Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Terke Dayalı Boşanma Mı/ Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Mı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2015, 18:12   #1
sibel alagöz

Varsayılan Terke Dayalı Boşanma Mı/ Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması Mı?

merhaba yaklaşık 1,5 yıldır evliyim. ilk bir yılı oldukça problemli geçti. eşim evliliğimizin sadece ilk altı ayını çalışarak geçirdi diğer altı ayında ise bir elinde telefon, diğer elinde kumanda televizyon karşısında. o kadar borca kiraya rağmen çalışmıyordu üstelik sürekli yalan söylüyordu. bunun dışında çok yeni evli olmamıza rağmen çoğu zaman benimle aynı yatağı paylaşmıyordu. hiçbir sorunumla ilgili değil, evliliğin getirdiği hiç bi yükümlülüğü yerine getirmiyordu. kiramızı ödeyemez duruma geldik ailem yememizi içmemizi karşılamaya başladı. ve bi yılın son üç ayını aileme ait bir eve taşınarak yaşadık. ben bu kadar kurtarmaya çalışırken o aşağıya çekiyordu evliliğimizi. bu durum işime yansıdı. psikolojik ve davranış sorunlarım oldu. en sonunda evden kovmakta buldum çareyi. 6 aydır da ayrıyız.

eşime dürüst olmadığı için güven problemim vardı (sürekli yalan söylemesi, arkadan iş çevirmesi)
sadakatsizdi (internette sürekli arkadaşlık sitelerinde ve ordan kadınlarla görüşüyordu telefonla ve yüzyüze, birçok hattı vardı ve ben sadece birini biliyorum diğerlerini tesadüfen öğreniyorum)
evliliğin getirdiği hiç bi sorumluluğa sahip değildi (evliliğim boyunca benim hiç bi sıkıntım , hastalığım onu ilgilendirmedi ihtiyaçlarımı karşılamadı, benimle arasıra birlikte oldu ve çoğu zaman benimle aynı yatağı paylaşmadan geçirdi.)
kendisi için kredi çekmiştim hepsi üzerime kaldı, mobilya beyaz eşya borçları gene aynı
yaşadığım üzüntü stres maddi sıkıntılar sebebiyle işimden ayrılmak zorunda kaldım şu anda aileme ait evde oturuyorum. yememi içmemi hala ailem karşılıyor iş kurdan biraz para alıyorum onunla da borçları ve faturaları ödüyorum. yüz üstü bıraktı yani.
bu süre boyunca beni bi kere aramadı (evlilikten beklediğim çok da bişey değildi sevgisi, dürüstlüğü ve bana yuvasına sahip çıkmasıydı)

ve ailesi de beni bir kere aramamıştır, sormamıştır. o yüzden ne eşimle ne ailesiyle bir araya gelmek istemiyorum. haksızlığa uğradığımı bunları haketmediğimi düşünüyorum.

kendisine ait hiç bi bilgi yok adresini ve telefonunu bilmiyorum

bize uygun boşanma şekli terke dayalı boşanmamıdır
bu bahsedilen terke dayalı boşanmalarda ihbar kısmını ben istemiyorum. başka çarem yok mu acaba.bir an önce boşanmak için izlemem gereken yol nedir acaba yardımcı olabilir misiniz
teşekkürler
Old 22-08-2015, 13:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin sorumluluk ve görevlerini yerine getirmeyen eşinize karşı evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebiyle boşanma davası açabilirsiniz.

Eşinizin bulunduğu yeri bilmemeniz önemli değildir. Mernis adresine dava dilekçesi gönderilir. Bundan sonuç alınamazsa en son ilanen tebligat yapılır.

Eşinizin davaya gelmemesinin önemi yoktur. Siz tüm iddialarınızı, eşinizin KUSURLU oduğunu tanıklarınızın beyanlarıyla ve varsa yazılı delillerinizle kanıtlayabilirsiniz. Anne ve babanız dahil en yakın akrabalarınız tanık olabilir.

Davanızın içinde, tedbir nafakası ve boşanmaya karar verilmesinden sonra yoksulluk nafakası olarak devamını, maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz.

Hak kaybı yaşamamak için davanızı bir avukatla birlikte açıp takip ediniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi