Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Hakkında Yazışmalar Siteyle ilgili sohbet ve tartışmalar ile teknik yardım içeren mesajlar. (Bu alan, yeni konulara kapalı ve mevcut konulara yanıt eklemeye açıktır)

Anket Sonucu: THS İçtihat Bankası Kurulması hakkında düşünceniz nedir?
THS içtihat bankası kurulmalı ve ben de projeye aktif katılımda bulunurum. 600 51,68%
THS içtihat bankası kurulmalı, ancak ben projeye aktif katılamam 497 42,81%
THS içtihat bankası kurulmasına bence gerek yok 43 3,70%
Kararsız 21 1,81%
Oy Verenler: 1161. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 247)

içtihat bankası kuralım..

Konuyu Kilitleyin
Old 11-04-2009, 10:19   #61
Av. Ali Özcan

İçtihat bankası kurulması iyi bir gibi görünüyor ancak şahsi kanaatim THS'nin şu haliyle zaten konular ile ilgili içtihatları da barındıran bir forum sistemine sahip olması. Nitekim birçok meslektaşımız sorulara cevap verirken zaten yargıtay kararı da ekliyor. Ayrıca soruyu soran kişi de içtihata ihtiyaç duyduğunu açıkça söyleyebiliyor. Bu nedenle kavram aramadan yazdığımız sorulara cevap verildiğinde zaten içtihatlara da ulaşabildiğimizden içtihat programı kurulmasını çok da gerekli görmüyorum. Bu arada Uyapın da ücretsiz mevzuat ve içtihat programı var zaten.
Old 11-04-2009, 16:23   #62
av. muhammed hacıfazlıoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Neden?
1-İçtihatlar kimsenin değildir. Hatta, kararı veren yüksek mahkemenin bile değildir.
2-İçtihat programı yapan firmaların bu kadar içtihadı nereden buldukları belirsizdir. Öyle ya;
a) Yerel mahkemelerden alamazlar; taraf ya da vekil olmadıktan sonra.
b) Aynı nedenle yüksek mahkemeden de alamazlar.
c) Sırf dergilerden tarasalar, yayınlanmamış içtihatları nasıl açıklayacağız?
d) Hepsini avukatlar yollamış olamaz.
e) .....
3- İçtihat prograından kopyala ve yapıştır yapılmış bir içtihat ile klavye ile yazılmış bir içtihadı (yazım hatası olasılığı hariç) birbirinden ayıramazsınız.
4- İçtihat programları kendilerine ait olmayan içtihadı satamayacaklarından, sattıkları şey, veritabanındaki kimseye ait olmayan içtihatlar arasında arama yapmanızı ve bulunan içtihadı görüntülemenizi, gereğinde çıktı almanızı sağlayan bir kullanıcı arayüzüdür.
5- İçtihat programlarında FSEK tarafından korunan eser, içtihat değil, 4.maddede açıkladığım kullanıcı arayüzü yani programdır. İçtihatlar o programda sadece bir veridir.
Saygılarımla.

Av. Cengiz Bey'e ben de katılıyorum. Zira bir konu hakkında farklı programlardan içtihat aratırsanız bütün programlarda o konuyla ilgili hemen hemen aynı içtihatların olduğunu görürsünüz. o yüzden FSEK gereğince bir itiraza uğrayacağını ben de sanmıyorum. (uğrasa bile haklı olması zor) Ayrıca "içtihat programı yapan firmalar bu kadar programı nasıl buluyorlar?" sorusu da güzel bir soru. benim duyduğum kadarıyla çoğu firma Yargıtay dairelerinin yazı işleri müdürlerini maaşa bağlamışlar. müdürler de ellerine geçen önemli, özel ve seçmece kararları firmalara gönderiyorlar...
Old 12-04-2009, 00:20   #63
üye18721

Bu konudaki katılıma hazırım.
Old 13-04-2009, 17:31   #64
Av. Ali Özcan

Alıntı:
Yazan muhammed
benim duyduğum kadarıyla çoğu firma Yargıtay dairelerinin yazı işleri müdürlerini maaşa bağlamışlar. müdürler de ellerine geçen önemli, özel ve seçmece kararları firmalara gönderiyorlar...

Bence ağır bir itham olmuş...
Old 14-04-2009, 12:44   #65
av. muhammed hacıfazlıoğlu

Alıntı:
Yazan Av. Ali Özcan
Bence ağır bir itham olmuş...

sayın meslaştaşlarım;
itham ağır olabilir ama bu ithamın sahibi ben değilim neticede. hukuk çevrelerinden duyduğumuz bir dedikodudur sonuçta. ayrıca "maaşa bağlama" derken adlarına birer banka hesabı açıp her ay düzenli maaş yatırmaktan bahsedilmiyor sanırım. orada bir mübalağa vardır. zaten yargıtay içtihat dergisinde yayımlanmayan içtihatları bazı programların nerden ele geçirdiğine ilişkin daha mantıklı bir açıklama da duymadım. öyle ya ya ilgili dairelerin üyeleri ya da o dairelerde çalışan memurlar, müdürler bu kararları gönderiyorlar.
Old 14-04-2009, 14:07   #66
avukataliarslan

siteye bugün üye oldum hala ictihat bankası yoksa bu sitenin kafamda fazla abartmışım burayı
Old 14-04-2009, 15:11   #67
uye8490

Alıntı:
Yazan avukataliarslan
siteye bugün üye oldum hala ictihat bankası yoksa bu sitenin kafamda fazla abartmışım burayı

Meslek örgütümüzde göremediğimiz mesleki /insani dayanışma var bu sitede.

Ama içtihat bankası yok.

İkisini yanyana koysak ben mesleki dayanışmayı tercih ederim.

Çünkü ictihat bana belki bir davada yardım eder,mesleki dayanışma ise attığım her adımda.
Old 14-04-2009, 20:24   #68
Adli Tip

Alıntı:
Yazan muhammed
sayın meslaştaşlarım;
itham ağır olabilir ama bu ithamın sahibi ben değilim neticede. hukuk çevrelerinden duyduğumuz bir dedikodudur sonuçta. ayrıca "maaşa bağlama" derken adlarına birer banka hesabı açıp her ay düzenli maaş yatırmaktan bahsedilmiyor sanırım. orada bir mübalağa vardır. zaten yargıtay içtihat dergisinde yayımlanmayan içtihatları bazı programların nerden ele geçirdiğine ilişkin daha mantıklı bir açıklama da duymadım. öyle ya ya ilgili dairelerin üyeleri ya da o dairelerde çalışan memurlar, müdürler bu kararları gönderiyorlar.

Yargıtay kararına konu davanın tarafları, Yargıtay kararının gönderildiği yerel mahkemeler de paylaşamazlar mı?
Old 15-04-2009, 22:37   #69
ege

Alıntı:
Yazan avukataliarslan

siteye hoşgelmişsiniz.

umduğunuzu bulamadıysanız üzgünüz.ama size yardım edecek çeşitli içtihat proğramları var, parasını veriyorsunuz ve alıyorsunuz.

Ama katılımda bulunmak isterseniz ve sizin gibi hazırcıları mutlu etmeyi düşünürseniz , çalışmalara emek verip kafanızdaki abartılı siteyi oluşturabilirsiniz.
Old 28-08-2009, 14:48   #70
Hasan Bahadır Büyükavcı

Bence yeni bir içtihat bankası kurmaktan ziyade TBB ile Meşe Yazılık arasında düzenlenen protokol gereğince ücretsiz olarak dağıtılan Meşe İçtihat programına elimizde olan içtihatları gönderelim. Bence bu daha iyi olacaktır.
Old 17-11-2009, 13:39   #71
Admin

Öncelikle belirtmem gerekir ki, bu hafta içinde yayına soktuğumuz THS Şerhi projemiz aslında şerh yapmak niyetiyle başlamadı, projenin başlangıçtaki amacı üyelerimizin talep ettiği içtihat bilgi bankasını kurmaktı.

Ancak proje geliştirilirken daha yararlı olması için ek özellikler eklene eklene büyük bir yapısal değişiklik geçirdi ve şimdiki THS Şerhi haline dönüşüverdi.

İçtihat Bilgi Bankası isteyen üyelerimizin projenin bu halini beğeneceklerini umuyorum, çünkü şerh içtihat bilgi bankasının tüm özelliklerine ve çok daha fazlasına sahip. Şerh projemize aynı bir içtihat bilgi bankasında olduğu gibi Yargıtay içtihatlarını kanun maddelerine bağlayarak girebilir, ana sayfadan sadece içtihatları seçerek diğer şerhleri kapatıp bir tek içtihatları listeleyebilir ve projeyi bir içtihat bilgi bankası şeklinde kullanabilirsiniz.

Ancak onun da ötesinde projeye sadece içtihat değil, diğer hertürlü bilgi/not/çeviri vs. de girilebileceğinden bir içtihat bilgi bankasından da daha yararlı bir formatı olduğu inancındayım.

Bu anketimize bugüne kadar katılan tam 600 üyemiz böyle bir bilgi bankası oluşturulursa geliştirilmesine aktif olarak katılacaklarını belirttiler. Sitemizin 24,562 üyesinden sadece bu 600 üyemiz bile projeye üye başına 5 içtihatla katılsa, bir çırpıda 3000 içtihattan oluşan bir bilgi bankamız olacaktır.

Bilgi bankamız olursa aktif olarak katılımda bulunuruz diyen üyelerimizin katılımını bekliyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama

Forum Listesi