Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Hukuk Öğrencilerinin Meslektaş Soruları alanında yazışamaması

Yanıt
Old 15-06-2011, 14:46   #1
Av.Deniz Dilek

Varsayılan Hukuk Öğrencilerinin Meslektaş Soruları alanında yazışamaması

Somut olayı anlatmak bazen öyle pragmatiktir ki bende böyle başlayacağım şahsımdan yola çıkarak konuyu geliştirmek istiyorum...

Hukuk fakültesi artık yıl öğrencisiyim ve devam zorunluluğum olmadığı için bir yıldır bir hukuk bürosunda çalışıyorum.(Aslında arafta bi hayatım var bir süredir ne öğrenciyim ne stajyer ne hukukçu ne meslektaş bu kimlik belirsizliği biraz da ) Ve bu siteden inanılmaz önemli şeyler öğreniyorum çoğu zaman uzaktan gözlemleyip bilgi alıyorum henüz bilgi seviyemi de yeterli görmediğim için fikir beyan etmiyorum.

Avukatlık yapan hukukçu üstatların mesleki sıkıntılarına genel olarak haklı buluyorum ancak nacizene bir de gördüğüm çelişkiyi belirtmek isterim.

Malum meslekte her konuda Savcı-Hakim-Avukat arasında adil olmayan bir ayrım var.Bundan birçok avukat üstadım rahatsız ancak bu sorun THS'de dahi söz konusu ....

Şöyle ki ;

Üye olurken öğrenci olarak belirttiğimiz için bazı forumlarda konu açamıyoruz evet sitesi intizamı için bazı kuralların olması gerekli ancak bizde birer müstakbel meslektaş olacağımızdan ben yine de bu hususun en azından gözden geçirilmesi kanaatindeyim.

Var olduğunu düşündüğüm bu ayrımı burdan itibaren (sanal) kaldırırsak gerçekte de yok etme imkanına daha çok kişi inanır ve saygı duyar...

Saygılarımla.....
Old 15-06-2011, 16:15   #2
Admin

Öncelikle belirtmem gerekir ki, Hukuk Fakültesi öğrencisi ile Hukuk Fakültesi mezunu arasında bir "fark" vardır: biri hukukçudur, diğeri hukukçu adayıdır. Hukukçu adaylarının hepsi hukukçu olmayacaktır, eğitimi başarıyla tamamlayanlar bu ünvanı alacaktır.

Yine belirtmek gerekir ki, hukukçu ile hukukçu adayı arasındaki tek fark sadece ünvan farkı da değildir, bilgi farkı da vardır. Hukuk fakültesi mezunu olmayan bir öğrenci arkadaşımızın henüz okumadığı dersler vardır, dolayısıyla kendini Hukukçu olarak görmesi hatalıdır. Bir ameliyat olmanız gerekse, Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisine "o da doktorun meslektaşı sayılır!" diyerek ameliyat olur musunuz?

Bu mevcut durumun altını çizdikten sonra şunu da belirtmeliyim: Türk Hukuk Sitesinde hukuk öğrencisi arkadaşlarımızın -bugün itibariyle- tek yazışamadığı alan meslektaşların soruları alanıdır ancak bana sorarsanız bunu da sınırlama olarak görmek çok kolay değil, zira bu alanın alternatifi olan Hukuk Soruları alanı öğrenci arkadaşlarımızın (alan kuralları dahilinde) sorularına açık.

Meslektaşların soruları alanını ise daha farklı bir statüde görüyoruz ve bu alanda "profesyonel" düzeyde tartışmaların yer almasını istiyoruz. Bu alanın kendine özgü kuralları var ve örneğin soru soran meslektaşlarımızdan diğer sorulmuş sorulara yanıt vererek katkı sağlamalarını da bekliyoruz. Bu katkılar ve profesyonel tartışmalar ise ancak Hukukçularla veya Uzmanlarla yapılabilir ve henüz ders aşamasını tamamlamamış öğrenci arkadaşlarımızın (veya benzer özelliklere sahip avukat katibi, zabıt katibi vs. üyelerimizin) bu alandan okuyucu olarak yararlanmalarının daha doğru olacağına inanıyoruz.

Ayrıca alanımız ilk açıldığında böyle bir kuralın uygulanmadığını ancak zaman içinde alandaki yazışmaların beklentilerimizi karşılamaması nedeniyle ve görülen lüzum üzerine böyle bir düzenleme yapılmasına gerek duyulduğunu da belirtmeliyim. Bir diğer deyişle önerinizi daha önce denememiş değiliz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04245591 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.