Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Kişisel Bilgileriniz ve Microsoft

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-08-2006, 12:57   #1
academy25

Varsayılan Kişisel Bilgileriniz ve Microsoft

Bazı geceler durduk yere makinenizin fan hızının arttığını hiç hissettiniz mi? Peki ya CPU'nun hiçbir işlem yapmasanız dahi %60ların üstünde çalıştığını? MSN'de yazılan herşeyin sohbetten öte loglandığını düşündünüz mü?

Microsoft XP'den sonra çıkardığı tüm işletim sistemlerinde kişisel bilgilerinize çok rahat ulaşabiliyor. Özellikle lisansız ürün kullanan arkadaşlar biraz daha dikkat etsinler. Ev kullanıcıları için bi problem olur mu bilinmez ama ticari bir işletme iseniz başınızı duvarlara vurmayın derim ben.
Old 25-08-2006, 13:05   #2
Admin

Bu bilginizin kaynağını (veya delillerini) de paylaşır mısınız yoksa bu da internetin vebası haline gelen "email forward" yoluyla yayılan internet efsanelerinden biri mi?

Microsoft benim de kişisel olarak pek hazzettiğim bir şirket değildir ama tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan işletim sistemini üreten şirketi tüm kullanıcıların bilgisayarlarına girmek ve chat'lerini log'lamakla itham edince (hele hele bunu da bir hukuk sitesinde yapınca) şehir efsanelerinden daha fazla delil göstermek gerektiğine inanıyorum..

Sizin yapmadığınızı ben yapayım ve "Der Spiegel" dergisinden bu konuyla ilgili bir habere link vereyim:
http://www.internetnews.com/bus-news/article.php/716871

Tabii bunun sadece bir duyum olduğunu ve Microsoft tarafından da yalanlandığını belirtmekte yarar var. Ve şahsen benim Microsoft'un kişisel bilgisayarlardan şahsi bilgileri toplayıp logladığına inanmadığımı da.. Böyle bir durum olsaydı sanırım Amerikan Gizli Servisi vs. de linux'a geçerdi, öyle değil mi?
Old 26-08-2006, 02:44   #3
academy25

Amerikan gizli servisinde XP kullanılmıyor ki
Kişisel bilgisayarınıza herhangi bir ağ takip programı kurun mesela sabredebilir misiniz bilmiyorum fakat 5-6 saat takip edin en az 8-9 kere microsoftun serverına bilgi gönderildiğini göreceksiniz.
Old 14-11-2006, 03:40   #4
kağanulaş

Bir de şöyle birşey var, CIA neden microsoft kullanmasın? (Eğer doğruysa ki ben olabileceğini düşünüyorum) Microsoft topladığı bu bilgileri kütüphanecilik ve arşivcilik camiası için toplamıyordur herhalde Böyle bilgileri en güvenli şekilde muhafaza edebilecek Amerikan devlet kurumuna veriyordur.
Old 31-01-2007, 12:07   #5
| Burak |

Devletin önemli kurumları özellikle istihbarat ve askeriye gibi kuruluşların Linüx, Xp gibi işletim sistemleri kullandığını düşünmüyorum. Çok önemli bilgilere sahip ve önemli bilgi alış verişlerinin yapıldığı kuruluşlarda güvenlik nedeniyle kendi sistemlerinin oluşturulup kullanıldığını sanıyorum.

Her kişinin bilgisinin Microsofta gittiğini düşünmüyorum. Milyonlarca kullanıcının milyonlarca verisini analiz etmek kolay olmasa gerek. Ben kendi adıma bir çekincede bulunmuyorum. Asıl bu konuyu düşünmesi gerekenler büyük şirketler.
Old 01-02-2007, 11:31   #6
turbo

Varsayılan Hangisi daha mantıklı?

Merhabalar,
Bilindiği üzere windowsun kendi kendini güncelleyen bir sistemi vardır. Ve bu güncelleme sistemi, genelde programa yeni özellikler eklemez. Bu güncellemeler, güvenlik güncellemesi diye geçer. Yani benim anladığım, işletim sisteminde ortaya çıkan(kanımca varolan) güvenlik açıklarını, işletim sisteminin açık kalmış(yada bırakılmış olabilir) kapılarından tespit edilmiş olanlarını kapatmaya yönelik(yanlış anlaşılmasın bu firmayla bi alıp veremediğim yok , bu söylediklerim de, kendi kanaatlerimdir, herhangi bir teknik bilgiye dayanmamaktadır).
Bundan bir kaç sene önceydi sanırım, windowsun gizli olan kaynak kodları çalınmıştı, ortalık ayağa kalkmıştı. Artık bu noktadan sonra, ne derece güvenlidir bilemem. O kadar teknik bilgi sahibi değilim. Ve şunu da biliyorum ki, bilgisayar işini iyi bilen ne kadar arkadaşım varsa hepsi Linux'ü öneriyor. Hele bir de Tübitak'ın desteklediği ve geliştirdiği bir Linux versiyonu olan, windowsun tüm fonksiyonlarını içeren ve açık kaynak koduna sahip olması dolayısıyla ücretsiz olarak sunulan Pardus(Anadolu Parsı) varken, windows kullanmak pek akıl karı gelmiyor(Bu yılbaşında ikinci versiyonu da çıkmış ama daha indirmedim).
Ama linux tabanlı işletim sistemlerinin tek handikapı, büroda kullanılan, dava ve icra takip yazılımlarının, windows tabanlı oluşu(microsoft word, excel falan değil, linuxun bu office programları için de alternatif ve kullanşlı alternatifleri var Open Office gibi). Bu nedenle Linux'ü henüz büroda kullanmaya geçemedim.
Ama yakın gelecekte, hukuk yazılımları hazırlayan ve piyasa süren firmaların da Linux konusuna eğileceğini düşünüyorum, ki bence iyi ve ekonomik de olacaktır. Windows Home Edition'ın için 100-200$, Microsoft Office için bilmem kaç yüz $ vermektense, ücretsiz yada yazlımın yüklü olduğu cd maliyeti kadar(3-4 YTL) bir ücretle aynı fonksiyonlara sahip bi yazılıma sahip olmak. Artı, kanaatimce daha güvenli(çünkü Linux'te virus denilen olay neredeyse yok denecek kadar az).
Hangisi daha mantıklı?
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi