Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

eser sözleşmesi

Yanıt
Old 16-08-2006, 13:29   #1
stjservet

Varsayılan eser sözleşmesi

bir yakınım basına gelen bır olaydan dolayı benden yardım ıstedı bende bunu sitede paylasmak istedım. yakınım olan kısı bundan yaklasık on sene önce arsasını, arsanın uzerıne yapılacak olan bınadan bır daıre ve bır dukkan almak uzere bır muteahıte vermıs.muteahıt daireyı ve dukkanı 1 sene icinde vermeyi taahhüt etmiş. fakat aralarında resmı bır eser sozlesmesı duzenlememısler. müteahit dukkanı 4 sene sonra devretmıs fakat daireyı hala teslım etmemıs. her basvuruda da yakında teslım edecegını soylemıs.muteahıt bınanın bıten dairelerınden bir kacını satmıs bır kacını da kıraya vermıs.fakat hala arsanın tapusu yakınım uzerıne.bana durumunun hukuksal caresını sordu bende sızlerle paylasmak ıstedım. tekrar edıyorum aralarında resmı bır eser sozlesmesı bulunmamakta
Görüşleriniz için teşekkür ederim. Saygılar
Old 16-08-2006, 15:22   #2
Av.Tarçın

Tapuyu vermeyin.Eserin halen teslim edilmediğini ve teslim edlmeyen eserin bitirilmesi halinde ne kadar masraf yapılacağını tespit ettirin ve ihtarla her ikisinide istayin.
Old 16-08-2006, 16:04   #3
stjservet

Varsayılan eser sözleşmesi

sayın Tarçın öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.
Danıştığım bir meslektaşımız bana yüklenici ile arsa sahibi arasıda resmi bir sözleşme olmadan yapılan inşaatın kaçak yapı olacağını söyledi.Zira müteahhitin belediyeden inşaat ruhsatı alabilmesi için arada usulune uygun yapılmış olan bir eser sözleşmesi bulunması gerektiğini söyledi.Dolayısıyla kaçak yapı üzerinden bir hak talep edemeyeceğimizi belirtti.İmar kanunuyla ilgili pek bir bilgim olmadığından dolayı sizin de bu konu üzerindeki fikirlerinizi merak ediyorum.
Old 16-08-2006, 16:07   #4
erdal7

Sayın Servet

Sorunuzun cevabı o kadar uzun ki , Kat Karşılığı inşaat sözleşmeleri ile ilgili mulaka bir kitap okuyunuz.
Sorunuz açık olmamakla birlikte , Arsa tapusunun halen arsa sahibinde olduğunu belirtmişsiniz. Eğer inşaat sizin fesh hakkınızı kulanamıyacağınız bir sevyeye gelmiş ise yapılan inşaat kısmının tespiti ile tarafların birbirlerinden alacaklı oldukları miktarların bulunması gerekecektir. Sizin de tespitten sonra seçimlik haklarınızı kullanıp o na göre dava açmanız gerekmektedir. Sözleşmenin olmamaması handikap. Daha önceden ihtarname çekilmeliydi.
Ardan o kadar uzun zaman geçmesi , Fesih hakkının kulanılıp kulanılamıyacağı , Eserin ne oranda tamamlandığı , Sözleşme olmaması , isbat zorlukları. müteahhitten alanların hukuki durumları. BK daki seçimlik haklarınız , araştırılması gereken hususlar
Saygılarımı sunarım. Av.Erdal
Old 16-08-2006, 17:34   #5
medenikal

kat karşılığı inşaat sözleşmesi olmaması demek yapılan işin ruhsatsız yapıldığı anlamına gelmez.

vekil sıfatı ile de arsa sahibi adına işleri görebilir.yani inşaat arsa sahibi üstünde yapılır.verilen bir vekaletname ile işleri takip etme yetkisi ve bu işin bitirilmesi karşılığında ücret olarak ,emeğinin karşılığı olarak şu şu daireyi alacağına veya şu şu daireler dışında olan(arsa sahibine verilmiş olanlar dışında olan daireler)dairelerin satış yetkisinin verilmesi de söz konusu olabilir.

ruhsat alınmış sa durum yukarda açıklandığı gibi olabilir.alınmamışsa ise inşaat kaçak statüsündedir.

bu durumda bağlı olunan belediye ile sorunun nasıl çözüleceğine dair bilgi almak lazım.yani ruhsata bağlanıp bağlanamayacağı hakkında.

sonrasınada bağlanamıyorsa bu durumda ,arada di sözlü anlaşmaya göre durumun çözülmesi gerekir.dükkanı almış daireyi alamamış daireyi almak için ifaya dair yada değerine dair dava açmak gerekecek.

benim anlamadığım husus diğer daireleri ,sattığı kişilerin tapu olmadan nasıl aldıkları.sonuçta bayağı bir zaman geçmiş ,iş bayatlamış.kanımca ilgili dairenin veya bedelinin ifası istenmelidir.
Old 17-08-2006, 19:11   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Bizim hukukumuza göre bina arazinin müştemilatıdır. Eğer arazinin tapusu sizin üzerinizde ise (kat irtifakı veya mülkiyeti kurulmadığı sürece) müteahhidin daire satması söz konusu olamaz. Ya yakınınız size yanlış bilgi vermiş ya da benim anlayamadığım bazı koşullar söz konusu.

Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi