Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Anket Sonucu: THS İçtihat Bankası Kurulması hakkında düşünceniz nedir?
THS içtihat bankası kurulmalı ve ben de projeye aktif katılımda bulunurum. 600 51,68%
THS içtihat bankası kurulmalı, ancak ben projeye aktif katılamam 497 42,81%
THS içtihat bankası kurulmasına bence gerek yok 43 3,70%
Kararsız 21 1,81%
Oy Verenler: 1161. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 247)

içtihat bankası kuralım..

Konuyu Kilitleyin
Old 31-05-2007, 16:20   #1
nakil

Varsayılan içtihat bankası kuralım..

THS de içtihat bankası kurulmasını ve üyelerin hergün enaz 1 içtihat eklemesini öneriyorum..
Old 09-06-2007, 10:02   #2
av.sevdacan

Sn.Nakil,

Gün içinde bir konuya takıldığımızda konu ve yorumlara bakıyoruz bir de içtihatler olursa sahiden iyi olur. Konularına göre ayırarak elimizde olan içtihatleri gönderebiliriz.

Saygılarımla.
Old 09-06-2007, 10:11   #3
ibrahimkovanci

biz bu içtihatlar için ayrı bir kısıma mı ekleme yapacagız yoksa içtihatlarımızı buraya ekleyebilirmiyiz?
Old 09-06-2007, 10:31   #4
Admin

THS içinde bir içtihat bilgi bankası kurmak çok güzel ancak bizim çok da sıcak bakamadığımız bir fikir. Bu bilgi bankasına üyelerimiz kendi aldıkları kararları girebilseler oldukça faydalı bir veritabanı oluşturabiliriz ancak kendi kararlarınızın bilgisayar ortamına aktarılması ve siteye gönderilmesi üyemiz için oldukça zahmetli bir iş olacak ve ya tüm kararı satır satır yazmayı gerektirecek ya da tarayıcı sahibi olmayı zorunlu kılacaktır.

Bu açıdan böyle bir bilgi bankası açarsak, üyelerimiz işin kolay şeklini seçerek kullandıkları ticari programların veritabanlarından içtihatları buraya kopyala/yapıştır yöntemiyle göndermeyi tercih edebilirler ki, bu bizim istediğimiz bir durum değil. Takdir edersiniz ki, böyle bir proje üretirsek THS içtihat veritabanımızın kendi emeğimizle üretilmiş olması gerekir, oradan buradan ve özellikle de ticari programlardan alınmış metinlerle değil.

Bu nedenle THS olarak şu aşamada adalet.org'ın içtihat veritabanını projesini destekliyor ve kendi sitemiz içinde genel bir içtihat veritabanı kurmak yerine HÇG'ler içinde lokal ve belirli konularla sınırlı içtihatların toplandığı forum konuları açmayı tercih ediyoruz.

Yine de belki ilerde konuyla ilgili farklı projeler üretebiliriz ve önerilerinize de her zaman açığız.
Old 09-06-2007, 11:24   #5
uSaRe01

Bu konuda genel ve bilindik alanlarda mevcut ictihatlardan ziyade meslektaşlarımızın ya bizzat kendilerinin girdiği davalarda veya bulundukları adli yargı çevresinde oluşmuş ilginç görülen içtihatların eklenmesi şeklinde forum konusu da açılabilir.Zira diğer hususlarda mevcut ictihat programlarında istenilen kararlar kolayca bulunabilmektedir.

Saygılar.....
Old 27-08-2008, 12:55   #6
Av.Selçuk Altay

Alıntı:
Yazan Admin
THS içinde bir içtihat bilgi bankası kurmak çok güzel ancak bizim çok da sıcak bakamadığımız bir fikir. Bu bilgi bankasına üyelerimiz kendi aldıkları kararları girebilseler oldukça faydalı bir veritabanı oluşturabiliriz ancak kendi kararlarınızın bilgisayar ortamına aktarılması ve siteye gönderilmesi üyemiz için oldukça zahmetli bir iş olacak ve ya tüm kararı satır satır yazmayı gerektirecek ya da tarayıcı sahibi olmayı zorunlu kılacaktır.

Bu açıdan böyle bir bilgi bankası açarsak, üyelerimiz işin kolay şeklini seçerek kullandıkları ticari programların veritabanlarından içtihatları buraya kopyala/yapıştır yöntemiyle göndermeyi tercih edebilirler ki, bu bizim istediğimiz bir durum değil. Takdir edersiniz ki, böyle bir proje üretirsek THS içtihat veritabanımızın kendi emeğimizle üretilmiş olması gerekir, oradan buradan ve özellikle de ticari programlardan alınmış metinlerle değil.

Bu nedenle THS olarak şu aşamada adalet.org'ın içtihat veritabanını projesini destekliyor ve kendi sitemiz içinde genel bir içtihat veritabanı kurmak yerine HÇG'ler içinde lokal ve belirli konularla sınırlı içtihatların toplandığı forum konuları açmayı tercih ediyoruz.

Yine de belki ilerde konuyla ilgili farklı projeler üretebiliriz ve önerilerinize de her zaman açığız.
emek harcamak dogru ama bazen bir anda gerekli bi karar oluyor ve bulmak sorun yaratabiliyor. her ne kadar kopyala yapıştır yapılsada işimize yaraması ve zaman kazandırması açısından iyi olacagı kanaatindeyim . herkes güzel gördüğü kararları paylaşabilr. tabi yine karar sizin
Old 22-10-2008, 21:18   #7
mehmetsahsimsek

Sayın admin ,göre bildiğim kadar ile sitenizde yargıtay içtihatları yok, yargıtay ile ilgili başlık açarsanız sanırım elinde dökümanı olan arkadaşlar bu konuda yardımcı olurlar.Ben hazırım
Old 23-10-2008, 09:57   #8
kum

Bu konuda oylama yapılmasını öneriyorum.
Saygılarımla;
Old 23-10-2008, 10:19   #9
Admin

Sayın kum,
Alıntı:
Yazan kum
Bu konuda oylama yapılmasını öneriyorum.
Konuyla ilgili bir anketi bu başlığa ekledim.

Ancak elbette soruyu "içtihat bankası kuralım mı" şeklinde sorarsak, sonucunda "hayır" çıkma ihtimali çok yüksek değildir, bunu da en baştan kabul etmek gerekir. THS'ye eklenecek yeni bir işlev hemen hepimizin evet diyeceği birşeydir. Buradaki duyulan tereddüt ise daha ziyade bu işlevin siteye eklenmesi ve daha sonra da verimli işletilmesi için gerekecek işyükü, enerji, çabanın uzun vadede sağlayacağı faydaya olacak orantısıdır.

Ancak yine de bu konudaki isteğin ne derece kuvvetli olacağını görmenin faydalı olacağı konusundaki görüşünüze katılıyorum.

Ve yine hatırlatılmalıdır ki, böyle bir projeyi hayata geçirmek için yoğun bir uğraş veririp, sınırlı kaynaklarımızı bu işe tahsis edersek ve daha sonra proje atıl kalırsa, projenin işler hale getirilmesi için gerekli bazı tedbirleri almamız da gerekebilir. Örneğin her Hukuk Çalışma Grubumuzun bu veritabanına her ay belirli sayıda içtihat ekleme zorunluluğu getirilmesi veya meslektaşların soruları alanında yeni bir soru sormadan önce projeye aktif katılımda bulunulması gibi düzenlemeler de yapılması olasıdır.

Aynı şekilde önemle hatırlatılmalıdır ki, böyle bir proje hayata geçirilse dahi, ticari içtihat programlarından kopyala/yapıştır yöntemiyle veritabanına içtihat eklenmesine FSEK gereğince izin verilmeyecektir. Dolayısıyla üyelerimizin bu veritabanına girecekleri içtihatları bu yolla temin edemeyeceklerinin ve veritabanına içtihat girerken kararları bizzat daktilo etmek, tarayıcı kullanarak ellerindeki içtihatları aktarmak vs. yöntemler kullanmak zorunda olduklarının önemle altını çizmek isterim.

Projeyi bu yönüyle de değerlendirerek oy kullanırsak sadece projenin hayata geçirilme isteğini değil, daha sonra ne kadar işlevsel olacağını da daha iyi anlamış oluruz.
Old 23-10-2008, 13:33   #10
Batu Han

bu amaca hizmet eden bir çok içtihat programı bulunmaktadır. Her biri profesyonel çalışanlarıyla türk hukuk sitesinin kurmaya çalışacağı sistemin katkat iyisi hizmet vereceklerdir. Dolayısıyla ben içtihat bankasının tüm iyi niyetine rağmen çok da faydalı olacağı görüşünde değilim. çözümünü bulamadığımız olayları zaten bu sitede tartışmaya açıyoruz ve her üye elinden geldiğince gerek ellerindeki programlardan gerek ellerindeki kitaplardan gerekse tecrübelerinden olayla ilgili vardıkları sonucu zaten yazıyor. Bence bu sitenin işlevi farklı ve herşeyi Türk Hukuk Sitesinden beklemek haksızlık olur. İçtihat bankası başlı başına ayrı bir iştir ve o işi profesyonelleri yapmaya devam etmeli.
Old 23-10-2008, 18:54   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Aslına bakarsak THS nin ciddi bir üye sayısı var. Çalışmaya bugün başladık, 3 ay sonra piyasada mevcut içtihat programlarına dönüşmek zorunda, elbette değiliz. Ancak eğer THS olarak bir içtihat bankası oluşturursak, -uzun vadede de olsa-, kendi adıma ileride içtihat programı aboneliklerimi güncellemekten vazgeçebilirim. Neden? Çünkü güncel olan, THS ninki olacak. Neden? Çünkü belirlenen günden, ileri doğru yürüyecek ve devamlı kendini doğası gereği güncelleyerek büyüyüp, gelişecek.

Sayın Admin'in, her üyenin , kendine ait dava dosyalarından yararlanması önerisi, hem adil, hem de öte yandan güncellik anlamında da son derece ideal.

Her üyenin, kendine ait güncel Yüksek Mahkeme kararlarını tarayıcı aracılığıyla aktardığını düşünelim. Hatta denetleme mekanizmamız da bu olsun, arkadaş, eşiniz, dostunuz, kapı komşunuza değil, ancak ve sadece kendinize ait olan kararlar eklensin. Bir üye bir yılda ortalama 30 Yüksek Mahkeme kararı alsa, yalnızca 1.000 üyenin bi,r yılın sonunda arşivleyeceği karar sayısı 30.000 olur ki, bence çiçeği burnunda bir banka için oldukça önemli bir sayı.

Hep şikayet etmiyor muyduk, bu kararlar "Bizim" diye. Buyuralım öyleyse

Saygılarımla...
Old 23-10-2008, 18:58   #12
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Ancak bu konuda bir de -mümkünlük sınırlarını teknoloji bazında bilemiyorum- önerim var ki; o da içtihat bankasından yalnızca bankaya aktif katılımda bulunanların yararlanabilmesi olması. Aksi halde, her konudaki hazırcılık, faaliyetsizlik, eylemsiz meyve beklentimiz, kısa vadede katkıda bulunanlar açısından yılgınlık nedeni olabilir.

Saygılarımla...
Old 23-10-2008, 20:30   #13
YALÇIN ÖNDER

Çok iyi niyetli bir öneri desteklenmesi gerekir ama;

01. Özellikle tasnifinin karışması ihtimalinin nasıl önlenebileceğini araştırmak gerekir sanıyorum.

02. THS olası girişimi başlatması halinde TBB'nin de harekete geçirilebilmesinin koşulları oluşabilir mi bilemiyorum.

03. Şöyle veya böyle gerçekleşebilir ise, ticari programlardan çok daha yararlı olacağını bilmenizi istiyorum.

Çünkü bir kararın değerini en iyi o karara emek ve zaman harcayanlar bilebilir.
Old 24-10-2008, 10:47   #14
ISIL YILMAZ

Nasıl yapılacak bu iş? Şu anda kullandığımız içtihat programlarından kopyalayıp yapıştırmak suretiyle soruları yanıtlıyoruz. Burada ticari bir kaygı olmadığından, soru bazında içtihat eklendiğinden ve hatta ilgili programın bir nevi reklamı yapıldığından sorun yok.

Bu veri tabanını kendimiz çalışıp derleyerek, bizzat Yargıtay'a giderek toplamazsak hukuki açıdan bu işi yapan firmalarla problem yaşanır. Başkasının emeği üzerinden böyle bir şeyi yapmış olmak da cabası.
Old 24-10-2008, 11:02   #15
ORATOR

Her üyenin yerel ilk derece mahkemeleri (İcra mahkemesi dahil) varsa Yargıtay kararı ile birlikte, sadece kendi adının geçtiği kararları eklemesi, bazı kararların Yargıtay'a gitmemiş olması veya yayınlanmamış olması nedeni ile yararlıdır.Örneğin, sıra cetvelinde yer alan rehnin iptaline yönelik aldığım bir karar mevcuttur. (Mevcut ticari içtihat programlarında veya hukuk sitelerinde örneğini bulamadım.) Ayrıca, ipotek takibine yönelik bir şikayet üzerine verilen (banka aleyhine) karar üzerine yargılama halen devam etmekle, emsal olacağını düşündüğüm bir karar verilecektir.Bu tür ilginç ve yayınlanmayan kararların, paylaşılmasını son derece yararlı bulmaktayım. Ancak, kararların yayınlanmamış olması nedeni ile tüm metnin yazılması zor olacağından, tarama yöntemi ile karar ekleme veya kopyala/yapıştır özelliğinin mevcut mesaj sistemi içinde geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Old 24-10-2008, 11:07   #16
Admin

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Nasıl yapılacak bu iş? Şu anda kullandığımız içtihat programlarından kopyalayıp yapıştırmak suretiyle soruları yanıtlıyoruz. Burada ticari bir kaygı olmadığından, soru bazında içtihat eklendiğinden ve hatta ilgili programın bir nevi reklamı yapıldığından sorun yok.

Bu veri tabanını kendimiz çalışıp derleyerek, bizzat Yargıtay'a giderek toplamazsak hukuki açıdan bu işi yapan firmalarla problem yaşanır. Başkasının emeği üzerinden böyle bir şeyi yapmış olmak da cabası.
Evet yukarıda benim söylediğim de tam olarak bu. O nedenle böyle bir veritabanı oluştursak dahi, ticari programlardan kopyala yapıştır ile bu veritabanına bilgi aktarılmasına izin vermeyeceğiz. Konunun bu yönüyle de değerlendirilmesini rica etmiştim.

Öte yandan kopyala yapıştır olmadığı sürece, başkaca kaynaklardan bilgi aktarmakta sorun olmayacaktır. Sizin kendi dosyalarınızla ilgili içtihatlar, kaynağı ne olursa olsun kopyala yapıştır yapmadan kendi daktilo ettiğiniz içtihatlar, hukuk kitaplarından kaynak gösterilerek alınan içtihatlar vs. açısından derleme yapmak mümkün. Neticede ticari programlar ile adalet.org da bu içtihatları bu şekilde derliyor.

Buradaki sorun üyelerimizin bu çalışma içinde aktif olarak görev alıp almayacağı. THS olarak biz bu veritabanının teknik alt yapısını oluşturabiliriz ancak içeriğinin -belirtilen kriterlere uygun olarak- üyelerimiz tarafından girilmesi gerekiyor. Büyük uğraşlar verip böyle bir teknik alt yapı hazırladıktan sonra hiçkimse içtihat desteği sağlamazsa projeye ve emeğe yazık olur.
Old 24-10-2008, 11:55   #17
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Aslına bakarsak THS nin ciddi bir üye sayısı var. Çalışmaya bugün başladık, 3 ay sonra piyasada mevcut içtihat programlarına dönüşmek zorunda, elbette değiliz. Ancak eğer THS olarak bir içtihat bankası oluşturursak, -uzun vadede de olsa-, kendi adıma ileride içtihat programı aboneliklerimi güncellemekten vazgeçebilirim. Neden? Çünkü güncel olan, THS ninki olacak. Neden? Çünkü belirlenen günden, ileri doğru yürüyecek ve devamlı kendini doğası gereği güncelleyerek büyüyüp, gelişecek.

Sayın Admin'in, her üyenin , kendine ait dava dosyalarından yararlanması önerisi, hem adil, hem de öte yandan güncellik anlamında da son derece ideal.

Her üyenin, kendine ait güncel Yüksek Mahkeme kararlarını tarayıcı aracılığıyla aktardığını düşünelim. Hatta denetleme mekanizmamız da bu olsun, arkadaş, eşiniz, dostunuz, kapı komşunuza değil, ancak ve sadece kendinize ait olan kararlar eklensin. Bir üye bir yılda ortalama 30 Yüksek Mahkeme kararı alsa, yalnızca 1.000 üyenin bi,r yılın sonunda arşivleyeceği karar sayısı 30.000 olur ki, bence çiçeği burnunda bir banka için oldukça önemli bir sayı.

Hep şikayet etmiyor muyduk, bu kararlar "Bizim" diye. Buyuralım öyleyse

Saygılarımla...

Sayın Yılmaz, endişeli ve doğru sorularınızın yanıtı, önceki mesajımda karşılık buluyor sanıyorum...

*Ayrıca başka dosyalar için Yargıtay'a gitmeye de bence hiç gerek yok. Yerel Mahkemeler bize ait olanları nasılsa bize tebliğ ediyor

Saygılarımla...
Old 24-10-2008, 12:16   #18
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Aynı şekilde önemle hatırlatılmalıdır ki, böyle bir proje hayata geçirilse dahi, ticari içtihat programlarından kopyala/yapıştır yöntemiyle veritabanına içtihat eklenmesine FSEK gereğince izin verilmeyecektir. Dolayısıyla üyelerimizin bu veritabanına girecekleri içtihatları bu yolla temin edemeyeceklerinin ve veritabanına içtihat girerken kararları bizzat daktilo etmek, tarayıcı kullanarak ellerindeki içtihatları aktarmak vs. yöntemler kullanmak zorunda olduklarının önemle altını çizmek isterim.

Alıntı:
Yazan Admin
O nedenle böyle bir veritabanı oluştursak dahi, ticari programlardan kopyala yapıştır ile bu veritabanına bilgi aktarılmasına izin vermeyeceğiz.

Neden?
1-İçtihatlar kimsenin değildir. Hatta, kararı veren yüksek mahkemenin bile değildir.
2-İçtihat programı yapan firmaların bu kadar içtihadı nereden buldukları belirsizdir. Öyle ya;
a) Yerel mahkemelerden alamazlar; taraf ya da vekil olmadıktan sonra.
b) Aynı nedenle yüksek mahkemeden de alamazlar.
c) Sırf dergilerden tarasalar, yayınlanmamış içtihatları nasıl açıklayacağız?
d) Hepsini avukatlar yollamış olamaz.
e) .....
3- İçtihat prograından kopyala ve yapıştır yapılmış bir içtihat ile klavye ile yazılmış bir içtihadı (yazım hatası olasılığı hariç) birbirinden ayıramazsınız.
4- İçtihat programları kendilerine ait olmayan içtihadı satamayacaklarından, sattıkları şey, veritabanındaki kimseye ait olmayan içtihatlar arasında arama yapmanızı ve bulunan içtihadı görüntülemenizi, gereğinde çıktı almanızı sağlayan bir kullanıcı arayüzüdür.
5- İçtihat programlarında FSEK tarafından korunan eser, içtihat değil, 4.maddede açıkladığım kullanıcı arayüzü yani programdır. İçtihatlar o programda sadece bir veridir.
Saygılarımla.
Old 24-10-2008, 12:37   #19
halit pamuk

Öncelikle Sayın Işıl Yılmaz'a tamamen katılıyorum.Ayrıca;

Bence bu iş olmaz.

Birincisi 20 kişi aktif katılırım demiş ama; soru sahibi sorusunu sorduktan sonra dahi çekip gidiyor. Oturup bir de kararı yazacak ya da tarayacağını sanmıyorum.

İkincisi, Çalışma grupları oluşturuldu, koordinatörler dahi bir katkı sağlamadılar. Burada da sadece Aktif üyeler, belli bir süre bir şeyler yapma adına karar ekleseler de sonuçta onlar da sıkılacaktır.

Benim aklımda bir türlü yapamadığım bir plan var: Uygulamada sıklıkla karşılaşılan durumları ve bu konudaki içtihatları bir tür formüle ederek, çalışma gruplarında yayınlamak. Ancak, zaten ezbere hareket edenleri iyice tembelliğe iteceğini düşünüyorum ama bir yandan da iyi olacağını düşünüyorum.

Mesela Kısmi davayla bir avukatın karşılabileceği tüm ihtimalleri yazmak istiyorum. Ve bu konudaki tüm içtihatları ve görüşleri. Ancak bu şekilde yapılan bir çalışmanın daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Old 24-10-2008, 12:43   #20
BaharB

Tarama cihazı ve bununla birlikte ücretsiz verilen OCR yazılımı ile dosyamızda bulunan bir mahkeme kararını bilgisayar ortamına aktarmak, oluşacak ufak tefek düzeltmeleri ile birlikte bir kaç dakikalık bir işlemdir. Asıl önemli olan husus, kararın ilgili olduğu kanun ve maddelerini tespit etmek ve birkaç cümle ile özetini yapabilmektir ki arama yapan kişi, kararın tümünü okumadan aradığını bulabilsin.
Sayın Aladağ'a katılıyorum. Yalnız, her ne kadar içtihatlar kimsenin değilse de aşağıdaki Yargıtay kararında da belirtildiği gibi başkasının emek harcayarak bilgisayar ortamına aktardığı bir kararı kopyalayıp yapıştırmak, paraziter bir davranış olarak değerlendirilebilir.
Alıntı:
Yazan 11. Hukuk Dairesi E:2006/929
K:2007/8748 T:07.06.2007
...tamamen kamusal alana giren ve tekel oluşturmayan bilgiler içerdiği, kamusal alana giren bu bilgilerin dilekçede ifade ediliş tarzı kopya edilmiş ise başkasının emeği ve çabasından çıkar sağlama şeklinde haksız rekabetin bir türü olan praziter davranıştan söz edilebileceği,... http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=28841
Old 24-10-2008, 12:44   #21
Admin

Merhaba,
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Neden?
İçtihatların kimsenin olmadığı konusundaki görüşünüze katılıyorum. Böyle bir veritabanında içtihat metinlerinin telif hakkı ile korunduğu iddiasında değilim. Ancak böyle bir veritabanı bence FSEK 6/11'de yer alan derleme eser kapsamındadır ve koruma altındadır:

Alıntı:
C -İŞLENMELER VE DERLEMELER:
Madde 6 - Diğer bir eserden istifade suretiyle vücuda getirilipte bu esere nispetle müstakil olmıyan ve aşağıda başlıcaları yazılı fikir ve sanat mahsulleri işlenmedir:

11. (Ek bent: 07/06/1995 - 4110/3 md.) Belli bir maksada göre ve hususi bir plan dahilinde verilerin ve materyallerin seçilip derlenmesi sonucu ortaya çıkan (Ek ibare: 03/03/2001 - 4630/4. md.) ve bir araç ile okunabilir veya diğer biçimdeki veri tabanları (Ancak, burada sağlanan koruma, veri tabanı içinde bulunan verilere materyalin korunması için genişletilemez).

Madde 8 - (Değişik madde: 03/03/2001 - 4630/5. md.)
Bir eserin sahibi onu meydana getirendir.
Bir işlenmenin ve derlemenin sahibi, asıl eser sahibinin hakları mahfuz kalmak şartıyla onu işleyendir.

Dolayısıyla böyle bir veritabanı kopyala yapıştır gibi bir yöntemle işleyenin rızası olmadan çoğaltılamaz.

Örneklerden konuşursak kendimi daha iyi ifade edebilirim: Fıkralar çoğu kez anonimdir, telif hakları ile korunmaz. Ancak siz "en iyi avukat fıkraları" diye bir eser oluşturmuşsanız, bir başkası bu eseri fotokopi ile çoğaltıp, fıkralar kimsenin değildir, telifi de sana ait değil, o zaman ben de satarım diye piyasaya süremez. Materyal telif hakkı ile korunmasa dahi, derlerken yaptığınız işleme emeğiniz korunur.

Dolayısıyla ticari programların içtihatları için de aynı durum geçerlidir diye düşünüyorum. İçindeki materyal (içtihatlar) koruma kapsamında değildir ancak o eserin işlenmesi koruma altındadır ve kopyala/yapıştır gibi bir yöntemle toplu şekilde ve birebir aynısının oluşturulması bence yasal değildir.

Aslında yasallığını bir kenara bırakın bence etik ve hoş da değildir. Biz THS olarak emek verip böyle bir veritabanı oluştursak, 5 yıl sonunda 30.000 içtihata ulaşsak, daha sonra bir başka site teknik programlarla bunların hepsini çekip, "içtihatların telif hakkı yoktur" diye birebir kendi sitesinde yayınlasa hoş görecek miyiz? Başkasının bize yapmasını istemediği birşeyi, -yasallığı bir yana- biz de başkasına yapmamalıyız diye düşünüyorum.

O açıdan böyle bir proje gerçekleşse dahi, ticari programlardan kopyala yapıştır ile toplu içtihat aktarımına izin verilmesi bence uygun değil.

Old 24-10-2008, 12:57   #22
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Admin
Merhaba,

İçtihatların kimsenin olmadığı konusundaki görüşünüze katılıyorum. Böyle bir veritabanında içtihat metinlerinin telif hakkı ile korunduğu iddiasında değilim. Ancak böyle bir veritabanı bence FSEK 6/11'de yer alan derleme eser kapsamındadır ve koruma altındadır:

Dolayısıyla böyle bir veritabanı kopyala yapıştır gibi bir yöntemle işleyenin rızası olmadan çoğaltılamaz.

Örneklerden konuşursak kendimi daha iyi ifade edebilirim: Fıkralar çoğu kez anonimdir, telif hakları ile korunmaz. Ancak siz "en iyi avukat fıkraları" diye bir eser oluşturmuşsanız, bir başkası bu eseri fotokopi ile çoğaltıp, fıkralar kimsenin değildir, telifi de sana ait değil, o zaman ben de satarım diye piyasaya süremez. Materyal telif hakkı ile korunmasa dahi, derlerken yaptığınız işleme emeğiniz korunur.

Dolayısıyla ticari programların içtihatları için de aynı durum geçerlidir diye düşünüyorum. İçindeki materyal (içtihatlar) koruma kapsamında değildir ancak o eserin işlenmesi koruma altındadır ve kopyala/yapıştır gibi bir yöntemle toplu şekilde ve birebir aynısının oluşturulması bence yasal değildir.

Aslında yasallığını bir kenara bırakın bence etik ve hoş da değildir. Biz THS olarak emek verip böyle bir veritabanı oluştursak, 5 yıl sonunda 30.000 içtihata ulaşsak, daha sonra bir başka site teknik programlarla bunların hepsini çekip, "içtihatların telif hakkı yoktur" diye birebir kendi sitesinde yayınlasa hoş görecek miyiz? Başkasının bize yapmasını istemediği birşeyi, -yasallığı bir yana- biz de başkasına yapmamalıyız diye düşünüyorum.

O açıdan böyle bir proje gerçekleşse dahi, ticari programlardan kopyala yapıştır ile toplu içtihat aktarımına izin verilmesi bence uygun değil.

Sayın Admin,
Oluşturulacak yeni içtihat bankasında, bir içtihat programının veritabanı aynen kullanılsa haklı olurdunuz. Ama veritabanındaki "eser sahibine ait olmayan içerik" için aynı şey söylenemez.
Üstelik yukarıda da dediğim gibi; içtihat bankasına eklediğim bir içtihadın taranarak mı, klavye ile yazılarak mı, kopyala/yapıştır ile mi eklendiğini anlamak olanaksızdır.
Fıkra örneği bu konu ile uyuşmuyor. Zira içtihat programını yapan firma "bunca içtihadı nereden bulduğunu" açıklayamaz. "Avukatlar yolladı, biz de tarayıp koyduk" mu diyecekler yüz binlerce içtihadı? "Derleme" hususu bile ispat edilemez nitelikteyken, hukuksal korumadan yararlanılamaz.
FSEK 6/11 görüleceği gibi, derleme sonucu oluşan "veritabanını" korumaktadır; "derlenen içeriği" değil.
Alıntı:
11. (Ek bent: 07/06/1995 - 4110/3 md.) Belli bir maksada göre ve hususi bir plan dahilinde verilerin ve materyallerin seçilip derlenmesi sonucu ortaya çıkan (Ek ibare: 03/03/2001 - 4630/4. md.) ve bir araç ile okunabilir veya diğer biçimdeki veri tabanları (Ancak, burada sağlanan koruma, veri tabanı içinde bulunan verilere materyalin korunması için genişletilemez).
Saygılarımla.
Old 24-10-2008, 14:01   #23
AvTürk

site şu haliyle bile neredeyse içtihat bankası niteliğinde tabi bunların derlenip toparlanması eklemeler düzenlemeler yapılması çok iyi olur. bu bağlamda bu konuyla ilgili olarak çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim
Old 24-10-2008, 19:21   #24
hukukkızı

Bir hukuk öğrencisi olarak buraya eklenecek içtihatlardan en iyi derecede yararlanabileceğimi düşünüyorum.
saygılar..
Old 25-10-2008, 01:24   #25
Adli Tip

Sayın Armağan Konyalı'nın "Önce yasaya bakmalı, sonra Yargıtay kararı aramalı" sözüyle başlamak istiyorum düşüncelerimi aktarmaya.

THS, sitenin takipçileri için özel, güzel ve sıcak bir mecra. Hatta bazı üyelerimizin hayatının orta yerini kaplamakta.

Ben THS'yi tanıyan insanların bir çoğunun (ben dahil) siteyle şu sekilde tanıştığını tahmin ediyorum:

Bir konu hakkında araştırma yaparken el altındaki kaynaklar taranır, İÇTİHAT PROGRAMLARINA bakılır, tatmin olunacak bir sonuca ulaşılmazsa son çare google'a bir şeyler yazılır...

Google'da bir, bilemediniz ikinci sırada THS çıkar. Ve orada karşınıza çıkan -muhtemelen- doktirinden bir görüş ya da yargı kararı değil, konu hakkında meslektaşların uygulamayla ilişkilendirilen düşünceleridir.

Bir şey yapılacaksa eğer bir ihtiyacı karşılamak için yapulmalıdır. Bilgisayarla ve internetle içiçe olan uygulamacılar için içtihatlara ulaşmak artık giderilmesi güç bir ihtiyaç değil.

THS bu haliyle daha özgün bir site ve daha büyük bir açığı kapatmaktadır.

THS'nin salt Yargıtay kararı aranan, eklenen bir site haline gelmesinden rahatsızlık duyacağımı belirtmek isterim.

Saygılarımla,
Old 25-10-2008, 16:32   #26
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan içtihat bankası kuralım..

Öncelikle bir program yapılması gerekiyor. Yasaya göre, madde numaralarına göre, kavramlara göre vb. aramaların yapılabilmesi ve ilgili kavramlar ile yasa ve madde numaralarının doğru girilmesi.

Bence temel sorun burada. Program olduktan sonra çok sayıda yararlı kararların sadece burada yer alacağına inanıyorum.

Burada kopyala yapıştır çok önemli değil. Kullanılabilir de kullanılmayabilir de. Ancak bazen sadece bizim elimizde olan önemli kararlar oluyor. Bunların paylaşılması yararlı olabilir. Burada karşımıza farklı bir sorun çıkabilir. Kararın gerçekten önemli olup olmadığı. Bunun denetimi olanaksız. Veri tabanı kısa zamanda çöplüğe dönebilir.

Saygılar.
Old 27-10-2008, 10:34   #27
gençhukukçu54

Ben "THS içtihat bankası kurulmalı ve ben de projeye aktif katılımda bulunurum." şıkkını işaretledim fakat konuya verilen cevapları okuduktan sonra fikrim değişti

Zaten herhangi bir konuyla ilgili ictihat gerektiğinde,foruma yazınca elinde ilgili ictihat olan üye cevap olarak ekliyor.
Bir de -yasallık kısmı bir yana- böyle bir çalışma yapılınca sadece kopyala/yapıştır ile ictihat eklenmiş olacak.Bu şu demektir, herhangi bir üye,dilerse bir saat içinde 100den fazla ictihat ekleyebilir. Bu çok kısa zamanda çok geniş bir ictihat bankamızın olacağı anlamına gelir.
Fakat bu işin bir de yöneticilerle ilgili kısmını düşünelim. Sitede kalitenin en üst seviyede olması için tek tek her mesajı kontrol ediyorlar, her makaleyi,her eklenen cevabı itinayla okuyor,kontrol ediyorlar. şimdi ictihat bankası oluşturmakla sorumlulukları artacak, üstelik ikileme yapılan ictihat var mı, eklenen ictihadın bilgilerinde eksiklik var mı vesair sebeplerle her eklenen ictihadı kontrol edecekler. Yani yöneticilerin yükü artacak,bir kopyala/yapıştır kadar kolay olan bir işlem, site server nda ve yönetimde bayağı etki yapacaktır. Bu kadar etkileyecekse bence emek vererek olsun ki emeğe saygı ile gelişsin bankamız

saygılarımla.
Old 31-10-2008, 19:04   #28
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan BİrlİĞİn GÖrevlerİ

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER

02. THS olası girişimi başlatması halinde TBB'nin de harekete geçirilebilmesinin koşulları oluşabilir mi bilemiyorum.

Bir başka konuyu araştırır iken, tesadüfen fark ettiğim üzere, içtihat bankası kurulması konunda aslında Türkiye Barolar Birliğine kanun ile görev verilmiş.

1136 sayılı Kanun

"
Birliğin görevleri :
Madde 110 – Türkiye Barolar Birliğinin görevleri şunlardır :
10. Mahkeme içtihatlarının sistemli bir surette toplanması ve yayınlanması için Adalet Bakanlığı ve yargı mercileri ile işbirliği yapmak, "

Acaba birliğin bu konuda varsa girişimleri nelerdir?
Old 31-10-2008, 19:23   #29
Admin

Alıntı:
Yazan YALÇIN ÖNDER
Bir başka konuyu araştırır iken, tesadüfen fark ettiğim üzere, içtihat bankası kurulması konunda aslında Türkiye Barolar Birliğine kanun ile görev verilmiş.

1136 sayılı Kanun

"
Birliğin görevleri :
Madde 110 – Türkiye Barolar Birliğinin görevleri şunlardır :
10. Mahkeme içtihatlarının sistemli bir surette toplanması ve yayınlanması için Adalet Bakanlığı ve yargı mercileri ile işbirliği yapmak, "

Acaba birliğin bu konuda varsa girişimleri nelerdir?
Bu konuda adalet.org sitesi dışında hiçbir kişi, kurum ya da kuruluşun ticari olmayan bir çalışması bugüne kadar olmadı.

Türkiye'de ilk içtihat bankasını 1980'lerin sonu, 1990'ların başında İstanbul Barosu kurdu. Ancak bir limited şirketle birlikte kurdukları için program ticariydi ve parayla satılıyordu. Neticede itibariyle bir süre sonra da İstanbul Barosu devre dışı kaldı ve şirket programı kendi pazarlamaya devam etti. Bildiğim kadarıyla bu program halen satılıyor.

Daha sonra 2002 yılı yılında Yargıtay böyle bir içtihat veritabanı kurdu. O da bir şirketle/vakıfla anlaşıp kontörle satışa başladı ve büyük tepki topladı. (Detaylı bilgi)

Şu anda piyasa bulunan diğer veritabanları da ya ticari şirketlere ait ücretli programlar ya da onların ücretli programlarının promosyonunu yapmak için piayasaya sürdürdükleri ücretsiz sınırlı sürümler. Neticede Adalet.org sitesi dışında benim bildiğim bu işi sistematik ve ticari olmadan yapan bir kişi ya da kurum yok.

Aslında yoğun emek isteyen bir uğraş olduğu için ticari şekilde hizmet veren şirketlere benim kendi adıma diyecek bir sözüm de yok. O şirketler önemli bir boşluğu dolduruyorlar orası kesin. Ancak Barolar ve TBB bu boşluğu -işi ticarete dökmeden- niçin doldurmazlar orası gerçekten meçhul.
Old 31-10-2008, 19:31   #30
Adli Tip

TBB tüm avukatlara, ticari bir programı, ücretsiz olarak dağıttı bu yıl.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi