Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bonoda Kim Asıl Borçlu Kim Kefil?

Yanıt
Old 28-02-2007, 16:45   #1
av.knel

Mesaj Bonoda Kim Asıl Borçlu Kim Kefil?

Ödeme Günü Yeni Türk Lirası Kuruş No

İş bu emre muharrer senedim….mukabilinde……………..tarihinde
Bay………………………………………………..veyahut emrühavale……
yukarıda yazılı yalnız…………………………………....lirası……….kuruş
ödeyeceği....Bedeli…….……...…ahzolunmuştur. İş bu bono vadesinde
ödenmediği taktirde müteakip bonoların da muacceliyet kesbedeceğini, ihtilaf vukunda ………………………….mahkemelerinin selahatini şimdiden kabul ederim.
İsim :
Adres: İMZA(Düzenleme Tarihi)
Kefil:

Yukarıdaki bono örneğini farz edelim tamamen doldurduk.(Kefilde dahil)
Şimdi aklıma takılan husus şu:farzedelim bir dava söz konusu oldu ,isim(borçlu) kısmında adı yazan şahıs diyor ki:" efendim ben asıl borçlu değilim,kefil kısmında adı yazan kişi asıl borçludur". Bonoda şeklen, alt tarfta kefil yazan kısımdaki kişi nin asıl borçlu olup olmadığı davada tartışma konusu olur mu?İspat yükü kimdedir?

Birde şöyle düşünelim; yukarıda farzı misal davadan önce bu bonodan dolayı takip yapılmış olsun, borçlu ya da kefilin(kefil mi asıl borçlu mu) bir itirazı olmadan takiip kesinleşmiş olsun, bu durumun davaya etkisi varmıdır(yukarıdaki olayla bağlantılı düşünelim)

İnşallah anlatabildim. Cevaplayacak arkadaşların sorumu, bononun şekli açısndan değerlendirmelerini rica ediyorum)
Old 28-02-2007, 17:59   #2
Ersin KUŞ

Her iki şahısta borçludur,ikisi de aynı takipte borçlu gösterilir,takip kesinleşsin veya kesinleşmesin bonoya dayalı takiplerde itiraz şekil ve esasları İİK m.168 ve 168/a maddesinde açıkça yazılıdır.İspat yükü borçludadır.İtiraz satıştan başka icra muamelelerini durdurmaz.
Başarılar....
Old 28-02-2007, 18:47   #3
av.knel

Cevabınız için teşekkürler Ersin Bey,
Benim anlatmak istediği şey; senet üzerinden kim asıl borçlu, kim kefil hususları anlaşılabilir, bu konuda bir karine var mı? Uygulamda hep ilk ismi asıl borçlu olarak düşünürüz, bononun en altında yazan ismide kefil olarak, bu konuda bir kural yad akarine var mı yoksa, aksine bu durum bizim düşüncemizden mi ibaret?
Old 28-02-2007, 19:29   #4
advokat34

Senedin matbu kefil yazılı kısmına yazılmış 2.isim, her ne kadar senedin kefiliymiş gibi düşünülüyorsa da, icra hukukunda bu durumun sorumluluk açısından bir farkı yoktur. yani senet üzerinde yazılı isimler (matbu olarak borçlu veya kefil kısmına yazılmasının bir önemi olmaksızın), o senetteki borçtan müştereken ve müteselsilen sorumlu olurlar. Kambiyo Hukuku açısından durum böyle olunca ismin senedin neresine yazıldığının bir önemi yok sanırım. Ancak, sizin deyiminizle bu senet bir şekilde dava konusu edilmişse işte o zaman, alacaklı ile borçlular arasındaki temel ilişkiyi ispat durumu sözkonusu olacağından, borcun temel ilişkisinden yola çıkılarak, gerçekten kefil olan kişinin de durumu böylelikle açıklık kazanma imkanı bulacaktır.
Old 01-03-2007, 19:00   #5
Av. Dr. V. SEVEN

İlk olarak belirmek gerekir ki, senet metninin (senetteki irade beyanının) altındaki ilk imza senedi tanzim edene ait olmalıdır. Çünkü irade beyanını tevsik eden imza bu imzadır.

İkinci olarak bir bonoda kefil yazılmış olması veya kefil sıfatıyla imza atılmış olması taraflar arasındaki ilişkiye Borçlar Kanunu m. 483 vd. anlamında “Kefalet Sözleşmesi” nin hükümlerinin uygulanacağı sonucunu doğurmaz. Çünkü, bononun ön yüzündeki tanzim edenin imzasının dışındaki imzalar “aval” niteliğindedir. TTK m. 613/2’ye göre, “Aval “aval içindir” tabiri ile veya buna muadil diğer her hangi bir ibare ile ifade ve avalı veren kimse tarafından imza edilir.” Bu çerçevede “Kefil veya kafalet” ibaresi de yerleşik Yargıtay kararlarına göre, aval’e muadil diğer her hangi bir ibare niteliğindedir (Bkz. TTK m. 690/3 atfı ile 612-614). Bono metninde avalin kimin hesabına verildiğini gösterilmemiş ise, aval bonoyu tanzim eden kimse hesabına verilmiş sayılır (TTK m. 790/4).
Bonoyu tanzim eden ile avalist’in her ikisi de hamile karşı müteselsilen sorumludur (TTK m. 690/1 atfı ile 636 ve 614/1).
Old 01-03-2007, 20:11   #6
av.knel

Alıntı:
Yazan Av. Dr. V. SEVEN
İlk olarak belirmek gerekir ki, senet metninin (senetteki irade beyanının) altındaki ilk imza senedi tanzim edene ait olmalıdır. Çünkü irade beyanını tevsik eden imza bu imzadır.

İkinci olarak bir bonoda kefil yazılmış olması veya kefil sıfatıyla imza atılmış olması taraflar arasındaki ilişkiye Borçlar Kanunu m. 483 vd. anlamında “Kefalet Sözleşmesi” nin hükümlerinin uygulanacağı sonucunu doğurmaz. Çünkü, bononun ön yüzündeki tanzim edenin imzasının dışındaki imzalar “aval” niteliğindedir. TTK m. 613/2’ye göre, “Aval “aval içindir” tabiri ile veya buna muadil diğer her hangi bir ibare ile ifade ve avalı veren kimse tarafından imza edilir.” Bu çerçevede “Kefil veya kafalet” ibaresi de yerleşik Yargıtay kararlarına göre, aval’e muadil diğer her hangi bir ibare niteliğindedir (Bkz. TTK m. 690/3 atfı ile 612-614). Bono metninde avalin kimin hesabına verildiğini gösterilmemiş ise, aval bonoyu tanzim eden kimse hesabına verilmiş sayılır (TTK m. 790/4).
Bonoyu tanzim eden ile avalist’in her ikisi de hamile karşı müteselsilen sorumludur (TTK m. 690/1 atfı ile 636 ve 614/1).

Sayın; Av. Dr. V. SEVEN,
Bu açıklayıcı ve uğraş verilmiş; cevabınız benim için çok tatmin edici oldu. Görüşlerinize aynen katılıyorum.
Sağlıcakla kalın!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi