Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardıma ihtiyacım var

Konuyu Kilitleyin
Old 29-05-2016, 09:52   #1
Konuk

Soru Yardıma ihtiyacım var

Hikayem biraz uzun ama lütfen tamamini okuyup baba yardımcı olursanız sevinirim. yeni doğduğumda annem beni tanıdığı bir arkadaşına bırakmış ve gitmiş.arkadasida beni annesine vermiş ve bana annesi bakmış bana kimlik çıkması gerekiyor muş kadın oğluna söylemiş oğlu beni nüfusuna almış .nüfusta yazan babam almanyada yaşıyor ama anne ismi almanyada yasadiqi kadınla aynı isim değil.o adamın üzerine kayıtlı olduqugum için bana bakan kadın uvey baabnnem oluyor .işte herşey bundan sonra başladı zaten babam beni nufusuna alıyor ve Almanyadan hiç gelmiyor ilgilenmiyor. babannemle yasarken evlilik dışı bir çocuğum oldu evlenecektik ama çocuğumun babasının annesi yuzunden evlenemedik bu sure zarfında biz karşı tarafla hep kavga ettik babanneme ve bana zarar vermeye başladı . Sonra ben cocugumla babnemin yanında yaşamaya başladım.babannem hastalandı ve vefat etti babanem vefat edince uvey halam bana hic sormadan babannemle oturduğum evi sattılar ben sokakta kaldım.oglumu yuvaya verdim kendim sığınma evine gittim. Cahildim sığınma evine cocugumla beraber gitme imkanım olduğunu bilmiyordum.cocugumu yuvaya verdikten sonra kendim sığınma evine gittim uzun bi sure sığınma evlerinde kaldım.calistim biraz para biriktirdim sonra valilikten sosyal yardimlasmadan yardım istedim bimere yazı gönderdim.bana 1000lira nakdi yardım yaptılar kendi butceme gore bir ev tuttum. Eşya aldım.sonra bir gençle tanıştım.gecmisteki acılarimi unutuurum birbirimize destek oluruz oglumuda yuvadan alırım sandım ama olmadı farkında olmadan hamile kaldım imamnikahimiz vardı sadece nikahı bir kaç ay sonra kiyacaktik ole anlasmistik . Ben hamile kalınca bu gencin ailesi bir çocuğum daha olduğu için pek iç açıcı davranmadilar hergun kavga ediyorduk hastanelik oldum darp etti hamileyken beni cocugumla beraber ölümle tehdit etti.bende birgün dayanamadım.tekrar siginma evine gittim.sikayetci oldum ama yine beni arayarak tehdit ettiği için korktum kimsem yoktu sığınacak ve davamdan vazgeçtim.simdi o gençten olan oğlum dokuz aylık sığınma evinden uc aylık hamileyken çıktım birkaç tanıdığım vasıtasıyla ev tuttum tekrar eşya aldım . Şimdi tuttuqum evde yaşıyorum.diger oglumu yuvaya verdikten sonra on ay boyunca gidip gorebildim.her gittiğimde onla ordan çıkamam benim içimi acitiyordu çok kötü oluyordum.bir yıl kadar gidemedim evladimin yanına uzuldugumden pişman olduğumdan gidemedim.ve şimdi aile sosyal politikalar bakanlığı bana velayetten dusurulme davası açmış.ilk duruşmaya gittim.hakime hanıma anlattım .bir hafta önce bir Pedagog beni arayıp gorusmemiz gerektiğini söyledi . Tekrar adliyeye gittim ve uzman hanımla gorustum.evime gelip evdede bir gorusmemiz olacağını söyledi.ben evladimi almak istiyorum pismanim onu bıraktığım için . Gidemedim gormeye uzuluyodum her gece ağlıyodum.cok pismanim ama bana evladimi geri verirler mi.? Çalışmiyorum zaten dokuz aylık evdeki oglumda . Devlet 400 lira yardımda bulunuyor diğer uvey halam bana yardımcı oluyor iki ay snra çalışmaya basliyacagim.ama bana deselerki çalışman lazım hemen şimdi başlayın çalışmaya . Oğlumu bizim apartmanda bi teyze var cokseviyo o bakar ben çalışırken zaten çalışacağım yer bim bizim sokakta.evimde eksigim yok bulaşık makinaları hariç.cocuklarin odası hazır herseyleri var ben oğlumu yanıma istiyorum sizce bu mahkeme ne olur alabilirmiyim.ve bir sorum daha olacak öz annem ve babamı nasıl bulabilirim.uvey babam almanyada yaşıyor herhangi bir hak talep etme şansım varmı.yardimci olun lütfen bir destek çıkın bana lütfen.
Old 08-06-2016, 14:29   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Evladınızı uzun süre ziyaret etmemeniz ihmal/terk olarak değerlendirilerek kurum tarafından velayetin kaldırılması için dava açılmış olduğu anlaşılıyor.

Açılan davanın reddi ve çocuğunuzun size teslimi için öncelikle davanızı bir avukat aracılığı ile takip etmenizi öneriyoruz.

Mali durumunuz elverişli değilse bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak tarafınıza avukat atanmasını talep edebilirsiniz.

2-Nüfusta kayıtlı olan babanızdan-kayıtlı kaldığı sürece-koşulları varsa yardım nafakası talep edebilirsiniz.
Nüfustaki babanız tanımanın iptali için dava açma hakkına sahiptir.

Bu konuda da bir avukat desteği almanız yararınızadır.

3-Biyolojik anne babanızı sizi nüfusuna geçiren babanız ve yakınlarından bilgi edinerek bulmaya çalışmanız yararlı olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi