Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babanın kişisel ilişki tesisi için icra takibi başlatması? Velayet üzerine etkisi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-09-2010, 13:01   #1
Konuk

Varsayılan Babanın kişisel ilişki tesisi için icra takibi başlatması? Velayet üzerine etkisi?

MERHABALAR
Eşim 2 yıl önce bana boşanma davası açtı aile birliğinin temelden sarsılması adı altında.oysa bu doğru değil.başka bir bayanla beraber oldu ve dava açtı.bende mahkemede bayanın varlığını ispat ettim.çocoğun velayeti şimdilik bende babası ile pazar günleri 10-16 arası görüşme hakkı var.eşim kendisi gelip çocuğunu 1 yıldır görmüyor.geçen gün eve bir tebligat geldi ve çocuk üzerine ica koydurmuş.icra kanalı ile çocuğu görceği yazıyor.bende ertesi gün dosyaya gittim ve durumun öyle olmadığı ve kendisi gelip çocuğunu görmüyor diye yazı yazdım ve dosyaya bıraktım.ama GELİP BENDEN ALAMADIĞINA DAİR ELİNDE HİÇBİR DELİL YOK.(POLİS ZAPTI)VS.zatende yalan.
Muhtemelen dava sonunda çocuğun velayetinin kendisine verilmesi için böyle bir oyun yaptı.
SORUM ŞU:
haklı olduğumu nasıl ispat ederim.çünkü gelip kendisi görmüyor.birkeresinde kendi elimle götürüp teslim etmeye çalıştım şehir dışındayım diyip geri çevirdi.ama mahkeme karşısında haksız duruma düşmemek için haklılığımı nasıl ispat ederim.lütfen yardım edin.
Saygılarımla;
Old 16-09-2010, 18:36   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
MERHABALAR
Eşim 2 yıl önce bana boşanma davası açtı aile birliğinin temelden sarsılması adı altında.oysa bu doğru değil.başka bir bayanla beraber oldu ve dava açtı.bende mahkemede bayanın varlığını ispat ettim.çocoğun velayeti şimdilik bende babası ile pazar günleri 10-16 arası görüşme hakkı var.eşim kendisi gelip çocuğunu 1 yıldır görmüyor.geçen gün eve bir tebligat geldi ve çocuk üzerine ica koydurmuş.icra kanalı ile çocuğu görceği yazıyor.bende ertesi gün dosyaya gittim ve durumun öyle olmadığı ve kendisi gelip çocuğunu görmüyor diye yazı yazdım ve dosyaya bıraktım.ama GELİP BENDEN ALAMADIĞINA DAİR ELİNDE HİÇBİR DELİL YOK.(POLİS ZAPTI)VS.zatende yalan.
Muhtemelen dava sonunda çocuğun velayetinin kendisine verilmesi için böyle bir oyun yaptı.
SORUM ŞU:
haklı olduğumu nasıl ispat ederim.çünkü gelip kendisi görmüyor.birkeresinde kendi elimle götürüp teslim etmeye çalıştım şehir dışındayım diyip geri çevirdi.ama mahkeme karşısında haksız duruma düşmemek için haklılığımı nasıl ispat ederim.lütfen yardım edin.
Saygılarımla;

Çocuğunuzun yaşını yazmamışsınız ama 7 yaş üzeri ise ve gerekirse dinlenebilir. Yine tanıkla da beyanın gerçeğe aykırı olduğu kanıtlanabilir.

Hukuki sorunlarınızı bir avukattan profesyonel destek alarak çözmeye çalışırsanız, hak kaybına uğramazsınız.
Old 16-09-2010, 21:06   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

...

Ek olarak,

Sayın Katılımcı,

Babanın çocuğunu yasal icra takibi yaparak görmek istemesi sizin aleyhinize bir kanaat oluşturmaz.

Ayrıca siz yasal icra takibi yapılmadan çocuğunuzu babaya göstermek zorunda da değilsiniz. Baba kişisel ilşiki tesisine yönelik ara kararın gereğini icra takibi ile talep etmelidir. Babanın bu icra takibini geciktirerek 1 yıl sonra yapmış olması öncelikle kendi aleyhine değerlendirilebilecektir. Bununla birlikte, somut yaşadığınız durumları da tanık ifadeleri ile kanıtlama yoluna gidebilirsiniz.

Velayet için çocuğun yüksek menfaati araştırılır. Çocuğun halen yaşamakta olduğu yer ve koşulları, aklen, bedenen ve ruhen huzurlu ve sağlıklı olacağı yer ayrıca anne ve babanın sosyal ve kültürel durumları, çocukla ilişkileri, çocuğun anlatımları, çocuk 6 yaşın altında ise anne şefkatine muhtaç olması, babanın çocuğunu bu zamana kadar görmeye gelmeyişi, ilgilenmemesi gibi kıstaslar mahkeme hakimince değerlendirilecektir. Ve ayrıca uzman bilirkişi pedagog raporu da istenebilecektir. Bunu siz de talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi