Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Uyap Nedeniyle Kararda Yanlişlik Yapilmasi Ve Ilamin Nasil Icraya Konulacaği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2022, 14:53   #1
Büşra Kocaman

Varsayılan Uyap Nedeniyle Kararda Yanlişlik Yapilmasi Ve Ilamin Nasil Icraya Konulacaği

Meslektaşlarım merhaba işin içinden çıkamadığım bir konuyu danışmak istiyorum. Davacı olarak bir limited şirkete dava açtım ancak dava dilekçemde limited şirkete yönelttiğim davam internet üzerinden uyapta açarken girdiğim vkn numarası sebebiyle uyap kayıtlarında x limited şirketi y şubesi olarak gözüktü ancak dava dilekçemde açıkça merkeze husumeti yönelttiğim görülmektedir. Duruşmada da hakim iradi taraf değişikliği için süre vermek istedi ancak ben durumu anlattığımda uyaptan kaynaklı sıkıntı olması sebebiyle taraf değişikliğine gerek görmedi. Çünkü dava dilekçemde ve içeriğinde husumetin ana merkeze yöneltildiği belliydi sadece uyap dava açma sırasında kurum eklerken girdiğim vkn sebebiyle şube olarak dava tarafı gözükmekteydi. İlk derece mahkemesi davamı kabul etti, gerekçeli karar çıktı. Ancak kararda uyaptaki kayıt sebebiyle onlar da üst kısımda davalı bölümünde x limited şirketi y şubesi yazmışlar, ancak gerekçeli kararın içeriği ve hüküm kısmı x limited şirketinden şu kadar para alınarak şeklinde geçmektedir. Şimdi ilamlı icra yapacağım ancak davalI taraf husumet problemine dayanarak istinafa gitti ben de istinafa bu durumun düzeltilmesi için gideceğim ancak müvekkiller parayı bir an önce almak istiyor. İlamı icra takibine koymam durumunda icra hukuk mahkemesinde aleyhe bir durumla karşılaşır mıyım? Karşılaşırsam bu ne gibi bir sonuç doğurur bunu sormak istiyorum. İstinaftan dosya belki 1 yıl gelmeyecek beklemek de mantıklı gelmiyor. Bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 28-09-2022, 15:31   #2
Av. Erdem Akçay

Hükmün tashihini talep edin meslektaşım.
Old 28-09-2022, 15:42   #3
Büşra Kocaman

Meslektaşım cevabınız için çok teşekkür ederim. Ancak ne yazık ki tashih için süre geçti, karşı taraf bu hususu istinafa götürdü, bu nedenle ben de istinafa götüreceğim. İcra yapıp yapmama konusunda kararsız kaldım bir de bu husus bozma konusu yapılır mı bu kafama takılıyor bunu sormak istiyorum. Bir sürü araştırma yaptım ancak benzer bir örnek göremedim. Ben istinaf kanun yolunda düzeltilerek yeniden karar verilmesini talep edeceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi