, maaşımı da ona göre belirler sonuçta ve ruhsatım gelmediği için patronumun sigorta yükümlülüğü de olmayacak sonuç olarak.
Old 08-08-2019, 13:26   #9
Son Amazon

Birde henüz ruhsatım gelmeden stajım biter bitmez kart bastırmamda bir sakınca olur mu ? Kendimi tanıtmam açısından önemli bir husus malum.
Old 08-08-2019, 13:32   #10
Av. Hulusi Metin

Yemin töreni yapıldı mı, sicil no. Belli mi?

Başarılar
Old 06-09-2019, 21:11   #12
kadir34

Ücret önceliğin olmasın geri planda kalsın. Kendini geliştirmeye önem göster. Tekrarların olduğu ofislerde çalışma. Örneğin dilekçe matbudur tc isim değiştirip iş yapma böyle ofislerden kaç. Yüksek lisansa başlaman senin açından iyi hem mesleki açıdan kendini geliştirirsin hemde akademik kariyer yapmış olsun
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi