Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimi aldattım o da beni aldattı

Konuyu Kilitleyin
Old 20-12-2013, 09:24   #1
Konuk

Varsayılan eşimi aldattım o da beni aldattı

öncelikle iyi günler diliyorum.

2010 yılında evlendik, 2011 yılında bir çocuğumuz oldu ve şuan 2,5 yaşında. eşimin beni aldattığını telefonundaki bir mesajda gördüm(mayıs ayında), eski sevgilisi imiş. deliye dönmüştüm ve bende başkası ile görüşmeye başladım. yaklaşık 1 ay önce eşimin aldattığını, bana ahlak dışı teklifler yaptığını ve şiddet uyguladığını belirterek evlilik birliğinin temelinden sarsılmasına dayanarak boşanma davası açtım ve evden ayrıldım. ev adresi olarak başka bir adres gösterdim. bu gösterdiğim evden eşime uzaklaştırma çıktı. banada tensip zaptı ile 300 tl çocuğumuza ise 200 tl tedbir nafakası kararı verildi. barodan avukat tayin edecekler. eşimin aldattığına dair tanık yada telefon kaydı yok. evden 10 gün önce ayrldığımı ve bi akrabamda kaldığımı yazdım dilekçeme ancak evden gitmeden önceki akşam eşime ödemeli çağrı yapmıştım buda telefonunda kayıtlıymış, mahkemeye sunacağını söylüyor. Ancak eşim benim kullandığım telefonun tüm ayrıntılarını çıkartmış, benim aldattığımı bilen bir arkadaşım vardı oda şahitlik yapacakmış.( tüm bildikleri ve de evet ben gördüm eşini aldattı ve görüştüğü kişiyi eve aldı diye.) ayrıca birde benim akrabam ona şahitlik verecek. ben aldattığına (telefon ile görüşme) tanık oldu diye.

sorularım şunlar,

>>>Kızım velayeti bende kalır mı? ben kanıtlayamaz ve eşim zinayı kanıtlarsa velayet ne olur?

1- ben sadece aileme anlatmıştım eşim aldatıyor diye bana tanıklık edebilirler mi? geçerli olurmu? yada nasıl kanıtlayabilirim.
2- eşim benim görüştüğüm kişileri tanık gösterecekmiş, onlar görüşmedik yada arkadaştık diyebilirler mi? (görüşme kayıtlarım hayatın olağan akışına ters ve gece görüşmelerimde var)
3- benim yaptığımın ispatı telefon kayıtları ve iki şahit eşime yeterli olacak mı? benden tazminat alacağını, görüştüğüm kişiden de tazminat alacağını söylüyormuş. alabilir mi?
4- 2 şahit ve telefon görüşmesi, tedbir nafakasının kaldırlması için yeterli olur mu? Başka Bir Erkekle Karı-Koca Gibi Yaşayan Sadakatsiz Kadın Yararına Tedbir Nafakasına Hükmedilmesinin Doğru Görülmediği şeklinde Yargıtay kararı okudum.
Old 21-12-2013, 10:47   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Velayet kararı çocuğun menfaatleri gözetilerek verilir.2.5 yaşındaki çocuğun velayetinin anneye verilmesi beklenir.Evlilik dışı ilişki kurmanız eşinize karşı bir kusurdur,boşanma ve tazminat sebebidir.Eğer çocuğunuza karar veren bir tutumunuz yoksa velayetin size verilmesi beklenmelidir.

2-Tedbir nafakası dava süresince geçerlidir.Çocuk yanınızdaysa her durumda çocuk için nafaka takdir edilecektir.Aldatma iddiası boşanma davasının esasına ilişkindir ve ancak kanıtlandığında yoksulluk nafakasına engel olur.Yargılama sırasında tedbir nafakası durumun gereklerine göre mahkemece takdir edilecektir.Her aldatma iddiasının bulunduğu dosyada kadın için tedbir nafakası reddedilir diye bir kural yoktur.Kısacası her bir dosyada hakim dosya özelliklerine göre yeniden karar oluşturacaktır.

3-Dava dosyasındaki karşılıklı aldatma iddiaları yasal delillerle kanıtlanmalıdır.Tanık,telefon görüşme trafiğinin hayatın olağan akışına aykırı olup olmaması vb.hakim tarafından değerlendirilecektir.

Daha ayrıntılı bilgi için bir avukata doğrudan başvurmanız yararınızadır.
Old 21-12-2013, 14:42   #3
Konuk

Sn. Habibe Hanım, öncelikle teşekkür ederim. barodan avukat istedim ama şuana kadar dosyaya müdahil olan bir avukat gözükmüyor. yada benimle irtibata geçen. sorum şu.

3-Dava dosyasındaki karşılıklı aldatma iddiaları yasal delillerle kanıtlanmalıdır.Tanık,telefon görüşme trafiğinin hayatın olağan akışına aykırı olup olmaması vb.hakim tarafından değerlendirilecektir.

burada eşimin sıklıkla görüştüğü ay mayıs ayı yani bu olay olduktan sonra ben kasım ayına kadar eşimle aynı evde oturdum. burada eşim evet aldattım ancak eşim affetti diyebilir mi? eğer böyle der ise bu tarihten sonra olan hayatın olağan akışına aykırı olmayan görüşmeler aldatmaya devam ettiğine dair kanıt olur mu? önce aldattım eşim affetti ama sonra bu kişi ile arkadaş oldum diyemez diye düşünüyorum. yada aldatılma olayından sonra beraber yaşadığımız için hakim bu yönde taktir kullanabilr mi? bu aydan sonra sıklıkla mesajlajtığını sanmıyorum arada aramış yada mesajlaşmış olabilir.
Old 21-12-2013, 14:47   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

1-Barodan avukat atanmasına ilişkin başvurunuzu takip ediniz.Avukat sizden vekalet almadan dosyada kendiliğinden işlem yapamaz.

2-Yargılama sırasında karşı tarafın nasıl savunma yapacağına ilişkin tüm ihtimalleri elbette bu alanda tartışmak mümkün değildir.

Tarafınıza atanacak avukat ile tüm aşamalarda karşılıklı görüş alışverişinde bulunabilir ve savunmalarınızı hazırlayabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Old 25-12-2013, 08:24   #5
Konuk

Merhaba,

yanıtlarınız için teşekkür ederim. davamı takip ettiğimde eşimin avukatının davaya müdahil olduğunu gördüm. bir avukat tutmuş. Ancak davaya karşı herhangi bir cevap vermemişler. yaklaşık 1 ay oldu. tebligat ulaşmamış olabilir mi? tebligat ulaşmamış bile olsa, avukat vekaletini davaya eklediğinden cevap vermiş olmaları gerekir miydi? ne sebeple olursa olsun davaya cevap vermeyip birleştirme talebi ile başka bir dava açabilir mi? ayrıca benim mahkemeye sunduğum tüm delilleri avukatları görebilirmi? benim görüştüğüm kişiyi eşi ile birlikte tanık yazdıracakmış, görüştüğümüze dair telefon kayıtları var elinde. bu kişi eşi ile birlikte geldiğinde ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim?
Old 25-12-2013, 11:17   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Davaya cevap vermeme davayı kabul etmediği anlamına gelir. Başka dava açılması da mümkündür. Bu davanın reddini istemesi de.

Tüm delillerinizi davalı ve avukatı görür. Siz de tüm dosya içeriğini görebilirsiniz.

Aldatma iddiası her tür delille kanıtlanabilir. Tanık ifadeleri de dahildir.

Somut bir sorunla veya dava ile karşılaşırsanız bir avukattan doğrudan destek alınız.

Kandem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler!
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi