Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Forum konuları niçin dağılmamalı, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor

Yanıt
Old 26-10-2010, 21:22   #1
oguzhand0

Varsayılan Forum konuları niçin dağılmamalı, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor

Alıntı:
Yazan Admin
Stajyerlerin sorunları ile ilgili konuları lütfen ilgili başlıklar altında tartışınız. THS'de bu konuda yeterince başlık bulabileceğinize eminim. Bu konunun "stajyerlerin sömürülmesi" (tabir size aittir) meselesinin tartışılması için açılmadığı veya sözün stajyer sorunları ile ilgili sarfedilmediği ortada.

Keza bu sözün söylediği yüzyılda avukatların stajyerleri olup olmadığı ve varsa stajyerlerinin bu yüzyıldaki stajyerler ile aynı şikayet ve eleştirilere sahip olup olmadıkları da ayrı bir tartışma konusu elbette.
Sayın Adminim bundan neden rahatsız oldunuz anlayamadım.

Sitede açtığımız, açılan her konu farklı yeni konu ve tartışmalara gebe oluyor, içinden hep farklı sorunlar ve konuşulacak, üzerinde düşünülecek hususlar çıkarıyor. "Meslektaşların Soruları" bölümündeki, doğrudan o sorunun cevabına yönelik alanlar hariç olmak üzere THS forumlarındaki tartışmalar ve düşünceler ilk mesaja verilen cevapların arasındaki tartışılacak konulardan doğuyor.

Evet stajyer avukatların sömürülmesi(onlar öyle diyor) doğrudan Molierac' in sözünün karşılığı olmayabilir ancak ilintilidir ve kanımca bu konu altında da tartışılması müsaittir.

Nasıl ki forumlarda uzayan tartışma ve beyin fırtınalarında verilen her cevap konunun ilk sorusu ile ilgili olmuyorsa ki bu gayet doğal, burada da stajyer avukat sorunlarından bahsedilmesi gayet doğaldır.

Adı üstünde, sohbet ediyoruz

Saygılarımla

Site Yönetiminin Notu: Bu mesaj Avukatlar Esir Kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı başlıklı konu içinden taşınmıştır.
Old 27-10-2010, 10:53   #2
Admin

Sayın Av.Oğuzhan Dayar,
Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Sayın Adminim bundan neden rahatsız oldunuz anlayamadım.
Adı üstünde, sohbet ediyoruz
Diğer internet forum sitelerinde işlerin sizin söylediğiniz gibi yürüdüğünü ben de biliyorum. THS'deki amacımız ise her konu başlığını sadece açıldığı konu ile ilgili tutmak ve bundan 10 yıl sonra BİLE o başlıkla ilgili bir anahtar kelimeyi Google'da arayıp THS'ye gelen kişinin o konu hakkında "dağılmış sohbetlerin" içinde kaybolmadan aradığını bulmasını sağlamak ve "referans niteliğinde" ona ışık tutacak bir bilgiye ulaşmasına yardımcı olmaktır. (Nitekim dikkat ederseniz o başlık da 2003 tarihlidir)

Şimdi gidip Google'da "Avukatlar esir kullanmadılar. Fakat efendileri de olmadı" yazınız. Google size 30.600 sonuç bulacaktır, fakat ilk sırada, yani Google'a göre bu sözle EN İLİNTİLİ ve EN FAYDALI konu THS'deki bu tartışma konusudur. Dolayısıyla Google bu sözle ilgili bilgi arayan kişilerin ilk önce bu konu başlığını okumasını öneriyor ve Google'ın bu konuda fikrini değiştirmemesi veya bu öneriye uyarak THS'ye gelen ziyaretçilerin "biz ne aradık, onlar ne anlatıyor" dememesi için benim forum yöneticisi olarak görevim de bu konunun SADECE bu söz hakkında bilgi veren tartışmalara özgülendiğinden emin olmaktır.

Bu konu altında bazı üyelerimiz ilgisiz konulardaki şikayetlerini yazarlarsa, konu konuyu açar ve dağılırsa, bir üyemiz forum yöneticisinin uyarısını sorgularsa, bir başkası ona yanıt verirse, forum yöneticisi niçin konunun dağılmamasını gerektiğini bu konu içinde anlatmaya kalkarsa konu referans niteliğinde yararlı bir başlık olmaktan çıkar, diğer internet forum sitelerindeki forum üyelerinin "canının istediğini" yazdığı ve tatmin olduğu ama arama motorlarından gelen binlerce okuyucunun ise hayal kırıklığına uğradığı bir şekle dönüşür. THS'de böyle olmasını istemiyoruz ve bu konudaki kararlılığımız da 30.600 "ilgili" sayfanın olduğu bir konuda Google'ın ilk bizim sitemizin ziyaret edilmesini önermesini sağlıyor.

Evet, neticede bir forum içindeyiz, ansiklopedi sitesi değiliz ve başlıktaki konu yorumlanır veya tartışılırken, zaman zaman başka konulara değinilmesi veya konunun bazen rayından çıkması kaçınılmaz olabilir. Keza THS'deki 48.548 forum konusu içinde de bugüne kadar herşeyi mükemmel şekilde düzenleyememiş veya kontrol altında tutamamış olabiliriz, bazı başlıklarda burada yazdığım ilke ile uyuşmayan kontrolden çıkmış tartışmalar olabilir (bu nedenle lütfen kötü örnekleri emsal göstermeyiniz ) ancak bu mesajda arz etmeye çalıştığım THS forumun yönetiminin forum konularının dağılmaması noktasında "genel" duruşunun ve bakışının nasıl olduğudur.

Bu nedenlerledir ki, THS forum yönetimi konuların "başlıkla sınırlı" kalması, fazla dağılmaması, o konu dışında bir konunun aynı başlıkta tartışmaya açılmaması, mesleki alanlarda yer alan ciddi bir konuysa mizaha kaymaması (veya tersi: lokalde yer alan genel sohbet tarzı bir konuysa ciddileşmemesi) vs konularında fazlasıyla hassasiyet gösteriyor.

Bir başka somut örnek üzerinden konuşayım: 2007 yılında hukuk ve felsefe alanımızda futbol maçında "futbol topunun zilyetliği kime aittir" diye bir konu açıldı (Bakınız). Bu konu yazarı tarafından "eğlenceli sohbetlerin yapıldığı" Site Lokalimizde DEĞİL, "Hukuk Felsefesinin" konuşulduğu Hukuk ve Felsefe alanında açıldığı için konuyu "ciddi" kabul ettik ve bu şekilde tartışılmasını istedik. Konu tartışılırken önce yavaş yavaş, sonra da kartopunun çığa dönüşmesi hızıyla mizaha kaymaya başladı ve çok eğlenceli ve okuması keyifli ancak başlığın ve forumun amacının dışında mesajlar gelmeye başladı. Bunun üzerine konuyu ikiye böldük ve aynı başlıklı benzer bir konuyu (bakınız) Site Lokali içinde açıp, "eğlenceli" mesajları buraya taşıdık ve mizahın burada yapılmasını, felsefi yorumların ise diğer tarafta kalmasını arzuladık. Burada amacımız konunun eğlenceli yanının tartışılmasını engellemek değildi, sadece Hukuk ve Felsefe alanında yer alan bir mesajın "ciddi" kalmasını sağlamak ve eğlenceli sohbetin de olması gerektiği yerde yani mesleki alanların dışında (Site Lokalinde) devam etmesine yardımcı olmaktı.

Bu tutumu diğer mesleki konular da sürdürmeye çalışıyoruz. Bir mesleki alanda, hukuki bir konu ciddi olarak tartışılırken, zaman zaman içine esprili mesajlar da girebilir, buna töleransımız olduğunu düşünüyorum. Ancak o esprili mesaja bir başka esprili karşılık yazılırsa, daha sonra ona da bir başka şaka yapılırsa, 20 mesaj sonra bir bakıyorsunuz "Anayasa Mahkemesinin Görevleri" konulu bir başlık Cem Yılmaz standup'ına dönüşmüş ve bu başlığı Google'da arayıp "Türk Hukuk Sitesi" ismini gördüğü için buraya girmiş bir akademisyen ziyaretçimiz de arkasına bakmadan kaçmış (ve elbette bir sonraki hukuk aramasında da THS'de yer alan konulara tıklamamayı zihnine kazımış). Anayasa Mahkemesinin Görevleri konusunda hoş esprileriniz mi var, hiç sorun değil, lütfen Site Lokalindeki ilgili bir başlık altında bunları yazınız veya arşivlenmesi gerekmeyen sohbetler için açtığımız Konusuz Hoş Sohbetler alanımızda dilediğinizce paylaşınız ancak Anayasa HÇG içindeki bir başlığa lütfen yazmayınız.

Forum yöneticilerinin uyarı ve hatırlatmalarının o konu içinde yanıtlanmamasını isteyen Forum Kurallarımızın 6. maddesinin varlığının en önemli gerekçelerinden biri de yine aslında konuların dağılmaması çabamızdır. "Avukatlar esir kullanmadılar. Fakat efendileri de olmadı" başlığı altında stajyer avukatların sorunlarının konuşulmaması yönünde bir uyarı yaptığım zaman amacım konunun dağılmasını engellemektedir. Eğer siz benim bu uyarımı o mesaj altında sorgularsanız, ben sizin cevabınıza cevap yazarsam, benim cevabıma uyardığım üye mesaj yazarsa, onun cevabına bir başka forum yöneticisi karşılık verirse, 20 mesaj sonra bir bakmışsınız o forum başlığı da bu tarihi sözle ilgisiz hale dönüşmüş ve THS forum yönetimini ve kurallarını tartışır hale gelmiş. İşte o nedenledir ki, forum kurallarımızın 6. maddesi de forum kurallarını, site hakkında görüşleri ve eleştirileri, forum yöneticilerinin işlem ve uyarılarını ilgisiz konular içinde tartışılmasına engel olmakta ve bunların tartışılması isteniyorsa Site ve Forum Yöneticileri ile İletişim alanının kullanılmasını talep etmektedir.

Bu kadar uzun yanıt yazdığım için kusura bakmayınız ancak THS forum yönetiminin konuların dağılmaması konusunda neden bu kadar hassasiyet gösterdiğini, neden mesleki alanlarda mizaha veya genel sohbete fazla izin vermediğini ve neden site kuralları ve yönetici işlemlerini doğrudan yönetici mesajının olduğu konu altında tartışmadığını detaylı olarak arz etmek istedim, zira bu uzun süredir açıklamak istediğim bir konuydu.

Bu uzun mesajı özetlemek gerekirse: Diğer internet forumlarının bu şekilde çalışmadığını biliyorum ama THS olarak bizim amacımız her konu başlığında -mümkün olduğunca- konuyla doğrudan ilgili, (mesleki bir konuysa) ciddi, yararlı, referans niteliğinde, 10 yıl sonra o konuda bilgi arayacak bir ziyaretçiye faydalı olacak mesajlara ev sahipliği yapmaktır. Bir diğer deyişle amacımız klasik ve civarımızda binlercesi bulunan alışılageldik bir forum sitesi OLMAMAKTIR! THS'yi ve forum kurallarımızı bu şekilde değerlendirir, şahsına münhasır kabul eder ve diğer forum tabanlı siteler ile bu anlamda kıyaslamazsanız site olarak duruşumuzu anlamak daha kolay olacaktır diye düşünüyorum.

Yukarıdaki açıklamaların ışığı altında bu başlıkta da sadece "THS forum konuları niçin dağılmamalıdır, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor" meselesinin konuşulmasını rica ediyorum.
Old 28-10-2010, 14:05   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
Nasıl ki forumlarda uzayan tartışma ve beyin fırtınalarında verilen her cevap konunun ilk sorusu ile ilgili olmuyorsa ki bu gayet doğal, burada da stajyer avukat sorunlarından bahsedilmesi gayet doğaldır.

En önemli sorun, bu konuda bir uygulama birliği olmayışı, bazı tartışmalara (mesaj silme ya da uyarı mesajı yolu ile) müdahale edilirken, bazı tartışmalara ise hiç dokunulmamasıdır.
Old 28-10-2010, 14:35   #4
Admin

Sayın Av.Cengiz Aladağ,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
En önemli sorun, bu konuda bir uygulama birliği olmayışı, bazı tartışmalara (mesaj silme ya da uyarı mesajı yolu ile) müdahale edilirken, bazı tartışmalara ise hiç dokunulmamasıdır.
Sanırım bu konuda en verimli çözüm de müdahale edilmediğini düşündüğünüz mesajları şikayet yolu ile alan/forum yöneticilerine bildirmek ve örneklendirme yapmak olmalı.

Ancak forum yönetimine bu konuda eleştiri getirirken bir kaç noktayı da hatırda tutmak gerektiğini düşünüyorum:

- Forum yönetimi, "yargı erki" gibi değil, daha ziyade "maç hakemliği" gibi çalışan bir organizasyondur. Dolayısıyla kurallar birdir, uygulamada yeknesaklık idealdir ancak kuralların yorumlanmasında "hakem"lerin kişisel yorumları, tarzları ve takdir hakları da olabilir. (Hani bir zamanlar Sadık Deda'nın en fazla penaltı veren hakem olması gibi)

- Forum yöneticilerimiz genelde "alan paylaşımı" şeklinde çalışmaktadır ve bir yöneticimizin bir alanın yürüyüşü konusundaki tarzı ve beklentileri, bir diğer yöneticimizin kendi alanının yürüyüşü konusundaki tarzından farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse, Hukuk ve Bilgisayar yazılımları alanının yöneticisi benim ve benim bu alanla ilgil standartlarım oldukça yüksek ve moderasyon tarzım da sert. Mesela ben bu alanda açılacak bir konunun bilgiye ve uzmanlığa dayalı olmasını bekliyorum, internetten email adresinize düşen kaynağı ve doğruluğu belirsiz bir mesajın bilgisayarla ilgili olsa bile bu alana taşınmasına sıcak bakmıyorum. Dolayısıyla böyle bir konu bu alanda açılırsa onaylamayabilirim ama aynı üyemiz aynı konuyu benzer bir alan olan Site Lokali altındaki "Teknoloji ve Bilgisayar alanında" açarsa, o alanın yöneticisi Sayın av-ufuk konuyu onaylayabilir, zira onun site lokalindeki bu alana bakış daha esnek olabilir. Bu ilk bakışta çelişki gibi gözükse de, esasında benim ve Sayın av-ufuk'un sorumlu olduğumuz alanların nasıl bir "tarza" sahip olacağı konusundaki bakış açımızla ilgidir ve bu konuda alan yöneticilerimiz de özerkliğe sahiptir. Bu örnek bir mesajın başka bir kurala uygunluğu konusunda fikir ayrılıkları olmasını anlamında verilebileceği gibi, örneğin bir tartışmanın izin verilen sertlik dozajının meslektaş soruları alanı ile HÇG alanlarında farklı olmasını da açıklayacaktır.

- THS forum yöneticileri düzenli olarak iletişim halindedir ve şikayetçi olduğunuz uygulama birliğini de sağlama gayretindedir. Bazen bir mesajın içindeki bir kelime için aramızda günlerce tartıştığımız vakidir. Ancak hakemlerin bir pozisyonun penaltı olup olmadığı konusunda farklı görüş ve uygulamaları olduğu gibi, forum yöneticilerinin de bir mesajın kurallara uygun olup olmadığı konusunda farklı görüşlerinin olmasını hukukçu kimliğimizle normal karşılamamız gerektiğini düşünüyorum.

- Keza forum tartışmalarının aynı bir futbol maçı gibi "hızlı gelişen ve hızlı karar verilmesi gereken" bir yapısı olduğunu dikkate almak gerek. Foruma bir mesaj geldiğinde, onu okuyan yöneticimiz çoğu kez o anda bir karar verir. Aynı konuyu 3 gün sonra tartışmalar yatıştıktan veya olgunlaştıktan sonra okuyan bir ziyaretçimiz 3 gün önceki forum yönetimi müdahalesini uygun bulmayabilir ancak bir hakemin pozisyonu avantaja bırakması gibi, bu kararı verdiğinizde tartışmanın sonradan gideceği şekli bilmeniz mümkün olmuyor, bir tahmin yürüterek o anda bir karar vermek zorunda kalıyorsunuz.

Ancak tüm bu çekince ve güçlüklere rağmen bir forumun yönetiminin uygulamada birlik konusunda yoğun bir çalışması olması gerektiği konusunda size kesinlikle katılıyorum ve THS forum yönetiminde böyle bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız bu görüşünüze de saygılıyım.
Old 29-10-2010, 13:04   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Sanırım bu konuda en verimli çözüm de müdahale edilmediğini düşündüğünüz mesajları şikayet yolu ile alan/forum yöneticilerine bildirmek ve örneklendirme yapmak olmalı.

Örnekler çoğaltılabilir ama bugün mesaj yazıldığı için öne çıkan bir konuyu örnek vereyim şimdilik: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17049

Şikayet konusuna gelince; şikayet yolu ile mükerrer ya da kurallara aykırı mesajları bildirdiğim çok olmuştur/olmaktadır. Ama burada tartışılan konunun, şikayet üzerine mesajlara müdahale değil, site yönetiminin kendiliğinden müdahalesi olduğunu düşünüyorum.

Alıntı:
Yazan Admin
Ancak forum yönetimine bu konuda eleştiri getirirken bir kaç noktayı da hatırda tutmak gerektiğini düşünüyorum:

- Forum yönetimi, "yargı erki" gibi değil, daha ziyade "maç hakemliği" gibi çalışan bir organizasyondur. Dolayısıyla kurallar birdir, uygulamada yeknesaklık idealdir ancak kuralların yorumlanmasında "hakem"lerin kişisel yorumları, tarzları ve takdir hakları da olabilir. (Hani bir zamanlar Sadık Deda'nın en fazla penaltı veren hakem olması gibi)

- Forum yöneticilerimiz genelde "alan paylaşımı" şeklinde çalışmaktadır ve bir yöneticimizin bir alanın yürüyüşü konusundaki tarzı ve beklentileri, bir diğer yöneticimizin kendi alanının yürüyüşü konusundaki tarzından farklı olabilir. Örnek vermek gerekirse, Hukuk ve Bilgisayar yazılımları alanının yöneticisi benim ve benim bu alanla ilgil standartlarım oldukça yüksek ve moderasyon tarzım da sert. Mesela ben bu alanda açılacak bir konunun bilgiye ve uzmanlığa dayalı olmasını bekliyorum, internetten email adresinize düşen kaynağı ve doğruluğu belirsiz bir mesajın bilgisayarla ilgili olsa bile bu alana taşınmasına sıcak bakmıyorum. Dolayısıyla böyle bir konu bu alanda açılırsa onaylamayabilirim ama aynı üyemiz aynı konuyu benzer bir alan olan Site Lokali altındaki "Teknoloji ve Bilgisayar alanında" açarsa, o alanın yöneticisi Sayın av-ufuk konuyu onaylayabilir, zira onun site lokalindeki bu alana bakış daha esnek olabilir. Bu ilk bakışta çelişki gibi gözükse de, esasında benim ve Sayın av-ufuk'un sorumlu olduğumuz alanların nasıl bir "tarza" sahip olacağı konusundaki bakış açımızla ilgidir ve bu konuda alan yöneticilerimiz de özerkliğe sahiptir. Bu örnek bir mesajın başka bir kurala uygunluğu konusunda fikir ayrılıkları olmasını anlamında verilebileceği gibi, örneğin bir tartışmanın izin verilen sertlik dozajının meslektaş soruları alanı ile HÇG alanlarında farklı olmasını da açıklayacaktır.

- THS forum yöneticileri düzenli olarak iletişim halindedir ve şikayetçi olduğunuz uygulama birliğini de sağlama gayretindedir. Bazen bir mesajın içindeki bir kelime için aramızda günlerce tartıştığımız vakidir. Ancak hakemlerin bir pozisyonun penaltı olup olmadığı konusunda farklı görüş ve uygulamaları olduğu gibi, forum yöneticilerinin de bir mesajın kurallara uygun olup olmadığı konusunda farklı görüşlerinin olmasını hukukçu kimliğimizle normal karşılamamız gerektiğini düşünüyorum.

- Keza forum tartışmalarının aynı bir futbol maçı gibi "hızlı gelişen ve hızlı karar verilmesi gereken" bir yapısı olduğunu dikkate almak gerek. Foruma bir mesaj geldiğinde, onu okuyan yöneticimiz çoğu kez o anda bir karar verir. Aynı konuyu 3 gün sonra tartışmalar yatıştıktan veya olgunlaştıktan sonra okuyan bir ziyaretçimiz 3 gün önceki forum yönetimi müdahalesini uygun bulmayabilir ancak bir hakemin pozisyonu avantaja bırakması gibi, bu kararı verdiğinizde tartışmanın sonradan gideceği şekli bilmeniz mümkün olmuyor, bir tahmin yürüterek o anda bir karar vermek zorunda kalıyorsunuz.

Ancak tüm bu çekince ve güçlüklere rağmen bir forumun yönetiminin uygulamada birlik konusunda yoğun bir çalışması olması gerektiği konusunda size kesinlikle katılıyorum ve THS forum yönetiminde böyle bir eksiklik olduğunu düşünüyorsanız bu görüşünüze de saygılıyım.

Forum yönetimine bir eleştiri getirmenin, özellikle sizin savunma pozisyonuna geçmeniz ve tüm yöneticiler adına yanıt vermenizle sonuçlandığını, örneğin eleştirilen uygulamanın değiştirilmesi, silinen mesajın yerine konulması gibi bir pozitif sonucun elde edilemediğini, dolayısıyla eleştirinin bir yararının bulunmadığını düşünüyorum. Hatalı olduğu apaçık belli olan müdahalelerde bile durum budur. Bu forumda Oğuzhan'ın tartışmaya katılmasını, yazdıklarını örnekleyerek, genişleterek açıklamasını amaçlayan yanıtım bile sizi savunma/açıklama yapmaya itmiştir. Diğer yöneticiler tartışmaya katılmamış, Oğuzhan da belki bu mesaj taşınmasından haberli olmadığı için yanıt vermemiştir. (Özel mesajla Oğuzhan'a bilgi verip, konunun ayrı bir forumda tartışılması isteminizi iletti iseniz, en doğrusunu yapmışsınızdır. O zaman size bir teşekkür borcum olur. )

Yine "alan paylaşımı" konusunda yazdıklarınız da net bir biçimde uygulanmamaktadır; örneğin bu forumun konusunu oluşturan Oğuzhan'ın mesajı Hukuk Sohbetleri alanında olduğu ve alan paylaşımına göre (http://www.turkhukuksitesi.com/showgroups.php?) sizin alanınızda olmamasına rağmen müdahaleyi siz yapmışsınız. Belki bu alanın yöneticileri Oğuzhan'ın mesajını silmeye (buraya taşımaya) gerek görmeyeceklerdi.

Bir diğer husus, yukarıdaki mesajımı açmamı gerektirmektedir. "En önemli sorun, bu konuda bir uygulama birliği olmayışı, bazı tartışmalara (mesaj silme ya da uyarı mesajı yolu ile) müdahale edilirken, bazı tartışmalara ise hiç dokunulmamasıdır." demiştim. Uygulamada birlik olmayışı iki ayrı görünümde gerçekleşmektedir:
- Bazı konulardaki mesajlara müdahale edilip edilmeyişi.
- Bazı üyelerin mesajlarına müdahale edilip edilmeyişi.

Örneklersek; siyaset yasağının uygulanması hususunda belirgin kurallar yoktur. Bazen geniş anlamda siyaset çerçevesinde yazılan mesajlara müdahale edilmekte, bazen doğrudan kişi ya da kurum (örneğin parti) adı verilen mesajlara müdahale edilmemektedir. (Bu tümcemden, müdahale edilmesini istediğim sonucu çıkarılmasın; bana kalsa siyaset yasağının çok daha yumuşak uygulanması gerekir. Hele ki siyasetle hukukun içiçe geçtiği konularda.)

Kişileri kırmamak için ikinci ayrım konusunda örnek vermiyorum, forumlara biraz gözatıldığında yeterli örneğin bulunabileceğini biliyorum.

Yine bu son yazdıklarımın da "müdahale edilmesi gerekir" anlamına gelmediğini özellikle belirtmek istiyorum.

"THS forum konuları niçin dağılmamalıdır, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor" konusu çerçevesinde, forumlarda yazılan mesajların "ucundan-kıyısından" forum konusu ile ilintili olması halinde silinmemesi yönünde bir uygulama birliğini arzuladığımı; görüş çeşitliliğinin, konunun farklı yönlerinin, olası başka sorunların, teorik tartışmaların aynı forum içinde yapılmasının (sakıncalarına rağmen) ayrı bir güzelliğinin olduğunu düşündüğümü; mesaj silme müdahalesi yerine, forum konusundan farklı mesajların yeni bir foruma taşınarak da bu soruna çözüm bulunabileceği, ancak bu durumda tartışmacılara haber verilmesi ve o eski foruma da yeni konunun bağlantısının konulması gerektiğini düşünüyorum.
Old 29-10-2010, 16:00   #6
Admin

Sayın Av.Cengiz Aladağ,

Alıntı:
dolayısıyla eleştirinin bir yararının bulunmadığını düşünüyorum. Hatalı olduğu apaçık belli olan müdahalelerde bile durum budur.
Değil şikayet tuşuna basan üyelerimiz, bir konuya katılımda bulunan ve hatta hakkında işlem yapılmış üyelerimiz bile o konu hakkında forum yönetimin tüm tasarruflarını bilemeyebilirler. Sizin "müdahale edilmesini" gerektiğini düşündüğünüz bir konu arka planda forum yönetimi tarafından farklı şekilde çözüme kavuşturulmuş olabilir: örneğin sizin kavga ettiğini sandığınız iki üye aslında yakın arkadaştır ve mesajların kırgınlığa sebep olmadığı düşünülmüştür, sizin kırıcı olduğunu düşündüğünüz bir mesaj için mesajın muhatabı üye veya forum yöneticisi farklı görüştedir, sizin müdahale edilmediğini düşündüğünüz bir konu için aslında önceden yapılmış sizin göremediğiniz müdahaleler vardır, sizin kurallara aykırı olduğunu düşündüğünüz bir mesaj için silinme işlemi uygulanmamıştır ancak uyarı yapılmıştır ve bunun yeterli olacağı düşünülmüştür, X mesajına müdahale edilirken Y mesajına müdahale edilmeme sebebi X mesajının sahibinin daha önce uyarılmış olmasıdır vs.

Gördüğünüz gibi forum yönetiminin tüm işlemlerini, iletişimi, yazışmalarını arka plandaki yazışma ve çalışmalarını bilmeden verdikleri kararlar hakkında doğrudur, yanlıştır veya "apaçık hatalıdır" şeklinde yorum yapmak çok sağlıklı olmayabilir.

Dolayısıyla şikayet tuşu kullanıldığında üyelerimizden beklentilerimiz şikayet tuşunu "silme işlemi" olarak değerlendirmemeleri ve bunun sadece "bir bildirim" olduğunu hatırda tutmalarıdır. Şikayet edilen her mesajı dikkate alıyoruz ve mutlaka değerlendiriyoruz. Ancak bunun sonunda verilecek kararın beğenilip beğenilmeyeceği elbette ayrı bir tartışma konusudur ve beğeni de oldukça subjektif bir kavramdır. Hele hele "ihtilaflı tarafların" söz konusu olduğu durumlarda ise bir kararı beğenmeyen, karşı tarafın mutlaka çok beğendiğini de unutmamalı ve eğer karar onun beğendiği şekilde verilmiş olsaydı, bu durumda da karşı tarafın "hatalı olduğu apaçık olan müdahale" için forum yönetimini eleştireceğini hatırda tutmalıdır.

O yüzden dilerseniz X konusu veya Y konusu üzerinde odaklanmayalım, çünkü bu başlığın işlevi olmadığı gibi, sizin de o konular için yönetiminin nasıl bir çalışma yaptığı bilmeniz mümkün değil. Konuştuğumuz konu THS forum yönetiminin Sayın Av.Oğuzhan Dayar'ın "Adı üstünde, sohbet ediyoruz" şeklinde özetlediği ve bir internet forumunda konuların dağılmasının normal olabileceğine ilişkin açıklamasına niçin katılmadığı ve THS forumunun bu anlamda diğer forumlardan niçin farklı olduğudur.

Şunu da önemle belirtmeliyim ki, Sayın Dayar'ın ve bu anlamda bizden farklı ve çoğunluğu oluşturan diğer internet forumlarının tarzlarını eleştirmiyorum veya hatalı bulmuyorum, ben sadece THS'nin farklı bir çizgide olma kararlılığını arz ediyorum. En katı site ilkelerimiz konusunda bile (mesela siyaset yasağı) biz başka siteleri "eleştirme" veya "apaçık hatalı bulma" alışkanlığına sahip değiliz, biz sadece kendi sınırlarımız içinde kendi doğru bildiğimiz yolu izleme kararlılığındayız. Bu açıdan konuların dağıldığı milyonlarca diğer internet forumuna ve bu tarza hiçbir eleştirim yoktur ama bizim bu çizgide olmama isteğimize mümkün olduğu ölçüde saygı gösterilmesini rica ediyorum.
Old 29-10-2010, 16:07   #7
Nur Deniz

Konular: 45,918, Mesajlar: 291,232, Üye: 27,595
Son Kayıt Olan Üyemiz : av.fadile kaplan

Bu kadar büyük bir sitenin üyesi olmaktan gurur duyuyorum.

Bu site sayesinde dost olduğum, bazı anları paylaştığım insanların olması, bir ile gideceğimi söylediğim zaman ''Biz varız!'' diyen çok sevdiğim Abilerin de olmasından son derece mutluyum.

Birçok tanıdığım üye var. Hatta isim aşinalığı nedeni ile, THS üyesi biriyle sohbet ederken ''........ kimdi?'' diyerek safça sormuşluğum sonrada o kişinin mesajını görünce gülümsediğim olmuştur.

Uzun yıllardır THS var, iyi ki var. Uzun zaman da olsun.

Bu kadar çok konunun açıldığı, yüzbinlerce yanıtın verildiği büyük bir sitenin idaresinin kolay olmayacağını lütfen hepimiz anlayalım. Forum alanlarında konu açarken, mesaj yazarken ilk başlıkta ilkeler zaten verilmiş, bunu okuduktan sonra, aykırı bir konuyu açmanın kime ne faydası olacak? Baştan konunun ya da konu içindeki yanıtların silineceğini kabul etmiş olmuyor muyuz?

Ancak,

Bu konunun açılmasına neden olan forumu baştan sona okudum, Sn Oğuzhan Dayar ın silinmiş olması olası (bilmiyorum silinip silinmediğini, farkettiğim konunun stajyer avukatların sorunları yönüne kaydığı) mesajının silinerek, mesajın konu ile ilgisi olmadığı yönünde açıklama yapılmasıdır.

Konu başlığı; ''Avukatların stajyerlerine esir muamelesi yapması.'' olmasa da, staj döneminden geçmiş, yanına stajer almış ve halen stajer avukatlar olması nedeniyle beni maruz görmenizi rica ederek ilgisi olduğunu düşünmekteyim. Konu buraya gelmiş olabilir, bu konu bir kaç mesajla çözülür ve asıl konuya geri dönülür. Bunun sakıncasını anlayamadım.

Sn Admin,

Google aramasında bir konu arandığında THS'nde ilk çıkacak konunun yalnızca o konuya has olmasını istediğinizi yazmışsınız. Geçmişte dağınık konular olması, bundan sonra aynı şekilde dağılabileceği anlamına gelmez, dediğiniz gibi. Hukuk sohbetleri alanında hukukla ilgili bir sorun üzerinde tartışılıyorsa, konu dağılmış denemez ki..

Her üyeyi şahsen tanımanız mümkün olmadığı gibi zorunlu da değilsiniz.

Ancak,

Forum yönetimi ile ilgili sıkıntılarımızı size bildirdikten sonra, yanıtsız kalmazsak, ya da doğrudan sizin müdahalenizi gerektirecek bir durum yaşanıyorsa, sizin üyelere (her zaman değil) bu konuda açıklama yapmanızın, forum yönetimi ile üyeleri karşı karşıya getirmeden çözülmesi mümkün olmaz mı? Yoksa, konu ile ilgili forum yönetimi ne derse, aynısını desteklemek yerinde mi olur? İstenilen en azından benim isteğim açıklama yapılmasına izin verilmesi yönünde, kişiler arasında çok büyük sıkıntılar yoksa, kişisel sorunların insanların kendi arasında çözmesi yönündedir.

Evet, şikayet butonu var, her üye kullanabilir. Ama bunu kişisel olarak kendi görüşüne aykırı değil de THS kurallarına aykırı mı diye düşündükten sonra yapılması uygundur kanaatimce.

Sn Aladağ'ın yazdığı;
Uygulamada birlik olmayışı iki ayrı görünümde gerçekleşmektedir:
- Bazı konulardaki mesajlara müdahale edilip edilmeyişi.
- Bazı üyelerin mesajlarına müdahale edilip edilmeyişi.

bu görüşlere aynen katılıyorum.

Siz örnek vermeyin dediğiniz için örnek vermiyorum.

Yine bu konu başlığını fırsat bilerek, forum yönetimi, sizin ve uygulanabilir istekleri olan üyelerin sorunları belli bir alanda tartışması yönünde önerim olacak. Kabul görür görmez ayrı mesele.

Hakaret, siyaset-din, başkasını rahatsız edici bir şey yoksa, ilintili konularda üyelerin fikrini düzgün bir şekilde yazmasından yanayım.

Saygılarımla.
Old 29-10-2010, 16:35   #8
Admin

Sayın Nur Deniz,
Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Bu konunun açılmasına neden olan forumu baştan sona okudum, Sn Oğuzhan Dayar ın silinmiş olması olası (bilmiyorum silinip silinmediğini, farkettiğim konunun stajyer avukatların sorunları yönüne kaydığı) mesajının silinerek, mesajın konu ile ilgisi olmadığı yönünde açıklama yapılmasıdır.

Konu başlığı; ''Avukatların stajyerlerine esir muamelesi yapması.'' olmasa da, staj döneminden geçmiş, yanına stajer almış ve halen stajer avukatlar olması nedeniyle beni maruz görerek ilgisi olduğunu düşünmekteyim. Konu buraya gelmiş olabilir, bu konu bir kaç mesajla çözülür ve asıl konuya geri dönülür. Bunun sakıncasını anlayamadım.

Mesajın silinip silinmediğini bilmediğinizi belirtmişsiniz, haklısınız. Zaten benim söylediğim de tam olarak bu: üyelerimiz bir başlık altında ne yapıldığını bilmiyor, bu nedenle de eleştirmeden veya yönetici işlemlerini apaçık hatalı ilan etmeden önce iki kez düşünmek gerekiyor.

Bahsi geçen konuyla ilgili sizi aydınlatayım: Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı başlıklı konuda -buraya taşınan son mesaj hariç- silinen bir mesaj yoktur, konunun tamamı aynen gördüğünüz gibidir. Konu 2003 yılında açılmış ve Google'da 1 numaraya kadar çıkmış bir konudur. Konu 2007 yılından bu yana yeni mesaj da almamıştır, derken 24.10.2010'da bir üyemiz stajyer avukatlarla ilgili bir yorumu mesaj olarak konuya eklemiştir. Bu mesaja müdahale edilmemiş ve sizin belirttiğiniz gibi mesajın münferit kalması ve asıl konuya geri dönülmesi umulmuştur. Bu mesaja bir başka üyemiz stajyer avukatlarla konuyu daha da açarak yanıt yazmıştır ve aynı ümit korunarak bu mesaja da müdahale edilmemiştir. Ona bir başka üyemiz bu mesajın konu dışı olduğu hatırlatmasında bulunduktan sonra, ilk yazan üyemiz "stajyer sorunlarını" daha da irdeleyip ayrıntılı hale getirerek tartışmaya açmıştır. Onun üzerine bir üçüncü üyemiz de stajyer sorunları ile ilgili daha da kapsamlı bir mesaj yazınca, arkasından benim uyarı mesajım gelmiştir. Uyarı yaparken konudan mesajları silmedim veya bu sitede stajyer sorunlarını tartışamazsınız da demedim. Uyarımda tek söylenen bu konunun stajyer sorunlarını tartışmak için doğru konu olmadığı ve bu sorunların ilgili başlıklar altında tartışılması ricasıdır. Bu ricanın gerekçesi de her konunun ilgili başlık altında arşivlenmesine ihtiyaç duyulmasıdır.

Bu kararım size göre hatalı olabilir. Bu başlıkta stajyer sorunlarının da tartışılması gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak altını çizmemiz gereken önemli bir nokta varki, THS forum yönetimi sitedeki 291,241 mesajı değerlendirirken her zaman sizinle, X'le, Y ile aynı görüşte olamaz, hatta daha ileri gidelim her zaman doğru dahi karar veremeyebilir ve en önemlisi de her kararını böyle günlerce tüm site ile birlikte tartışamaz. Bu internet forumlarının doğasına ters bir durumdur. Tıpkı hakemlerin oyun içerisindeki kararların zaman zaman doğru/yanlış olduğu ve bunların oyun içinde saatlerce tartışılmadığı ve oyunun devam ettiği gibi, forum yönetimi işleminden sonra da karar doğrudur ya da yanlıştır, "forum" devam eder.

Bu konuyu açma nedenim de kararımın doğruluğunu ya da yanlışlığını, THS forum yönetiminin uygulamalarını tartışmak veya THS forum yönetimi ile ilgili üyelerimizin düşüncelerini öğrenmek değil, sadece THS'nin konuların dağılmaması konusundaki çizgisinin ne olduğu konusunda tüm üyelerimize bilgi vermek. Bu anlamda başlığımızı bu çizgide tutarsak çok sevinirim.

Üyelerimizin genel anlamda istekleri, eleştirileri ve sorunlarının tartışılması için bir alanımız zaten mevcuttur, bekleriz:
http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=11
Old 29-10-2010, 16:49   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Admin
Bahsi geçen konuyla ilgili sizi aydınlatayım: Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadı başlıklı konuda -buraya taşınan son mesaj hariç- silinen bir mesaj yoktur, konunun tamamı aynen gördüğünüz gibidir. Konu 2003 yılında açılmış ve Google'da 1 numaraya kadar çıkmış bir konudur. Konu 2007 yılından bu yana yeni mesaj da almamıştır, derken 24.10.2010'da bir üyemiz stajyer avukatlarla ilgili bir yorumu mesaj olarak konuya eklemiştir. Bu mesaja müdahale edilmemiş ve sizin belirttiğiniz gibi mesajın münferit kalması ve asıl konuya geri dönülmesi umulmuştur. Bu mesaja bir başka üyemiz stajyer avukatlarla konuyu daha da açarak yanıt yazmıştır ve aynı ümit korunarak bu mesaja da müdahale edilmemiştir. Ona bir başka üyemiz bu mesajın konu dışı olduğu hatırlatmasında bulunduktan sonra, ilk yazan üyemiz "stajyer sorunlarını" daha da irdeleyip ayrıntılı hale getirerek tartışmaya açmıştır. Onun üzerine bir üçüncü üyemiz de stajyer sorunları ile ilgili daha da kapsamlı bir mesaj yazınca, arkasından benim uyarı mesajım gelmiştir. Uyarı yaparken konudan mesajları silmedim veya bu sitede stajyer sorunlarını tartışamazsınız da demedim. Uyarımda tek söylenen bu konunun stajyer sorunlarını tartışmak için doğru konu olmadığı ve bu sorunların ilgili başlıklar altında tartışılması ricasıdır. Bu ricanın gerekçesi de her konunun ilgili başlık altında arşivlenmesine ihtiyaç duyulmasıdır.

....

Üyelerimizin genel anlamda istekleri, eleştirileri ve sorunlarının tartışılması için bir alanımız zaten mevcuttur, bekleriz:
http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=11

Sn Admin,

Yanıtınızdan sonra mesajımı iki kez daha okudum. Hatadan bahsetmemişim. Basit düşünen bir üye olarak,ilgili konuda sizin mesajınızdan sonra,en azından benim yapacağım hareket şu olurdu. Stajyerlerin sorunları ile ilgili bir konu açılıp açılmadığını araştırır, yoksa sohbet ve tartışma için yeni bir konu açmaya çalışırdım. Yeni konu site yönetimince uygun görülürse açılırdı.

Alttaki linki hatırlattığınız için teşekkür ederim, neredeyse unutacağım bir konu vardı aklımda.

Saygılarımla...
Old 29-10-2010, 19:41   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Örnekler çoğaltılabilir ama bugün mesaj yazıldığı için öne çıkan bir konuyu örnek vereyim şimdilik: http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=17049

Cengiz Bey,

Bu linki örnek olarak hangi amaçla verdiğinizi anlayamadım açıkçası.
Old 29-10-2010, 19:49   #11
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Sayın Av.Cengiz Aladağ,

Değil şikayet tuşuna basan üyelerimiz, bir konuya katılımda bulunan ve hatta hakkında işlem yapılmış üyelerimiz bile o konu hakkında forum yönetimin tüm tasarruflarını bilemeyebilirler. Sizin "müdahale edilmesini" gerektiğini düşündüğünüz bir konu arka planda forum yönetimi tarafından farklı şekilde çözüme kavuşturulmuş olabilir: örneğin sizin kavga ettiğini sandığınız iki üye aslında yakın arkadaştır ve mesajların kırgınlığa sebep olmadığı düşünülmüştür, sizin kırıcı olduğunu düşündüğünüz bir mesaj için mesajın muhatabı üye veya forum yöneticisi farklı görüştedir, sizin müdahale edilmediğini düşündüğünüz bir konu için aslında önceden yapılmış sizin göremediğiniz müdahaleler vardır, sizin kurallara aykırı olduğunu düşündüğünüz bir mesaj için silinme işlemi uygulanmamıştır ancak uyarı yapılmıştır ve bunun yeterli olacağı düşünülmüştür, X mesajına müdahale edilirken Y mesajına müdahale edilmeme sebebi X mesajının sahibinin daha önce uyarılmış olmasıdır vs.

Gördüğünüz gibi forum yönetiminin tüm işlemlerini, iletişimi, yazışmalarını arka plandaki yazışma ve çalışmalarını bilmeden verdikleri kararlar hakkında doğrudur, yanlıştır veya "apaçık hatalıdır" şeklinde yorum yapmak çok sağlıklı olmayabilir.

Dolayısıyla şikayet tuşu kullanıldığında üyelerimizden beklentilerimiz şikayet tuşunu "silme işlemi" olarak değerlendirmemeleri ve bunun sadece "bir bildirim" olduğunu hatırda tutmalarıdır. Şikayet edilen her mesajı dikkate alıyoruz ve mutlaka değerlendiriyoruz. Ancak bunun sonunda verilecek kararın beğenilip beğenilmeyeceği elbette ayrı bir tartışma konusudur ve beğeni de oldukça subjektif bir kavramdır. Hele hele "ihtilaflı tarafların" söz konusu olduğu durumlarda ise bir kararı beğenmeyen, karşı tarafın mutlaka çok beğendiğini de unutmamalı ve eğer karar onun beğendiği şekilde verilmiş olsaydı, bu durumda da karşı tarafın "hatalı olduğu apaçık olan müdahale" için forum yönetimini eleştireceğini hatırda tutmalıdır.

O yüzden dilerseniz X konusu veya Y konusu üzerinde odaklanmayalım, çünkü bu başlığın işlevi olmadığı gibi, sizin de o konular için yönetiminin nasıl bir çalışma yaptığı bilmeniz mümkün değil. Konuştuğumuz konu THS forum yönetiminin Sayın Av.Oğuzhan Dayar'ın "Adı üstünde, sohbet ediyoruz" şeklinde özetlediği ve bir internet forumunda konuların dağılmasının normal olabileceğine ilişkin açıklamasına niçin katılmadığı ve THS forumunun bu anlamda diğer forumlardan niçin farklı olduğudur.

Şunu da önemle belirtmeliyim ki, Sayın Dayar'ın ve bu anlamda bizden farklı ve çoğunluğu oluşturan diğer internet forumlarının tarzlarını eleştirmiyorum veya hatalı bulmuyorum, ben sadece THS'nin farklı bir çizgide olma kararlılığını arz ediyorum. En katı site ilkelerimiz konusunda bile (mesela siyaset yasağı) biz başka siteleri "eleştirme" veya "apaçık hatalı bulma" alışkanlığına sahip değiliz, biz sadece kendi sınırlarımız içinde kendi doğru bildiğimiz yolu izleme kararlılığındayız. Bu açıdan konuların dağıldığı milyonlarca diğer internet forumuna ve bu tarza hiçbir eleştirim yoktur ama bizim bu çizgide olmama isteğimize mümkün olduğu ölçüde saygı gösterilmesini rica ediyorum.

Öyle bir abartmışsınız ki, bunları okuyan da sanır ki forumun arka planında çok karmaşık bir makina çalışıyor. Oysa forum yönetimi de insanlardan oluşuyor; günlük sıkıntılarla boğuşan, bazen mutlu bazen mutsuz, bazen sinirli, bazen kıskanç, bazen hoşgörülü, bazen hata yapan vb. sadece insan.

Sorulara ya da doğrudan dile getirilen konulara yanıt vermeden, "nelerle uğraşılıyor bilmiyorsunuz ki" temelindeki yanıtınız doyurucu olmaktan çok uzak. O kadar da bilmiyor değiliz; maydanozdan zeki, turptan daha anlayışlı olduğumuz kesin.

Alıntı:
Yazan Admin
Bu konuyu açma nedenim de kararımın doğruluğunu ya da yanlışlığını, THS forum yönetiminin uygulamalarını tartışmak veya THS forum yönetimi ile ilgili üyelerimizin düşüncelerini öğrenmek değil, sadece THS'nin konuların dağılmaması konusundaki çizgisinin ne olduğu konusunda tüm üyelerimize bilgi vermek.

Bu konunun, sizin "ne kadar haklı olduğunuzu" anlatmanız için açıldığını bilseydik, "önemsiz" görüşlerimizi yazmak için uğraşmaz, meslektaş sorusu yanıtlardık.
Old 29-10-2010, 23:11   #12
Av.Nevra Öksüz

THS ye üyelik tarihimden bu yana (KHS haricinde ) 2 mesajım silindi. Bunlardan biri "site yönetimi" tarafından; diğeri ise değer verdiğim bir kişinin ricası ile

"Site yönetimi" tarafından silinen mesajımda (halen "her iki" mesajımın da silinmemesi gerektiğini düşünsem de ) "forum yöneticilerimiz"den biri tarafından, (açıklama talebim üzerine) tarafıma yapılan açıklamada hatırlatılan:
http://www.turkhukuksitesi.com/hukuksayfa_kurallar.htm
adresi idi. Tabii ki okudum . Buradan birkaç alıntı yapmak isterim:
Alıntı:
Siteye ziyaretçiler veya üyeler tarafından gönderilen mesajlar ve her türlü içeriğin yayını konusunda insiyatif site yönetimine aittir. Site yönetimi yayınlanan yazıların gerek gördüğünde içeriğini, görünümü, site içindeki yerini değiştirebilir veya yayından kaldırılabilir.
Alıntı:
Sitenin kalitesini korumak için kurallara aykırı mesajlar Alan, Forum, Site Yöneticileri veya Koordinatörler tarafından ayrıca bir uyarı yapılmadan kısmen ya da tamamen silinmekte, gerekli görülen durumlarda mesaj sahibininin siteye, site üyelerine özel sayfalara ya da siteye girişleri ve katılımları sınırlanmakta veya tamamen kaldırılmaktadır.
Alıntı:
Site üyeleri ve siteden yararlanan herkes Türk Hukuk Sitesinin ilkelerine saygı duymak ve site kurallarına uymakla yükümlüdür.
Alıntı:
Alanlara konusu dışında mesaj gönderilemez.

Ve silinen mesajımın silinmesi hususunu, açık alanda eleştirdiğim ve açıklama talep ettiğim için, tarafıma gösterilen madde:
Alıntı:
Site/forum kuralları, site/forum yönetimi ve yöneticileri ilgili görüş, öneri, eleştiri, şikayet, tavsiye niteliğindeki mesajlar ile yönetici uyarılarına yanıtlar özel mesaj, e-posta veya Site ve Forum Yöneticileriyle İletişim alanı kullanılarak site veya forum yöneticilerine gönderilmelidir. Forum içindeki diğer alanlarda ve mesajlarda bu tip konulara yer verilemez.

Halen "taşınan mesaj" başlıklı, yönetim dışında sadece benim gördüğüm, ilgili alana bakmaktan (yazdığımın başkası tasarrufunda olmasını kabullenemediğim için) imtina ettiğimi itiraf ediyorum. Lakin o gün THS ile ilgili anladığım bir husus vardı ki; çok kısa ve özetle: "kurallarımız var; kabul ederek üyeliğinizi gerçekleştirdiniz; uymalısınız...Uyulmadığı zamanlarda da gereği tarafımızca -bizim değerlendirmemiz çerçevesinde- gerçekleştirilecektir". Hukuki çerçevede bakalım altına imza attığınız bir sözleşme var ve maddeleri net olarak ortaya konulmuş; sözleşmeye aykırı davranmanın yaptırımları da sözleşmede var.

Ve neticede kendime söylediğim: seçim yap: sözleşmeyi sona erdirip çıkabilirsin veya kabul edip devam edebilirsin... Devam etmem gerektiği konusunda oldukça etkili olan Sayın Aladağ'a teşekkür ederim

Ve kanımca... Sayın Admin'in sadece yukarıdaki kuralları hatırlatmasının dahi yeterli olacağı bir durumda, sabırla ve tüm nezaketiyle açıklama yapmaya çalışmış olmasını takdir ettiğimi de belirterek kendisine teşekkür ediyorum

Son olarak Sayın Dikici'nin de belirttiği üzere örnek gösterilen forum adresinin anlatılmaya çalışılan hususa örnek teşkil etmediğini düşünüyorum (ilgili alanda 1-16-18-42-47-49 no'lu mesajlarla soru sorulmuştur ve hepsi kira sözleşmesinde/ilişkisinde muacceliyete dairdir)

Saygılar...
Old 30-10-2010, 01:05   #13
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Admin

Şunu da önemle belirtmeliyim ki, Sayın Dayar'ın ve bu anlamda bizden farklı ve çoğunluğu oluşturan diğer internet forumlarının tarzlarını eleştirmiyorum veya hatalı bulmuyorum, ben sadece THS'nin farklı bir çizgide olma kararlılığını arz ediyorum. En katı site ilkelerimiz konusunda bile (mesela siyaset yasağı) biz başka siteleri "eleştirme" veya "apaçık hatalı bulma" alışkanlığına sahip değiliz, biz sadece kendi sınırlarımız içinde kendi doğru bildiğimiz yolu izleme kararlılığındayız. Bu açıdan konuların dağıldığı milyonlarca diğer internet forumuna ve bu tarza hiçbir eleştirim yoktur ama bizim bu çizgide olmama isteğimize mümkün olduğu ölçüde saygı gösterilmesini rica ediyorum

Bence çok haklısınız... Türk Hukuk Sitesini bu kadar özel kılan şey de bu... Yani ilkelerinden taviz vermemesidir. Türk Hukuk Sitesi, Admin'in kurduğu siteyi aşmış kamuya mal olmuş bir sitedir. Birkaç avukatın sorunlarının paylaştığı bir site değildir. Yani "arkadaş sitelerinden biraz hallice" değildir, tabi ki. Tam aksine kamu hizmeti yapmaktadır.Elimizde çok değerli bir "yaratı" bulunmaktadır.

Bazı arkadaşların siteye bu kadar sahip çıkmaları, yöneticilerin bazı subjektif değerlendirmeler olduğuna yönelik eleştrileri de bu nedenledir, diye düşünüyorum. Değerli bir şey olduğunu farkındalar ve bazı uygulamaların buna zarar verdiğini düşünüyor olabilirler... (Ben öyle olduğunu düşünmüyorum )

Dört yılı aşkın bir süredir üyeyim ve bu süre zarfında hayatımındaki en değerli şeylerden biri bu site... İnternetin "geçmiş" bölümünde sadece THS vardır, internet sadece THS yüzünden anlamlıdır.. Niye başka siteler değil de THS olduğunu düşündüğümde; bunun nedeni Admin'in ilkeler dediği şey yüzünden... Eğer bu ilkeler olmasaydı, THS olmazdı... Aslında bu örnek olarak anlatılabilecek bir şey.. Yani nasıl ki, bizi biz yapan şey, seçimlerimiz ise, THS ise THS yapan bu ilkeleridir.

Bu nedenle ne olursa olsun ve kim ne derse desin bu kişilikli halden vazgeçmemeniz dileği tekrar Sayın Admin'e sevgi ve saygılarımı sunuyorum.
Old 30-10-2010, 10:01   #14
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
O kadar da bilmiyor değiliz; maydanozdan zeki, turptan daha anlayışlı olduğumuz kesin.
Sevgili Av.Cengiz Aladağ

Hepimiz birbirimizi tanıma şansı bulduk. Örneğin ben senin maydanozdan daha yararlı ve turptan daha sert olduğunu biliyorum.
Alıntı:

Bu konunun, sizin "ne kadar haklı olduğunuzu" anlatmanız için açıldığını bilseydik, "önemsiz" görüşlerimizi yazmak için uğraşmaz, meslektaş sorusu yanıtlardık.
Konumuz konunun dağılmaması iken ve Sayın Admin bunu vurgulamış iken senin konuyu dağıtarak site yönetimine yönelik eleştirilerini ilgili alan yerine bu ilgisiz konu altında sürdürüyor olman ''konunun dağılmaması'' konusunun ne kadar önemli olduğunu ve Sayın Admin'in yazdıklarının yararını bir kez daha gösteriyor.

Meslektaş sorusu yanıtlamak sana daha çok yakışıyor.

Sevgilerimle saygılarımla
Old 30-10-2010, 10:38   #15
Admin

Sayın Av.Cengiz Aladağ,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Öyle bir abartmışsınız ki, bunları okuyan da sanır ki forumun arka planında çok karmaşık bir makina çalışıyor.
Dışarıdan baktığınızda THS forum yönetimini basit ve kolay görünüyor olabilir, tahmin edebiliyorum. Öte yandan forum yöneticisi arkadaşlarım olayı öyle görmeme, sizden çok daha fazla ciddiye alma, forumu karmaşık bir makinadan çok daha hassasiyetle koruma ve her forum yönetimi işlemini de büyük bir özen ve dikkatle yapma konusunda gerekli sorumluluk bilincine sahiptirler. Eğer kabul buyurursanız bunun kefili (hem de müteselsil) bizzat benim.

THS yönetimini her konuda eleştirilere fazlasıyla alışkındır, sitenin 15 yıl önce kurulduğu ilk günden beri "eleştiri" dinliyoruz. Dinlemenin ötesinde, her eleştiriyi ciddiye alıp, cevap da vermeye, durumu ve bizim bakış açımızı da uzun uzun arz etmeye çalışıyoruz. Ancak sanıyorum ki, site yönetimimizin görev sınırı burada sona ermektedir ve bunun ötesinde bir de her gelecek eleştiride derhal hazırola geçip, "eleştirideki emrin gereğini yapma" gibi bir taahhüt veya ödevi bulunmamaktadır.

(Bu mesajlarınızı tenzih ederek arz ediyorum) THS'nin işleyişine, ilkelerine veya yönetimine "eleştiri" getirecek ziyaretçilerimizin de özellikle eleştirilerinde/taleplerinde FAZLASIYLA ISRARCI olduklarında veya üsluplarını kırıcı olacak kadar sertleştirmeyi düşündüklerinde, abone oldukları bir ticari şirketin Müşteri Temsilcilerini değil, özveriyle çalışan, idealist bir organizasyonun işlerinden, ailelerinden zaman çalarak GÖNÜLLÜ çalışan ve motivasyona azarlanmaktan daha fazla ihtiyaç duyan sorumlularını eleştirdiklerinin bilincinde olmalarını veya Sayın Av.Nevra Öksüz'ün yukarıda arz ettiği seçim haklarını farketmelerini diliyoruz. Bu dileğimiz 15 yıldır çok nadiren gerçekleşti ama izninizle biz dilemeye devam edeceğiz, zira forum yönetiminin "benzini" de bu.

"Bir internet forumunda forum konuları niçin dağılmamalı, konunun konuyu açmasına niçin müdahale ediliyor" konu başlığımızda başlıkla doğrudan ilgili olmayan mesajlarınızda bir laboratuar çalışması yapmamıza olanak sağladığınız için de ayrıca size teşekkür etmeliyiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi