Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-05-2009, 17:35   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan İtiraz

Merhaba,CMK dan görevlendirildiğim bir dosyam var.Sanık müvekkiliyim.Suç kardeşe kaşı cinsel saldırı.İlk duruşmaya girdim.Hakim sanığın itirazı kabil olmak üzere tutukluluk halinin devamına karar verdi.Ben itiraz etmedim.İtirazın bir süresi var mı durumda?İtiraz etmesem benim açımdan bir sıkıntı olabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...Saygılarımla
Old 07-05-2009, 19:36   #2
Av.Hakkı Yıldırım

Tehfimden 7 gün içinde kararı veren makama itiraz etmenizde fayda var,hakim red verirse 3 gün içinde bir üst makama gönderecektir(CMK mad 268/1-2). Mesleki sorumluluk açısından sıkıntı olabilir. Eğer kaçırmamışsanız yapın derim, kararın değişeceği ayrı konu ancak sorumluluktan kurtulmuş olursunuz bana göre.
Old 07-05-2009, 21:57   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Hakkı Yıldırım
Tehfimden 7 gün içinde kararı veren makama itiraz etmenizde fayda var,hakim red verirse 3 gün içinde bir üst makama gönderecektir(CMK mad 268/1-2). Mesleki sorumluluk açısından sıkıntı olabilir. Eğer kaçırmamışsanız yapın derim, kararın değişeceği ayrı konu ancak sorumluluktan kurtulmuş olursunuz bana göre.

Ara kararda tutukluluk halinin devamına karar verildi.İtiraz merci olarak da ısparta ağır ceza mahkemesi gösterildi.Sonuç alınmayacak bir konuda sırf talep etmiş olmak için talep de bulunmak istemiyorum.Fakat bir yandan bulunmam gerekir mi diye tereddüte düştüm açıkçasıBen sanığın tutuklanmasına karar verildiği duruşmada görevlendirilmemiştim.
Old 08-05-2009, 13:28   #4
aynur2075

CMK kapsamında görevlendirmesi yapılmış olan avukatın görevinin sona ermesi halleri CMK Yönetmeliği md. 7 de belirtilmiştir.

MADDE 7 – (1) Müdafi veya vekilin görevi;

a) Soruşturma evresinde; kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kesinleşmesi, yetkisizlik veya görevsizlik kararı, kamu davası açılması hâlinde ise iddianamenin kabulü kararı verilmesi,

b) Kovuşturma evresinde; yargılamanın yapıldığı il veya ilçe dışında yargılamayı gerektirir görevsizlik veya yetkisizlik kararı, esasa ilişkin hükmün kesinleşmesi ya da davanın nakline karar verilmesi,

c) Müdafi, vekil veya kendisine müdafi ya da vekil görevlendirilen kişinin ölmesi,

ç) Kişinin kendisine bir müdafi veya vekil seçmesi,

hâllerinde sona erer.

Bu madde uyarınca müdafi olarak atanmış olan avukatın , sonucun değişip değişmeyeceği hususunda tereddüt etmesi , kendisini sorumluluktan kurtarmaz diye düşünüyorum.
Old 08-05-2009, 13:31   #5
Aziz

Ceza Muhakemesi görevlendirilmelerinde müdafiin sorumluluğuna gidilmesine sebebiyet verilmemesi için itiraz yolu gibi tüm kanun yollarının usulen de olsa tüketilmesinde fayda vardır. Aksi halde, görevi ihmal veya disiplin yönünden şikayet halinde sıkıntı doğabilir.
Old 09-05-2009, 15:09   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Duruşmaya girdim sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.Yine tutukluluk halinin görüşülmesi için gün verildi.Ve yine başka bir güne duruşma tarihi atıldı.

Bu durumda dosya üzerinden sanığın tutukluluk hali görüşülürken müdafii bu duruşmaya katılıyor mu?İtiraz etmem gerekiryorsa yapılması gerekenler hakkında bilgi ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 09-05-2009, 17:00   #7
zgr

Merhabalar sayın Peksüslü. Henüz stajerlik dönemindeyim ama açtığınız konu hakkında basitçe düşüncemi aktarmak istiyorum. Tutukluluğun devamına karar verildiği duruşmada ben görevli değildim demişsiniz. CMK 268/1in bir gereği olarak eğer bu maddede belirtilen ilgilinin(yani müvekkilinizin) kararı öğrenme tarihinden itibaren 7 günlük süre zarfında görevlendirildiyseniz ve kalan süre zarfında itiraz etmezseniz sizin sorumluluğunuz söz konusu olacaktır. Ama müvekkilinizin itiraz etmemenize muvafakati varsa takdir edersinizki sorumlu olmazsınız. Müvekkilinizin kararı öğrendiği andan itibaren geçecek 7. günden sonra görevlendirildiyseniz zaten sorumlu olmazsınız. Ayrıca dosya üzerinde tutukluluk hali incelenmez ve muhakkak bu incelemenin yapılacağı duruşmada bulunmanız gerekir. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 09-05-2009, 17:16   #8
Av.Ali KAYA

Tutukluluğun 30 ar günlük sürelerde gözden geçirilmesi kararları dosya üzerinden yapılır,duruşma yapılmaz.Tutuklamaya itiraz süresini kaçırdı iseniz,sanıktan itiraz edilmemesine ilişkin talimat alın.Bunun dışında,salıverme isteminde bulunmanın süresi yoktur.Her gün salıverilme isteyebilirsiniz!Bu sefer ki süreyi kaçırdıysanız,30 günlük süre içindeki gözden geçirme kararına itiraz edebilirsiniz.Kolay gelsin.
Old 09-05-2009, 20:00   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Ali KAYA
Tutukluluğun 30 ar günlük sürelerde gözden geçirilmesi kararları dosya üzerinden yapılır,duruşma yapılmaz.Tutuklamaya itiraz süresini kaçırdı iseniz,sanıktan itiraz edilmemesine ilişkin talimat alın.Bunun dışında,salıverme isteminde bulunmanın süresi yoktur.Her gün salıverilme isteyebilirsiniz!Bu sefer ki süreyi kaçırdıysanız,30 günlük süre içindeki gözden geçirme kararına itiraz edebilirsiniz.Kolay gelsin.

Çok teşekkür ediyorum Ali Bey,beni çok iyi anlamışsınız.Tutuklamanın gözden geçirileceği duruşmaya müdafii de katılıyor mu?İlk duruşmaya girdiğimden itibaren otuz gün geçti süreyi kaçırdım.İkinci değerlendirmeden sonra itiraz etmeyi düşünüyorum.Peki her otuz günde bir karara itiraz mı etmem gerekiyor?
Old 09-05-2009, 23:54   #10
Av.Ali KAYA

Tutuklamanın gözden geçirilmesi duruşmasız-dosya üzerinden-yapılır.Tutuklamanın devamı kararına her seferinde itiraz edilebilir.Kolay gelsin.
Old 10-05-2009, 11:53   #11
zgr

Merhaba sayın Kaya stajer olamanın verdiği acemilikle tutukluluk halinin incelenmesi için ben duruşmalı olarak yapılır dedim ama sizin tecrübeniz şüphesiz benden daha fazladır yanlışım varsa düzeltirseniz çok sevinirim. Tutuklamanın gözden geçirilmesi duruşmasız olarak dosya üzerinden yapılır diye ifade etmişsiniz. Bunun kanuni bir dayanağı var mıdır yoksa uygulamanın bir icdı mıdır bu yöntem? Kanunu incelediğim kadarıyla CMKda "dosya üzerinde inceleme yapılır vb..." şeklinde bir ifade yer almamaktadır. Kişi hürriyetini kısıtlayıcı bu gibi bir tedbir kararının devamına karar verilirken salt dosya üzerinde inceleme yapıp karar vermekle şüpheli veya sanığın savunma hakkı engellenmiş olmaz mı? Bence CMK 108/2 ile CMK 104 ve 105 hükümleri arasında şüpheli durumundaki tutuklunun tutukluluk halinin incelenmesi açısından iyi bağlantı kurulması ve iyi yorum yapılarak öyle bir sonuca varılması gerekir. Kaldıki CMK 108/3 hükmü sanığın tutukluluk halinin incelenmesi açısından " Hakim veya mahkeme... her oturumda veya koşullar gerektirdiğinde oturumlar arasında yada birinci fıkrada öngörülen süre içinde de re'sen karar verir." demektedir. Öyleyse oturumda sanığın tutukluluk halinin incelenmesinde ve CMK 108/2nin tanıdığı hakka dayalı olarak şüpheli tarafından birinci fıkrada öngörülen süre içerisinde talepte bulunulduğunda CMK 105te belirtilen "şüpheliden görüş alma" aşamasında da mı dosya üzerinde inceleme yapılması gerekir. Yani kısacası 108/1 e göre yapılan incelemede hakkında karar verilen kişiye söz hakkı tanınmadan, oturumda inceleme ve görüş alma durumlarında da mı tutukluluk halinin incelenmesinde dosya üzerinde inceleme yöntemi uygulanıyor?
Old 11-05-2009, 08:39   #12
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Ali KAYA

İtiraz süresi duruşma tarihinden itibaren kaç gündür?Saygılarımla

İlk duruşma 10.04.2009 tarihinde yapıldı,ikinci duruşma 08.05.2009 tarihinde yapıldı daha sonrada 05.06.2009 tarihinde dosya üzerinden inceleme yapılmasına karar verildi.İlk duruşmada itiraz etmedim.Sanırım 08.05.2009 tarihli duruşmada alınan karara itiraz edebilirim?
Old 11-05-2009, 10:07   #13
nephilis

Sayın Peksüslü,
Sitemiz meslekteşlar arası bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir site fakat cevabı kanunda açıkça yazılı olan bu tür soruları bir avukatın kendisinin kolayca bulabilmesi gereklidir diye düşünüyorum..

Sorunuzla ilgili kanun maddelerini aşağıya alıntılıyorum;

Alıntı:
ŞÜPHELİ VEYA SANIĞIN SALIVERİLME İSTEMLERİ

Madde 104 - (1) Soruşturma ve kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanık salıverilmesini isteyebilir.

(2) Şüpheli veya sanığın tutukluluk hâlinin devamına veya salıverilmesine hâkim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir.

(3) Dosya bölge adliye mahkemesine veya Yargıtaya geldiğinde salıverilme istemi hakkındaki karar, bölge adliye mahkemesi veya Yargıtay ilgili dairesi veya Yargıtay Ceza Genel Kurulunca dosya üzerinde yapılacak incelemeden sonra verilir; bu karar re'sen de verilebilir.

İTİRAZ OLUNABİLECEK KARARLAR

Madde 267 - (1) Hâkim kararları ile kanunun gösterdiği hâllerde, mahkeme kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.

İTİRAZ USULÜ VE İNCELEME MERCİLERİ

Madde 268 - (1) Hâkim veya mahkeme kararına karşı itiraz, kanunun ayrıca hüküm koymadığı hâllerde 35 inci Maddeye göre ilgililerin kararı öğrendiği günden itibaren yedi gün içinde kararı veren mercie verilecek bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşulu ile zabıt kâtibine beyanda bulunmak suretiyle yapılır. Tutanakla tespit edilen beyanı ve imzayı mahkeme başkanı veya hâkim onaylar. 263 üncü Madde hükmü saklıdır.

(2) Kararına itiraz edilen hâkim veya mahkeme, itirazı yerinde görürse kararını düzeltir; yerinde görmezse en çok üç gün içinde, itirazı incelemeye yetkili olan mercie gönderir.

(3) İtirazı incelemeye yetkili merciler aşağıda gösterilmiştir:

a) Sulh ceza hâkiminin kararlarına yapılan itirazların incelenmesi, yargı çevresinde bulundukları asliye ceza mahkemesi hâkimine aittir.

b) Sulh ceza işleri, asliye ceza hâkimi tarafından görülüyorsa itirazı inceleme yetkisi ağır ceza işlerini gören mahkeme başkanına aittir.

c) Asliye ceza mahkemesi hâkimi tarafından verilen kararlara yapılacak itirazların incelenmesi, yargı çevresinde bulundukları ağır ceza mahkemesine ve bu mahkeme ile başkanı tarafından verilen kararlar hakkındaki itirazların incelenmesi, o yerde ağır ceza mahkemesinin birden çok dairesinin bulunması hâlinde, numara olarak kendisini izleyen daireye; son numaralı daire için birinci daireye; o yerde ağır ceza mahkemesinin tek dairesi varsa, en yakın ağır ceza mahkemesine aittir.

d) Naip hâkim kararlarına yapılacak itirazların incelenmesi, mensup oldukları ağır ceza mahkemesi başkanına, istinabe olunan mahkeme kararlarına karşı yukarıdaki bentlerde belirtilen esaslara göre bulundukları yerdeki mahkeme başkanı veya mahkemeye aittir.

e) Bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları ile Yargıtay ceza dairelerinin esas mahkeme olarak baktıkları davalarda verdikleri kararlara yapılan itirazlarda; üyenin kararını görevli olduğu dairenin başkanı, daire başkanı ile ceza dairesinin kararını numara itibarıyla izleyen ceza dairesi; son numaralı daire söz konusu ise birinci ceza dairesi inceler.
Old 11-05-2009, 10:28   #14
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan nephilis
Sayın Peksüslü,
Sitemiz meslekteşlar arası bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir site fakat cevabı kanunda açıkça yazılı olan bu tür soruları bir avukatın kendisinin kolayca bulabilmesi gereklidir diye düşünüyorum..

Sorunuzla ilgili kanun maddelerini aşağıya alıntılıyorum;

Teşekkür ediyorum.Haklısınız defalarca bakmama rağmen telaştan anlamışım...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi