Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Olağanüstü zamanaşımı ile iktisap mı yoksa mirasçıların satışı mı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2012, 11:09   #1
Erdem Karaağaç

Dikkat Olağanüstü zamanaşımı ile iktisap mı yoksa mirasçıların satışı mı ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim . . .

1984 senesinde H.K. çok fakir ve zor durumda olan akrabalarının yararlanması için belli bir miktar arziyi ' sen kullan geçimini sağla ' diyerek bir akrabasının zilyetliğine bırakır. H.K 1987 senesinde vefat eder , çocukları mirasçılık belgesi çıkartırlar ama aradan yıllar geçer ve mirasçılık belgesini kaybederler , mahkeme arşivlerinden de o yıla ait dosya kaydına rastlanamaz. Geçimini sağlamak üzere araziyi 1984 senesinde merhum H.K. dan alan şahıs , mirasçılardan birine 2011 senesinde ulaşarak ben burayı yıllardır kullanıyorum çok yaşlandım ölmeden size buranın bedelini vermek istiyorum ama tapuyu bana devredeceksiniz der. Sorularım :

1 - 1987-1988 senesinde çıkartılan mirasçılık belgesini dava açmaksızın yada şimdi noterden almaksızın tekrar elde edebilirmiyiz ?

2- Şahsın arazi bedelini vericem ama tapuyu üzerime alırım sözü karşısında , sizce mirasçılarla araziyi yıllardır kullanan şahıs arasında kişileri bağlıyacak bir sözleşme yaparak arazi bedelini alıp , yıllardır araziyi kullanan şahıs lehine olağanüstü zamanaşımıyla iktisap davası mı açılmalıdır yoksa mirasçılık belgesi çıkartılıp tapuyu mirasçılara geçirerek oradan usulüne uygun bir satış mı yapılmalıdır ? Hangi yol iki taraf için de risksiz ve hızlı çözüm olur ?
Merhum H.K.nın vefatından sonrada mirasçılarından vefat edenler olmuştur ve kalanlarda yurtdışı dahil çeşitli yerlere gitmişlerdir yani tapuyu mirasçıların üzerlerine alarak satışı araziyi yıllardır kullanan kişiye satmaları bana uzak bir ihtimal olarak geldi.
Bu konudaki yardımlarınızı ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Old 06-04-2012, 13:31   #2
advocateso

Sn. Erdem Karaağaç;
1- 1987-1988 yılları arasındaki veraset ilamını hangi mahkemeden aldıklarını biliyorlarsa o mahkemenin karar kartonundan ulaşabilirler. bir diğer ihtimal de o veraset ilamını herhangi bir kurumda kullanmışlarsa o kurumdan da temin edebilme ihtimaliniz var. Ama siz o eski veraset ilamını sonradan ölenlerin mirasçılarını tapuya dahil etmekten kaçınmak için istiyorsanız, tapu müdürlüğü 6 aydan eski veraset ilamlarını işlem için kabul etmez, yani intikal için yeni bir veraset ilamı almanız ŞART.
2- tapuda maliki ölmüş olması halinde olağanüstü zamanaşımı yoluyla iktisap davasının açılması artık hukukmuzda mümkün değil. Anayasa Mahkemesi kanunun ilgili bölümünü iptal etmiş durumda. bu yüzden yapabileceğiniz tek yol tapuda devir gibi görünüyor. şayet bu yol imkansızsa, yeni veraset ilamı alıp intikali yaptıktan sonra, paydaşlardan imza atması imkansız olanlar için tapu müdürlüğünde iştirakin ref'i (iştirakçilikten çıkarma) işlemi yaptıktan sonra, imza atmaya hazır olanlardan tapu payını satın alıp, izalei şuyu davası açmanız gerekir. Sanırım bu söylediğim yol da zaman ve masraf açısından yorucu olabilecektir.
Saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi