Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Hukuki bilgiyi bu kadar ucuza mı satacağız?

Yanıt
Old 30-08-2010, 13:24   #1
deeplawyer34

Varsayılan Hukuki bilgiyi bu kadar ucuza mı satacağız?

Arkadaşlar belki, ilk etapta bu yazım olumsuz karşılanabilir ancak ;
son günlerde müvekkillerden duyduğunuz üzere yok internette böyle yazıyo yok söyle yazıyo bu böyle oluyomuş gibi son derece amatörce ve gereksiz bilgilerle karşımıza geliyorlar.Ricam internet aleminde hukukçu olmayan üyelere okul zamanı saatlerce sabahlara kadar öğrendiğimiz bilgileri bir çırpıda buralarda vermeyelim.Bu mesajı okuyanlar benim biraz bencil olduğumu zannedeceklerdir ancak sınav zamanı sabaha kadar o kitapları çalışmak zorunda olduğu günleri akıllarına getirdikçe durumun anlayacakalr.Şimdi bir hastalık ismi yazın bakalım çıkan sonuçlar alternatif tıpla ilgili veya sonuca direk etkili olmayan yollar filan hiç düşündünüzmü doktorlar niçin bu kadar bu konularda internet alemnde bizim gibi bonkör değiller ??? Doğrusu hangisi onların yaptığı tabikide tamam bir tartışma ortamı olucak tabikide ama bu sadece hukukçu üyelere özel olucak doktorların yaptığı gibi bu arada forumdaki hukukçu üyelere özel bölüm anlamında söylemi,yorum ama bakıyorum ki adam soru soruyor pat arkasından 1000 tane cevap bizden hatta vatandaşın sorduğu soru yüzünden birbiriyle kapışan hukukçularımız bile oluyo.
Arkadaşlar bilgiyi bu kadar kolay vermeyelim internet aleminde herşey,n bir bedeli vardır.Ben o bilgiyi almak için kitap alıp paramı harcadımmı evet zamanımı harcadımmı evet.İnsanlar artık internetten dilekçe örnekleride dahil olmak üzere dava açabilecek kadar ve yürütecek konuma geliyorlar buda olmayacak yerlerde dava açılması ve iş gücü kaybı gibi nedenlerle y,ne bizleri adliyede etkiliyo toplama baktığınızda o kadar gereksiz davalar açılıyor ki ve ya icra işlemleri vs.

MESLEĞİMİZİ ÖLDÜRÜYORUZ BUNUN FARKINDA OLALIM.
Bu arada istenilen eleştiriye açığım.Ancak eleştriyi yazmadan önce doktorlara özel bi foruma gidin ve bir soru sorun bakalım ne cavap alacaksanız bizim işimiz onlardan dahamı az ciddi ??? Arkadaşlar bu arada sakın zaten hukukçu olmayan üyelere açık olmayan bölümler mevcut demeyin çünkü profile vs ye hukuk fakültesi mezunu yazmak hiç de zor değil kandırmayalım kendimizi
Old 30-08-2010, 15:08   #2
Armağan Konyalı

Sizin bugün saat 14.24’de düşündüğünüzü THS’nin kurucusu Sayın Admin on yıl önce düşündü.

Sorunuzu Sayın Admin yanıtlamadan önce, sizin düşüncenize karşıt olan kendi düşüncemi sunuyorum:

Hukuk o kadar ucuz değil.

Şimdi size ‘İleri Piyano Teknikleri’’ adlı kitabı versek Rahmaninov’un 3 nolu Konçertosunu çalabilir misiniz? ‘’Postacı’’ şarkısını bile çalamazsanız.

Herkes belli bir konuda belli bir hukuk bilgisi edinebilir. Düzeyi ne olursa olsun, ‘’edinilmiş hukuk bilgisi’’ bir davayı yürütmekte yetersiz kalır. Bilgi edinen kişi mutlaka bir avukatın yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Hukuk bilgisini herkes edinebilir ama hukuk bilgisi ancak bir hukukçu tarafından kullanılabilir.

Meslektaş dayanışmasıyla meslek ölmez.

Saygılarımla
Old 30-08-2010, 16:14   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan deeplawyer34
son günlerde müvekkillerden duyduğunuz üzere yok internette böyle yazıyo yok söyle yazıyo bu böyle oluyomuş gibi son derece amatörce ve gereksiz bilgilerle karşımıza geliyorlar.Ricam internet aleminde hukukçu olmayan üyelere okul zamanı saatlerce sabahlara kadar öğrendiğimiz bilgileri bir çırpıda buralarda vermeyelim.Bu mesajı okuyanlar benim biraz bencil olduğumu zannedeceklerdir ancak sınav zamanı sabaha kadar o kitapları çalışmak zorunda olduğu günleri akıllarına getirdikçe durumun anlayacakalr.Şimdi bir hastalık ismi yazın bakalım çıkan sonuçlar alternatif tıpla ilgili veya sonuca direk etkili olmayan yollar filan hiç düşündünüzmü doktorlar niçin bu kadar bu konularda internet alemnde bizim gibi bonkör değiller ??? Doğrusu hangisi onların yaptığı tabikide tamam bir tartışma ortamı olucak tabikide ama bu sadece hukukçu üyelere özel olucak doktorların yaptığı gibi bu arada forumdaki hukukçu üyelere özel bölüm anlamında söylemi,yorum ama bakıyorum ki adam soru soruyor pat arkasından 1000 tane cevap bizden hatta vatandaşın sorduğu soru yüzünden birbiriyle kapışan hukukçularımız bile oluyo.
Arkadaşlar bilgiyi bu kadar kolay vermeyelim internet aleminde herşey,n bir bedeli vardır.Ben o bilgiyi almak için kitap alıp paramı harcadımmı evet zamanımı harcadımmı evet.İnsanlar artık internetten dilekçe örnekleride dahil olmak üzere dava açabilecek kadar ve yürütecek konuma geliyorlar buda olmayacak yerlerde dava açılması ve iş gücü kaybı gibi nedenlerle y,ne bizleri adliyede etkiliyo toplama baktığınızda o kadar gereksiz davalar açılıyor ki ve ya icra işlemleri vs.

Bu arada istenilen eleştiriye açığım.Ancak eleştriyi yazmadan önce doktorlara özel bi foruma gidin ve bir soru sorun bakalım ne cavap alacaksanız bizim işimiz onlardan dahamı az ciddi ??? Arkadaşlar bu arada sakın zaten hukukçu olmayan üyelere açık olmayan bölümler mevcut demeyin çünkü profile vs ye hukuk fakültesi mezunu yazmak hiç de zor değil kandırmayalım kendimizi

Sn. deeplawyer34,

Sözünü ettiğiniz husus, yalnızca mesleğimizle değil zamanımızla ilgili bir husustur. İnternet kullanımının artması ile birlikte bilgi paylaşımı da artmıştır. Buna engel olmanın mümkün olmadığını düşünüyorum.

Ayrıca, aldığınız kitaplar veya dersler arasında Türkçe Dilbilgisi var mıydı? Mesleğiniz için gösterdiğiniz bu özeni Dilimiz için de göstermenizi beklerdim.

Saygılarımla...
Old 30-08-2010, 17:00   #5
Admin

Sayın deeplawyer34,

Öncelikle THS'de yazışırken düzgün Türkçe kullanmanızı, konularınızı ilgili ve doğru forumlarda açmanızı, daha önce tartışılmış konular için mükerrer konu açmamanızı rica ederiz. (BKZ forum kuralları)

Eleştirdiğiniz konuyla ilgili forum alanlarında değişik zamanlarda ayrıntılı yanıtlar yazdım ve aynı yanıtları tekrarlamak istemiyorum. Ancak özetle söylemek gerekirse eleştirinize katılmıyorum. Vatandaşlar avukata ihtiyaç duymayabilir diye onlara hukuk kitabı satmamayı veya kütüphanelerin hukuk bölümlerine girmemelerini değerlendirmeyi de düşünmeli miyiz?

THS bir "hukuk kütüphanesidir" ve her kütüphane gibi de bilgiyi karşılıksız paylaşma idealindedir.

Not: Doktorlar konusundaki tesbitinize de katılmıyorum. Google'a girin "doktorlar sorularınızı cevaplıyor" veya "doktora danışma" yazın bakın kaç bin tane ücretsiz danışma sitesi karşınıza çıkacak. Hekimlerin yapmadığı halka karşılıksız bilgi vermek değil, olsa olsa THS örneğinde olduğu gibi birbirlerine karşılıksız bilgi vermek olabilir ki, bu durum da hukukçular açısından övünülmesi ve örnek olması gereken bir durumdur diye düşünüyorum.
Old 30-08-2010, 17:09   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı

[font=Verdana]

Herkes belli bir konuda belli bir hukuk bilgisi edinebilir. Düzeyi ne olursa olsun, ‘’edinilmiş hukuk bilgisi’’ bir davayı yürütmekte yetersiz kalır. Bilgi edinen kişi mutlaka bir avukatın yardımına ihtiyaç duyacaktır.

Kaldı ki somut olayda da vatandaş, bunun farkına varmış olmalı ki, bir avukat'a gitmiş.

Bu konu için değil ama meslektaş soruları alanının kamuya açık olmasını bir üye olarak ben de bir kaç açıdan mahsurlu buluyorum.
Old 30-08-2010, 17:37   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan deeplawyer34

Öncelikle dilbilgisi konusundaki uyarılara katıldığımı belirteyim. Sonra da başka hukuk siteleri ile THS’yi karıştırdığınızı sandığımı, ifade edeyim. KAHDEM alanı dışında THS’ye vatandaş soru soramamaktadır. “Yanlış bilgi vererek üye olan” birilerini ima ediyorsanız, Sayın Admin’in ince elemesine rağmen hala böyle üye olabilmeyi beceren varsa, tebrik ederim. Bizzat bana “Sizin Siteye üye olmak ne kadar zor” diyen o kadar çok kişi var ki. KAHDEM’de ayrıcalık yapılması o kadar yerinde ki…Oraya soru soran kadınların mesajlarını okursanız, ne dediğimi anlayacaksınız. Kaldı ki, orada her cevabi mesajda mutlaka bir avukata başvurulması önerilmektedir.

Alıntı:
hiç düşündünüzmü doktorlar niçin bu kadar bu konularda internet alemnde bizim gibi bonkör değiller ???

Sayın Admin’e katılmaktayım. Birçok sitede tıbbi bilgiler yer almaktadır. Şahsen ben çok yararlanmaktayım. Babamın bel fıtığı sorunu için hangi uzmana gideceğime o sitelere girip baktım. Nörolog mu, fizyoterapist mi? Yine bazı bulgular nedeniyle o sitelerden öğrendim ki ben “reflü” imişim. Yine o sitelerden bulduğum doktora gittiğimde, “şikayetiniz nedir” sorusuna verdiğim “ben teşhisi koydum, size tedavi için geldim” cevabı üzerine doktor çok gülmüştü. Endoskopi neticesinde reflü olduğum ortaya çıkmıştı. Ne yapmışım? İnternetten bilgi sahibi olup yine de doktora gitmişim. Oysa, internette reflü için önerilen ilaç ve tedavi yöntemleri de bulunmaktaydı. Ben sadece muayene için doktor doktor dolaşıp, fazladan muayene ücreti ödememiş oldum.

Konumuza dönersek…Genç meslektaşların işinin çok zor olduğunu belirtmek istiyorum. Bundan 20-25 yıl önce avukata gidenlerin %1'i bilinçli olarak gitmekte ve avukata sorular sorabilmekteydi. Ama şimdi öyle değil. Gelen müvekkil adaylarının %99’u hukuksal sorunu hakkında az-çok bir şeyler bilerek geliyor. Eğer bir müvekkil adayı(Tanıdık vasıtasıyla da olsa) size gelip, ücrette anlaştıktan sonra size vekaletname çıkarmıyorsa bunun tek nedeni vardır. Tabiri caizse sizi yoklamıştır. Yani size “dava zamanaşımı” “yetki” “görev” “harç miktarı” “temyiz süresi” vs. gibi konularda sorular sormuş ama tatmin olmamıştır. Nereden mi, biliyorum? Hem benim başıma geliyor, hem de birlikte çalıştığımız arkadaşlar kendi davalarını alabildiği için bana dönüp “tanıdık vasıtasıyla geldi ama vekaletname vermedi” deyince anlıyorum.

Benim başımdan geçen bir olayı anlatayım. Şirket sahibi müvekkil ilk görüşmemizde sohbet eder gibi yapıp “İş mahkemesinde temyiz süresi 10 gün değil mi, Suat Bey” vb sorular soruyordu. Ama o kadar bilgiliydi ki kasten yanlış bilgiler verip benim onaylamamı istediğini anlamıştım. Böyle bilerek söylenmiş yanlış bilgiyi onaylamış olsam, şimdi o şirketin hukuk müşaviri olmayacaktım. Bir düşünün bakalım sizin başınıza buna benzer olay geldi mi?

Uzun oldu, kısaca sormak istiyorum. Siz hasta olduğunuzda doğrudan konuyla ilgili uzmana gitmek istemez misiniz?
Old 30-08-2010, 18:59   #8
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan deeplawyer34
son günlerde müvekkillerden duyduğunuz üzere yok internette böyle yazıyo yok söyle yazıyo bu böyle oluyomuş gibi son derece amatörce ve gereksiz bilgilerle karşımıza geliyorlar.Ricam internet aleminde hukukçu olmayan üyelere okul zamanı saatlerce sabahlara kadar öğrendiğimiz bilgileri bir çırpıda buralarda vermeyelim.

Sn deeplawyer34,
Hiç hukuk bilgim olmamasına karşın hukukla ilgili birçok sorunum oldu. Bu siteyede üye olmadan öncede tesadüfen bir konuyu araştırırken rastladım. Hiçde kolay değil üye olmak emin olabilirsiniz. Hiç soru sormadım ama faydalandım. Sn Konyalı'nın dediği gibi hukuk bilgisine sahip olmak bunu beş kuruş harcamadan kullanabileceğimiz anlamına gelmiyor. Ben bir dava açmadan önce ya da hakkımda açılmış bir davada delil bildirmeden önce nelerin delil olabileceğini buradan öğrenip, kendi avukatıma bu delilleri götürdüğüm zaman ya da bilmediğim bir hakkımı burada sorulmuş bir soruyla öğrendiğim zaman bunu avukatıma bildirip dava açmasını istediğim zaman bunun kime ne şekilde zararı olabilir? Doğrusu çok merak ediyorum.

Eski mesajlarımı bazen okuyorum ve utandığım birçok cümle ile karşılaşıyorum, yazım hataları nedeni ile. Şu anda da mutlaka vardır ama eskisi kadar değil. Yazım kurallarına dikkat etmeyi bu site dışında da her alanda kullanmaya özen göstermeye başladım, bu kesinlikle az bir yarar değil. İnsanların yaşamın çeşitli alanlarında kendilerini hem yazıyla hem de sözle tam ve doğru olarak ifade etmeye çalışmalarının ve bunu yapabilmelerinin kime ne zararı var?

Sanmayın ki emeğinizi hafife alıyorum. Ve zaten burada da kimse soruları zorunlu olduğu için yanıtlamıyor. Bence çok büyük bir sosyal, meslekdaş yardımlaşma örneğinin en güzelini yaşıyoruz.

Hukuku sağlıkla kıyaslamak bence doğru bir kıyas değildir. Aynen burada olduğu gibi sağlıkçıların da birçok gönüllü organizasyonları mevcuttur. İnternetde de bunu görebilirsiniz.
Old 31-08-2010, 17:58   #9
deeplawyer34

Kuyuya biri taş atar elbet biri hatta (bayağı bir çıkaran olmuş) çıkarır saygılarımla :-)
Old 01-09-2010, 02:54   #10
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan deeplawyer34
Kuyuya biri taş atar elbet biri hatta (bayağı bir çıkaran olmuş) çıkarır saygılarımla :-)

İnceden alay sezilen mesajınız yerine ulaşmıştır Sn deeplawyer34.
Ama makbul olan taşlarla uğraşmak değil kabul gören düşünceler üretmektir. Demem odur ki, THS kuyu değildir, eteğinde taş olan varsa doğru bir hedefe atarsa etkili olabilir.

Taşla filan uğraşmadan bir düşünceye önem ve yanıt veren Sn Avukatlara saygı ve selam olsun.
Old 01-09-2010, 15:00   #11
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan deeplawyer34

Evet Sayın deeplawyer34; kesinlikle katılıyorum size; emek bu kadar ucuza satılmamalı, hafife alınmamalı Ve buna muadil evet:

Alıntı:
Yazan deeplawyer34
Arkadaşlar bilgiyi bu kadar kolay vermeyelim; internet aleminde herşeyin bir bedeli vardır

THS de beklenen bedel de "Teşekkür" butonunu kullanmaktan çekinmemeniz, korkmamanız, bu konuda cimrilik yapmamanızdır . Dolayısıyla THS de açtığınız 6 konudan 5'ine cevap almanıza rağmen eklediğiniz teşekkür sayısı 2 tane olmamalı Bilmem anlatabildim mi?

Saygılar...
Old 14-09-2010, 15:05   #12
Av.Özgür KARABULUT

"Avukat adayları kavun değil ki dibini koklayıp da öyle mesleğe alasın"

Silinen mesajlar hakkında "Keşke silinmeseydi" veya "Keşke silinmeseydi de ibret için kalsaydı" yapamıyor muyuz?

Üzülüyorum...
Old 16-09-2010, 14:47   #13
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Özgür KARABULUT
"Avukat adayları kavun değil ki dibini koklayıp da öyle mesleğe alasın"

Silinen mesajlar hakkında "Keşke silinmeseydi" veya "Keşke silinmeseydi de ibret için kalsaydı" yapamıyor muyuz?

Üzülüyorum...

Silinen mesajı okumadım ancak ibret alınabilecek bir mesajın silinebiliyor olması, deeplawyer34'ü haklı çıkarmaktadır.

Kolay Gelsin...
Old 16-09-2010, 17:34   #14
Av.Selim Balku

Daha açık bir şekilde ifade edebilmek için daha ayrıntılı yazma zaruriyeti doğmuştur.

Forum konusunu açan meslektaşım, bilgiye kolay erişilebilirliğinin, bilgiye sahip bizler için dezavantajlı bir durum yarattığını ifade etmiştir.

Bunun çözümününde, bilginin kolay verilmemesi gerektiği, kolay elde edilmeyenin, kolay paylaşılmasının doğru olmadığı beyan etmiştir.

Katılmadığım bu görüşten anladığım öz budur.

Mesajların silinme sebebi ise ahlak kuralları olabileceği gibi mesleki ve siyasi sebeplerde olabilir. Bu husus THS kuralları bölümünde mevcuttur.

Her iki olayın ortak noktası ise paylaşmamaya, engel olmaya dayanır.

Bu noktada, kimin yazdığını, ne yazıldığını bilmediğim bir mesaj, birileri tarafından silinebiliniyorsa, bu mesajın okuyanlara zarar verebileceği veya okunduğu zaman topluma ve mesleğe zarar verebileceği düşünülmüş olsa gerek.

ancak

bir mesaj birilerine zarar vermesine rağmen birilerine de fayda veriyorsa, ibret alınabilecek bir mesaj olduğu için, bu bilginin paylaşmasında ne sakınca olabilir.

Eğer bu mesaj silinmişse, deeplawyer34'ün vurguladığı gibi mesleğe zarar verilebileceği düşünülen, bilgi alışverişleri de silinsin.

ya da

suç ögesine sahip mesajların dışında ki mesajlar da ne sebep olursa olsun serbest olsun, tıpkı bilgi alışverişinin serbest olduğu gibi...(ben buna katılıyorum)

İletim tamamen sansür mantığını hedef almaktadır, kurumlarla ve kişilere yönelik bir tarafı yoktur

Kolay Gelsin...
Old 16-09-2010, 17:51   #15
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Mesajların silinme sebebi ise ahlak kuralları olabileceği gibi mesleki ve siyasi sebeplerde olabilir. Bu husus THS kuralları bölümünde mevcuttur.

Her iki olayın ortak noktası ise paylaşmamaya, engel olmaya dayanır.

Bu noktada, kimin yazdığını, ne yazıldığını bilmediğim bir mesaj, birileri tarafından silinebiliniyorsa, bu mesajın okuyanlara zarar verebileceği veya okunduğu zaman topluma ve mesleğe zarar verebileceği düşünülmüş olsa gerek.

ancak

bir mesaj birilerine zarar vermesine rağmen birilerine de fayda veriyorsa, ibret alınabilecek bir mesaj olduğu için, bu bilginin paylaşmasında ne sakınca olabilir.

Sn Balku,
Sizin de yazdığınız üzere THS kurallarına aykırı bir mesaj yazıldığı zaman bunu THS yönetimi sildiği zaman bence buna katılmak gereklidir. Çünkü kuralları her üye baştan kabul ediyor ve forum kuralları zaten yazılıyor. Forum kurallarına uymayan bir düşünce, soru varsa eğer, bence sorarken birkaç kez düşünmeli.

Dediğiniz üzere başkasına zarar veren bir mesaj yayınlanamıyorsa, yararlı olanlar da bu kadar çabuk yayınlanmamalı diyorsunuz.

Silinen mesajı ben gördüm. Kendi fikrimi söylemem gerekirse, ne yararlı ne de zararlıydı. Rahatsız ediciydi.

Bir forum açarak gerek meslektaşlarının gerekse diğer üyelerin düşüncesini soruyorsa bir üye, verilen yanıtları ciddiye almalıdır diye düşünüyorum. Çünkü buradaki üyeler soruyu ve soranı ciddiye alarak yanıt veriyor. Hiçbir üyenin verdiği yanıtla alay edilmesinden hoşlanmayacağını düşünüyorum.

Bana gelince,
Kontrollü, seviyeli her düşünceye yanıt verilebilecek durumlarda mesaj silmenin uygun olmadığı kanaatini taşıyorum. Bu bir bakıma karşıdaki kişilerin yanıt hakkının da elinden alındığı anlamına geliyor. THS de yanıt verebileceğim ve benim üyeliğime açık her forumda yazmaktan geri çekinmeyen bir üye olarak varlığımı sürdürüyorum.

Bu durum bir başka üyeyi rahatsız edecekse gayet güzel bir şekilde hukukçu olmayan üyelerin site lokali dışında başka bir foruma yazmamaları site yönetiminden istenebilir. Saygı duyarım yalnızca.

Saygılarımla.
Old 16-09-2010, 19:49   #16
Admin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
İletim tamamen sansür mantığını hedef almaktadır, kurumlarla ve kişilere yönelik bir tarafı yoktur
Konumuz hukuki bilginin paylaşımından THS forum yönetimin mesajlara müdahalesine ve sansüre nasıl geldi tam anlamış değilim ama bu konuda da bir açıklama yapma zorunluluğu hissettim:

THS "müdahaleci" bir sitedir, bunu sadece üyelerimiz değil cümle alem biliyor. Bu sitede herkes canı istediği konuyu tartışamaz, canı istediği mesajı yazamaz, canı istediği üslubu ya da iletişim dilini kullanamaz. Mesajların konusu, tarzı, içeriği, dili ve üslubu sitemizin ilkelerine ve kurallarına uygun olmak zorundadır, aksi yöndeki mesajlar forumdan kaldırılır.

Bu konuda her zaman bir eleştiri söz konusu olsa da, bu bizce "sansür" değildir, THS yayın politikasına, site ilkelerine, site sözleşmesine ve forum kurallarına, kısaca üyesi olmayı kendi iradenizle tercih ettiğiniz "Türk Hukuk Sitesi"ne saygıdır. Hep aynı örneği veriyorum ama sigara yasağının kalkması gerektiğini ileri sürmek düşünce özgürlüğü olsa dahi, bunun Yeşilay forumlarında ileri sürülmesine engel olunması, düşünce özgürlüğüne müdahale veya sansür değildir, Yeşilay'ın duruşuna ve üyelik ilkelerine saygının gereğidir.

Sigaranın yaygınlaşması gerektiğini düşünüyor ve bu konuda düşünce ve ifade özgürlüğünüzü kullanmak istiyorsanız, sizinle aynı düşünceyi paylaşan derneklere üye olur, bu düşüncedeki kişilerin oluşturduğu sitelerde yazışır, hiçbirini bulamazsanız, bu konuda siz bir internet sitesi/forum/blog/dernek oluşturur ve burada düşünce/ifade özgürlüğünüzü sonuna kadar kullanırsınız, dileyen sizi takip eder, dileyen etmez. Eğer sizin kurduğunuz böyle bir oluşumda/sitede düşüncelerinizin dile getirilmesi engelleniyorsa, işte bunun adı sansür ve düşünce özgürlüğüne müdahaledir ve bu konudaki mücadelenizde (ifade etmek istediğiniz düşüncenize katılmasa bile) THS de sonuna kadar arkanızda olacaktır. Ama siz Sigarayla savaşanlar derneğine üye olup, sonra onların forumunda "neden herkes sigara içmelidir işte burada açıklıyorum!" diye bir konu açarsanız ve forum yönetimi de mesajınızı forumdan kaldırır, hatta siteye üyeliğinizi tekrar değerlendirirse, üzgünüm ancak bunun adı "sansür", "iletişim özgürlüğü", "düşünce özgürlüğüne müdahale" değil, katıldığınız topluluğa saygısızlıktır.

Yine çok verdiğim bir örnekten gidersek, Galatasaray taraftarı olmanız ve tuttuğunuz takımın formasını giyerek, "En Büyük Galatarasay" sloganı atmanız kendinizi ifade özgürlüğünüzdür, ama bu "özgürlüğünüzü", Genç Fenerbahçeliler Derneği lokalinde kullanmaya çalışırsanız aynı hareket farklı değerlendirilebilir.

THS'ye dönmek gerekirse, örneğin zaman zaman katı siyaset yasağımız ve bu yöndeki mesajlara müdahalemiz eleştiriliyor. Bazı ziyaretçilerimiz hukukla siyasetin içiçe geçtiğini, birbiriyle çok yakın alanlar olduğunu, hukukçuların siyasete ilgi duyduğunu ve duyması gerektiğini ifade ediyor. Bu düşünceye sonsuz saygımız var ama biz THS olarak bu düşünceyi paylaşmıyoruz ve burada da bizim düşüncemizi paylaşanlar için bir platform oluşturma çabasındayız. Keza aynı durum forumda düzgün bir Türkçe kullanılarak yazışılması, kırıcı/sert mesajlar yazılmaması, özensiz yazışmalardan kaçınılması vs. konulardaki forum kurallarımız için de geçerli. Bazı ziyaretçilerimiz bu düşünceleri paylaşmıyor olabilir ama bu site bunları paylaşanların sitesi. Düşüncelerimizin çoğunlukla internette azınlıkta kaldığını da düşünürsek, en azından burada kendi aramızda kalma ve rahat bırakılma isteğimize saygı duyulması gerektiğine inanıyoruz. Bir diğer deyişle eğer siz internet forumlarında mesela "nbr yaw!!! adliyeye yrn sbh geliomusun bakiiim bilader" şeklinde yazışmak istiyorsanız, sizin bu isteğinizi karşılayacak yüzbinlerce site var (veya hiç bulamazsanız 10$'a siz kendiniz kurabilirsiniz) ama bu tip mesajlardan rahatsız olan ve bunları okumak istemeyen kişilerin oluşturduğu site sayısı bir elin parmaklarını zor geçiyor. O zaman THS'nin "sizce" beğenilmeyen ilke ve kurallarıyla "savaşmak" yerine, THS'yi bu ilke ve kuralları beğenen, paylaşan ve onlara saygı duyanlara bırakmak ve iletişim ve ifade özgürlüğünüzü sizinle aynı ilkeleri paylaşan sitelerde gidermek daha doğrudur diye düşünüyorum.

İşte bu nedenlerledir ki, THS "müdahaleci" bir sitedir, çünkü biz fazlaca ilkeli ve fazlaca kuralcıyız (Site ilkelerimizde bile "kuralcı" olduğumuz açıkça yazılı!) Fazla ilke ve kural da, onların hakimiyetinin sağlanması için fazla müdahaleyi kaçınılmaz kılıyor. Bu duruş her ziyaretçimizin ya da meslektaşımızın kişisel beğeni, felsefe ve düşüncesine uygun olmayabilir ama bizim duruşumuz bu yönde ve amacımız da bizim duruşumuzu paylaşan bir üye veritabanına sahip olmak.

Yukarıda da arz ettiğim gibi bu konu başlığının aslında THS forum yönetimin forum mesajlarına müdahalesi ile bir ilgisi yok, konumuz sadece "hukuki bilginin internette paylaşımının doğru ya da yanlış olması" ama konu bu noktaya geldiği için ben de "içimi dökmek" istedim. Sayın Balku'nun son cümlesini kendi mesajım için de tekrarlamalıyım, benim mesajım de tamamen "forum yönetimi müdahalesinin sansür kabul edilmesi" mantığını hedef almaktadır, kurumlara ve kişilere yönelik bir tarafı yoktur.
Old 17-09-2010, 10:58   #17
Av.Selim Balku

Sayın Admin, sürekli tekrarlamaktasınız, daha önceden bu konu ile ilgili birçok kez görüş belirtilmiş ayrıca THS kuralları bölümünde ayrıntılı yazılmıştır. Lütfen kendi mesajınızı siliniz

Sorun, şu yaptığım şaka, şaka olduğunu gösteren smiley olmasa da, silindiği zaman başlıyor.

İyi olduğunuz için herkesin size adil davranmasını beklemek, vejetaryan olduğunuz için boğanın saldırmayacağını düşünmeye benzer.(bu söz bana ait değildir)

Kolay Gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi