Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Madde bağımlılığı ve aldatma

Konuyu Kilitleyin
Old 12-05-2019, 00:37   #1
Konuk

Varsayılan Madde bağımlılığı ve aldatma

Yaklaşık 2 yıllık evliyim 6 aylık bir evladım var. Ailemin izni olmadan evlendim. Eşim çoklu madde bağımlısı ve bir kaç fotoğraf sayesinde aldatıldığımı öğrendim. Boşanmak istiyorum fakat eşim kızımla tehdit ediyor birdahaki yüzünü göremezsin vs. şeklinde. Ailemin izni olmadan evlendim ve henüz yaşım 20. Eşim evlenmeden önce bir çok vaadle geldi. Ancak evlendikten sonra herşeyin tam tersini yaşadım yaşıyorum da. Öncelikle ilk sorum;

boşanmak istiyorum hukuksal süreci ne yaparak nasıl başlatabilirim?

Elimde avukata verebilecek para yok. Herhangi bir yardım sözkonusu mu?

Ailemin izni olmadan evlendiğim için eşimle oturduğum evde boşandıktan sonra tek başıma oturabilirmiyim?

Eşim bebeğimle tehdit ediyor aynı zamanda madde bağımlısı devletin bazı hastanelerinde yattı kanıt olarak bu yerler sunulup gerekli belgeler alınabilir mi?

Bir mesleğim yok bebekten dolayı çalışabilir durumda değilim bebeğimin eşime verilmesi durumu varmıdır?

Nafaka neye göre ne kadar veriliyor?
Old 14-05-2019, 11:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı anlattığınız sebeplerle birboşanma davası açabilirsiniz.

Bulunduğunuz yer Barosundan ücretsiz avukat tayin edilmesini yazılı dilekçe ile isteyebilirsiniz. İlçelerde adliye binaları içinde adli yardım büroları bulunmaktadır.

Çocuğunuz daha çok küçük anne şefkatine ve ilgisine muhtaç. Velayet için öncelikli olarak siz düşünülürsünüz.

Davanın içinde kendiniz ve çocuğunuz için dava tarihinden itibaren tedbir nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesi halende kendiniz için yoksulluk bebeğiniz için iştirak nafakası talep edebilirsiniz. Çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesini istemelisiniz. Maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Dava dilekçesinde, oturmakta olduğunuz evden ve ev eşyalarından dava süresince sizin ve çocuğunuzun yararlanması için karar verilmesini isteyebilirsiniz. Mahkeme bu kararı öncelikli olarak verecektir.

Eşinizin tehditleri için, Aile Mahkemesinden koruma tedbir kararları verilmesini, evden uzaklaştırılmasını, derhal boşanma davası açmadan isteyebilirsiniz. Bu talepler 6284 sayılı yasa gereğince hızlıca verilir. Eşinizin tehdit ettiğini ve şiddet uyguladığını dilekçenizde belirtmelisiniz. Ayrıca şiddet içeren eylemler, tehditler için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulunabilirsiniz. Tedbir koruma kararlarına uymayan eşiniz şikayet ederseniz cezalandırılır.

Eşinizin madde bağımlılığı olduğunu da gerek boşanma dava dilekçenizde gerekse koruma kararı dilekçenizde belirtiniz ilgili hastanelerden bu belgelerin getirtilmesini isteyebilirsiniz.

Davanızı bu belgeler ve tanık anlatımları ile kanıtlayabilirsiniz. Koruma kararını bir an önce isteyiniz. Bu taleplerden masraf harç alınmaz.

Sonrasında da boşanma davanız için hızlıca avukat talebinde bulununuz.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi