Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Pdf uzantılı dosyaları UYAP'a aktarmak için Udf uzantılı nasıl yapabiliriz ?

Yanıt
Old 28-01-2013, 17:06   #1
SimgeKıyınoğlu

Varsayılan Pdf uzantılı dosyaları UYAP'a aktarmak için Udf uzantılı nasıl yapabiliriz ?

Öncelikle iyi çalışmalar;
Bilindiği üzere Uyap'tan gönderilen evrakların uzatısının ya udf ya da tif olması gerekir. Ancak bazen dilekçelere ve taleplere ek koymamız gerektiğinden pdf formatındaki bir evrakı udf ye çevirmemiz gerekiyor. Uyap'ta gerekli programlarda bu programa ulaşamıyorum. Bildiğiniz ve tereddütsüz kullandığınız bir program varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

İyi Günler Dilerim...
Old 28-01-2013, 19:32   #2
olgu

Udf formatı bildiğim kadarıya Türkiye'ye özgü bir uzantı olduğundan çevirici program bulmak sıkıntı.

Ancak Tif'e çevirici program bulabilirsiniz, tarama yaparken tif formatında tarama yapabilirsiniz pdf yerine.
Old 29-01-2013, 15:38   #3
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan SimgeKıyınoğlu
pdf formatındaki bir evrakı udf ye çevirmemiz gerekiyor.

Öncelikle PDF dosyasını Word dosyasına (.doc) çevirmeyi deneyin. Ardından istediğiniz formata çevirirsiniz.
Old 29-01-2013, 15:52   #4
SimgeKıyınoğlu

malesef ki resim tarzı belgeleri (örneğin; taranmış ödeme dekontları) worde çeviremiyoruz.
Old 29-01-2013, 16:46   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan SimgeKıyınoğlu
Öncelikle iyi çalışmalar;
Bilindiği üzere Uyap'tan gönderilen evrakların uzatısının ya udf ya da tif olması gerekir. Ancak bazen dilekçelere ve taleplere ek koymamız gerektiğinden pdf formatındaki bir evrakı udf ye çevirmemiz gerekiyor. Uyap'ta gerekli programlarda bu programa ulaşamıyorum. Bildiğiniz ve tereddütsüz kullandığınız bir program varsa bizimle paylaşırsanız sevinirim.

İyi Günler Dilerim...

Merhabalar;

Uyap doküman formatı olan .udf yalnızca Uyap Kelime İşlemci tarafından oluşturulan bir dosya uzantısıdır. Bu nedenle .pdf uzantılı dosyaları .udf'ye dönüştürmeniz mümkün değil. Bunu yapabilmenin farklı birkaç yolu olabilir:

(Resim dosyaları .tif uzantılı, yazı dosyaları ise .udf uzantılıdır. Yüklemek istediğiniz belge resim ise .tif, yazı ise .udf uzantılı bir dosya olmalıdır)

1 - .pdf uzantılı bir belgeyi de aşağıdaki linkte olan programı kurduktan sonra .tif belgesine dönüştürebilirsiniz:

pdf converter

2 - .pdf uzantılı dosyaları Word formatına dönüştüren programları kullanabilirsiniz fakat bu durumda (özellikle taranmış evrakları dönüştürmede) yazım hataları ile dolu dönüştürme ihtimali ile karşılaşabileceğinizi belirtmeliyim. Bu programların en ünlülerinden biri ABBYY Finereader programıdır:

http://finereader.abbyy.com/

Bu programı kullanarak .pdf dosyasını .doc dosyasına çevirip içeriğindeki yazıları Uyap Kelime İşlemci'de açacağınız yeni bir belgeye yapıştırıp .udf uzantılı belge elde edebilirsiniz.

Doğru çözüm için belge içeriği ve ne şekilde göndermek istediğinizi belirtmeniz gerekir. Yukarıda da belirtildiği gibi kendi tarayacağınız evrakı doğrudan .tif uzantısı ile tarayabilir ve gönderebilirsiniz. Size .pdf olarak gelmiş belgeyi de .tif'e dönüştürüp Uyap'tan gönderebilirsiniz.

İçeriğinde değişiklik yapacağınız evrakı .pdf'ten .doc'a dönüştürmeniz gerekir. Ancak o zaman değişiklik yapıp .udf uzantılı olarak gönderebilirsiniz.

Saygılarımla...
Old 29-01-2013, 16:48   #6
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan SimgeKıyınoğlu
malesef ki resim tarzı belgeleri (örneğin; taranmış ödeme dekontları) worde çeviremiyoruz.

Ben ilk mesajınıza cevap yazarken siz de bu mesajı yazmışsınız. Ödeme dekontunu az önceki mesajımda belirttiğim üzere .tif formatına dönüştürüp gönderebilirsiniz.
Old 30-01-2013, 12:09   #7
Admin

Alıntı:
Yazan SimgeKıyınoğlu
Sayın Av.Özgür KARABULUT'un yukarıdaki yararlı mesajına ilave olarak:

Boş bir word dökümanı açıp, resim belgesini, fareyle tutup içinde bırakırsanız, resmi word'ün içine aktarmış olursunuz ve daha sonra word formatında kaydedebilirsiniz.

Ancak yukarıda belirtildiği gibi zaten resim olan bir dosyayı TIFF'e çevirmek aslında oldukça zahmetsiz ve kolay. Irfanview gibi ücretsiz bir resim programı kullanırsanız açtığınız resmi, TIFF dahil istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Aynı şekilde internette bu işlemi ücretsiz yapan pekçok site de var. Örneğin:
http://image.online-convert.com/convert-to-tiff
Old 30-01-2013, 22:09   #8
tekgent

Varsayılan Office ile uyap döküman editörünün ortak desteklediği dosya formatı

Arkadaşlar bu arada word den .rtf olarak kaydetmiş olduğumuz dosyaları uyap döküman editörü ile açarak imzalayabiliriz.İşinize yarar umarım.Bu arada toplu talep oluşturma ve uyap a aktarma konusunda yapmış olduğum yazılımın beta versiyonunu deneme için isteyen arkadaşlar ile paylaşacağım.Programın geliştirilmesi konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Old 14-05-2013, 14:11   #9
Protesto

Alıntı:
Yazan tekgent
Arkadaşlar bu arada word den .rtf olarak kaydetmiş olduğumuz dosyaları uyap döküman editörü ile açarak imzalayabiliriz.İşinize yarar umarım.Bu arada toplu talep oluşturma ve uyap a aktarma konusunda yapmış olduğum yazılımın beta versiyonunu deneme için isteyen arkadaşlar ile paylaşacağım.Programın geliştirilmesi konusunda önerilerinizi bekliyorum.

Bu yöntemi paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Benim çok işime yaradı. Saygılarımla,
Old 14-05-2013, 14:24   #10
tekgent

Varsayılan Uyap Dökuman editör v.3.4.21 rtf uzantılı dosyaları açmıyır.

Arkadaşlar daha önce de paylaşmıştım ama burada da yeri gelmişken paylaşmak istedim.Döküman editörünün son sürümü ile bu .rtf uzantılı word dosyalarını açamıyoruz bilginiz olsun.Açılıyormuş gibi yapıyor ama içerik boş geliyor.
Old 14-05-2013, 14:27   #11
tekgent

Udf dosyası ile ilgili küçük bir bilgi eklemek gerekir ise bu uzantı sıkıştırılmış bir klasörden başka birşey değildir.Winrar veya benzeri bir uygulama ile açmaya çalıştığınızda içerisinde iki adet dosya olduğunu göreceksiniz.Biri xml diğeri de imza dosyası.
Old 16-05-2013, 09:45   #12
tekgent

Varsayılan toplu talep oluşturma

Arkadaşlar toplu olarak talep oluşturarak uyap a gönderim konusunda yapmış olduğum proje bulunmakta.Toplu olarak talep gönderim durumunda kalan avukatlarımız Bilgi almak ister iseniz destek@trtechyazilim.com mail adresi üzerinden bana ulaşabilirsiniz.Bir gün içerisinde 2500-3000 dosya nın talep işlemini uyap a da gönderimini yaparak tamamlayabilirsiniz.Bir bilgisayar ile.

Ercan İSGENT
web:www.trtechyazilim.com
Old 16-05-2013, 12:59   #13
sdakaya

taranmış dosyaları yada resimleri "paint" te açtıktan sonra farklı kaydet seçeneğinden uzantısını değiştirerek uyap formatına uygun hale - tif uzantısı - getirebilirsiniz.
Old 06-06-2013, 14:46   #14
Av.Elif Eraydın

ben yazıcıdan çıktı alıp, sonra tarayıcıdan tif formatını seçerek taratmıştım. eğer tarayıcınız yoksa o zaman dönüştürücü programları indirip kullanmanızı tavsiye ederim.
Old 25-11-2013, 15:43   #15
seda_c

Başlığa uzun süredir cevap yazılmamış ama (sanırım son yazılan cevaptan sonra UYAP sisteminde yapılan değişiklik ile) artık dilekçe ekinde göndereceğimiz belgeleri pdf formatında gönderebiliyoruz.

Saygılarımla.
Old 15-01-2014, 15:57   #16
eser_29

Bu pdf formatındaki belgenin imzalanması gerekmiyor mu ? Hala harici bir belgeyi göndermeyi beceremedim.
Old 15-01-2014, 18:07   #17
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan eser_29
Bu pdf formatındaki belgenin imzalanması gerekmiyor mu ? Hala harici bir belgeyi göndermeyi beceremedim.

Bildiğim kadarıyla .pdf dosyalar sadece ek olarak gönderilebiliyor ve imzalan(a)mıyor.
Old 15-01-2014, 19:59   #19
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan eser_29
O zamana biz yeteneksiziz.

Beceriksizlik değil. Uyap konusunda tecrübesizlik diyelim.

Ben şöyle yapıyorum:

Uyap editörde hazırladığım dilekçeyi imzalıyorum. Ekleri varsa onları tarayıcıdan .tif veya .pdf olarak tarıyorum. Evrak gönder kısmına girip, dosya ekle ksmına uyap edtörde yazıp, imzaladığım dilekçeyi ekliyorum. Sonra hemen alt bölümde ek ile ilgili bölüme tıklayıp, eki ekleyerek gönderiyorum.
Old 10-02-2014, 00:46   #20
UNLUTURK

Sayın Meslektaşlarım.
Bu ciddi sorun oluyor bana. Çünkü UYAP'ta hem ekler 6 adetle sınırlı hem de her bir dosya için 5 mb büyüklük ile sınırlı. Zaman zaman çok ekli dosyalarım oluyor. Biraz bilgisayardan anlıyorum. Ama çözemedim. Acrobat Pro kullanıyorum. O PDF yi tiff yağıyor ancak çoklu sayfa (multipage) yapmıyor. Her bir sayfa 1 dosya oluyor. İrfanview denedim. Çoklu sayfa tiff yapıyorum ama anormal büyük oluyor. Bu sorun için UYAP üzerinden ilgilere sordum. Soruna çare olacak program tavsiyesi istedim. Cevap geldiğinde paylaşırım.
Sırf bu yüzden açtığım davaların eklerini ek dilekçeyle adliyeye götürmek zorunda kalıyorum. İstanbul dışı için bu sıkıntılı oluyor.
Herkese iyi çalışmalar.
Old 10-02-2014, 14:22   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan UNLUTURK
Sayın Meslektaşlarım.
Bu ciddi sorun oluyor bana. Çünkü UYAP'ta hem ekler 6 adetle sınırlı hem de her bir dosya için 5 mb büyüklük ile sınırlı. Zaman zaman çok ekli dosyalarım oluyor. Biraz bilgisayardan anlıyorum. Ama çözemedim. Acrobat Pro kullanıyorum. O PDF yi tiff yağıyor ancak çoklu sayfa (multipage) yapmıyor. Her bir sayfa 1 dosya oluyor. İrfanview denedim. Çoklu sayfa tiff yapıyorum ama anormal büyük oluyor. Bu sorun için UYAP üzerinden ilgilere sordum. Soruna çare olacak program tavsiyesi istedim. Cevap geldiğinde paylaşırım.
Sırf bu yüzden açtığım davaların eklerini ek dilekçeyle adliyeye götürmek zorunda kalıyorum. İstanbul dışı için bu sıkıntılı oluyor.
Herkese iyi çalışmalar.

Tarayıcınızla ilgili bir sorun olabilir mi? Çünkü ben çoklu sayfa olarak peşpeşe .pdf veya .tiff taradığım ekleri 20-30 sayfa olsa bile ekleyebiliyorum.
Old 10-02-2014, 15:47   #22
UNLUTURK

Sayın Dikici,
Olabilir hem sayfa boyutu küçük hem renk ayarı siyah beyaz olunca küçülüyor. Ama son verdiğim ekler 87 sayfaydı. Asıl çözmeye çalıştığım müvekkilden taranmış olarak gelen belgeleri basıp taramadan direkt çoklu tiff yapabimek ama küçük dosya.
Old 10-02-2014, 15:49   #23
txyz

Alıntı:
Yazan UNLUTURK
Sayın Meslektaşlarım.
Herkese iyi çalışmalar.

Sayın UNLUTURK, dilekçeyi UDF formatında eklerini PDF formatında sisteme eklemeniz daha iyi olur. Pdf olarak taramak için de ücretsiz "Advanced Scan to PDF" ya da " Abby Fine Reader" kullanabilirsiniz. Siyah beyaz ya da gri ve çözünürlüğü düşük seçerseniz 200x200 gibi 200-300 kbyte ancak tutar 6 sayfa.
Old 10-02-2014, 20:52   #24
UNLUTURK

Teşekkür ederim TXYZ. Cevap seçeneğinde PDF formatını kabul etmiyor. Sonraki evrak göndermelerde bu mümkün oluyor. Yoksa Adobe ve FineReader kullanıyorum. Tarama yoluyla windowsun faks ve belge tarama proğramında 200 dbi ve siyah beyazda oldukça küçük dosyalar oluşturabiliyorum.
Onda sorun yok. Ama daha öncede belirttğim gibi jenerasyon kaybını engellemek için taranarak gönderilen dosyaları dirket çoklu tiff yapmak ve bunu küçük yapabilmek amacım.
İlginize teşekkür ederim.
Old 11-02-2014, 09:32   #25
txyz

Yapabilirseniz bize de haber verin. Tiff formatında dosya boyutunu küçültme denemelerim hep başarısız oldu.
Old 21-02-2014, 01:15   #26
turkguler

Varsayılan Word belgesini Tiff e dönüştürmek

Sevgili avukat arkadaşlarım.
Bu gün burada Word belgesini Tiff e dönüştürmenin yollarını size anlatacağım.
Öncelikle en kolay yol:
Word kullanıyorsunuz ve sisteminizde Office 2003 ve 2007 yüklü ise ve işletim sisteminiz 32 bit ise işiniz kolay. Office 2007 CD sini sisteminize takıp Office araçları arasında bulunan Microsoft Office Document Imagine isimli yazılımı yüklediğinizde sisteminizde yüklü yazıcıların arasında Microsoft Office Document Imagine isimli bir yazıcı daha eklenecektir. Word de yazdığınız bir metni yazdırır gibi yapıp yazıcı olarak Office Document Imagine seçerek yazdır butonuna bastığınızda ortaya bir tif belgesini çıkacak ve belgenin nereye kaydedilmesini istediğiniz size sorulacaktır. Bunun üzerine belgeyi dilediğiniz yere kaydedin ve daha sonra belgeyi uyap dan gönderin.
İkinci ve zor olan yol:
İşletim sistemi 64 bit olan arkadaşlarım Microsoft Office Document Image ı yüklemek için hiç uğraşmasınlar. Çünkü Microsoft 64 bit işletim sistemlerinde bu yazılımın çalışmadığını açıklamış durumda. Ancak biraz dolambaçlı yoldan başka bir şekilde tiff belgesi oluşturmak mümkün. Sisteminizin yazıcıları arasında Microsoft tarafından standart olarak bir faks yazılımı mevcuttur. Bu yazılım aslında cihazınızın içinden hiç çıktı almadan bir başka faks alıcısına faks göndermek için tasarlanmıştır. Ancak bu yazılım Word de hazırlamış olduğunuz bir belgenin fakslanmasını gerçekleştirirken Word belgesini önce Tiff e dönüştürmekte daha sonra bu belgeyi karşıdaki faks alıcısına ulaştırmaktadır. İşte biz burada faks programının tiff belgesini oluşturduğu ana kadar faks programını kullanarak tiff belgemizi alabiliriz.
Word de belgenizi yazdınız ve tiff e dönüştürmek istiyorsunuz. Yazıcılar arasından faks ı seçin yazdır deyin ve karşınıza gelen menüde sizden istenen telefon numarasının yazılacağı satırın altındaki belgeyi tutup masa üstüne koyun. bu belge sizin Word de yazdığınız belgenin tiff versiyonudur. istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
Old 21-02-2014, 11:01   #27
posedo

Googledan araştırırken ücretsiz IrfanView adlı bir program buldum ve benim işime bugüne kadar çok yaradı.
Old 21-02-2014, 13:06   #28
Av. Taner BAŞ

Uyap döküman editörü java tabanlı bir yazılım olduğu ve Avukatlar dışında da kullanıcısı bulunmadığı için istediğiniz tarz bir programın, programcılar tarafından üretilmesi sanırım biraz zor. Ayrıca Adobe bize sadece reader'i ücretsiz satıyor. Pdf üzerinden oynamak için gerekli olan programın lisans bedeli yanlış hatırlamıyorsam 700 $ civarıydı.
Old 21-02-2014, 19:05   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan turkguler
Sevgili avukat arkadaşlarım.
Bu gün burada Word belgesini Tiff e dönüştürmenin yollarını size anlatacağım.
Öncelikle en kolay yol:
Word kullanıyorsunuz ve sisteminizde Office 2003 ve 2007 yüklü ise ve işletim sisteminiz 32 bit ise işiniz kolay. Office 2007 CD sini sisteminize takıp Office araçları arasında bulunan Microsoft Office Document Imagine isimli yazılımı yüklediğinizde sisteminizde yüklü yazıcıların arasında Microsoft Office Document Imagine isimli bir yazıcı daha eklenecektir. Word de yazdığınız bir metni yazdırır gibi yapıp yazıcı olarak Office Document Imagine seçerek yazdır butonuna bastığınızda ortaya bir tif belgesini çıkacak ve belgenin nereye kaydedilmesini istediğiniz size sorulacaktır. Bunun üzerine belgeyi dilediğiniz yere kaydedin ve daha sonra belgeyi uyap dan gönderin.

Teşekkürler. Bu yöntemle word üzerine antet yapıştırırak, dilekçemizi antetli olarak da göndermemiz mümkün olabilir o zaman. Doğru mudur?
Old 24-02-2014, 10:02   #30
txyz

Alta eklediğim sitede "image converter" bölümünde "convert to tiff" seçerek açılan sayfada dosya seçten word dosyasını seçerek tiff formatında çıktı elde edebiliyoruz.

http://www.online-convert.com/
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi