Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

THS Üye isimlerine "Av." ünvanı kullanmak

Yanıt
Old 05-03-2009, 00:19   #31
Adli Tip

Alıntı:
Yazan av-ufuk
Zaten inanmak diye bir şey olmamalı. Kişi THS'den avukat olmayan ama avukat rumuzlu birinin yanıtını çok beğenecek, bu avukata gidip danışayım veya vekalet çıkarayım ya da yazılı yardım alayım diyecek, sonra da avukat olmaddığını öğrenip dolandırılacak, inançlarıyla oynananacak..bu bana pek mantıklı gelmedi, hele ki ths ye burada bir kusur atfetmek,bence mümkün değil.

Yazılı bilgi varken okumayan bir talep sahibi, öylesine bir rumuz seçmiş iken birden, durumdan menfaat sağlamaya kalkan bir sahte avukat var iken, Ths ye kusur atfetmek dünya neden yaratıldı?? demek kadar geniş bir hal bence..

Yine bu defa farklı bir açıdan düşünürsek, avukat olduğu halde, buharlı ütü rumuzunu kullanan bir meslektaş, her soruya yanıt vermekte iken bir konuk kalkıp, siz de kim oluyorsunuz da her konuya görüş bildiriyorsunuz, kendinize ne zannediyorsunuz, sizin gibilere şöyle derler...vs dese , sonrasında da bu avukat arkadaşımız kendisine yazılanlardan ötürü cezai ve hukuki haklarını kullansa, tazminat davasını kazansa, bu konuk üyemiz bize dönüp, siz bu avukatın adının başına avukat ünvanı koymadığınız için başıma bunlar geldi diyebilir mi Yoksa böyle bir örnek olamaz mı ))

Ben bunun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Sayın Meslektaşlarım;

Avukatlık unvanını kullanmak bir haktır; görev değil. Bu sebeple hiç kimse "buharlı ütü"ye neden avukat olduğunu söylemedin diyemez.

Özellikle KAHDEM'e yazılan mesajları düşünürseniz, THS'den avukat arıyan bir çok vatandaş olduğunu görürsünüz. Buna meslektaşlarımızın duyarlılığı ve THS'nın denetimi izin vermemektedir.

Diğer yandan, "Site mesajlarından nasıl alıntı yapılır" forumunu hatırlarsanız, bir çok üyenin (ben dahil) sitedeki bir çok özelliği tam olarak nasıl kullanacağını bilemediğini farkedersiniz. Ben "üye profili"ne nasıl bakılacağını bilmeyen birçok üye olduğuna da inanıyorum.

THS'nin sorumluluğuna gelince; ben THS'nin yasal zorunluluğundan değil sosyal sorumluluğundan bahsediyorum. Ülkemizdeki yasaların eskiliği ve internetin yeniliği sebebiyle bir çok hukuki kurum ve tartışmayı internete taşımak ve internette tanımlamak güç. Bu durum birçok belirsizlik yanında geniş de bir özgürlük alanı sağlıyor. THS'nin bir sahibi var ve Site'deki en büyük özgürlük de elbette O'nun. Ben site yönetiminin bu konuda hassasiyetini bildiğim için düşüncelerimi ifade ediyorum.

İşin yasal boyutuyla ilgili çok fazla şey söylemiyorum. Çünkü avukatların da THS'de avukat unvanını kullanmlarında sakınca olduğu belki iddia edilebilir.

Ben THS'de avukat olmayan üyenin gerçek şahıs ismiyle birlikte avukatlık unvanı kullanmasını THS'nin yapısına, prestijine uygun bulmuyorum.

Alıntı:

Reklam Yasağı Yönetmeliği:
Medya İlişkileri
Madde 8 —
b) Yaşamları, kazançları, mesleki faaliyeti hakkında "reklam niteliğinde" yayınlarda bulunamaz, halen ya da eskiden takip ettiği, devam eden veya sonuçlanmış bir dava hakkında; dava ile özdeşleşip tarafların sözcüsü gibi hareket edemez, davanın hukuki boyutları içinde kalmak kaydıyla ve zorunlu haller dışında yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarına ve internet'e görüntü, bilgi, demeç veremez, açıklama yapamazlar,
c) Yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçlarında ve internet'te röportaj, sohbet, konuşma, tartışma ve benzeri programlara katıldıklarında; reklam sayılabilecek her türlü davranıştan, avukatlık mesleğini zedeleyici her türlü açıklamadan kaçınmak zorundadırlar,
d) Avukat unvanı kullanarak yazılı, işitsel, görsel iletişim araçlarında ve internet'te yönetmen, düzenleyici, danışman ve sair sıfatlar ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz programlar hazırlayamaz, sunamaz, yönetemez, hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamazlar,
e) Gerek mahkemede temsil görevini yerine getirirken, gerek yazılı, işitsel ve görsel iletişim araçları ve internet ile ilişkisinde kendisini veya üzerinde çalışmakta olduğu hukuki işi reklam olabilecek nitelikte ön plana çıkaramazlar.
Internet
Madde 9 — Bu Yönetmelik kapsamında olanlar, internet dahil, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her tür ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen "Avukatlık Meslek Kuralları"na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir.
Old 05-03-2009, 11:09   #32
Admin

Sayın Adli Tıp tarafından belirtildiği gibi, üye isimlerimiz konusunda zaten bazı standartlarımız var. Yani her üye ismine izin vermemiz söz konusu değil. Ancak buradaki tartışma üye isimlerine sonsuz özgürlük verilmesi değil, sadece üye isminde kullanılan bir mesleği çağrıştıran bilgilerin (Av., Avukat, Hakim, Dr. Doktor, öğrenci, Müh. vs.) o üyenin o mesleğin mensubu olduğuna dair resmi bir izlenim verip vermediğidir ki, benim görüşüm bir internet forumunda kullanılan "üye ismi"nin ne olduğunun herkes tarafından bilindiği/bilinmesi gerektiği şeklindedir.

Örneğin Adalet.org gibi rumuz kullanılmayan, herkesin gerçek kimlik bilgileriyle yazıştığı bir platformda üye isimlerinin niteliği tartışılırsa, Sayın Av.Cengiz Aladağ, Sayın Adli Tip ve Sayın Av.Suat Ergin'in yukarıda belirttiği görüşlerin altına ben de imzamı atarım, zira herkesin üye isminin gerçek kimliği olduğu bir durumda o ismin başındaki ünvanın gerçek zannedilmesi de son derece olasıdır.

Ancak THS'de bir forum konusu içinde yazışmayı okurken "Adli Tip"'in sorduğu bir soruya "Jeanne Darc", "admin", "hukuktannefretediom", "Av.Murat", "sincap", "applepie", "pir-i fani" (hepsi THS'de mevcut gerçek üye isimleridir) cevap vermişken buradaki "Av.Murat" rumuzuna sahip kişinin (profilinde de Avukat olmadığı açıkça belirtildiği halde) internet ziyaretçilerine "Avukat" veya "Murat" olduğu konusunda resmi bir izlenim verildiği ve Av.Kan. 63.maddesi kapsamında değerlendirilebileceği kanaatinde değilim.

Bununla birlikte yine de daha açık bir bilgilendirme yapmak için Site Kuralları ve Yararlanma Şartlarımızın "Tüm İnternet Forumlarına Özgü Genel Etik Kuralları" bölümüne aşağıdaki ibareyi ekledim:

Alıntı:
8. İnternet forumlarında üyenin kendisini tanıtırken kullandığı üye isimleri (nick name) ve hatta bazı durumlarda profil bilgileri resmi bir nitelik taşımaz ve kişinin gerçek kimliği, mesleği, bulunduğu yer hakkında doğru bilgi vermeyebilir. Bu bilgiler siteye internet üzerinden anonim olarak kayıt yapan bir kişinin kendi bildirimden ibaret olup, pek çok durumda site yönetimleri tarafından doğrulanmayan/doğrulamayacak ciddiliği ve bağlayıcılığı bulunmayan beyanlardan ibarettir. Hiçbir internet platformunda bir üyenin rumuzu/üye ismi, profil bilgileri vs. internet dışı resmi kaynaklardan teyid edilmeden doğru kabul edilmemelidir.

THS üye isimleri üzerinde kolay oynayabileceğimiz teknik özelliklere sahip değildir. Kullandığımız forum programı (ve hemen hemen diğer her forum programı da), üye isminin daha sonra üye tarafından değiştirilmesi izin vermemektedir. Üye isminin değişmesi sadece site yönetimi tarafından yapılabilmektedir. Üye ismi değiştiği zaman üyenin eposta ile uyarılması da zorunludur, çünkü üye ismi siteye giriş ismi olduğu için üye ismi yönetim tarafından değiştirilmiş bir üye yeni ismi bilmezse bir daha siteye giriş yapamaz. Ayrıca üye isminin değişmesi, o üyeyi bu isimle tanıyan diğer üyeleri de şaşırtan ve forumdaki kaynaşmayı azaltan bir durumdur. Tüm bu nedenlerle THS'de üye isimlerinin değiştirilmesine sıcak bakılmamakta ve siteye kayıt sırasında üye isminin dikkatli seçilmesi gerektiği ileride değiştirilemeyeceği ziyaretçiye kayıt ekranında çok açıkça belirtilmektedir. Nitekim arz edilen nedenlerle daha sonra üye isminin değiştirilmesi de ancak özel ve önemli bir neden olmasına dayalı olarak (Detaylı bilgi) ve çoğu kez de sadece 1 kereye mahsus yapılmaktadır.

Sitemize son sınıfta öğrenciyken "Hukuk.Öğrencisi.Ali" üye ismiyle kayıt olan bir üyemizin üye isminin , bir yıl sonra "Stj.Av.Ali", sonraki yıl "Av.Ali", 4 yıl sonra "Dr.Av.Ali", emekli olunca "Hukukçu Ali" olarak değiştirmek ve bunu sitenin 21.000 üyesi için düzenli yapmak TEKNİK NEDENLERLE altından kolay kalkılabilecek bir iş değildir. Bu açıdan sitemize "Hukuk.Öğrencisi.Ali" olarak kaydolan üyemizin meslek bilgisinin profil içinde güncellenmesi ve kullandığı üye isminin de internet teamüllerine uygun olarak sadece bir rumuz olarak görülmesi beklenmektedir.
Old 05-03-2009, 18:27   #33
Engin Özoğul

Ben de bu durumun Avukatlık Kanunu'nun 63. maddesine aykırılık oluşturmayacağını düşünüyorum. Ceza Hukuku alanında şekli suç olmaz görüşüne sıkı sıkıya bağlıyım. Suç tipindeki "tipe uygun eylem" unsuru suçun unsurlarından biridir. Suçun oluşabilmesi için bu eylemin, korunan hukuki değeri ihlal etmesi gerekir.

63. maddeye baktığımızda avukat unvanını kullanmak suretiyle bir çıkar elde edilmesine yönelik hareketlerin yasaklandığını görürüz. Bu nedenle burada avukatlık tekelinin korunduğunu söyleyebiliriz. Site avukat unvanını kullanarak üye olan birinin ise (sırf siteye üye olmakla) bu korumayı ihlal ettiğini söylemek bence yanlış.

Buna karşın tek bir kişinin dahi THS'ye olan güveni nedeniyle ve algıda seçicilik sonucu bir üyeyi avukat unvanı kullandığı için avukat zannedip irtibata geçmesi, sonrasında da dolandırılması ihtimaline karşı avukat olmayanların bu unvanı THS'de kullanmamasını doğru buluyorum.

Saygılar

Not:

Basın Kanunu'nda 18 yaşından küçüklerin tanınmasına yol açacak şekilde yayın yapılması bir suç olarak düzenlenmişti. Savcılık haberin amacına bakmadan bu maddeyi işletmekteydi. Kaçırılma haberlerinde dahi bu madde nedeniyle dava açmaktaydı. Oysa kaçırılan kişinin bulunması için bu haberlerin yapılması büyük yarar sağlıyordu. Savcılar -şekli suç yapacak bir şey yok- derken; biz Ceza Hukuku'nda şekli suç olmaz diyorduk. Yargılamalar sonunda mahkeme hukuki değer ihlal edilmediğinden beraat kararları verdi. Dosyaların temyiz safhası bitti mi bilmiyorum. Ama savcılık uygulaması değişti. Artık kaçırılma haberlerinde ya da benzer hallerde soruşturma başlatmıyorlar.
Old 05-03-2009, 23:02   #34
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ben üye adımı Dr.Şehper Ferda DEMİREL olarak değiştirsem, doktorlar beni dava mı edecek? ( Ki bazen forumlarda tansiyonlar zaman zaman yükseldiğinde düşünmüyor da değilim ))) )

Eminim onların meslek kurallarında da benzer bir yasak vardır. Ama o yasak, bir internet sitesinde doktorluk ünvanını nick olarak seçmeme engel olamaz.

Saygılarımla...
Old 05-03-2009, 23:22   #35
Av.Cengiz Aladağ

Peki, tersinden bakalım: 63.maddedeki "Baro levhasında yazılı bulunmayanlar avukatlık unvanını da taşıyamazlar." kuralı ne zaman, nerede uygulanır?
Old 05-03-2009, 23:26   #36
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Peki, tersinden bakalım: 63.maddedeki "Baro levhasında yazılı bulunmayanlar avukatlık unvanını da taşıyamazlar." kuralı ne zaman, nerede uygulanır?

Avukat olmadıkları halde, yalnızca avukatların yapabileceği işleri bu ünvana sahipmiş gibi davranarak kullandıkları zaman. Avukat olmadığı halde duruşmaya girmek, avukat olmadığı halde avukat ünvanını kullanarak yazdığı bir dava-cevap vb. dilekçesini imzalamak, avukat olmadığı halde avukatmış gibi kartvizit bastırmak, dergilere avukat intibaı uyandırarak makale-yazı vb. göndermek vs. vs. vs. Ama internet sitesinde Av. kısaltması içeren bir ismi SİTE ÜYE NİCKİ olarak kullandığı zaman değil. Söylüyorum, ben de her an doktor olabilirim-Reçete yazmadığım veya ameliyata girmeye kalkışmadığım sürece bence sorun yok-
Old 06-03-2009, 00:11   #37
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Avukat olmadıkları halde, yalnızca avukatların yapabileceği işleri bu ünvana sahipmiş gibi davranarak kullandıkları zaman. Avukat olmadığı halde duruşmaya girmek, avukat olmadığı halde avukat ünvanını kullanarak yazdığı bir dava-cevap vb. dilekçesini imzalamak, avukat olmadığı halde avukatmış gibi kartvizit bastırmak, dergilere avukat intibaı uyandırarak makale-yazı vb. göndermek vs. vs. vs. Ama internet sitesinde Av. kısaltması içeren bir ismi SİTE ÜYE NİCKİ olarak kullandığı zaman değil. Söylüyorum, ben de her an doktor olabilirim-Reçete yazmadığım veya ameliyata girmeye kalkışmadığım sürece bence sorun yok-

Sayın Demirel, "dava açmak, duruşmaya girmek, dilekçe imzalamak" zaten maddenin 1.fıkrasının ilk tümcesine aykırı eylemler. 2.tümce ise salt "avukatlık unvanını" taşımayı yasaklıyor. Avukatlık unvanının, bu maddeye aykırı olarak kartvizitte, makalede, internette taşınması arasında bir fark yoktıur. İnternette (diyelim THS'de) rumuz (üye adı) ile "üyenin adı" ayrımı, yapay bir ayrımdır. Bu fark herkesçe anlaşılabilir değildir. Üye olmayanların üye bilgilerini göremedikleri (ya da görebilmek için bazı bilgilere sahip olmaları gereken) bir sistemde, hele de bir çok üyenin gerçek adı ve unvanı ile yer aldığı bir sitede, sahip olmadığı avukatlık unvanını kullanan kişi açısından bu suçun maddi ve manevi unsurları oluşabilir. Kişileri yanıltmaya da çok elverişlidir bu durum ve bu açıdan etik de değildir: Bir çok "Av.Adı Soyadı" biçiminde üyesi olan THS'de, üye olmayanlar, hatta üyeler bile, adının önünde "Av." ya da "Avukat" yazan kişiyi avukat sanırlar. Örneğin "doktor" unvanı için ayrı bir yasa maddesi olduğunu sanmıyorum, hiç rastlamadım ama avukatlık unvanı için var. Bunun nedeni de avukatlık mesleğinin, yasanın 1.maddesinde belirtilen niteliği olsa gerek.
Old 06-03-2009, 00:25   #38
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Ben üye adımı Dr.Şehper Ferda DEMİREL olarak değiştirsem, ..

Yakışır. Süper durmuş. ) Hatta şöyle olsa: Av. Dr.Şehper Ferda DEMİREL
Old 06-03-2009, 15:50   #39
Nur Deniz

Yazdığım çoğu yerde ''avukat değilmişsiniz,, sözünü çok duyan bir üye olarak ünvanın önemli olduğunu anladım. Halbuki ben hiç avukatım demedim bile.

THS gibi siteler de mesaj içerikleri çok önemli olduğundan ben de ünvan kullanırken çok dikkatli olunması gerektiğine inanıyorum.

Ama zaten site yönetimi meslek konusunda çok duyarlı ,bu nedenle ciddiye alınacak , dolandırılacak veya THS ye söz gelecek gibi durumlar olacağını sanmıyorum.

Hem halen anlamadığım, kişi neden kendinde olmayan bir ünvanı kullanmak ister ki?
Old 06-03-2009, 16:32   #40
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Hem halen anlamadığım, kişi neden kendinde olmayan bir ünvanı kullanmak ister ki?

Birkaç ay sonra alacağı unvanı kullanmak isteyebilir bence. Öte yandan stajyer avukatlar daha staj aşamasında avukatların uymakla yükümlü olduğu bazı kurallarla bağlıdır ve avukatların sahip olduğu bazı haklara sahiptir. Stajdayken bana çok kişinin avukat demesine karşın ben her seferinde düzeltir ve stajyer avukat olduğumu söylerdim ama insanların nasıl olsa birkaç ay sonra o unvanı hak edeceksin düşüncesiyle avukat demelerine de engel olamıyordum.
Old 06-03-2009, 20:27   #41
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

Yazan Nur Deniz

Sayın Nur Deniz,

Haklısınız, bir insan ait olmadığı bir mesleğe ait bir unvanı kullanmamalıdır. Somut olayımızda Marangoz Hüsamettim Amcanın "Av. Marangoz Hüsamettin..." şeklindeki, ya da Tornacı Kudbettin'in "Tornacı Av. Kudbettin..."şeklindeki bir kullanımından değil, avukatlık mesleğine ilişkin "mesleki" stajını yapan ve bir iki ay sonra da bu mesleğe katılacağı neredeyse kesine yakın olan bir arkadaşımızın, resmi bir alanda da değil, THS gibi internet üzerinden forum kapsamında hukuk hizmeti veren bir sitede, üye olurken yazdığı bir ifadeden bahsediyoruz.

Hiç kimse, avukatlık unvanını herkes kullanabilir demiyor. Buradaki kullanım ile resmi alandaki kullanım arasında sap ile saman kadar fark olduğu izaha bile gerek olmayacak açıklıktadır.
Old 06-03-2009, 23:24   #42
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Stajdayken bana çok kişinin avukat demesine karşın ben her seferinde düzeltir ve stajyer avukat olduğumu söylerdim ama insanların nasıl olsa birkaç ay sonra o unvanı hak edeceksin düşüncesiyle avukat demelerine de engel olamıyordum.

Liseden bir arkadaşım var, hukuk fakültesi mezunu ama stajını yapmadığı için asla kendisine avukat denilmesini istemez ve hiç kimseye hukuk adına bir açıklama da bulunmaz. Her zaman saygı duymuşumdur bu tavrına.

Biz sağlık meslek lisesinde iken 15 yaşımız da staja başladık ve sahada uygulamalı olarak eğitimimize devam ettik. Çocuk aklımızla bile biz eğitim görürken biz stajyeriz derdik. Ta ki tayinim çıkıp artık işyerimde iş arkadaşlarım ebe hanım ya da hemşire hanım diye hitap edene kadar.

Avukatlık mesleğine sonsuz saygı duyuyorum. Ama kişisel olarak düşündüğümde biz müvekkiller stajyer avukat ya da baroya kayıtlı avukatlık mesleğini yapan avukatlar hakkında ayrı düşünürüz.Hatta ve hatta yıllardır bu mesleği yapan ve yeni başlayanlar içinde farklı düşünürüz. Bu söylediklerim sakın kimseyi incitmesin ve kişiselleştirmesin lütfen, çünkü bir gerçeği ifade etmeye çalışıyorum.

Konumuz THS deki ünvan kullanma konusuna gelince isim vermekten çekinmiyor ve doğruca söylüyorum. Sn Kemal Yıldırım ın çok iyi bir şekilde bu mesleğin hakkını vereceğine inanan biri olarak şimdilik stajyer olduğunu bilerek okuduğum mesajlarından sonra bir de Sn Konyalı nın , Sn Saim Bey in ve Sn Aladağ ın, ve de Sn Suat Ergin in Sn Ufuk Hanımın Sn Gemici nin konu hakkında görüşlerinin son nokta olabileceği kanaatine varıyorum.( Yazamadığım isimler için özür diliyorum.) Sonuçta hakikaten o duruşma salonunun havası başka bir şeydir. Ben şuna inanıyorum ki hepinizin, ilk kez bu gün ben ,bu duruşmada avukat olduğumu hissettim dediğiniz bir gün muhakkak vardır.

Kişisel söylemediğimi tekrar beyan ederek Sn Kemal Yıldırım ın mesajlarını ise avukat ünvanı taşıyan bir çok kişiye göre ( sen ne anlarsın demeniz riskine rağmen) daha güvenilir buluyorum. Bu benim sitede bir yılımı doldurmam ve çok meraklı olmamdan da kaynaklanıyor olabilir.

Bu nedenlerle ünvanın THS gibi gerçekten ciddi bir sitede çok önemli olduğu kanaatindeyim.
Old 06-03-2009, 23:28   #43
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Nur Deniz,

Haklısınız, bir insan ait olmadığı bir mesleğe ait bir unvanı kullanmamalıdır. Somut olayımızda Marangoz Hüsamettim Amcanın "Av. Marangoz Hüsamettin..." şeklindeki, ya da Tornacı Kudbettin'in "Tornacı Av. Kudbettin..."şeklindeki bir kullanımından değil, avukatlık mesleğine ilişkin "mesleki" stajını yapan ve bir iki ay sonra da bu mesleğe katılacağı neredeyse kesine yakın olan bir arkadaşımızın, resmi bir alanda da değil, THS gibi internet üzerinden forum kapsamında hukuk hizmeti veren bir sitede, üye olurken yazdığı bir ifadedir.

Sn Saim Bey çok çarpıcı örnekler verdiğiniz için sizi kutluyorum. Ama yine de THS de ünvanın önemli ve gerekli olduğuna dair düşüncem değişmedi.

Her üye mesajları okurken benim kadar meraklı davranmayıp diğer üyenin üye sayfasını inceleyecek kadar meraklı olmayabilir.
Old 07-03-2009, 08:45   #44
Armağan Konyalı

Alıntı:
Sn Kemal Yıldırım'ın mesajlarını ise avukat ünvanı taşıyan bir çok kişiye göre daha güvenilir buluyorum.
Sayın Kemal Yıldırım hakkındaki görüşünüze katılıyorum: Hukuk bilgisine güven duyulduğu kadar kişiliğine de güven duyulan değerli üyemiz sitemiz için büyük bir nimettir.

Unvan ile korunan şey mesleki güvenilirliktir.

Birine avukat unvanı verilmesi ile:
- mesleki yeterliliği bulunduğu
- baroya kayıtlı olduğu
- meslek kurallarına uymak zorunda olduğu
- meslek kurallarına uymasının baro tarafından denetlendiği
ilan edilmiş olur. Böylelikle iş sahiplerinin (müvekkillerin) çıkarı korunur.

Mesleki faaliyetin dışındaki alanda bu unvana sahip olmayanlar da güvenilir olabilir. Sayın Kemal Yıldırım bu konuda en güzel örnektir.

THS meslek dışı alandır. THS vekalet ilişkisi kurulmadan çalışılan bir laboratuvardır. THS'de vekalet ilişkisi olmadığına göre avukat unvanının gaspı da söz konusu olmaz. THS'de avukat olmayanların takma ad olarak 'avukat' sözcüğünü seçmeleri Avukatlık Kanunu'nun 63.maddesi kapsamı dışında kalır kanısındayım.

Aksi halde kıyafet balosuna avukat cübbesi giyerek gidenleri kapıdan çevirmek gerekir.

Saygılarımla
Old 07-03-2009, 17:21   #45
Kemal Yıldırım

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Kişisel söylemediğimi tekrar beyan ederek Sn Kemal Yıldırım ın mesajlarını ise avukat ünvanı taşıyan bir çok kişiye göre ( sen ne anlarsın demeniz riskine rağmen) daha güvenilir buluyorum.

Alıntı:
Yazan Av. Armağan Konyalı
Sayın Kemal Yıldırım hakkındaki görüşünüze katılıyorum: Hukuk bilgisine güven duyulduğu kadar kişiliğine de güven duyulan değerli üyemiz sitemiz için büyük bir nimettir.

Şu an ne kadar duygulandığımı anlatamam. Sizlerde bu düşünceleri sağlayabilmdiysem ve THS' ye birkatkım olduysa ne mutlu bana
Old 07-03-2009, 20:11   #46
Av.Cengiz Aladağ

THS üye adı ile örneğin hakaret suçu işlenemez mi? İşlenemezse neden? İşlenebilirse, TCK 125 ile Avukatlık Kanunu 63 arasında ne fark var?
Old 07-03-2009, 22:30   #47
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
THS üye adı ile örneğin hakaret suçu işlenemez mi? İşlenemezse neden? İşlenebilirse, TCK 125 ile Avukatlık Kanunu 63 arasında ne fark var?
Bir çizgi roman karakterinin ismiyle hakaret suçu işlenemez mi? Bence işlenebilir, tıpkı THS üye ismiyle işlenebileceği gibi. Peki bir çizgi roman karakterine "Av.Hüseyin" ismi verilmesi Av.Kanunu madde 63'e konu edilebilir mi? Edilemezse niçin?

Bir internet nick'i bir takma ad, rumuz, nam-ı müsteardır. Bir rumuzun içinde yer alan herhangi bir bilginin (ünvan, isim, yaş, şehir, meslek vs.) gerçek olmayabileceğini ve çoğu kez de olmadığını herkes bilir, bilmeyenlerin de bilmesi gerekir.
Old 07-03-2009, 22:39   #48
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Admin,
Avukata hala "abukat", "avkat" diyenlerle dolu bir ülkede, nick, rumuz, üye adı ile gerçek ad arasındaki farkı herkesin bildiğini, bilmesi gerektiğini söylüyorsunuz.
Oysa yasa herhangi bir ayrım yapmıyor. Kuralın amacı, avukatlık unvanının, onu haketmeyenlerce kullanımını önlemek, dolayısıyla mesleğimizi ve hukuka inancı korumak. Bu nedenle yasa doğrudan doğruya Baroya kayıtlı olmayanların bu unvanı kullanmasını yasaklamıştır. Kullanılan yer, ortam, süre vb. olsa olsa yargılamada kasıt unsurunun varlığı/yokluğu noktasında etkili olabilir.
Hem, siz hiç etkileşimde bulunan (örneğin, soru yanıtlayan) çizgi roman kahramanı gördünüz mü?
Saygılarımla.
Old 07-03-2009, 23:18   #49
Adli Tip

Sayin Admin;

THS'de Avukat ya da Av. ile baslayan bir cok uye ismi var ve bu uyelerin bir cogu avukat. Bu, Istanbul trafiginde gordugunuz 34 plakali bir arabanin sahibinin Istanbul'da yasadigini sanmak gibi bir duruma sebebiyet veriyor.

Herhangi bir arkadaslik sitesinde Av.Ali uye isimli bir uye olsa o kisinin avukat sanilma ihtimali daha dusukktur. (Hatta "kesin hava atmak icin yazmistir" diye inanmazlar bile )

Ben THS'deki en aktif uyelerden(uyelerden diyorum cunku yoneticiler uyenin gercek adini ve meslegini -ayri bir islem yapmadan- her an goruyorlar) birisi oldugum halde, Av/Avukat uye adli birinin avukat oldugunu dusunuyorum hep.

THS'de avukat olsun ya da olmasin herkes aslinda avukatlik kanununa ve meslek kurallarina (hatta fazlasina) uymakla mukellef. THS'deki mali musavir bir uye; her hangi bir forumda "Bu isi ben hallederim!" ya da "bence siz Avukat Cengiz Aladag'a basvurun; kendisi bu konularin uzmanidir" yazamaz.

Ben yeniden belirtiyorum:
1- Benim cekincelerim yasal mevzuatdan ziyade THS teammulleri ve THS'nin insanlardaki algisiyla ilgili.
2- Ben ne Turk halkinin, ne de THS uye ve ziyaretcilerinin internet kulturune sizin kadar hakim oldugunu sanmiyorum.
3- Teknik sebeplerden oturu uye isimlerini kontrol etmek zor olabilir. Anlayisla karsiliyorum. Ama bu serbestligi sizin de destekliyor oldugunuzu soyluyorsaniz saskinligimi gizleyemem.

Saygilarimla,
Old 08-03-2009, 21:48   #50
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Sayın Admin,
Avukata hala "abukat", "avkat" diyenlerle dolu bir ülkede, nick, rumuz, üye adı ile gerçek ad arasındaki farkı herkesin bildiğini, bilmesi gerektiğini söylüyorsunuz.
Oysa yasa herhangi bir ayrım yapmıyor. Kuralın amacı, avukatlık unvanının, onu haketmeyenlerce kullanımını önlemek, dolayısıyla mesleğimizi ve hukuka inancı korumak. Bu nedenle yasa doğrudan doğruya Baroya kayıtlı olmayanların bu unvanı kullanmasını yasaklamıştır. Kullanılan yer, ortam, süre vb. olsa olsa yargılamada kasıt unsurunun varlığı/yokluğu noktasında etkili olabilir.
Sayın Aladağ, avukata abukat diyenlerin çoğunluğu TV dizilerinde seyrettikleri karakterleri de gerçek sanıyor ancak bu dizilerdeki "Avukat" karakterlerini Av.Kanunu madde 63'e konu etmemizi gerektirmiyor. (Ve ayrıca bu karakterler de Baroya kayıtlı değil.)

Bu konularda bir düzenleme yapılırken yarar-zarar hesabı yapmak gerekir.

Şehirlerarası karayollarında hız sınırı 90'dır ve bu bir hesap kitap sonucu bulunmuştur. Eğer siz bu hız sınırını 20'ye düşürürseniz, şüphesiz kaza riskini azaltır ve daha güvenli bir karayolu taşımacılığı elde edersiniz ancak bu "mükemmel ve herkesin arzu edeceği" sonuca rağmen dünyada şehirler arası karayollarında 20.km azami hız sınırı uygulayan ülke yoktur. Çünkü neticede kurtaracağınız "canlar" olmasına rağmen, böyle bir düzenleme aynı zamanda taşımacığılınızı da felç eder.

Benzer nedenlerle internette kendine rumuz seçen hiçkimsenin gerçekten doktor değilse, dr_hayalkirikligi@gmail.com adresini almalarını gönlümüz istemese de, bu konuda o adresin sahibini doktor sananları eğitmekten başka yapılabilecek birşey yoktur.

Alıntı:
Teknik sebeplerden oturu uye isimlerini kontrol etmek zor olabilir. Anlayisla karsiliyorum. Ama bu serbestligi sizin de destekliyor oldugunuzu soyluyorsaniz saskinligimi gizleyemem.
Sayın Adli Tıp, konu ve itirazlar öyle bir noktaya geldi ki, dışardan biri okusa neredeyse THS'nin sahte avukatları aklayan bir platform haline dönüştüğünü düşünecek.

Konunun tamamını okumayanlar için izninizle THS'nin duruşunu tekrar bir özetleyeyim:

1- Türk Hukuk Sitesinde HİÇKİMSE avukat olmadığı halde avukat ünvanı kullanamaz, THS buna müsade etmez. Siteye kayıt olurken meslek kısmında "Avukat" yazan ve aslında stajyer avukat olan meslektaşların üyelik kaydı DAHİ reddedilmekte ve meslek kısmına "Stajyer Avukat" yazarak yeniden kayıt yaptırırlarsa ancak o zaman siteye kayıt olabilmektedirler. Siteye hergün kayıt yapan onlarca kişinin TC kimlik numarasını ve Baro kaydını tek tek kontrol eden ve bir Stajyer Avukatın dahi meslek profilinde "Avukat" yazmasına izin vermeyen dünya üzerine başka bir site var mıdır bilmiyorum ama forumu olan Barolarımızın çoğunun bile bu kadar kontrol yapmadığını biliyorum.

2- THS'de her üyenin meslek kısmı profilde açıkça görülür. THS'de Avukat olmadığı halde, profilinin meslek kısmında Avukat yazan üye yoktur ve THS'deki hiçbir üyeye profili incelenmeden ulaşılamaz. Kaldı ki aslında üye olmayan bir ziyaretçi profili inceleyerek dahi üyelerin çoğuna ulaşamaz, zira üye olmayanların üyelere eposta vs. göndermesi mümkün değildir. Ayrıca referans kodu olmadan üye olmak da mümkün olmadığından, internet ziyaretçilerin üye kaydı açıp THS üyesine ulaşması dahi kolay değildir. Onu da bir kenara bırakın, üyenin kendisi istemediği sürece bir THS üyesine siz de üye olsanız dahi kolaylıkla ulaşamayabilirsiniz. (örnek Admin).

3- THS ilke ve kuralları konusunda katılığı ile bilinen bir sitedir ve bu duruşundan da gurur duyar. THS üyelerinin Avukat olmadığı halde kendini Avukatmış gibi tanıttığı, buna göz yumulan bir site değildir ve THS'de böyle bir "serbesti" de yoktur. Ancak yukarıda değinildiği gibi bir internet nick'i kişinin gerçek kimliği ve ünvanı konusunda ciddiye alınabilecek bir emare değildir ve THS gibi gayet ciddi bir site için dahi, "Admin", "Jeanne Darc" "Adli Tip" rumuzlu üyeler olduğu sürece bu böyledir.

4- Yine de her ihtimale karşın site yararlanma sözleşmemize de üye isimlerinin durumu ile ilgili bir bilgi istek üzerine eklenmiştir.

Tüm bunlara bu üye isimlerini denetleme ve değiştirmekteki teknik güçlükler de eklendiğinde THS'de nick'leri bu açıdan "hizaya sokmamız" ne yazık ki olası gözükmemektedir.

Kendimizi biraz da nicklerini zorla değiştirmeye çalıştığınız üyelerin yerine koyarsak belki bu durumu daha iyi anlayabiliriz. Geçen sene kendine nick olarak "malak" seçmiş bir üyemize müdahale ettiğimiz zaman dahi, şiddetli bir tepkiyle karşılaştık (ve sonuçta kızıp kaydını sildirdi), şimdi bir stajyer hukukçuya "tamam benim üye adım Admin olabilir, ayrıca sitemizde 'Örümcek adam'lar ve 'Adli Tip'ler de olabilir ama senin rumuzun 'Savcı Hüseyin' olamaz, çünkü savcı değilsin!" dediğimiz zaman işiteceklerimizi düşününüz.
Old 08-03-2009, 22:01   #51
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
bu konuda o adresin sahibini doktor sananları eğitmekten başka yapılabilecek birşey yoktur.

Bu cümleye katılıyorum.(Yazının hepsine katılıyorum ayrıca ))

Belki ilgili, belki değil ama; ne kadar çok korursanız ya da onun iyiliği için ,ondan ne kadar çok düşünürseniz o kadar çok cahilleştirirsiniz, bir o kadar çok aptal yerine koyarsınız...

Olması gerekeni ve karşı taraftan beklenilen asgari davranış biçimini de hesap etmek gerekir diye düşünüyorum..

Saygılarımla
Old 08-03-2009, 22:04   #52
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Admin
Kendimizi biraz da nicklerini zorla değiştirmeye çalıştığınız üyelerin yerine koyarsak belki bu durumu daha iyi anlayabiliriz. Geçen sene kendine nick olarak "malak" seçmiş bir üyemize müdahale ettiğimiz zaman dahi, şiddetli bir tepkiyle karşılaştık (ve sonuçta kızıp kaydını sildirdi), şimdi bir stajyer hukukçuya "tamam benim üye adım Admin olabilir, ayrıca sitemizde 'Örümcek adam'lar ve 'Adli Tip'ler de olabilir ama senin rumuzun 'Savcı Hüseyin' olamaz, çünkü savcı değilsin!" dediğimiz zaman işiteceklerimizi düşününüz.

Ama ''malak,, bir nick, ünvan değil ki?

Ünvanla , nickin karıştırılmaması gerektiğine inanıyorum halen..
Old 08-03-2009, 22:06   #53
Admin

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Ama ''malak,, bir nick, ünvan değil ki?

Rumuz (üye ismi) de bir kimlik değil. Ben de rumuzla gerçek kimliğin karıştırılmaması gerektiğine inanıyorum halen.
Old 08-03-2009, 22:09   #54
Armağan Konyalı

Alıntı:
Bence de karıştırılmamalı:
Avukat sözcüğünün unvan olarak kullanılması avukat olmayanlara yasaktır.
Avukat sözcüğünün ''nick'' olarak kullanılması yasak değildir.

Sonradan eklenen not: Sayın Admin'in yanıtını görmeden yanıtlamıştım; halbuki benden hızlı olacağını bilmem gerekirdi.
Old 08-03-2009, 22:28   #55
Av.Cengiz Aladağ

Tek başına "avukat" sözcüğü rumuz, nick, üye adı, kullanıcı adı olarak kullanılabilir; bunu engelleyen bir yasa hükmü yok. Ama "Av.Cengiz Aladağ" ya da "Avukat Cengiz Aladağ" rumuzunu, nickini, üye adını, kullanıcı adını kullandığımızda Avukatlık Kanunu 63 karşımıza çıkar.
Sayın Admin'in itirazlarının teknik zorluklardan kaynaklandığını düşünmeye başladım. Zira, ilk olarak bu konuyu kendisinin katılması zorunlu bir konu gibi görüyor ve deyim yerindeyse kendi koyduğu kuralları savunuyor. Oysa tartıştığımız, THS'nin bakış açısı değil, Avukatlık Kanunu 63.maddesinin uygulama alanı.
Yine sayın Admin, ısrarla "THS üye adı" ile kişinin gerçek kimliğinin ayrı şeyler olduğunu vurguluyor. Elbette öyledir. Örneğin üye adı "Av.Cengiz" olan kişinin profiline baktığımızda (bakmayı biliyorsak) adının "Cengiz Aladağ", mesleğinin stajyer avukat olduğunu görürsek sorun yoktur. Ama o üyenin üye adı "Av.Cengiz Aladağ" ise, Adli Tip'in belirttiği gibi, çoğu kez üyeler bile bu üyeyi avukat olarak kabul eder, bilgilerine bakmaz bile. Kaldı ki, 63.maddedeki suçun maddi unsuru "Baroya kayıtlı olmadan avukatlık unvanını kullanmak"tır. Unvanın kullanıldığı yer, zaman, zemin konusunda bir ayrım yoktur. Bunları daha önce de yazdım ama sayın Admin dahil olmak üzere suçun neden oluşmayacağını açıklayan olmadı. Ben olsa olsa manevi unsurun oluşmayabileceğini, oysa unvanın (nerede olursa olsun) kullanılması ile maddi unsurun tamamlanacağını düşünüyorum.
Ayrıca tartışmaya katılanların bir bölümü, bu arada sayın Admin, ortalama internet kullanıcılarının rumuz ile gerçek kimlik arasındaki farkı bildiklerini kabul ediyorlar. Oysa gerçek öyle değil. "Av.Adı Soyadı" ya da "Avukat Adı Soyadı" biçimindeki üye adları, ortalama kullanıcının, en çok da üye profillerine bakması zor olduğundan THS'den üye olmadan yararlananları yanıltmaya uygun. Denemek için üye girişi yapmadan THS forumlarına göz atınız; mesaj yazan üyenin adı tıklanamadığından profilini öyle kolay kolay göremezsiniz.
Sonuç olarak;
1- "Avukat", "Avukat A.", Av.C.A.", "Avukat Cengiz" gibi üye adları 63.madde kapsamında değildir. Çünkü üye hakkında yeterli kimlik bilgisi içermezler.
2- "Avukat Cengiz Aladağ", "Av.Cengiz Aladağ" biçimindeki üye adları 63. madde kapsamındadır.
3- 2.maddede örneklenen biçimde üye adı kullananların, Baroya kayıtlı avukat olmamaları halinde 1136 sayılı yasa 63/1'deki suçun maddi unsuru oluşacaktır. Manevi unsurun oluşup oluşmaması ise, olayın özelliklerine göre değişebilecektir.
Saygılarımla.
Old 08-03-2009, 22:31   #56
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Admin
Rumuz (üye ismi) de bir kimlik değil. Ben de rumuzla gerçek kimliğin karıştırılmaması gerektiğine inanıyorum halen.

Sn Admin bu cümlenize,

[/guote=Armağan Konyalı]Avukat sözcüğünün ''nick'' olarak kullanılması yasak değildir. [/guote]

Ve de Sn Konyalı nın bu cümlesinden sonra, ben de nick olarak Av.Nur Deniz i kullanmak istiyorum.
Old 08-03-2009, 22:32   #57
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Alıntı:
Av. Cengiz Bey
çoğu kez üyeler bile bu üyeyi avukat olarak kabul eder, bilgilerine bakmaz bile

Varsayalım, bu kişiyi avukat sandı saf bir üyemiz.

- Vekalet mi vermek isteyecektir?

- Vekalet vermek istese, verebilecek midir?
Old 08-03-2009, 22:35   #58
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Saim
Varsayalım, bu kişiyi avukat sandı saf bir üyemiz.

- Vekalet mi vermek isteyecektir?

- Vekalet vermek istese, verebilecek midir?

Hayır Saim Bey, okuduğu mesajları, avukat ünvanı adı altında okuyacaktır.

İmza:Eski saf bir üye.
Old 08-03-2009, 22:35   #59
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av.Nur Deniz
ben de nick olarak Av.Nur Deniz i kullanmak istiyorum.
Bu isteğinize yanıtı muhalif üyelerin vermesi daha iyi olur kanısındayım.
Old 08-03-2009, 22:37   #60
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Hayır Saim Bey, okuduğu mesajları, avukat ünvanı adı altında okuyacaktır.

İmza:Eski saf bir üye.

Okusa ne olacak? Yanlış mı bilgilendirilecektir?

Eğer sorun bu ise; hiç şüpheniz olmasın baroya kayıtlı bir çok kişi de alenen yanlış bilgi verebiliyor ve en kötüsü bunun farkında bile olmayabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi