Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Kullanımı Püf Noktaları Sitemizin ve Forumumuzun Kullanımına Dair Püf noktaları ve Yardım Konuları

Bilgisayarınız Sitemizden Gönderilen Tanımlama Bilgisi (cookie)'leri Kabul Ediyor mu?

Yanıt
Old 13-08-2006, 11:55   #1
Admin

Varsayılan Bilgisayarınız Sitemizden Gönderilen Tanımlama Bilgisi (cookie)'leri Kabul Ediyor mu?

Bilgisayarınız Sitemizden Gönderilen Tanımlama Bilgisi (Çerez/ cookie)'leri Kabul Ediyor mu?

Üye isminizi ve şifrenizi yazarak sitemize giriş yaptığınızda, site programımız bu bilgiyi bilgisayarınıza küçük bir "Tanımlama bilgisi" (çerez / cookie) dosyası gönderek saklar ve daha sonra siz site içinde dolaşırken de bu dosyayı kontrol ederek sizi tanır ve yeniden giriş yapmanızı istemez.

Ancak kullandığınız bilgisayar (tarayıcı program), internet sitelerinin gönderdiği tanımlama bilgisi dosyalarını kabul etmiyor ise, bu prosedürde aksamalar olabilir ve sitemizde (ve üye ismi ile giriş yapılan diğer sitelerde de) ufak tefek bazı teknik problemler yaşayabilirsiniz. Bu problemlerin başlıcaları:
  • Siteye giriş yaparken "beni hatırla" kutusunu işaretlediğiniz halde, bir sonraki gelişinizde site sizi hatırlamaz ve yeniden giriş yapmanızı ister.
  • Siteye giriş yaptıktan sonra bazen site "sizi unutur" ve bazı sayfalarda yeniden üye isminiz ve şifrenizle giriş yapmanızı isteyen bir uyarı ekranı ile karşılaşabilirsiniz.
  • Sitede bir süre (yaklaşık 20 dakika) hiçbir işlem yapmadığınızda, site sizden yeniden giriş yapmanızı ister.
  • Mesaj yazarken (özellikle mesajınız uzunsa ve yazmanız 20 dakikadan uzun sürmüşse), mesajı yazıp gönder tuşuna bastığınızda site üye isminiz ve şifrenizle giriş yapmanızı ister ve siz giriş yaptıktan sonra da yazdığınız mesaj kaybolur, yerine boş bir mesaj yazma ekranı çıkar.
Bu problemlerle karşılaşıyorsanız, bunun sebebi bilgisayarınızın tanımlama bilgisi dosyasını reddediyor olmasıdır.

Sorun var mı, test edin!

Sorunu sağlıklı olarak tespit edebilmeniz için bir test sayfası hazırladım. Bu linke tıklayarak test sayfamızı ziyaret edebilir ve bilgisayarınızın sitemizin gönderdiği tanımlama bilgisi dosyasını kabul edip etmediğini test edebilirsiniz. Sayfayı ziyaret ettiğinizde "sorun yok" yazısı ile karşılaşıyorsanız, bilgisayarız sitemizden gelen tanımlama bilgisi dosyasını kabul ediyor demektir. Eğer sayfayı ziyaret ettiğinizde "Sorun var" yazıyorsa, tanımlama bilgisi dosyası kabul edilmiyor demektir.

Keza siteye giriş yaptığınız halde, bu sayfayı ziyaret etmeye çalıştığınızda öncelikle yeniden giriş yapmanız isteniyorsa, büyük ihtimalle "sorun var" yazısı ile karşılacaksınız ama siz gene de giriş yapıp deneyiniz.

Aynı şekilde, eğer bilgisayarınız tanımlama bilgisi dosyasını kabul etmiyor ise, siteye yeni bir konu ya da yanıt yazdığınız ekranda ve üye sayfanız içinde de bu uyarıyı görerek bu sayfaya yönlendirilebilirsiniz.

Sorun Varsa, Nasıl Çözeceksiniz?

Eğer "Sorun Var" yazısı ile karşılaştıysanız, sorunu çözmenin en kolay yolu, bilgisayarınızın internet sitelerinden (ya da en azından Türk Hukuk Sitesinden) gelen tanımlama bilgisi dosyasını kabul etmesini sağlamaktır. Zaten bunu yapmadığınız taktirde sadece THS'de değil, üye ismi ile giriş yapılan pek çok sitede bu tip teknik sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Bazı yerlerde yazılanların aksine tanımlama bilgisi dosyasını kabul etmeniz, güvenlik açısından hiçbir sakınca doğurmaz, o nedenle gönül rahatlığı ile bilgisayarınızın tanımlama bilgisi dosyalarını kabul etmesini sağlayabilirsiniz.

Ancak buradaki sorun bunu nasıl yapacağınızı benim anlatmamın pek güç olmasında! Zira bilgisayarınız tanımlama bilgisi dosyasını reddediyorsa, bu çok çeşitli nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. En sık rastlanan neden tarayıcı programınızın ayarlar kısmında tanımlama bilgisi dosyalarının reddedilme seçeneğinin işaretlenmesi olmakla birlikte, kullandığınız güvenlik programları (firewall, virüs programları, vs.) bu tip bir ayar yapmış olabileceği gibi, başka bazı programlar da (örneğin SPAM koruma programları, popup pencere engelleme programları, reklam önleme programları vs.) bilgisayarınızın tanımlama bilgisi dosyasını reddetmesine yol açıyor olabilir.

Bu denkleme bir de kullandığınız işletim sisteminin cinsi (Windows XP, Windows 98, Windows 95, Linux), kullandığınız bilgisayar platformunun cinsi (PC, Mac, Pocket PC vs.), işletim sistemizin dili (Türkçe, İngilizce) ile tarayıcı programın cinsi ve modelini (Internet Explorer, Firefox, Mozilla, Netscape, Safari, Opera vs.) eklediğiniz de bu ayarı nasıl yapacağınızı benim size anlatmam neredeyse imkansız olur, çünkü yukarıdaki her parametre değiştiğinde bu ayar değişik şekilde yapılmaktadır. Örneğin Windows XP İngilizce sürümünde Internet Explorer kullanıyorsanız bu ayarı farklı bir ekranda yapmanız gerekirken, Windows XP Türkçe sürümünde Firefox kullanıyorsanız, daha farklı bir ekran içinde yapmanız gerekir!

Dolayısıyla ben size sorunun ne olduğunu söylemekle yetinmek ve sorunun çözümünü büyük ölçüde size bırakmak zorundayım.

ANCAK çoğunluk kullanıcının Windows XP Türkçe Sürümde Internet Explorer (6.0 sürümü) kullandığını varsayarak, bu platform için tanımlama bilgisi dosyasını nasıl kabul edeceğinizi kısaca belirteceğim:

Windows XP Internet Explorer 6.0 Kullanıyorsanız, Bilgisayarınızın Tanımlama Bilgisi Dosyası (Cookie/Çerez)'leri kabul Etmesini Nasıl Sağlarsınız:

(Parantez içindekiler İngilizce sürümdeki menü isimleridir)

Internet Explorer İçinde Araçlar (Tools) menüsü içinden Internet Seçenekleri (Internet Options)'ı, daha sonra da "Gizlilik" sekmesini seçiniz : Araçlar > Internet Seçenekleri > Gizlilik (Tools > Internet Options > Privacy).

Bu sayfada GELİŞMİŞ (Advanced) düğmesine tıklayın ve OTOMATİK TANIMLAMA BİLGİSİ İŞLEMEYİ GEÇERSİZ KIL (Override Automatic Cookie Handling) seçeneğini işaretlediktan sonra alt tarafta yeralan BİRİNCİ KİŞİ TANIMLAMA BİLGİLERİ (First Party Cookies) ve ÜÇÜNCÜ KİŞİ TANIMLAMA BİLGİLERİ (Third Party Cookies) kısmında KABUL ET (Accept) seçeneğinin seçili olduğundan emin olun. En alt satırdaki OTURUM TANIMLAMA BİLGİLERİNE HER ZAMAN İZİN VER (Always allow session cookies) kısmını işaretleyip her iki pencerede de OK basarak pencereleri kapatın. Tarayıcı programınızı kapatıp, yeniden başlatın. Artık programınız tanımlama bilgilerini kabul ediyor olmalı. Sitemize giriş yaparak test sayfasını birkez daha ziyaret edebilirsiniz.

Alternatif Çözüm Yolu:

Eğer bir şekilde bu ayarı yapmayı başaramadıysanız ya da yapmak istemiyorsanız, lütfen şunu hatırda tutunuz: Tanımlama bilgisi dosyası olmadan sitemiz içinde 20 dakika "hareketsiz" kalırsanız, site giriş yaptığınızı unutacaktır! Bu nedenle tanımlama bilgisi kabul etmeyen bir bilgisayarda bu sorunla karşılaşmamanın en kolay yolu, site içinde hareketsiz kalmamaktır.

Örneğin bir mesaja yanıt yazma ekranını yükleyerek yanıt yazmaya başladığınızda, yanıtınızı yazmanız çok uzun sürerse (20 dakikadan uzun), siteye sizi unutacağından, yeniden giriş yapmanız gerekecek ve bu da yazdığınız yanıtın silinmesine yol açacaktır. Bu nedenle yanıtınızı yazarken arada sırada "Mesajı İnceleyin" düğmesine basarak sitede "hareket" edersiniz, her bu düğmeye basışınızda 20 dakikalık sürenizi yeniden başlatacağınızdan mesajın kaybolmasını da engelleyebileceksiniz.

Ancak tekrar hatırlatmak gerekir ki, bu sorunu temelli çözmenin yolu bilgisayarın tanımlama bilgilerini kabul etmesini sağlamaktır!
Old 24-11-2006, 22:45   #2
Kavaz

Sayın Admin;
Oyle cok net acıklamıssınız.Gercekten demek ıstedıgım problem bunlardı.Acıklamalarınız ıcın cok tesekkur edıyorum.Saygılar...
Old 06-12-2006, 12:41   #3
av.semire nergiz

Anladım ki bilgisayarım aslında bir ölü ve tezelden gömmek gerek,teşekkürler
Old 10-12-2006, 23:23   #4
av.seçil

bende sohbet ve toplantı odalarına giremiyorum.yani giriyorum ama açılmıyor neden acaba proğram eklemek mi lazım??
Old 11-12-2006, 12:12   #5
Admin

Alıntı:
Yazan av.seçil
bende sohbet ve toplantı odalarına giremiyorum.yani giriyorum ama açılmıyor neden acaba proğram eklemek mi lazım??
Aşağıdaki konuda yer alan teknik açıklamalara bakınız:
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=8664
Old 02-04-2007, 18:48   #6
Themis99

sayın admin konu yeterince açık.Ancak benim sorunum hala çözülmemiş durumda. Hep aynı bilgisayarı kullanıyorum. tarayıcı ve benzeri programları da değiştirmedim. Üstelik test sayfasında ''sorun yok, bilgisayar cookie 'leri alıyor '' ibaresi görüyorum. Buna rağmen hala sitede kısa bir süreliğinede olsa işlem yapmasam ''lütfen giriş yapınız '' diyor. Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir? Teşekkürler selamlar .
Old 02-04-2007, 18:59   #7
Admin

Sayın Themis99,

Eğer yukarıdaki açıklamalara rağmen halen sorun yaşıyorsanız ve test sayfasında da "bilgisayarınızın cookie'leri kabul ettiği" bildiriliyorsa, sorun genellikle pek nadir olan teknik deyimle "corrupt cookie" sorunu olabilir. Yani bilgisayarınızdaki cookie dosyası bir şekilde arızalanmış olmalı.

Bu sorunu çözmenin yolu ise bilgisayarınızdaki THS'ye ait cookie dosyasını (veya tüm cookie dosyalarını) bir defaya mahsus elle silmek veya farklı bir tarayıcı programı kullanmak.

Eğer IE kullanıyorsanız, Internet Ayarları (Internet Options) içinden DELETE COOKIES (TÜM TANIMLAMA BİLGİSİ DOSYALARINI SİL) linkine tıklayarak cookieleri silmeyi deneyebilirsiniz.

Veya aşağıdaki adresten firefox tarayıcısını (türkçe ve ücretsizdir) indirebilir ve onu kullanmayı deneyebilirsiniz:
http://www.mozilla.com/en-US/firefox/all.html
Old 19-04-2007, 15:33   #8
av.medine

Soru

Sayın Admin ;
aynı problem ben de oluyor, belirttiğiniz üzere test sayfasına girdim. Sayfa benden üye ismimi be şifremi istedi.Girdim ve SORUN YOK yazısı ile karşılaştım. Ama her mesaj yazacağımda ben üyeismimi girmek zorundayım. Bu konuda bana tavsiyeleriniz nelerdir?
Old 19-04-2007, 19:57   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın Admin ;
aynı problem ben de oluyor, belirttiğiniz üzere test sayfasına girdim. Sayfa benden üye ismimi be şifremi istedi.Girdim ve SORUN YOK yazısı ile karşılaştım. Ama her mesaj yazacağımda ben üyeismimi girmek zorundayım. Bu konuda bana tavsiyeleriniz nelerdir?

Giriş yaparken karşınıza çıkan 'üye bilgileriniz hatırlansın mı?' uyarısına 'evet' diyor musunuz?

Saygılarımla
Old 20-04-2007, 23:31   #10
Admin

Sayın av.medine,
Alıntı:
Yazan av.medine
Sayın Admin ;
Bu konu içindeki 7 nolu mesajdaki tavsiyelerimi sizin için de tekrarlamalıyım. Bir de oradaki açıklamaları deneyebilir misiniz?
Old 20-05-2007, 14:55   #11
preator44

Ben bugün 4 defa aynı mesajı göndermeyi başaramadım ve artık sinirlerim bozuldu, yukarıda bahsettiğiniz işlemleri yapıp sorun yok mesajı vermesine rağmen.Ayrıca sayın Admin mesaj yazma bölümünde kes, kopyala, yapıştır butomnlarının bulunması pratik bir gereksinim değilmi.Yazdığım mesajı kopyalayabilsem aynı mesajı dört kez yazmak zorunda kalmazdımMesaj biraz uzundu da
Old 20-05-2007, 18:31   #12
Admin

Alıntı:
Yazan preator44
Ben bugün 4 defa aynı mesajı göndermeyi başaramadım ve artık sinirlerim bozuldu, yukarıda bahsettiğiniz işlemleri yapıp sorun yok mesajı vermesine rağmen.Ayrıca sayın Admin mesaj yazma bölümünde kes, kopyala, yapıştır butomnlarının bulunması pratik bir gereksinim değilmi.Yazdığım mesajı kopyalayabilsem aynı mesajı dört kez yazmak zorunda kalmazdımMesaj biraz uzundu da
Kes/Kopyala/Yapıştır özellikleri sizin bilgisayarınızda mevcut aslında:

Mesajınızı yazdıktan sonra, "GÖNDER" tuşuna basmadan önce, CTRL + A(=CTRL tuşu basılıyken A tuşuna basın) yaparsanız, tüm metni seçer, sonra da CTRL+C (=CTRL tuşu basılıyken C tuşuna basın) yaparsanız bilgisayarınızın hafızasına kopyalarsanız.

Daha sonra eğer bir problem olduysa, geriye döndüğünüzde CTRL+V (=CTRL tuşu basılıyken V tuşuna basın) yaparsanız hafızadaki metni geri çağırırsınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi