Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Gizli Numaralardan gelen çağrıları engelleme : *253#

Yanıt
Old 13-11-2007, 23:58   #1
Admin

Varsayılan Gizli Numaralardan gelen çağrıları engelleme : *253#

(Turkcell için geçerli)
http://www.turkcell.com/bireysel/ser...aramakisitlama
Alıntı:

Gizli numaradan arama kısıtlama servisini kullanabilmek için :

*253# yazıp YES tuşuna basmanız yeterli.

İptal etmek için :

#253# yazıp YES tuşuna basınız.

Bu servisi kullandığımda, gizli numaradan beni arayanlar nasıl bir anons duyacaklar?

“Aradığınız kişi gizli numaradan çağrı kabul etmemektedir. Numaranızı görünür yaparak kendisine ulaşabilirsiniz.”
Analog santral üzerinden yapılan aramalarda numara gizli olmasa da çağrı esnasında görünmemekte, bu durumda çağrı engellenecek mi?

Hayır, analog santralden, yurtdışından veya PBX’lerden numarasız olarak gelecek çağrılar engellenmeyecektir.
TT veya diğer operatörlerden gelen aramalar için de bu servisi kullanabilecek miyim?

Evet. Her yönden yapılan aramalarda numara gizlenmiş ise çağrı arama kabul edilmeyecek.
Gizli numaradan bana gelen çağrılar için kimaramış üzerinden bilgilendirme mesajı gelecek mi?

Hayır.

Bilmediğim bir servisti, ilginç geldi, paylaşmak istedim.
Old 14-11-2007, 00:18   #4
Opioid

işte bu olayı çok seviyorum..
ki bu bir kaç kez başıma geldi.
Uzun süre sonra siteye geliyorsunuz ve
bir bakıyorsunuz şu sıralar canınızı sıkan olayın panzehiri karşınızda..

Bir sonraki girişimde, birayı anında soğutan ipucunu ekranımda görmek ümidiyle..

saygılarımla..
Old 14-11-2007, 00:22   #5
Av.H.Sancar KARACA

Olumlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
He he...Anında uyguladım.
Ben de Üstadım, ben de...

Bir ilave: Turkcell konuyu yasal düzenlemeye bırakmamış.
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=280151
Old 14-11-2007, 00:52   #6
Av.Cengiz Aladağ

Abartsak mı acaba?
- Sadece paralı müvekkillerin araması için $1.000.000$ yaz NAKİT tuşuna bas. İptal için $1$ (1 dolara da razıyımın telefoncası oluyor) yaz BOŞCÜZDAN tuşuna bas
- Eşinin aramasını istiyorsan sen arama, bekle, zaten birazdan o arar
- Hiçkimse aramasın istiyorsan NO tuşuna uzunca bir süre bas, yine de telefon kapanmazsa pilini çıkar
Old 21-11-2007, 13:38   #7
Gülümse

Bu arada gizli numaralari engelledigimizde yabancı ülkelerden gelebilecek çağrıları da engellemiş olmuyormuyuz?

Galiba bazı numara gözükmeyen çağrılar yurt dışı aramaları olabiliyor..
Old 21-11-2007, 13:54   #8
Admin

Cevabı yukarıda alıntı yaptığım bölümde yazıyor.
Old 23-11-2007, 15:41   #9
uye8490

Benim hattım Turkcell değil.
O nedenle uygulayamıyorum.
Ama ben daha etkili bir çözüm üretmiş bulunuyorum:Gizli numaradan gelen çağrılara bakmıyorum.
Old 09-12-2007, 14:18   #10
2run

Gerçektende çok faydalı bir paylasım,

tesekkürler
Old 09-12-2007, 23:56   #11
üye18721

Gizli numaralardan telefonlar en çok da bankalardan geliyor.Bu nedenle açsanız bir türlü,açmasınız bir türlü! Bir ara gizli numarayla aramak tamamen kalkacak şeklinde bir haber okumuştum.Bununla ilgili bilgisi olan var mı acaba?
Old 10-12-2007, 00:28   #12
2run

Öyle soyledı ama,tek yapılacak olan yukarıdakı lınkte de soyledıgı gıbı,bızlere kabul etme yada etmeme hakkı tanınması. Bu da bır nevı ıyı bırsey.

Bırde ödemeli aramayı,en basından kapatma ımkanı varsa dahada harıka olucak.
Old 28-01-2008, 23:21   #13
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Gizli numaralardan telefonlar en çok da bankalardan geliyor.Bu nedenle açsanız bir türlü,açmasınız bir türlü! Bir ara gizli numarayla aramak tamamen kalkacak şeklinde bir haber okumuştum.Bununla ilgili bilgisi olan var mı acaba?

Alıntı:
Av.S.Karaca

Alıntı:
Bir ilave: Turkcell konuyu yasal düzenlemeye bırakmamış.
http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=280151

Sancar Bey yanıtını vermiş, bağlantıdaki habere göre operatörlere başvurulması halinde gizli numaralardan aranması engellenebilecek. Ama Turkcell'in hizmeti daha kolay bir yol.
Old 29-01-2008, 10:06   #14
üye18721

İki ay kadar önce sayın Admin'in bu konudaki açıklaması üzerine gizli numaralardan gelen telefon sorununu hallettim.
Old 29-01-2008, 10:11   #15
üye18721

Gerçi eski bir haber ama konuya açıklık getiriyor.
Cepte numara gizleme kalkıyor.

CEP telefonuyla yapılan tehdit ve rahatsız edici aramaların yaygınlaşması üzerine, "gizli numara" uygulamasına son veriliyor. Telekomünikasyon Kurumu, arayan tüm numaraların aranan telefonda gözükmesini sağlamak için yasal düzenlemelere başladı. GSM Operatörü şirketler de, yatırıma gerek kalmadan uygulamaya geçilebileceğini söyledi.
KAÇAK cep telefonlarının kayıt altına alınmasının ardından şimdi de ’Gizli numara’ uygulamasına son veriliyor. Telekomünikasyon Kurumu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın talimatıyla, arayan numaranın, aranan telefonda gözükmesini engelleyen "Gizli numara" uygulamasının kaldırılması için çalışmaları başlattı. GSM Operatörü şirketler, düzenleme yapıldığı taktirde, herhangi bir sorun yaşanmadan, şebekelere ilave yatırıma gerek kalmadan, uygulamanın başlatılacağını söylediler. Bu karara, "Gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan tehdit ve rahatsız edici aramaların giderek artması yol açtı. Uygulamanın başlamasıyla birlikte aboneler, numaralarını telefonun özelliklerinden yararlanarak gizlemeye çalışsa bile, arananların ekranlarında gözükmekten kurtulamayacak.
SAPIKLARLA MÜCADELE: Arkadaşımız Ceyhun Kuburlu, cep telefonlarında ’gizli numara’ uygulamasının kaldırılması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını ilk olarak CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Arslanoğlu gündeme getirdi. Aslanoğlu, "gizli numara" uygulaması yüzünden cep telefonuyla yapılan rahatsız edici aramalarda hızla artış kaydedildiği gerekçesiyle, Meclis’e bir soru önergesi verdi. Telefon sapıklarına karşı, yasal düzenleme yapılmasını talep etti. Arslanoğlu’nun Meclis’e kadar taşıdığı bu sorunla ilgili olarak Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da, kayıtsız kalmadı. Telekomünikasyon Kurumu’ndan "gizli numara" uygulamasının engellenmesi için yönetmelik hazırlanması talebinde bulundu. Aboneler, arama yaptıkları kişilerin numaralarını görmesini engellemek için iki yöntem uygulayabiliyor. Cep telefonu ayarlarından numaralarını gizleyebildikleri gibi aramadan önce numaranın başına #31# ekleyerek de yapabiliyor. Bu işlemlerin sonucunda aranan telefonun ekranında ’Gizli numara" ya da "Özel numara" olarak yansıyor. Aranan abone, kendisini arayan "gizli numara"yı belirleyebilmesi için savcılığa başvurması ve GSM operatöründen araştırma talep etmesi gerekiyor. GSM operatörü, yaptığı araştkırmanın sonucunu da aboneye değil, savcılığa bildiriyor.
KİŞİLİK HAKKI: CHP Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoğlu, her abonenin kendisini arayan kişinin telefon numarasını görme hakkına sahip olduğunu söyleyerek, "Şu andaki uygulamaya göre, telefonla rahatsız eden kişiyi belerlemek için bir çok bürokratik işlemi yapmak gerekiyor. Aboneler, savcılık ve karakola uğraşmak istemiyor. Bu da sapıkların ekmeğine yağ sürüyor" dedi.
Ek yatırım gerekmeyecek
TURKCELL yetkilileri de, Telekomünikasyon Kurumu’nun gizli numaralarla ilgili başlattığı çalışmanın GSM operatörü şirketlerde sorun yaratmayacağını söyleyerek, "Ancak bunun için Tüketici Kanunu’nun 10. maddesinin son paragrafının ve Telekomünikasyon Sektöründe Kişisel Bilgilerin İşlenmesi ve Gizliliğinin Korunması Hakkındaki yönetmeliğin 13. maddesinin kaldırılması gerekiyor. Bu yasal düzenlemer yapıldığı taktirde, uygulama GSM işletmecilerine herhangi bir değişiklik, şebekeye ilave bir yatırım ya da işletme gibi ek bir yük getirmiyor. Bundaki asıl konu, tüketici memnuniyetinin nasıl sağlanacağı yönünde olmalıdır" dedi.
Abonenin arayanı bilme hakkı var
TELEKOMÜNİKASYON Kurumu Yönetim Kurul Başkanı Tayfun Acarer, "Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından konu bize iletildi. Biz de bununla ilgili bir yönetmelik hazırılyoruz. Cep telefonu sahiplerinin, arayan kişi ve numarasını bilme hakkı var. Ancak, bu işin bir hukuksal, bir de teknik kısmı var. Önce yasal düzenlemeyi hazırlayacağız. Bunu da 1 ay içinde tamamlayabiliriz. Bu arada, operatörlerin de alt yapılarını hazırlaması gerekecek" dedi. Acarer ayrıca, aranan kişinin kimin aradığını görme hakkı sağlanmasının doğru bir karar olduğunu da belirti.
http://www.memurlar.net/haber/39459/
13/02/2006
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi