Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlenmeden Önce Yapılabilecek Sözleşmeler

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2010, 11:25   #1
Konuk

Önemli Evlenmeden Önce Yapılabilecek Sözleşmeler

Yakın zamanda evleneceğim.
Fakat nişanlımın ikinci evliliği olacak.
İlk evliliğinden 2 çocuğu var.
Bu durumda ben gelecek zaman için haklarımı korumak istiyorum.
Boşanırsam ya da eşimi kaybedersem mal paylaşımında neler yaşayabilirim.
Ayrıca evlilik süremde, bana ait taşınmaz ya da ev eşyası gibi taşınabilirlerimi eşimden kaynaklanan bir borç durumu çıkarsa koruyabilir miyim?
Bunlar için özelliklede borç durumunda kendimi korumaya alabilmem için evlenmeden önce ya da sonra ne gibi sözleşmeler yapmalıyım?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 24-09-2010, 10:23   #2
uye8490

Sayın konuk,

Yasal mal rejimi evlilik sırasında edinilen mallara katılma şeklindeki mal rejimidir.Yani evlendiğiniz andan itibaren edindiğiniz mallarda katılma payı alacağınız mevcuttur.Bu katılma alacaklarınız için, boşanmanız halinde mal rejimi tasfiyesi davası açma durumunuz olacak.

Evlilik sırasında edinilen mallara katılma şeklindeki mal rejimini değil de, mal ayrılığı rejimini seçmek istiyorsanız, noterde bunun için sözleşme yapmalısınız.Bu sözleşmeyi evlenmeden önce de yapabilirsiniz.Bu durumda evlilik sırasında edinilen malda diğer eşin herhangi bir tasfiye payı alacağı olmaz.

Eşinizin borçlarından dolayı sizin adınıza olan gayrımenkul'e haciz şerhi konulamaz.Ancak eşinize (evlilikten önce de olsa)herhangi bir şekilde kefil olmuşsanız ,yapılacak olası bir icra takibinde siz de borçlu olacağınızdan ,sizin adınıza kayıtlı olan taşınmaz veya arac kaydına haciz konulabilir.

Evlendikten sonra oturacağınız evin tapu kaydına (başkalarına devrinin önlenmesi için)aile konutu şerhi koyabilirsiniz.Bunun için evlilik cüzdanı(veya nüfus kayıt örneği)ve muhtarlıktan aldığınız ikametgah belgesiyle taşınmazın bulunduğu yer tapu müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

Eşinizin önceki evliliğinden olan çocukları onun yasal mirasçılarıdır.Vefat durumunda sizinle olan evliliğinden doğan çocuklar gibi onlar da babalarına mirasçı olurlar.

Ayrıca eşiniz önceki evliliğinden olan çocuklarına nafaka ödüyor ise evliliğiniz bu nafakanın ödenmesine engel bir durum değildir.

Sayın konuk tüm olasılıkları gözden geçirerek sağlıklı kararlar almanız açısından ,bir avukatla yüzyüze görüşmenizde fayda vardır diye düşünüyoruz.
Old 24-09-2010, 10:43   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Yakın zamanda evleneceğim.
Fakat nişanlımın ikinci evliliği olacak.
İlk evliliğinden 2 çocuğu var.
Bu durumda ben gelecek zaman için haklarımı korumak istiyorum.
Boşanırsam ya da eşimi kaybedersem mal paylaşımında neler yaşayabilirim.
Ayrıca evlilik süremde, bana ait taşınmaz ya da ev eşyası gibi taşınabilirlerimi eşimden kaynaklanan bir borç durumu çıkarsa koruyabilir miyim? Bunlar için özelliklede borç durumunda kendimi korumaya alabilmem için evlenmeden önce ya da sonra ne gibi sözleşmeler yapmalıyım?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Meslektaşımın yazdıklarına aynen katılıyorum. Taşınır mallar için ekleme yapmak istiyorum. Öncelikle adınıza alacağınız taşınırların faturası mutlaka olsun ve saklayın. Fatura mülkiyeti belirlemede tek başına yeterli değilse de en azından istihkak davası açma şansınız olur. Yine evlenirken, adınıza alacağınız menkul malların listesiyle ve eşinizle birlikte sözleşmeye benzer bir belgeyi notere onaylattırabilirsiniz. Bunun nasıl olabileceğini, bir avukattan profesyonel destek alarak öğrenebilirsiniz.
Old 24-09-2010, 19:46   #4
Konuk

İlginize teşekkür ederim.İyi çalışmalar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi