Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Asliye Cezada mı yoksa ağır cezada mı yargılanalım?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2012, 19:08   #1
dençel

Varsayılan Asliye Cezada mı yoksa ağır cezada mı yargılanalım?

Merhaba,
Sorunumuz şöyle, kamu davasına konu olacak suç Asliye Cezanın alanına giriyor. Ancak hakkında dava açılması muhtemel şüphelinin tabi olduğu Kanun da kişisel suçlarda soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve Ağır Ceza Mahkemesine, ait olduğu hüküm altına alınmış. Muhtemelen dava Asliye Cezada açılacak, itirazda bulunmamızın zamanı ve yararı nedir. Cevap yazacaklara teşekkürler.
Old 13-03-2012, 00:17   #2
sebepsiz zenginleşme

heyetle uğraşmak yerine asliye ceza mahkemesinde yargılanmak daha mantıklı itiraz ederek zamanda kazanırsınız
Old 13-03-2012, 00:33   #3
BALDIRAN

Sanıyorum soru sahibi arkadaşımız zaten davanın asliye cezada açılacağını belirtmiş, o nedenle, asliye cezada yargılanması daha mantıklıysa, itiraz etmesine gerek olmamalı.(Fakat mahkeme bu durumu resen dikkate alacaktır diye düşünüyorum) Saygılar
Old 13-03-2012, 12:20   #4
yılmazkan

Görev kamu düzeninden olup her aşamada itiraz edilebilir, hakim de resen göz önüne alacaktır. Adı her ne kadar ağır cezaysa da bazen ağır cezada yargılanmak daha doğru, güvenilir yargılamayı sağlayabiliyor.
Old 13-03-2012, 17:30   #5
garani

yukarıda da yazıldığı üzere görev kamu düzenindendir ve re;'sen gözetilir.

Re'sen görev kararı ve görevde uyuşmazlık

MADDE 4 - (1) Davaya bakan mahkeme, görevli olup olmadığına kovuşturma evresinin her aşamasında re'sen karar verebilir. 6 ncı madde hükmü saklıdır.

(2) Görev konusunda mahkemeler arasında uyuşmazlık çıktığında, görevli mahkemeyi ortak yüksek görevli mahkeme belirler.
Old 13-03-2012, 22:41   #6
Avukat Hakan Eren

Olumlu

Alıntı:
Yazan dençel
Merhaba,
Sorunumuz şöyle, kamu davasına konu olacak suç Asliye Cezanın alanına giriyor. Ancak hakkında dava açılması muhtemel şüphelinin tabi olduğu Kanun da kişisel suçlarda soruşturma ve kovuşturma yetkisinin Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve Ağır Ceza Mahkemesine, ait olduğu hüküm altına alınmış. Muhtemelen dava Asliye Cezada açılacak, itirazda bulunmamızın zamanı ve yararı nedir. Cevap yazacaklara teşekkürler.

Ben o kanunu ve maddesini merak ettim?
Old 14-03-2012, 00:18   #7
garani

beyin jimnastiği açısından soruyorum.konuyu tam açabilir mi acaba sayın dençel?
Old 14-03-2012, 19:09   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Hakan EREN
Ben o kanunu ve maddesini merak ettim?

HAKİMLER VE SAVCILAR KANUNU
Kanun Numarası: 2802

KİŞİSEL SUÇLARDA SORUŞTURMA VE KOVUŞTURMA:

Madde 93 - Hakim ve savcıların kişisel suçları hakkında soruşturma, ilgilinin yargı çevresinde bulunduğu ağır ceza mahkemesine en yakın ağır ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcısına ve son soruşturma o yer ağır ceza mahkemesine aittir.
Adalet Bakanlığı merkez, bağlı ve ilgili kuruluşlarındaki hakim ve savcıların kişisel suçları hakkında soruşturma ve kovuşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcısı ve ağır ceza mahkemesine aittir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi