Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdari davada adli yardım talebinin reddi???

Yanıt
Old 23-01-2007, 13:58   #1
öğretmen

Soru İdari davada adli yardım talebinin reddi???

Değerli meslektaşlarım,
Sıklıkla karşılaşılmayan bu olayda görüşlerinize ACİLEN ihtiyacım var.Dr hatasına dayalı olarak şu an iki gözü de görmeyen bir bebek için İdari Yargıda maddi ve manevi tazminat talepli bir dava açtım.Müvekkillerim baba, anne ve bebek.baba sadece sigortalı ücreti ile evini geçindirebiliyor. Dilekçeme baba ve anne ile ilgili fakirlik belgesi ekledim. Ancak;Mahkeme adli yardım talebimi reddetti. ve yüksek bir harç istiyor.Gerekçe olarak da HUMK 465. maddenin tümü yazılmış, davacının bu koşulları taşımadığı ifade edilmiş.Oysa davacı bir tane değil 3 tane hatta biri de bebek;
vekalet ücreti almadan bakacağım bu davada harçları ödeyemeyecek durumda olan bu davacılar için ne yapabilirim?İtiraz edeceğim de nereye hangi sürede ve nasıl itiraz edeceğim bilemedim.
Bu konularda hukuki yardım talep ediyorum saygılarımla
Old 23-01-2007, 15:53   #2
halit pamuk

Merhaba,

İYUK.m.31 Adli yardım konusundaki uygulamalar açısından HUMK atıf yapmış
"Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu ile Vergi Usul Kanununun uygulanacağı haller:

Madde 31 – 1. Bu Kanunda hüküm bulunmayan hususlarda; hakimin davaya bakmaktan memnuiyeti ve reddi, ehliyet, üçüncü şahısların davaya katılması, davanın ihbarı, tarafların vekilleri, feragat ve kabul, teminat, mukabil dava, bilirkişi, keşif, delillerin tespiti, yargılama giderleri, adli yardım hallerinde ve duruşma sırasında tarafların mahkemenin sukünunu ve inzibatını bozacak hareketlerine karşı yapılacak işlemlerde Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu hükümleri uygunlanır. (Ek cümle: 5/4/1990 - 3622/11 md.;Değişik:10/6/1994-4001/14 md.)

Atıf yapılan hokuk usulü muhakemeleri kanunun 465. maddesinde ise;

BEŞİNCİ BAP

Müzahereti adliye

Madde 465 – Kendisiyle ailesini meişetçe ehemmiyetli zarurete düşürmeksizin masarifi lazimeyi kısmen veya tamamen ifadan aciz olan kimselerle müessesatı hayriye iddia ve müdafaalarında veya icraya ve ihtiyati tedbirlere müracaatlarında haklı olduklarına dair delil gösterirlerse müzahereti adliyeye nail olabilirler"

demektedir.

ve yine humk'un 469. maddesinin ilk fıkrasında

Madde 469 – Müzahereti adliye talebi üzerine mahkemece verilecek karar şifahi murafaa cereyan etmeksizin ittihaz olunabilir. Müzahereti adliye talebinin kabul veya reddine dair ittihaz olunan kararlar kati olup aleyhine hiçbir tarikı kanuniye müracaat olunamaz

diyerek adli yardım taleplerini ilişkin kararların kesin olduğunu ve kanuni yolları bulunmadığını belirtmektedir.

Peki ne yapılabilir?

aklıma tekrar tekrar adli yardım talebinde bulunmaktan başka bir şey gelmiyor.Çünkü, 469.maddenin ikinci fıkrasında şöyle diyor:

"Yeni bir sebep zuhurunda reddedilen müzaheret talebi tekrar edilebilir"
Old 26-01-2007, 13:04   #3
öğretmen

Varsayılan merhaba,

İlgi gösteren sayın meslektaşıma teşekkür ederim.ne yazıkki adli yardım talebimizin reddine hiç bir şey yapamıyorum.itiraz dilekçemi hazırladım ama bun verecek mevkii bulanmadım.hatta ilgili üst makamlarla görüştüm, yapabileceğim tek şey,harcı tamamlamazsak eğer, davanın açılmamış sayılmasına karar verilecek ve bu kararla birlikte adliyardım red kararını temyiz edebileceğim.Bu arada dava açma süresi kaçacak ve her ihtimalde bu davada sonuca ulaşabilmek için çok uzun bir süreç daha eklenecek.
mahkeme masraflarını ödeyemediği için, mağdurun hakkını arayamıyor olmasını kendim anlayamadığım için kimseye de anlatmayacağım.
Old 26-01-2007, 20:54   #4
OLCAYK

Çok üzücü bir durum kanun yolu kapalı olan bir husus hakkında bence Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi' ne başvurabilirsiniz, süreside altı ay umarım kaçmamıştır. Zira belki asgari ücretle kendisi eşi çocuğu ve evini geçindiren bir vatandaş için yüksek dereceli harç miktarı konusunda sosyal devlet ilkesi gereğince adli yardım talebinin kabulü gerekir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin maddelerin şu an inceleyemiyorum ama kesinlikle kabul edilebilirlik kararı verileceğini düşünüyorum. Umarım sonuç elde edersiniz, en kısa zamanda bu konuda uzman bir meslektaşıma danışıcam umarım sonuç elde edebilirim.
Old 27-01-2007, 02:13   #5
Av. Can DOĞANEL

Vekalet ücreti almadığınızı baroya bildirdiniz mi? Eğer bunu yaptıysanız. Baronuzdan alacağınız yazıyı da başvurunuza ekleyin. (Eklediniz ve buna rağmen Adli Yardım Talebi red mi edildi.) Ancak işçi maaşının bulunmasını 465. maddedeki koşulları kaldıran bir sebep olarak gördüler ise böylesine hayatın realitesine sığ bakan bir zihniyeti bence de AİHM paklar.
Old 27-01-2007, 11:24   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba,

Bu durum adil yargılanma hakkını ve özellikle etkili bir hukuk yoluna başvurma hakkını açıkça ihlal ediyor.

AİHS doğrudan uygulanma özelliğine sahiptir.Bu nedenle konu ile ilgili AİHM kararlarını da ekleyerek yeniden talepte bulunmakta yarar var.

Saygılar
Old 30-01-2007, 17:55   #7
rojda

Adli yardım talebinizin reddi kararına itiraz yolu yok. Ama arkadaşlarımın da belirttiği gibi talebinizi yineleyebilirsiniz. Bu durumda verdiğiniz belgeleri yenilemekte fayda var. Fakirlik ilmuhaberinde hem muhtarın hem azaların imzalarının olması, bütün davacılar yönünden belgelerin toparlanması önemli. Zira HUMK'nda "heyet" denmekte. Ayrıca şahsi tavsiyem, davacıların üzerine kayıtlı gayrımenkul olmadığına dair ya bağlı bulundukları belediyeden ya da kaymakamlıktan bir yazı alsanız iyi olabilir.
Kolaylıklar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi