Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

yabancı takma isimler

Konuyu Kilitleyin
Old 24-02-2007, 16:19   #31
cLaW

Mehmet bey,sonuç nedir?Yazınızdan varmam(ız) gerekli olan noktayı açıklarmısınız?

Benim cümlelerinizden cıkarttığım bazı sonuçlar şunlar:
6 yasındaki komşunuzun çocuğu chat ne demektir biliyor fakat isimlerimiz garip geliyor..
6 yaşındaki komşunuzun çocuğu böyle bir tepki verdi diyerek ben kullanıcı adımı değiştirmeliyim..
Bir milleti millet yapan sadece dil ise kültür birliğinin,toprak birliğinin,bayrak birliğinin önemi yoktur...
Ama derseniz ki bu benim görüşümdür,sizinkine de saygı duyarım,o zaman belki ortak payda da birleşiriz.

Saygılar.
Old 24-02-2007, 16:26   #32
Jeanne D'arc

Ayrıca chat'i bilmem ama diyalog iyidir!

Saygılarımla.

Sonsöz: Şahsi gözlem ve kanaatim odur ki; yabancı mahlas kullanan üyelerin büyük çoğunluğu, iletilerinde, diğer üyelere nazaran, Türkçe dil bilgisi ve yazım kurallarında daha itinalı ve hatta Türkçe konusunda daha titizler.
Old 24-02-2007, 16:28   #33
mehmet emin sezen

chat ben yazdım.
isim konusu kedinize kalmış bir şey.
Dil
Old 24-02-2007, 16:29   #34
Armağan Konyalı

Ben Amerikalılarla ''çetleşiyor'', Avrupalılarla ''dialoga'' giriyor ve Araplarla ''muhabbet'' ediyorum.. Yurttaşlarımla ise konuşa konuşa anlaşıyoruz.

Saygılarımla
Old 24-02-2007, 16:37   #35
Jeanne D'arc

Öyleyse sizin için "international" ya da "beynelmilel" ya da "uluslararası" diyebilir miyiz Armağan Bey? Ya da daha bir Türkçe olsun ve meramımızı daha iyi anlatsın: Dünya vatandaşı!

Sevgiler.
Old 24-02-2007, 16:41   #37
Tiocfaidh

Bir de Mehmet beyi'in komşusu olan afacan yabancılarla çet yapmayı neden odadan panikle fırlayarak feryat figan içinde dış aleme bildirme gereğini hissetti, o'nu anlayamadım. Yabancılarla çet yapmanın bilinçaltında bu kadar kötü bir tanımı olmasının sebebi nedir acaba? Ben Mehmet bey aracılığıyla komşusu afacana bir tavsiyede bulunayım; en kısa zamanda yabancı dil öğrensin, internetten de ne kadar ecnebi, küffar bulabilirse hepsiyle çet yapsın. Adına küreselleşme denilen, aslında eleştirdiğimiz olgunun olumlu yanlarını keşfetsin ve oturduğu yerden Nikaragua'lı, Kamboçya'lı, Kızıl derili, Viking, Aztek, Moğol erişebildiği kim varsa kültürlerini tanımaya çalışsın. Yaş kemale erip 20'lere geldiğinde ana dili düzeyinde bir yabancı dil ve herkesin gıpta ettiği derin bir genel kültür edinmiş olacaktır.

Özetle; sizi çevreleyen çitleri kırınız, kendinizi tecrit etmeyiniz, yabancılarla konuşunuz ve en önemlisi bundan korkmayınız.

Saygılarımla
Old 24-02-2007, 18:21   #38
Admin

Bu konuyu izninizle yeni yanıtlara kapatıyorum. Her iki görüşü savunan üyelerimiz de son 6 aydır yeterince farklı bakış açısı eklediler ve sonuçta konu aynı kısır tartışma içinde bir yenilik olmadan devam ediyor.

THS'nin bu konuda duruşu bellidir: Sitemiz platformlarında kullanılan dile özen gösterilmesini bekliyoruz ve bu konuda internetteki belki de en hassas sitelerden biriyiz. Forum alanlarımızda "chat dilinin" kullanılması dahi hoş karşılanmamaktadır ve bu bağlamda Türk Hukuk Sitesinin Türkçe'ye gösterdiği saygı en üst düzeydedir. Ayrıca sitemiz içinde de Hukuk ve Türkçe çalışma grubumuz mevcuttur ve bu şekilde de dilimizin (ve ayrıca hukuk dilinin) gelişmesine katkıda bulunduğumuz inancındayız.

Ancak üyelerin kendileri için seçtikleri ve kendilerine yakıştırdıkları isimlere sadece Türkçe kökenli olmadığı için karşı çıkmayı THS olarak anlamlı bulmuyoruz. İsim son derece kişisel birşeydir ve bir ismin dili de olmaz. Nitekim bugün pek çoğumuzun Türkçe isim zannettiği gerçek isimlerimizin çoğunun bile biraz araştırıldığında aslında yabancı kökenli olduğu ve Türkçe'ye farklı dillerden girdiği görülecektir.

Bu nedenle THS üyelerinin seçtikleri üye isimlerine dili yönünden müdahale edilmemektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi