Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte hem keşideci hem ciranta olmak

Yanıt
Old 31-05-2007, 17:37   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Çekte hem keşideci hem ciranta olmak

A çekte keşideci. Çeki B namına kesmiş, B de çeki C' ye ciro etmiş. C çeki tekrar A'ya ciro etmiş. A dan da çek ciro ile D ye geçmiş(belirttiğim gibi A çekin keşidecisi). yani A nın keşide ettiği çek iki kişi tarafından ciro edildikten sonra tekrar çekin keşidecisine gelmiş-zaten çeki benim müvekkilim sadece ciro edip keşideci A'ya vermiş- ve çekin keşidecisi bu kez çeki ciro ederek D ye vermiştir. Çekin karşılığı çıkmamış ve çek şu an ihtiyati haciz kararı alınarak (müvekkilim B saat 18.30 itibariyle bana geldiğinden ve dosya henüz icra dairesine dönmediğinden dosyayı inceleme fırsatım olmadı) D tarafından icraya verilmiştir. Müvekkilim sadece kendisinin icraya verilmiş olduğunu söyledi. Belki C de icraya verilmiş olabilir. Müvekkilim ve icraya verilmiş ise C güvendikleri keşideci A tarafından dolandırılmış gibi gözüküyorlar.Yıllardır esnaflık yapan müvekkilim maalesef çekte lehtar olmanın ve bunu ciro etmenin kendisini borçlu yapacağının farkında olmadığını söylüyor. Ortada bir dolandırıcılık olayı var. Bu aşamada A' nın hem keşideci olması ve müvekkilim B ve ondan sonraki C den sonra keşideci A'nın icraya veren D den önce çekin arka yüzünde cirosunun olması takibi iptal ettirmemiz için "D nin yetkili ve meşru hamil olmadığı ve ciro silsilesinde bir bozukluk olduğu gerekçesi ile" veya sizin verebileceğiniz başka bir fikir ve yol ile bu takibi iptal ettirmemiz mümkün olur mu ? Bilgi ve fikirlerini esirgemiyen tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.
Old 01-06-2007, 00:14   #2
Av.Nebi

Pardon bir şeye kafam takıldı : Müvekkiliniz çeki cirolamış ve bunun kendisini borçlu konuma sokmayacağını mı düşünmüş ? tam olarak anlamadım ?

Çek 2. kez A 'ya geldikten sonra arada kalan ciroların hükmünü yitirdiği kanaatindeyim dolayısı ile B ve C nin ciroları takibe konu olmaması gerekir kanaatimce
Old 01-06-2007, 10:59   #3
nakil

Varsayılan benzer konu daha evvel tartışılmış..

Sevgili meslektaşım,
Aşağıda yeralan linki okumanızı tavsiye ediyorum.Benzer konu daha evvel tartışılmış.Forumda yeralan yargıtay kararlarının İşinize yaraması dileğiyle, kolay gelsin..

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=1265
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi